*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 855366 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1876 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:34:24 μμ »
Όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία αλλά όσο κι αν προσπαθώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να μας προλάβουν οι νεοεισερχόμενοι; Εντάξει, καταργήθηκε η "ουρά" και είπαμε "αξιοκρατία" αλλά ανάμεσα σε εξίσου "'αξιους"? Τι στον άνεμο ανεβαίνουμε αυτά τα μισθολογικά κλιμάκια? Αν δεν δουλέψουμε τώρα τελειώσαμε!! Αν όχι στα 35 πότε? Στα 60? Ο εικοσιπεντάρης έχει μια δεκαετία για να φτάσει στην απογνωσή μου. Αν με προσπεράσουν 100 -200 "νεοι" τους υπόλοιπους "νέους" θα τους προσπεράσουν 'αλλοι ακόμη πιο νέοι σε 10 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:51:41 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1877 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:36:33 μμ »
μα κι ετσι να γινει Landau , οταν με το καλό πας σε σχολειο να αναλαβεις, ειτε σαν μονιμος ειτε σαν αναπληρωτης, οταν θα σου δώσουν μαθηματα και τμηματα, δεν θα μετρήσει το ΠΩΣ διορίστηκες, αλλά απλά το οτι εισαι..νέος...
οσοι εχουμε παει αναπληρωτες αλλα και νεοδιοριστοι σε σχολεια, ξέρουμε τι γίνεται και δεν χρειάζεται να πουμε τιποτα περισσοτερο..τα παραδειγματα ειναι άπειρα ,και οι εξαιρέσεις ελάχιστες....

Γενικεύσεις και απλουστεύσεις είναι αυτές. Προσωπική δεν βίωσα τίποτα τέτοιο, ούτε όταν ήμουν αναπληρωτής, ούτε τώρα που είμαι μόνιμος, είτε ως νέος, είτε ως μέσης ηλικίας τώρα. Το μεγάλο μειονέκτημα τότε του να είσαι αναπληρωτής ήταν ότι σε προσλαμβάναν όπως και τώρα το νωρίτερο μέσα Οκτώβρη και είχαν γίνει οι κατανομές των μαθημάτων. Τώρα δεν έτυχε να πάω σε σχολείο και να μου πει κάποιος εγώ είμαι 10 χρόνια στο σχολείο θα πάρω τα μαθήματα που θέλω κι εσύ ότι περισσέψει και είμαι πραγματικά γυρολόγος. Κάθε χρόνο σε άλλο σχολείο πήγαινα με προσωρινή και παντού υπήρχε κάποιος με οργανική τουλάχιστον μια δεκαετία εκεί. Πάντα όλα τα "μοιράζαμε" στη μέση. Θα έλεγα ότι τον παλιό τον έτρεχε πιο πολύ ο διευθυντής για διάφορα θέματα, ενώ εμένα με το επιχείρημα "αυτός θα φύγει του χρόνου" δεν μου ανέθετε πολλές δουλειές, γιατί ήθελε σε διάφορες δουλειές να "εκπαιδεύει" συναδέλφους που θα μείνουν χρόνια στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1878 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:41:18 μμ »
Όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία αλλά όσο κι αν προσπαθώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να μας προλάβουν οι νεοεισερχόμενοι; Εντάξει, καταργήθηκε η "ουρά" και είπαμε "αξιοκρατία" αλλά ανάμεσα σε εξίσου "'αξιους"? Τι στον άνεμο ανεβαίνουμε αυτά τα μισθολογικά κλιμάκια? Αν δεν δουλέψουμε τώρα τελειώσαμε!! Αν όχι στα 35 πότε? Στα 60? Ο εικοσιπεντάρης έχει μια δεκαετία για να φτάσει στην απογνωσή μου. Αν με προσπεράσουν 100 -200 "νεοι" τους υπόλοιπους "νέους" θα τους προσπεράσουν 'αλλοι ακόμη πιο νέοι σε 10 χρόνια.

Στα 35 δεν θεωρείσαι και τόσο παλιός/ά.. Από την άλλη, τι θα πει να σε προσπεράσουν "νέοι"; Να προσπαθείς πάντα να είσαι καλύτερη στο επάγγελμά σου, και δεν θα σε προσπεράσει κανένας. Δεν καταλαβαίνω αυτή την ηττοπαθή/επαναπαυτική νοοτροπία.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1879 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:46:35 μμ »
"Όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία αλλά όσο κι αν προσπαθώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να μας προλάβουν οι νεοεισερχόμενοι; Εντάξει, καταργήθηκε η "ουρά" και είπαμε "αξιοκρατία" αλλά ανάμεσα σε εξίσου "'αξιους"? Τι στον άνεμο ανεβαίνουμε αυτά τα μισθολογικά κλιμάκια? Αν δεν δουλέψουμε τώρα τελειώσαμε!! Αν όχι στα 35 πότε? Στα 60? Ο εικοσιπεντάρης έχει μια δεκαετία για να φτάσει στην απογνωσή μου. Αν με προσπεράσουν 100 -200 "νεοι" τους υπόλοιπους "νέους" θα τους προσπεράσουν 'αλλοι ακόμη πιο νέοι σε 10 χρόνια"


γιατι θα γίνει (ή μήπως είναι) ένα "κλειστό" επάγγελμα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2014, 03:48:06 μμ από plakakaneis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:51:41 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1880 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:51:30 μμ »
Καθόλου επαναπαυτική και καθόλου ηττοπαθής. Ήταν απάντηση στο σχόλιο του Plakakaneis περι αξιοκρατίας.. Ο εφησυχασμός όμως μπορεί κάλλιστα να προέλθει από την ψευδαίσθηση της αξιοκρατίας. Δηλαδή όποιος δεν δουλευει σήμερα "τιμωρειται" επειδή δεν ήταν ο καλύτερος; Αυτοί που δουλευουν είναι οι καλύτεροι; Άρα μας αξίζει το 30% ανεργία;

Είναι κλειστό επάγγελμα. Δεν είναι συγκεκριμένος ο αριθμός των οργανικών θέσεων;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2014, 03:54:25 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1881 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:55:22 μμ »
Καθόλου επαναπαυτική και καθόλου ηττοπαθής. Ήταν απάντηση στο σχόλιο του Plakakaneis περι αξιοκρατίας.. Ο εφησυχασμός όμως μπορεί κάλλιστα να προέλθει από την ψευδαίσθηση της αξιοκρατίας. Δηλαδή όποιος δεν δουλευει σήμερα "τιμωρειται" επειδή δεν ήταν ο καλύτερος; Αυτοί που δουλευουν είναι οι καλύτεροι; Άρα μας αξίζει το 30% ανεργία;

Είναι κλειστό επάγγελμα. Δεν είναι συγκεκριμένος ο αριθμός των οργανικών θέσεων;
όχι όμως των αναπληρωτών

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1882 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:56:29 μμ »
Δεν είμαι επαγγελματίας αναπληρώτρια

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1883 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:58:01 μμ »
Η έννοια "κλειστό επάγγελμα" δεν έχει καμία σχέση με τον πεπερασμένο αριθμό οργανικών θέσεων (που και αυτός ο αριθμός τεχνητά μειωμένος είναι).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1884 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:59:14 μμ »
Δεν είμαι επαγγελματίας αναπληρώτρια
ουδεν μονιμότερο εκ του προσωρινου

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1885 στις: Αύγουστος 19, 2014, 04:01:27 μμ »
Με την λογική σας μας αξίζει όχι μόνο το 1 προς 10 αλλά ακόμη και το 1προς 20

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1886 στις: Αύγουστος 19, 2014, 04:02:48 μμ »
Με την λογική σας μας αξίζει όχι μόνο το 1 προς 10 αλλά ακόμη και το 1προς 20

Με τη δική μου λογική θα έπρεπε να ισχύει τουλάχιστον 1 προς 1, αλλά δεν ασκώ εγώ δημοσιονομική πολιτική, ούτε ψήφισα αυτούς που την ασκούν. Για εσάς δεν γνωρίζω.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1887 στις: Αύγουστος 19, 2014, 04:03:08 μμ »
από Δημήτρη Μπράτη στο Facebook: '' Σας έχω πει πολλές φορές να διαβάζετε όλα όσα γράφονται,αλλά να εμπιστεύεστε αυτούς που αποδεικνύονται αξιόπιστοι και έγκυροι.Επίσης ,θα σας παρακαλέσω όταν διαβάζετε σε διάφορους τοίχους "ειδήσεις" "σχόλια" κλπ να απευθύνετε τα ερωτήματά σας σ αυτούς που τα γράφουν,γιατί πραγματικά δεν έχω το χρόνο να απαντώ και σε ζητήματα που άλλοι ανακοινώνουν ,χωρίς καμιά διασταύρωση.Μία ,λοιπόν,από τις "ειδήσεις"που κυκλοφορείτελευταία ευρέως είναι πως το ΕΣΠΑ ανοίγει, δήθεν,την 1η Οκτωβρίου.Ποιος το ανακάλυψε,πού,ποιον ρώτησε...άγνωστο.Όπως ,λοιπόν, με ενημέρωσαν πριν λίγο τόσο ο Δντής Ειδικής Αγωγής,όσο και ο προιστάμενος της ΕΥΕ οι συμβάσεις του ΕΣΠΑ είναι δεκάμηνες και ξεκινούν όπως και οι άλλες κανονικά από την 1η του Σεπτέμβρη και λήγουν 30 Ιουνίου.Όλα τα άλλα είναι απλά...παραμύθια...Επομένως όλες οι προσλήψεις αναπληρωτών,αν υπάρχει πολιτική βούληση,μπορούν να γίνουν και στη Γενική και στην Ειδική Αγωγή από την 1η του Σεπτέμβρη

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1888 στις: Αύγουστος 19, 2014, 04:08:53 μμ »
Με τη δική μου λογική θα έπρεπε να ισχύει τουλάχιστον 1 προς 1, αλλά δεν ασκώ εγώ δημοσιονομική πολιτική, ούτε ψήφισα αυτούς που την ασκούν. Για εσάς δεν γνωρίζω.
Εξήγησέ μου τότε πώς μπορεί να ισχύει αυτό που ανεφερες προηγουμενως :" Να προσπαθείς πάντα να είσαι καλύτερη στο επάγγελμά σου, και δεν θα σε προσπεράσει κανένας. "
Ποιος  μπορει να μου το εγγυηθει?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2014, 04:15:56 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1889 στις: Αύγουστος 19, 2014, 04:10:22 μμ »
Με την λογική σας μας αξίζει όχι μόνο το 1 προς 10 αλλά ακόμη και το 1προς 20

με την δική μου λογική θα έπρεπε οι αναπληρωτές να καλύπτουν μόνο έκτακτες ανάγκες, με την δική μου λογική πρέπει να γίνουν άμεσα μαζικές μόνιμες προσλήψεις, επίσης όμως η λογική μου λέει, πως δεν έχω το δικαίωμα επειδή εγώ πρόλαβα και εργάστηκα, επειδή εγώ πρόλαβα και έγραψα καλά, κανένας άλλος να μην μπορεί να διεκδικήσει τα αυτονόητα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 277

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.