*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014  (Αναγνώστηκε 214528 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #994 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:01:06 μμ »
να κανω εγω αλλη μια ερωτηση? θελει και ποινικο μητρωο?
Οχι!Το ζητάνε αυτεπαγγέλτως απο τη διεύθυνση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:03 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #995 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:10:59 πμ »
Κατά τα λοιπά,τα....αγγούρια δεν έχουν τέλος!!Με πιο πρόσφατο,αυτό της διαφορετικής προθεσμίας ανάληψης υπηρεσίας για όσους είναι μέσω κρατικού και για τους άλλους,τους....παρακατιανούς μέσω έσπα.Άραγε,τι θέλει να πει ο ποιητής?....Α ρε Sophia_pap,σε....ξεσπίτωσα στα καλά καθούμενα!!Δυστυχώς,δεν μας έκατσε η Λήμνος,together!!Εμένα μου κατσε κάτι πιο κοντινό.Συνάδελφοι,καλή σχολική χρονιά σε όλους μας,καλή δύναμη και...καλό δρόμο!!Όσο για αυτούς που έμειναν στην απέξω,πάλι ό,τι και να πω είναι λίγο....Υπομονή και κουράγιο,αν αυτό σας λέει κάτι...Όλοι μαζί μπορούμε να μην περισσεϋει κανένας!!.... ;) :)

κοίτα Σάμι πραγματικά θα το ήθελα να κάνουμε αυτή τη χρονιά μαζί.αλλά μια και με ξεσπίτωσες από την ωραιότατη   Καβάλα  θα κοιτάξω να το εκμεταλλευτώ και να κυνηγήσω  κανένα δυσπρόσιτο, αν και εφόσον  τα έχουν αφήσει οι μόνιμοι ;)
καλή σχολική χρονιά σε όλους και  σε  όσους είναι στην αναμονή, εύχομαι να ναι πολύ κοντά το δικό σας "ταξίδι"!!!

Αποσυνδεδεμένος anna81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #996 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:15:47 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω διοριστεί με ΕΣΠΑ και άκουσα σήμερα το εξής απίστευτο σενάριο, ότι ειμαστε υποχρεωμένοι να δουλεύουμε μόνο την απογευματινή βαρδεια. Ισχύει κάτι τέτοιο ; Επίσης βλέπω προς απογοήτευση μου να χάνουμε λόγω γραφειοκρατικών διαδικασιών του ΕΣΠΑ μια ημέρα πολύτιμης προϋπηρεσίας...Ελλάς το μεγαλείο σου!!!

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #997 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:25:31 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω διοριστεί με ΕΣΠΑ και άκουσα σήμερα το εξής απίστευτο σενάριο, ότι ειμαστε υποχρεωμένοι να δουλεύουμε μόνο την απογευματινή βαρδεια. Ισχύει κάτι τέτοιο ; Επίσης βλέπω προς απογοήτευση μου να χάνουμε λόγω γραφειοκρατικών διαδικασιών του ΕΣΠΑ μια ημέρα πολύτιμης προϋπηρεσίας...Ελλάς το μεγαλείο σου!!!
οχι δεν ισχυει!εναλλαξ θα κανουμε τη βαρδια..και μενα πρωτη φορα με πηραν μεσω εσπα φετος...και ρωτησα μια φιλη που ηταν περσι μεσω εσπα....κριμα για τη μια μερα προυπηρεσια που χανουμε...εμενα με αγχωνει λιγο το θεμα της πληρωμης...ελπιζω να μην αργουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:03 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #998 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:32:06 πμ »
και περσι ήμουν με ΕΣΠΑ, σε ολοήμερο με εναλλαγή βάρδιας...οι πληρωμές κανονικά στην ώρα τους...όλα καλά...
άντε να δούμε φέτος....

Αποσυνδεδεμένος anna81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #999 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:35:12 πμ »
Ευχαριστω κορίτσια για την πληροφόρηση . Μακάρι να πανε όλα καλα με τις πληρωμές .

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #1000 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:35:54 πμ »
Νομίζω η πληρωμή εξαρτάται από την πρωτοβάθμια. Αλλά ίσως φέτος που είναι η δεύτερη χρονιά του προγράμματος να είναι πιο εύκολα τα πράγματα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #1001 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:12:07 πμ »
Κι εμενα πέρσι μεσω εσπα με πήρανε.Μας πλήρωσαν στις 15-20 μερες αμεσως κ κολλήσαμε για ενάμιση μηνα μετα.Αλλα μετα δεν ξανάγινε.Κ μας έλεγαν οτι δεν ηταν θεμα Πρωτοβαθμιας αλλα Υπουργειου.Τωρα τι να πω?
Παντως τα λεφτα ηταν τα ιδια όσα κ με τον κρατικό προϋπολογισμό.Κ οι άδειες κ ολα!Η πηγή χρηματοδότησης άλλαζε μονο κ το παρουσιολογιο που υπογραφαμε μια φορα το μηνα κ τα πηγαίναμε στη Διευθυνση.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #1002 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:46:53 πμ »
Kαλημέρα- καλημέρα... Λοιπόν πρωϊ- πρωϊ πήρα τηλ την πρωτοβάθμια του Πειραιά που προσλήφθηκα ως ΕΣΠΑ. Ρώτησα για τη διαφορά της μίας μέρας και μου είπαν ότι αντιλαμβάνονται το λόγο που το ρωτάω αλλά είναι αναρμόδιοι να απαντήσουν και μου είπαν να πάρω τηλ στο υπουργείο να παραπονεθώ. Μου είπαν μάλιστα ότι και σήμερα αν ερχόμουν δεν θα με εξυπηρετούσαν όχι γιατί δεν ήθελαν αλλά γιατί δεν μπορούσαν - θεωρείται παράνομο αφού σύμφωνα με την υπουργική απόφαση η πρόσληψη ξεκινάει από αύριο.  Μου είπαν ακόμη ότι τα λεφτά είναι τα ίδια με του κρατικού και δεν αργούν στις πληρωμές. Τώρα για το αν θα κάνουμε μόνο την απογευματινή βάρδια δεν μου απάντησαν σαφέστατα - μου είπαν έλα αύριο και θα τα βρούμε. Τους είπα βέβαια τι γίνοταν πέρσι σχετικά με το θέμα αυτό και με ρώτησαν απλά σε ποια διεύθυνση γίνονταν αυτό. Μετά τηλεφώνησα στο υπουργείο στο τμήμα διορισμών στο 2103443316. Η υπάλληλος  ευγενέστατη. Της είπα το ίδιο για την μία μέρα διαφορά στην προϋπηρεσία και με ποιο κριτήριο επιλέχθηκαν ποιοι θα πάνε κρατικού και ποιοι ΕΣΠΑ. Μου είπε τα εξής:Το σύστημα έτρεξε ταυτόχρονα και για τους δύο πίνακες. Το κριτήριο ήταν αυτό που είναι κάθε φορά δηλαδή το τι κενό υπήρχε σε κάθε νομό και τι επιλογές είχε κάνει ο καθένας στην αίτησή του. Ήταν μου είπε  η πιο δίκαιη λύση, έτσι ώστε να μην αδικούνταν κανείς να μην πήγαιναν δηλαδή του κρατικού στα μακρινά και του ΕΣΠΑ στα κοντινα. Αν δεν γίνονταν αυτό μου είπε θα έβγαινε μόνο του κρατικού και ο ΕΣΠΑ θα έτρεχε μία μέρα αργότερα οπότε μου είπε πάλι θα παρουσιαζόμασταν από Τρίτη με κίνδυνο να γίνει αυτό που ανέλυσα παραπάνω.  Επίσης μου είπε ότι η έγριση των πιστώσεων ΕΣΠΑ που βγήκαν  δεν έχει υπογραφεί ακόμη και ελπίζουν ότι αυτό θα γίνει αύριο. Μου είπε ακόμη ότι η εντολή αυτή είναι, είναι και οικονομικό το θέμα  ότι δηλαδή το ΕΣΠΑ ανοίγει δυστυχώς από αύριο. Όταν της είπα για την μία μέρα διαφορά στην προϋπηρεσία γιατί της εξήγησα ότι με όλα αυτά που ακούμε ακόμη και το ελάχιστο έχει σημασία, μου είπε ότι δεν γνωρίζει αν ο υπουργός βγάλει κάποια απόφαση και τη δώσει τη μέρα χαριστικά.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:14:37 πμ από vickym »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #1003 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:19:03 πμ »
Σχετικά με τη διαφορετική μέρα ανάληψης υπηρεσίας για τους κρατικού προυπολογισμού και ΕΣΠΑ,η απάντηση ήταν επειδή είναι ΕΣΠΑ και καθυστέρησαν οι υπογραφές.Προφανώς πρόκειται για αδικία η οποία πρέπει να διορθωθεί άμεσα με υπουργική απόφαση.Έχω τονίσει πολλές φορές πως η ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας ,σε κάθε φάση,πρέπει να είναι ίδια για όλους όσοι παρουσιάζονται μέσα στο τριήμερο ,για να μην υπάρχουν αδικίες.
Αυτές τις απαντήσεις πήρα πριν λίγο από τα αρμόδια τμήματα...
Πριν λίγο από Μπράτη..

Αποσυνδεδεμένος helenintza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κ τωρα?τι θα γινει τωρα????
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #1004 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:21:14 πμ »
Νομίζω η πληρωμή εξαρτάται από την πρωτοβάθμια. Αλλά ίσως φέτος που είναι η δεύτερη χρονιά του προγράμματος να είναι πιο εύκολα τα πράγματα.
μην αγχωνεστε με το εσπα..περυσι ενα μηνα ηταν το  δυσκολο...και αυτο οχι γιατι εφταιγε το εσπα..απλα κανανε παρασπονδιες οι πρωτοβαθμιες καποιες  βαζοντας αναπληρωτες εσπα σε κλασσικα κ το εσπα δεν εβαζε τα χρηματα σε ολους μιας κ πληρωνει μια φορα ολους... μην αγχωνεστε ..ειναι πιο τυπικο απο τον κρατικο..

Αποσυνδεδεμένος Leniooo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #1005 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:31:04 μμ »
Το εχω ξαναπεί και το ξαναλέω για όσους δεν το είδαν, πέρυσι ήμουν με ΕΣΠΑ , όλα κανονικά αλλα επειδή δεν είχε προϊστάμενη το νηπιαγωγείο , ορίστηκα εγω σε αυτην την θέση αλλα φυσικά δεν την πληρωνομουν με επίδομα επειδή δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο απο το ΕΣΠΑ. Έκανα όλη τη δουλειά τζάμπα δηλαδη, και δεν ήταν λίγη. Για να μην πω για τις βενζίνες τρεις ώρες πήγαινε- έλα  μέχρι την πόλη κάθε μήνα σχεδόν  για να τακτοποιω οικονομικά, τράπεζα, εφορίες,μετοχικό, αγορές ( και άλλες υποχρεώσεις της προισταμένης)!!!!

Αποσυνδεδεμένος giotadgk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εχω επιλεξει το καλυτερο επαγγελμα του κοσμου!!!
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #1006 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:15:52 μμ »
και περσι ήμουν με ΕΣΠΑ, σε ολοήμερο με εναλλαγή βάρδιας...οι πληρωμές κανονικά στην ώρα τους...όλα καλά...
άντε να δούμε φέτος....
Συμφωνω!Και εγω ημουν κ περσι μεσω ΕΣΠΑ σε ολοημερο με εναλλαγη βαρδιας (κατι αλλο ειναι παρανομο,εκτος αν τα βρεις με τη συναδελφο και το θελουν ΚΑΙ οι δυο!) και προπερσι σε ΖΕΠ παλι με ΕΣΠΑ.Οι πληρωμες στην ωρα τους και καποιες φορες 29 του μηνα!Και ολα τα ιδια.Μονο που υπογραφεις τελος καθε μηνα ενα παρουσιολογιο.Σιγα!Μακαρι να με ξαναπαρουν μεσω ΕΣΠΑ.Τις χρονιες που ημουν μεσω τακτικου ειχα θεμα στις πρωτες πληρωμες.Μεγααααλες καθυστερησεις!

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #1007 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:28:59 μμ »
Καλησπέρα!

           Και'γω  με ΕΣΠΑ φέτος πρώτη χρονιά.Απόψε μπαίνω στο καραβι και αύριο παρουσιάζομαι.Να σας κάνω μία ερώτηση.Κάπου διάβασα ότι τα φ/αντίγραφα που προσκομίζουμε δεν χρειάζονται επικύρωση.Ισχύει;;Η αλήθεια είναι ότι αυτές τις δύο μέρες τρέχω σαν την τρελή και δεν πήγα σήμερα να τα επικυρώσω στο κοντινό μου ΚΕΠ.Ελπίζω να μην χρειαστεί να τρέχω τελευταία στιγμή.
         Εύχομαι γρήγορα β' φάση και να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερους.Καλά αποτελέσματα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160938
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 593
Σύνολο: 620

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.