*

Αποστολέας Θέμα: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι  (Αναγνώστηκε 103712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 15, 2014, 04:47:44 μμ »
Άλλη μια δευτέρα !


http://xenesglosses.eu/2014/08/ola-allazoun-stis-proslixeis-sta-sxol/

επίσης στο άρθρο αναφέρει και μια διαφορετική λύση από την γνωστή με τις αναθέσεις! την συνδιδασκαλία !!! χαχαχαχα


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:17 »

Αποσυνδεδεμένος elena maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 15, 2014, 04:53:41 μμ »
Άλλη μια δευτέρα !


http://xenesglosses.eu/2014/08/ola-allazoun-stis-proslixeis-sta-sxol/

επίσης στο άρθρο αναφέρει και μια διαφορετική λύση από την γνωστή με τις αναθέσεις! την συνδιδασκαλία !!! χαχαχαχα

το ιδιο αρθρο μιλαει οτι μπορει να γινει ασεπ στις αρχες του 2015. Λετε να ισχυει??

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 15, 2014, 05:25:36 μμ »
Μήπως είμαστε σε προεκλογική περίοδο;  ???
  

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 15, 2014, 05:33:01 μμ »
Άλλη μια δευτέρα !


http://xenesglosses.eu/2014/08/ola-allazoun-stis-proslixeis-sta-sxol/

επίσης στο άρθρο αναφέρει και μια διαφορετική λύση από την γνωστή με τις αναθέσεις! την συνδιδασκαλία !!! χαχαχαχα

Απιστευτο!!!Συνδιδασκαλια ,πως καποιος μεχρι τωρα δεν την ειχε σκεφτει.....το επομενο θα ειναι και η προτεινομενη μεχρι τωρα μονο για καποια ΑΕ Ιμε αφορμη το θεμα μετεγγραφων φοιτητων, e-διδασκαλια απο το σπιτι!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:17 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 15, 2014, 05:47:56 μμ »
το ιδιο αρθρο μιλαει οτι μπορει να γινει ασεπ στις αρχες του 2015. Λετε να ισχυει??

λέει ότι για να κάνει ΑΣΕΠ πρέπει πρώτα να πάρει το ΟΚ για αλλαγή του 1:10 από την τρόικα

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 15, 2014, 05:59:08 μμ »
επίσης στο άρθρο αναφέρει και μια διαφορετική λύση από την γνωστή με τις αναθέσεις! την συνδιδασκαλία !!! χαχαχαχα


Υπάρχει και η "αλληλοδιδακτική" μέθοδος. Πώς δεν την σκεφτηκαν ακόμα?

***Για τους μη θεωρητικούς τί είναι η "αλληλοδιδακτική" μεθοδος: Θεσπίστηκε το 1823 από την Εθνοσυνέλευση του Άστρους, με την οποία ο δάσκαλος, έχοντας ως βοηθούς προχωρημένους μαθητές, μπορει να διδάξει πιο πολλόύς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2014, 06:03:54 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 15, 2014, 07:27:02 μμ »
Υπάρχει κι άλλος τρόπος διδασκαλίας...για περισσότερη οικονομία...



Καλό βράδυ σ όλες και όλους και...η Παναγιά μαζί μας...!!!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 15, 2014, 08:13:42 μμ »
Επειδή ο Υπουργός μάλλον δεν θυμάται τι έχει ψηφίσει ο ίδιος (ενδεχομένως να μην πρόλαβε να το διαβάσει, όπως κάποιοι άλλοι) ας του υπενθυμίσουμε:

Α) την παράγραφο 2 του άρθρου 37 του νόμου 3986/2011 (ΦΕΚ Α΄ 152) "Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012−2015":

«1. Από την 1η Ιανουαρίου 2011 και μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2015, ο αριθμός των ετήσιων προσλήψεων και διορισμών του μόνιμου προσωπικού και του προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου στους φορείς της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 3812/2009 δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος συνολικά από το λόγο ένα προς πέντε (μία πρόσληψη ανά πέντε αποχωρήσεις), στο σύνολο των φορέων με εξαίρεση το έτος 2011, για το οποίο ο λόγος θα είναι ένα προς δέκα.»

Β) Ζ.5.1 του νόμου 4093/2012 (ΦΕΚ Α΄ 222) "Έγκριση Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013−2016":

«1. Από την 1η Ιανουαρίου 2011 και μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2016, ο αριθμός των ετήσιων προσλήψεων και διορισμών του μόνιμου προσωπικού και του προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου στους φορείς της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 3812/2009 δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος συνολικά από το λόγο ένα προς πέντε (μία πρόσληψη ανά πέντε αποχωρήσεις), στο σύνολο των φορέων.»

Αυτό επιβεβαιώνεται και από το τελευταίο review του IMF (http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2014/cr14151.pdf):

σελ.82 "New hiring through 2015 will remain within the 1:5 ceiling"

σελ.162 "For all other exits than those mentioned under (i) (Σ.Σ. 1:1 για απολύσεις λόγω πειθαρχικών κτλ.), the hiring ratio will remain 1:5, as envisaged in the program (continuous).

Τώρα το ότι μας έχει ζαλίσει με μια αναλογία (1:10) που δεν ισχύει, είναι για να παρουσιαστεί ως επιτυχία η ... αναγγελία του 1:5, που ούτε κι αυτή θα ισχύσει στην πράξη.

Οι δε άχρηστοι αιρετοί μας, το πολύ απλό που θα έπρεπε να κάνουν είναι να παραθέσουν τους αριθμούς συνταξιοδοτήσεων και προσλήψεων από το 2011 μέχρι σήμερα, ώστε να καταδειχθεί ότι στην εκπαίδευση ούτε 1:20 δεν είχαμε...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 15, 2014, 09:07:28 μμ »
Επειδή ο Υπουργός μάλλον δεν θυμάται τι έχει ψηφίσει ο ίδιος (ενδεχομένως να μην πρόλαβε να το διαβάσει, όπως κάποιοι άλλοι) ας του υπενθυμίσουμε:

Α) την παράγραφο 2 του άρθρου 37 του νόμου 3986/2011 (ΦΕΚ Α΄ 152) "Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012−2015":

«1. Από την 1η Ιανουαρίου 2011 και μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2015, ο αριθμός των ετήσιων προσλήψεων και διορισμών του μόνιμου προσωπικού και του προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου στους φορείς της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 3812/2009 δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος συνολικά από το λόγο ένα προς πέντε (μία πρόσληψη ανά πέντε αποχωρήσεις), στο σύνολο των φορέων με εξαίρεση το έτος 2011, για το οποίο ο λόγος θα είναι ένα προς δέκα.»

Β) Ζ.5.1 του νόμου 4093/2012 (ΦΕΚ Α΄ 222) "Έγκριση Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013−2016":

«1. Από την 1η Ιανουαρίου 2011 και μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2016, ο αριθμός των ετήσιων προσλήψεων και διορισμών του μόνιμου προσωπικού και του προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου στους φορείς της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 3812/2009 δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος συνολικά από το λόγο ένα προς πέντε (μία πρόσληψη ανά πέντε αποχωρήσεις), στο σύνολο των φορέων.»

Αυτό επιβεβαιώνεται και από το τελευταίο review του IMF (http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2014/cr14151.pdf):

σελ.82 "New hiring through 2015 will remain within the 1:5 ceiling"

σελ.162 "For all other exits than those mentioned under (i) (Σ.Σ. 1:1 για απολύσεις λόγω πειθαρχικών κτλ.), the hiring ratio will remain 1:5, as envisaged in the program (continuous).

Τώρα το ότι μας έχει ζαλίσει με μια αναλογία (1:10) που δεν ισχύει, είναι για να παρουσιαστεί ως επιτυχία η ... αναγγελία του 1:5, που ούτε κι αυτή θα ισχύσει στην πράξη.

Οι δε άχρηστοι αιρετοί μας, το πολύ απλό που θα έπρεπε να κάνουν είναι να παραθέσουν τους αριθμούς συνταξιοδοτήσεων και προσλήψεων από το 2011 μέχρι σήμερα, ώστε να καταδειχθεί ότι στην εκπαίδευση ούτε 1:20 δεν είχαμε...

Αλλού όμως μήπως είχαμε παραπάνω και από 1 προς 1.... ?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 15, 2014, 09:21:08 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι στο προηγούμενο μήνυμα ήμουν υπερβολικός... μπορεί να μην είναι παραπάνω από 1 προς 1 αλλά το προσεγγίζει πάμε λοιπόν....

Υπουργείο Δικαιοσύνης Δεκ 2012

http://apografi.yap.gov.gr/apografi/Flows_2013.htm

Υπουργείο Δικαιοσύνης Μαι 2014

http://apografi.yap.gov.gr/apografi/Flows_2014.htm

Τραγουδάκι....

   

Σε είδα ξανά, ήσουν στα μαύρα ντυμένη
Πλατεία Μαβίλη, τέσσερις παρά
Μαζί μ’ ένα ψώνιο κι οι δύο χαμένοι
Τρώγατε σάντουιτς, θολή ματιά

Περίμενα λίγο πίσω από μια στάση
Φοβόμουνα βλέπεις μη μ’ αντιληφθείς
Αν κι ήσουν χλωμή, ξενυχτισμένη
θεέ μου είχες μια λάμψη μαγική

Σ’ ένοιωσα μέσα μου παντού
Σαν να μη πέρασε μια μέρα
Από το ναι του χωρισμού
Σαν να μη πέρασε μια μέρα

Σε είδα ξανά του κρατούσες το χέρι σφιχτά
Κι όμως έμοιαζες να ψάχνεις κάτι για να πιαστείς
Θυμήθηκα τότε που μου έδειχνες ένα αστέρι
Και μου `λεγες φέρ’ το εδώ κάτω αν μπορείς

Και ξέρεις εγώ προσπάθησα, ξέρεις
Να το φέρω κοντά να τ’ αγγίξεις κι εσύ
Μα τρόμαξες τόσο απ’ το φως και τη σκόνη
Κι έτρεξες γρήγορα κάπου να κρυφτείς

Περίμενα ακόμα πίσω από τη στάση
Μου φάνηκαν χρόνια μα ήταν μια στιγμή
Πετώ το τσιγάρο, τελευταίο πλάνο
Θεέ μου είχες μια λάμψη μαγική

Σ’ ένοιωσα μέσα μου...

Σ’ ένοιωσα μέσα μου...

Σ’ ένοιωσα μέσα μου...
... κι είδα το φως του γυρισμού
Σαν να μη πέρασε μια μέρα

Τα ρα τα τα τα τα ...

YΓ. Γι αυτό και ισχύει το ρητό όπου κλείνει ένα σχολείο ανοίγει μια φυλακή για να έχουν δουλειά οι Νομικοί...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2014, 09:31:55 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 15, 2014, 10:07:01 μμ »
Και ένα τελευταίο για τον Παπατζή Υπουργό μας...

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0CDQQFjAE&url=http%3A%2F%2Fs.kathimerini.gr%2Fresources%2Farticle-files%2Fanalytikiparousiasimesoprothesmou.pdf&ei=h1TuU9PJMMXY4QSxrIFQ&usg=AFQjCNF1K_7jX5wId4X7NXdqPG0ZW9Rwbw&bvm=bv.73231344,d.bGE

Βάσει του παραπάνω (σελ 42 εγγράφου και 44 του pdf) έχουμε και λέμε...

το 2014 (φέτος δηλαδή) από τις 11.370 προσλήψεις πόσες έγιναν στο Υπ.Παιδείας ?
Του χρόνου από τις 3568 + 6974 πόσες είπες ότι θα κάνεις? 400?
Το 2016 από τις 3390 πόσες θα κάνεις?

Αυτό το 1 προς 1 αίτημα για πρόσληψη διδακτικού προσωπικού στην επόμενη σελίδα πάνω πάνω το είδες? Εσύ μόνο την ανατροπή του 1 προς 10 περιμένεις δηλαδή?

ΥΓ1. ΑΣΕΠ δηλαδή να υποθέσουμε το 2016 για να προσληφθούν το 2017?Αν δεν βγει άλλο μεσοπρόθεσμο μέχρι τότε?
ΥΓ2. Σε  έπιασα από το μούτρα βρε Luerdi... πάμε τώρα ένα παιχνιδάκι να χαλαρώσουμε λίγο... Εδώ παπάς, εκεί παπάς που είναι ο παπάς? Γιατί όσο αφορά τον παπατζή τον βλέπουμε που είναι....


=====================================================================

@ Patreas

Για να βοηθήσω η ΚΑΘΑΡΗ μείωση του προσωπικού μόνο στην Δβθμια (λόγω παραιτήσεων, μετατάξεων, διαθεσιμοτήτων μαζί με τις όποιες προσλήψεις συμπεριλαμβανομένων) φτάνει περίπου τις 23500 με 24000 εκπαιδευτικούς από τις 30/6/2010 μέχρι τα ΦΕΚ χθες και εκκρεμούν και άλλα ΦΕΚ παραιτήσεων (ακόμα και 500 άτομα να έχω πέσει έξω... μιλάμε για 23000 λιγότερους μόνο στην Δβθμια). Ο Μπράτης επίσης έχει κατά καιρούς παρουσιάσει νούμερα και δε νομίζω ότι από το 2010 μέχρι σήμερα οι περίπου 3500 μετατάξεις καλύπτουν αυτούς που έφυγαν... άρα μιλάμε ότι από το 2010 έως σήμερα οι θέσεις ΜΟΝΟ των μονίμων που έχουν χαθεί (χωρίς να βάλω αναπληρωτές του 2010) δεν αναπληρώνονται καν από τους 19500 αναπληρωτές...
Για τους συνδικαλιστές τώρα έχω πει δεν σχολιάζω... δεν χαλάω τον χρόνο μου πλέον...


YΓ Και για όσους δεν εμπιστεύονται το προσωπικό μου αρχείο έχουμε

30/6/2010  94.264  http://www.pde.gr/index.php?page=5022
1/9/2013 73533 (μιας και δεν έιχαν προσληφθεί αναπληρωτές στην δευτεροβάθμια) http://www.efsyn.gr/?p=113495
Αν έχουμε και 3000 με 3500 αποχωρήσεις από 1/9/2013 έως σήμερα μιλάμε για περίπου 70.000 μόνιμους καθηγητές...

Αρα πάνω κάτω βγαίνουν τα ίδια νούμερα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2014, 11:26:28 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος ba97200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 19, 2014, 10:14:30 πμ »
αυτο πάει για όσκαρ!

http://www.esos.gr/arthra/vouli-erotiseis-apantiseis-omilies/apantiseis-vouli/grammateia-se-kaue-gymnasio-lykeio-me-panv-apo-200-mauhtes-kai-se-kaue-12uesio-kai-anv-dhmotiko-sxoleio

Σε κάθε σχολική μονάδα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με μαθητές πάνω από 200 και σε κάθε 12θέσιο και άνω Δημοτικό Σχολείο, λειτουργεί γραμματεία, στην οποία τοποθετείται ένας διοικητικός υπάλληλος, δήλωσε στη Βουλή ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος, επικαλούμενος τη σχετική νομοθεσία.
Οι κενές οργανικές θέσεις Γραμματέων σε σχολικές μονάδες, σύμφωνα με τον υπουργό Παιδείας,καλύπτονται με:
α/αποσπάσεις ή μεταθέσεις διοικητικών υπαλλήλων των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, και,
β/ αποσπάσεις ή μετατάξεις διοικητικών υπαλλήλων από άλλες υπηρεσίες.


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 19, 2014, 10:26:50 πμ »
αυτο πάει για όσκαρ!

http://www.esos.gr/arthra/vouli-erotiseis-apantiseis-omilies/apantiseis-vouli/grammateia-se-kaue-gymnasio-lykeio-me-panv-apo-200-mauhtes-kai-se-kaue-12uesio-kai-anv-dhmotiko-sxoleio

Σε κάθε σχολική μονάδα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με μαθητές πάνω από 200 και σε κάθε 12θέσιο και άνω Δημοτικό Σχολείο, λειτουργεί γραμματεία, στην οποία τοποθετείται ένας διοικητικός υπάλληλος, δήλωσε στη Βουλή ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος, επικαλούμενος τη σχετική νομοθεσία.
Οι κενές οργανικές θέσεις Γραμματέων σε σχολικές μονάδες, σύμφωνα με τον υπουργό Παιδείας,καλύπτονται με:
α/αποσπάσεις ή μεταθέσεις διοικητικών υπαλλήλων των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, και,
β/ αποσπάσεις ή μετατάξεις διοικητικών υπαλλήλων από άλλες υπηρεσίες.


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Φτου σου γ...ο ξέχασε να μας πει από πότε θα το κάνει και αυτό...
Ορίστε τρέχω τώρα να βρω πότε θα ισχύσει...
Α το βρήκα...

Σάββατο βράδυ και στα χέρια το τηλέφωνο
Ψάχνω ένα φίλο για να βγω
Θέλω να πιω, θέλω να πω, θέλω να σπάσω
Με χίλιους τρόπους πάλι θα σε ξεπεράσω

Άλλη μια μέρα χωρίς εσένα
Άλλη μια μέρα… μα θα τ’ αλλάξω όλα αυτά

Από Δευτέρα θα πάψω να καπνίζω
Θα σταματήσω να πίνω και να βρίζω
Χωρίς εσένα θα πάω παραπέρα
Μα θα τη κάνω την αρχή από Δευτέρα

Από Δευτέρα…

Έσβησα… το τσιγάρο ανάβω το επόμενο
Στο καπνό να βρω παρηγοριά
Θέλω να πιω, θέλω να πω, θέλω να ξενυχτήσω
Τον εαυτό μου και τη τύχη μου να βρίσω

Άλλη μια μέρα χωρίς εσένα
Άλλη μια μέρα… μα θα τ’ αλλάξω όλα αυτά

Από Δευτέρα θα πάψω να καπνίζω
Θα σταματήσω να πίνω και να βρίζω
Χωρίς εσένα θα πάω παραπέρα
Μα θα τη κάνω την αρχή από Δευτέρα

Από Δευτέρα…

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 19, 2014, 05:00:23 μμ »

πλάκα πλάκα έγινε τίποτα από όλα όσα είπε για τις Δευτέρες; μήπως έγινε κάτι και μας ξέφυγε και είμαστε άδικοι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.