*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?  (Αναγνώστηκε 34091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 24, 2014, 08:35:51 μμ »
Τα πανεπιστημιακά τμήματα (τα περισσότερα) είναι υποχρεωμένα (λόγω των εξωτερικών αξιολογήσεων) να αναρτούν στις σελίδες τους τις παρουσιάσεις των μαθημάτων τους σε pdf, το περιεχόμενο και τη σχετική βιβλιογραφία.
Ρίξτε τα μια ματιά, εξάλλου είναι δωρεάν!

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:52 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 24, 2014, 10:48:20 μμ »
καλησπέρα και από μένα. με το φόβο μην παρεξηγηθώ ότι κάνω διαφήμιση (γιατί το έγραψα και σε άλλο ποστ) και καθαρά με μοναδικό στόχο να βοηθήσω..παρ' όλο που είπα τον όρκο στο πανεπιστήμιο, αν δεν είχα πάει στον Μπόνια, δεν θα είχα ιδέα τι να γράψω. Σε βάζουν στη λογική του διαγωνισμού. Τα βιβλία από τα οποία διάβαζα στην αρχή ήταν άθλια (θα μπορούσα να τα χα γράψει κ εγώ μετά την παρακολούθηση των μαθημάτων) και δεδομένου του μεγάλου όγκου των υποψηφίων θα σας συμβούλευα να πάτε όσο πιο οχυρωμένοι/δουλεμένοι/ έτοιμοι γίνεται. Καλή επιτυχία παιδιά! ΥΓ¨Ο Αντώνης Βεντούρης ήταν φανταστικός και έχει βγάλει και βιβλίο (το λέω για όσους πράγματα αδυνατούν να διαθέσουν το ποσό για ένα φροντιστήριο). Δεν το έχω διαβάσει αλλά μας βοήθησε τρομερά στο φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 24, 2014, 10:55:44 μμ »
 Supernova80 κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη... ειδικά για εμάς που δεν έχουμε ξαναδώσει....  :D

 Να ρωτήσω.... Επειδή είναι αδύνατο να πάω φροντιστήριο, στα φροντιστήρια και ειδικότερα σε αυτό που ανέφερες ότι έκανες τόσο καλή προετοιμασία, πουλάνε βιβλία, προκειμένου κάποιος να διαβάσει μόνος του?

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 24, 2014, 11:12:38 μμ »
Αλίμονο. Μακάρι όντως να βοηθήσω. Εκεί πήγα μετά από παρότρυνση της θείας μου που επέμενε να μη διαβάζω από βιβλία αλλά να πάω σε αυτά τα οργανωμένα φροντιστήρια που σε βάζουν στη λογική του διαγωνισμού. Όντως μέρα με νύχτα. Τον Μπόνια τον επιλέξαμε γιατί εκεί είχε πάει η κόρη οικογενειακών μας φίλων και πέρασε στη σχολή Δημόσιας Διοίκησης. Απ' ότι ξέρω πουλάνε σκέτες σημειώσεις αλλά επειδή παρακολούθησα τα μαθήματα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αν σε καλύπτουν να πας έτσι. Μετά από μήνες παρακολούθησης μαθημάτων φτάνω στο τελευταίο μάθημα με τον Βεντούρη και μας δίνει τα θέματα του προηγούμενου διαγωνισμού (εγώ διορίστηκα το 2005) και είχε ένα θέμα στη διδακτική (να σχεδιάσεις μια δραστηριότητα για να αποδειχτεί σωστή μια κινέζικη παροιμία) που δεν μπορούσα να το λύσω, δεν ήξερα τι να γράψω. Πλήρη απογοήτευση. Ετσι όπως το συζητήσαμε στην ταξη είπε μια ωραια ιδεα σαν δραστηριοτητα ο Βεντούρης. Γυρνώντας μετα σπιτι ειχα απογοητευτεί ότι κοιτα τοσους μηνες και δε θα μπορουσα να λυσω το περσινο θεμα. Η ειρωνία/ παιχνιδι της τυχης είναι οτι 2005 απάντησα σ ένα θέμα με βάση την ιδεα αυτή που μας ειπε ο Βεντηρης. Θελω να πω οι συζητήσεις στην ταξη μας ωφελουσαν (που αν επαιρνα μονο σημειώσεις θα το ειχα χασει αυτό)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:52 »

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 24, 2014, 11:30:28 μμ »

Κατάλαβα....σίγουρα το μάθημα δεν μπορει να αντικατασταθεί από απλές σημειώσεις, γι'αυτο υπάρχουν και οι καθηγητές  :) :)
αλλά απο το να διαβάζω τελειώς ανοργάνωτα ίσως πάρω κάποιο βιβλίο και απο εκεί. Ευχαριστώ πάντως.  :D

Αποσυνδεδεμένος epe06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 25, 2014, 12:07:37 πμ »
παλιοτερα τουλαχιστον η αγγλικη θεσσαλονικης ειχε στο site μια λιστα με βιβλια για τον διαγωνισμο του ασεπ.εγω αυτα διαβασα κ περασα το 07.χωρις φροντιστηριο.

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:24:22 πμ »
Δε χρειάζεται φροντιστήριο για να γράψεις καλά στον ΑΣΕΠ. Γνωρίζω πολλούς συναδέλφους που πλήρωσαν ένα σκασμό λεφτά και απέτυχαν . Διάθεση για συστηματική μελέτη χρειάζεται και κυρίως επαρκής χρόνος (κάτι που το καλό μας υπουργείο με τη διαφαινόμενη εξπρές διεξαγωγή του νέου διαγωνισμού μας στερεί)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 25, 2014, 11:17:16 πμ »
Στον δικο μας κλαδο και εγω δεν θεωρω αναγκαιο το φροντιστηριο. και τα παλαιοτερα θεματα να δειτε δεν νομιζω, ειδικα οι νεοτεροι αποφοιτοι, να μην ξερετε να απαντησετε ή να σας φανει κατι αγνωστο.
συμφωνω με epe06, για την λιστα απο το τμημα του ΑΠΘ. δεν ξερω αν υπαρχει αοκμα στο site τους. αν οχι, αμα την βρω καπου στα χαρτια μου θα σας την αντιγραψω.

για τους φιλολογους με την απειρη υλη ισως να βοηθα το φροντιστηριο.

Αποσυνδεδεμένος evda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 25, 2014, 12:13:59 μμ »
Καλημέρα σε όλους και όλες. Για τον ΑΣΕΠ δεν νομίζω και εγώ ότι χρειάζεται φροντιστήριο για τον κλάδο μας. Στον τελευταίο ασεπ είχα διαβάσει κάποια βιβλία από τη σχολή (αγγλική θεσ/κης) που σχετίζονταν με τη διδακτική των αγγλικών σε δευτεροβάθμια και πρωτοβάθμια. Δεν μπορώ, όμως, να τα βρω για να σας πω ακριβώς τον τίτλο. Είχα κάνει και κάποια τεστ στα παιδαγωγικά, τα οποία είχα βρει στο διαδύκτιο. Επίσης μια φίλη μου είχε παρακολουθήσει ένα σεμινάριο που είχε κάνει η Ελληνοαμερικανική ένωση και μου είχε δώσει κάποιες σημειώσεις αλλά δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Ελπίζω να σας βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος popi76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:01:08 μμ »
Λιγο ασχετο με το θεμα -συγνωμη- αλλα δεν ηξερα που αλλου να παραθεσω αυτο που διαβασα. Δωστε λοιπον την προσοχη σας
Ο σχεδιαζόμενος ΑΣΕΠ δεν θα περιέχει εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων Του Ζαχαρία Καψαλάκη Ο ένας μετά τον άλλο, οι συνάδελφοι χάνουν τον ύπνο τους και την υπομονή τους αυτές τις μέρες, από τις αλλοπρόσαλλες δηλώσεις των υπουργών της τρόικας… Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς και τι να πρωτοπιστέψει… Νέο φρούτο ο περιορισμός των ειδικοτήτων από την εκπαίδευση, καθώς σχεδιαζόμενος «ΑΣΕΠ» δεν θα περιέχει εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων… Σε κατάσταση νευρικής κρίσεις οι συνάδελφοι που χρόνια δουλεύουν στην εκπαίδευση είτε ως δάσκαλοι Αγγλικής, είτε ως Πληροφορικάριοι, είτε ως Γυμναστές και Μουσικοί. Που προσφέρουν πραγματικά σημαντικό έργο στο δημόσιο σχολείο… Όλα αυτά λίγες βδομάδες μετά τις δηλώσεις Κουκοδήμου για τη γυμναστική στα νηπιαγωγεία… Τελικά σ΄ αυτήν την κυβέρνηση δε γνωρίζει κανείς τι ποιεί ο διπλανός του… Πλήρη διάλυση! Δυστυχώς όταν βασίζουμε και χαράζουμε εθνική πολιτική στην παιδεία, σύμφωνα με τις ιδέες του κάθε υπουργού και των παρατρεχάμενων του, ε, εκεί καταντούμε… Να λέμε κάθε μέρα άλλα αντί άλλων! Είναι όμως καιρός να σταματήσει αυτή η παραφιλολογία και αυτό το φοβερό καλοκαίρι του 2014 να κλήσει πλέον τον κύκλο του και να πάψει να ματώνει τις ζωές των συναδέλφων μας αδιόριστων εκπαιδευτικών… Είναι η ώρα να αρχίσουμε να τρομοκρατούμε και εμείς αυτούς που τρομοκρατούν τις ζωές μας. Με ένα τρόπο… Σίγουρο και αποτελεσματικό… Την ψήφο μας! (ΥΓ: Αυτό τον καιρό που βαλλόμαστε από παντού, καταγράφω μια απουσία! Μια σημαντική απουσία. Από τους επιστημονικούς ταγούς του κλάδου. Από τους σχολικούς συμβούλους. Δεν διαβάζω άρθρα τους, δεν διαβάζω θέσεις τους, δεν βλέπω παρεμβάσεις τους, αλλά παραμένουν απλοί θεατές στο θέατρο του παραλόγου που ζει η εκπαίδευση. Ένας δασκαλογέννητος θεσμός σε παρακμή; Τι άλλα να υποθέσω;)

Διαβάστε περισσότερα: Ο σχεδιαζόμενος ΑΣΕΠ δεν θα περιέχει εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:11:21 μμ »
την προηγουμενη φορα εγω ειχα κανει καποιους μηνες ιδιαιτερα μαθηματα με εναν καθηγητη φροντιστηριου γιατι δεν ειχα τα χρηματα και το χρονο να ειμαι στο κανονικο φροντιστηριο. τελικα εγραψα καλα, ημουν στους πρωτους 300, αλλα οχι στους πρωτους 228, που επρεπε! φετος, λεω να του κανω ενα τηλεφωνο εστω να κανουμε δυο μαθηματα το μηνα να μου διορθωνει πραγματα κυριως, παιδαγωγικα θα διαβασω μονη μου απο σημειωσεις, κατι πολλαπλης που εχω κι ο,τι υπαρχει στο ιντερνετ. τωρα το γνωστικο ειναι χαος, ειναι θεμα εξασκησης και οπτικης, γιατι πολλες φορες καλουμαστε να μυρισουεμ τα νυχια μας στις περιφημες ερωτησεις, στο κειμενο ο συγγραφεας τι υπονοει στην τελευταια του προταση... τεσπα, θα δουμε.

να ρωτησω κατι ομως. τι θεωρειται συστηματικο και αρκετο διαβασμα;; αν βαλω προγραμμα και διαβαζω δυο τρεις ωριτσες τη μερα ειναι οκ λετε;; ξερω ειναι υποκειμενικο αυτο, αλλα λεω τι γνωμη εχετε;

ειδικοτητες δεν ξερω αν θα διορισει, εγω πιστευω θα παρει, αλλα λιγους καθε φορα, δηλαδη στα τρια χρονια που θα διαρκεσουν τα αποτελεσματα του ασεπ αυτου που θα γινει, πιστευω θα παρει 200-300 ατομα συνολο. οχι μαζεμενα, συνολικα. πιστευω εγω, τωρα τι θα κανουν, μονο ο Θεος ξερει...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:17:18 μμ »
παιδιά το γνωστικό είναι το χάος, έδωσα δύο φορές, την τελευταία ήμουν κι εγώ στους 300 πρώτους. Το 2006 για το γνωστικό δεν είχα προετοιμαστεί καθόλου. το 2008 είχα διαβάσει άπειρο λεξιλόγιο και είχα λύσει άπειρα κείμενα, έγραψα μόλις 2 μονάδες περισσότερο. Δεν ξέρω αν φταίει το κεφάλι μου, αλλά στο δικό τους δεν μπορεσα να μπω σε κανένα διαγωνισμό.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:27:35 μμ »
μα το γνωστικο ειναι το θεμα στον κλαδο μας. απο παιδαγωγικα κ διδακτικη δεν πασχουμε  ;D

εγω στον τελευταιο ΑΣΕΠ ειχα στο γνωστικο ελαχιστα κατω απο τη βαση και ημουν στους αποτυχοντες. ομως ειχα παει τοσο καλα στη διδακτικη-παιδαγωγικα που εστω κ την βαση να επιανα στο γνωστικο θα ημουν στους διοριστεους ή εστω πολυ κοντα, δεν θυμαμαι τωρα ακριβως.   :-[

τη λογικη τους ουτε εγω την εχω καταλαβει smarw....οπως δεν μπορω να βρω και το λογο πως συνολικα σαν κλαδος εχουμε το χαμηλοτερο βαθμο στο γνωστικο.

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:45:50 μμ »
Το θεμα με το γνωστικο του προηγουμενου ασεπ ηταν το writing.Εγω κυριολεκτικα δεν ηξερα τι να γραψω.Και δεν εχω προβλημα κατανοησης των κειμενων,αλλα καπου στις απαντησεις τα κανω μανταρα.Σκεφτομαι εντελως λαθος.
Κοιταζα διαφορα βιβλια για advanced 'η academic writing,oxford.Εχω ενα Proficiency writing της Evans.Εχετε κατι αλλο να προτεινετε?
Και βρηκα ενα του πατακη για γνωστικο,Language awareness για ασεπ και ενα απο τον ιανο.τα εχει δει κανεις?

Επισης επειδη την προηγουμενη φορα ειχα παει μπονια γνωστικο και ειδικη,αυτη που μας εκανε μαθημα μιλουσε ελληνικα(στο γωστικο) και οταν της ειπα αν γινεται να μιλαμε αγγλικα μου ειπε εσυ αμα θελεις μιλα,και μας ειχε πει οτι οταν εδωσε δε διοριστηκε!Μας αραδιαζε ενα εκατομμυριο λεξεις λες και αυτο ηταν το θεμα,οχι τεχνικες απαντησης στις ερωτησεις(test-taking stragegies που λεμε).Και ειδικη ο Βεντουρης,παλι στα ελληνικα μαθημα και ποτε μα ποτε δε εδωσε διορθωμενο γραπτο που να προτεινει αλλαγες για βελτιωση.Κοινως πεταμενα λεφτα.και ηταν και πολλα γενικα.Γι αυτο λεω να διαβασω μονη μου,αλλα με προβληματιζει η εξασκηση στο writing.
ΠΕ06

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.