*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?  (Αναγνώστηκε 34593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:48:59 μμ »
πριν δωσω ΑΣΕΠ ακουγα που λεγανε "δεν περασα για 1 μοριο" και ελεγα "πω πω κοιτα να δεις τι μπορει να συμβει" κτλ..όταν έδωσα και βγήκαν τα αποτελέσματα είδα ότι δεν είναι ετσι όπως ακούγεται, ότι αυτό δηλαδή το ένα μοριο μπορει να αφορα 100 θεσεις..δηλαδή η βαθμολογια ηταν 88,21/ 88,22/ 88,23 κτλ..αυτό λοιπον το ένα μοριο σε πηγαινε 100 θεσεις πισω..τι θελω να πω..δεδομενου ότι αν παρει μπορει να παρει πχ 200 ατομα στους 10.000 (φανταζομαι ότι η αναλογια θα είναι ζορικη-λιγες θεσεις και πολλοι υποψήφιοι) πρεπει κανεις να προετοιμαστεί σαν να δινει πανελλήνιες.. το φροντιστηριο σε κατευθυνει πολύ στο φορματ του σχεδιου μαθηματος και γενικα στη λογικη του συγκεκριμενου διαγωνισμου. στο γνωστικο θα σας συμβουλευα να διαβαζετε αρθρα εφημεριδων (εμας μας εβαζε να γραφουμε εκθεσεις πανω σε αυτά στον Μπονια) και επισης εγω διαβαζα και αναλυσεις πανω σε novels από το πανεπιστημιο (εβγαζα φωτοτυπια critical essays από τη βιβλιοθηκη πανω στα novels που είχαμε- θεωρω ότι λογω αυτης της τριβης επα τον ορκο στο πανεπιστημιο). Τελος πιστευω ότι θα βοηθηθουν οσοι εχουν τα εξτρα μορια στον ΑΣΕΠ (από αναπληρωση, μεταπτυχιακα κτλ - δηλαδή κυνηγήστε ότι μοριοδοτειται στον ασεπ)- όταν εδωσα εγω, διοριστηκα καθαρα απ ότι εγραψα και αν ειχα ένα 7 πτυχιο δε θα διοριζομουν..με ανεβασε το ότι ειχα 9 στο πτυχιο..σας ευχομαι καλη επιτυχια και όλα να σας ερθουν ωραια
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2014, 01:56:34 μμ από supernova1980 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:25:46 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:55:04 μμ »
Για τον Βεντουρη θα διαφωνησω καθετα. Τον θεωρω κορυφαιο. Αυτος με βοηθησε πιο πολύ από ολους στον ΜΠΟΝΙΑ. Στο γνωστικο μας εδινε ενας από Αυστραλια αρθρα εφημεριδων, τα διαβαζαμε τα συζητούσαμε και γράφαμε εκθεσεις. Ουσιαστικα η μονη βοηθεια ηταν τα αρθρα που παιρναμε στα χερια μας (η συζητηση δεν μου φαινοταν και τιποτε ιδιαιτερο) και το γεγονος ότι καποιος σου διορθωνε τις εκθεσεις.

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 25, 2014, 02:02:55 μμ »
Τελος πιστευω ότι θα βοηθηθουν οσοι εχουν τα εξτρα μορια στον ΑΣΕΠ (από αναπληρωση, μεταπτυχιακα κτλ - δηλαδή κυνηγήστε ότι μοριοδοτειται στον ασεπ)-

καλα αν υποθεσουμε οτι ο προγραμματισμος του υπουργειου για διαγωνισμο τον Ιανουριο 2015, τοτε δεν προλαβαινεις να μαζεψεις και πολλα  ;D ουτε καν ξενη γλωσσα. ποσο μαλλον κανα μεταπτυχιακο κτλπ. αντε καμια πιστοποιηση σε Η/Υ να προλαβεις, αν δεν εχεις δλδ.

να πω και κατι αλλο που βλεπω/ακουω/σκεφτομαι και εγω. ο διορισμος  δεν πλεον ειναι τοσο ελκυστικος για πολλους. λιγο οι μισθοι (ειδικα του νεοδιοριζομενου), λιγο οτι αν ζεις και εχεις κανει οικογενεια σε Θεσσαλια/Μακεδονια/Θρακη θα βλεπεις τη μεταθεση με το κυαλι και αν, σε κανουν να το σκεφτεσαι λιγο παραπανω σε σχεση με παλαιοτερα.  :-\

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 25, 2014, 02:11:01 μμ »
Μπορει εσενα οντως να σε βοηθησε,αλλα πραγματικα επειδη πηγαμε μαζι 3 φιλες εκει καμια δε διοριστηκε.Τι να το κανω αν εγραψα πανω απο τη βαση,αυτο που εγραψα θα το εγραφα χωρις να παω εκει.Γι αυτο θα διαβασω οτι μπορω μονη μου,αν γινει για εμας ασεπ η αν γινει για κανενα γιατι ακουμε οτι να ναι....Ελπιζω οτι ειναι να γινει να γινει γρηγορα παντως.Αυτο με τα critical papers ωραια ιδεα,πιο βοηθητικο ακουγεται.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:25:46 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 25, 2014, 02:19:14 μμ »
ισχυει και αυτό το εγραψα και για μενα σε άλλο ποστ. δε σας κρυβω ότι μια περιοδο αναρωτιομουν μηπως επρεπε να παω νομικη (περνουσα στην αθηνα αλλα δεν την ειχα βαλει γιατι δε μ ενδιεφερε- από α δημοτικου ηξερα ότι θα γινω δασκαλα γιατι ειχα παθει ταυτιση με τη δασκαλα της πρωτης δημοτικου και λατρευα και τα παιδακια και επισης τα αγγλικα μου αρεσουν παρα πολύ και ετσι εβαλα πρωτη αγγλικη φιλολογια). Τωρα μετα από 9 χρονια διορισμου ζω για τη στιγμη της πολυπόθητης μεταθεσης και αν κρινω από τις συναδελφους που μετατεθηκαν φετος στην περιοχη μου (με 22 χρονια υπηρεσίας) σε συνδυασμο με τους 100 μεταταγεντες από βθμια που ηρθαν περυσι εδώ και πρεπει να απορροφηθουν και εκεινοι νομιζω ότι εχω πολύ μελλον ακομη. Πλεον όταν οι μισθοι είναι 900/800/700 ευρω στους νεους είναι δυσκολο να δινεις 500 ευρω σε βενζίνες/διοδια (εστω και αν πλησιασες πιο κοντα και δε χρειαζεται να νοικιάσεις αλλου σπιτι). Ολοι κανουμε υπομονη μεχρι να ερθει η στιγμη να πλησιάσουμε σε ανθρωπινη/λογικη αποσταση και η αληθεια δεν νομιζω να περιμενε κανεις ότι θα του επαιρνε τοσο πολύ. Όλα αυτά σας τα λεω όχι για να φανω αχαριστη αλλα για να σας δειξω ότι δεν είναι όλα τοσο ροδινα, δεν είναι μονόδρομος διορισμος=παραδεισος και από κει και περα το χαος. Μπορει δηλαδή να τακτοποιηθείτε και με άλλες λυσεις. Ειλικρινα ευχομαι σε ολους μας ότι το καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 586
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 25, 2014, 02:19:42 μμ »
@supernova
καλή η θεωρία, καλά και τα φροντιστήρια, αλλά με πιθανολογούμενη αναλογία διοριστέων/συμμετεχόντων στο 1/30 και τον αστάθμητο παράγοντα τύχη να μεταβάλει αυτή την αναλογία δραστικά και απρόβλεπτα, τι συμβουλές να δώσεις; ή τι συμβουλές να πρωτοδόσεις; εκτός αν είσαι διατεθημένος/η να βάλεις τα λεφτά σου εκεί που ειναι το στόμα σου και να ξαναδώσεις και να αποδείξεις οτι μπορείς να ξαναπεράσεις... ;)
τα φροντιστήρια ολων των ειδών βοηθούν (αν βοηθουν) αυτους που μπορούν και θέλουν να βοηθηθούν, αλλά μέχρι εκεί,
έχουν περάσει και πολλοί χωρίς φροντιστήρια
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 25, 2014, 02:38:19 μμ »
παιδια, εγω πιστευω οτι σημαντικο ειναι να υπαρχει καποιος να σου διορθωνει μερικα πραγματα. ενταξει, στα παιδαγωγικα υπαρχουν οι απαντησεις, διαβαζεις και θεωρια, κανεις και τον σταυρο σου και πας. αλλα εκθεσεις και πλανα να μην εχεις καποιον να σε τσιτωνει παντα για κατι καλυτερο;; εμενα μου ειναι σημαντικο, απλως πρεπει ο καθε ενας να βρει τη μορφη που του ταιριαζει, φροντιστηριο, ιδιαιτερο ή προσωπικη προσηλωση, απολυτη!

supernova1980, σιγουρα τα πραγματα δεν ειναι ροδινα και μετα το διορισμο, αλλα εδω που εχουμε φτασει, κι οταν απαξιωνομαστε τοσο πολυ σε φροντιστηρια και ιδιαιτερα, ενα σχολειο εχει πολλα θετικα που δεν θα μπορουσαν ουτε κατα διανοια να φτασουν τα προηγουμενα που ειπα. αρα... προσπαθουμε για ο,τι θεωρουμε καλυτερο ο καθενας. οσοι δεν θα δωσουν, περνανε καλυτερα σε αλλες δουλειες, σεβαστό. κι εγω αν ειχα ενα φροντιστηριο να με πληρωνει για πληρες και να παιρνω 1200 ευρω με 30 ωρες την εβδομαδα και ενσημα για 11 μηνες και ενα μηνα επιδομα οαεδ, δεν θα ειχα κανενα προβλημα να μεινω εκει. στο λεω γιατι εχω φιλη φιλολογο που ζει χρονια ετσι και νομιζει οτι εγω ειμαι γκρινιαρα και τεμπελα και δεν θελω να δουλεψω... με τη μονη διαφορά ότι εγω σε φροντιστηριο αυτη τη στιγμη θα ειμαι τυχερη αν παρω 6 ευρω, θα μου δωσουν 10-15 ωρες μαξιμουμ και θα εχω ενσημα, ισως 8-9 μηνες και μπορει να μην βγαινω και στο επιδομα. αρα το ποσο ροδινα ειναι τα πραγματα ειναι μου φαινεται υποκειμενικο..
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 25, 2014, 02:45:40 μμ »
τι εννοεις "να βαλω τα λεφτα μου εκει που είναι το στομα μου"?
εγραψα καλοπροαίρετα τι με βοηθησε εμενα. αν εσυ απο όλα οσα διαδραματίζονται τον τελευταιο καιρο, απ όλα οσα γράφονται μπηκες στη διαδικασια να γραψεις ένα ποστ για να μου πεις "εσυ που μας κανεις την εξυπνη και δινεις συμβουλες ελα να ξαναδωσεις', η απαντηση μου είναι "ερχομαι".ποτε δε φοβηθηκα το διάβασμα.οτι πετυχα στη ζωη μου το πετυχα επειδή εγινε the hard way. περασα απο τους πρωτους στην αγγλικη (περνουσα και νομικη αθηνας), τελειωσα πρωτη, μπηκα πρωτη στο μεταπτυχιακο με τις εξετασεις, τελειωσα δευτερη, μπηκα με ΑΣΕΠ, η συμβουλος των αγγλικων μου ανεθεσε να κανω καποια σεμινάρια στους συναδελφους.οτι επιτυχιες ειχα τις ειχα επειδή δουλευα παρα πολύ, δεν είμαι καμια διανοια. δε με φοβιζει λοιπον αυτό που λες, δε σου λεω ότι θα περνουσα σιγουρα (γιατι εξετασεις είναι, δεν προεξοφλείς το αποτέλεσμα) αλλα θα προετοιμαζομουν οσο πιο αριστα μπορουσα και θα πηγαινα. κατανοω ότι είναι δυσκολοι καιροι και τεντωμένα τα νευρα αλλα το να κρατας ένα επιπεδο και να τηρεις τους στοιχειώδεις κανονες ευγενειας θα βοηθουσε και ολους τους υπολοιπους εκπαιδευτικούς που προσπαθουν να ενημερωθουν και πεφτουν πανω σε μικροπρεπή και αγενη σχολια που αποπροσανατολιζουν τη συζητηση.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 25, 2014, 02:55:11 μμ »
planety και εγω συμφωνω ότι πανω απο όλα είναι να σου διορθωσει καποιος εκθεσεις και να βρεις καλα σχεδια μαθηματος.
και ναι συμφωνω ότι στο κομματι των διακοπων που πληρωνεσαι, του καλου  πρωινου ωραριου, του χρονου που εχεις με τα παιδια σου αλλα και των παροχων (αδειες κυησης και ανατροφης)τα πραγματα είναι ακομη ροδινα στο επαγγελμα μας. απλα για να μην το δουν καποιοι ως διορισμος=η μονη λυση και αναλωθουν μια ζωη σε αυτό το κυνηγι ειπα ότι δεδομενης της δύσκολης κατάστασης με μισθους και μεταθεσεις (φυσικα μπορει καποιος να μεινει στον τοπο α διορισμου) να εχετε ανοιχτα τα ματια σας και για άλλες πιθανες λυσεις που μπορει να εχουν αλλα θετικα (καποιοι επιλεγουν αναπληρωση στην περιοχη τους σε συνδυασμο με αλλα πραγματα αν τελικα δεν διοριστουν).

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 25, 2014, 03:03:18 μμ »
supernova1980, αχ ειναι πολυ ωραια οσα προτεινεις, κι ειναι καλο που τα λες αυτα απο τη μερια σου, αλλα πραγματικα επειδη εχω δοκιμασει τα περισσοτερα, ειναι αδιεξοδο. εγω που εχω επιλεξει, όπως προτεινες, να προσπαθω για αναπληρωση στην περιοχη μου για να δω τι αλλο μπορω να κανω για δουλεια ετσι ωστε να βγαζω εναν αξιοπρεπή μισθο, εχω πεσει στον κανονα του υπουργειου περι ασυμβιβαστου, ενω μας προσφερει δουλεια για λιγους μηνες το χρονο και σε φροντιστηριο παω και φευγω ή δεν παω καθολου ή ψαχνω καθε χρονο αλλο. τα ιδιαιτερα μου μεγαλωσαν, πηραν τα πτυχια τους και τωρα ειμαι χωρις τιποτα. δουλεια γραφειου σε εταιρια που ειχα φετος το χειμωνα την αφησα οπως εχω ξαναπει, γιατι δουλευα 9ωρο για 489 ευρω το μηνα και με παρα παρα παρα πολλη πιεση απο τα αφεντικα. εφυγα για να μην τρελαθω και για να μπορεσω να απολαυσω το γαμο μου το καλοκαιρι... αρα δυστυχως, για καποιους διορισμος=παρα πολυ καλη λυση!  :)
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 25, 2014, 03:38:33 μμ »
Πουθενα δεν ειναι ονειρικα,απλα στον ιδιωτικο τομεα στον κλαδο μας μιλαμε για ψιχουλα και οταν εισαι πια 30 και παραπανω δεν μπορεις αλλο να τρεχεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ σε φροντιστηρια και ιδιαιτερα και καθε καλοκαιρι να εισαι στην ανεργια.Τουλαχιστον για μενα που πληρωνω τα παγια εξοδα μονη μου(ενοικιο,λογ. κτλ.)η κατασταση δεν παει αλλο.Ουτε βεβαια μπορω να δινω καθε τρεις και λιγο ασεπ και να διαβαζω μαζι με δουλεια,αλλα αυτη ειναι η κατασταση για πολλους.

planety εισαι Αθηνα?σε ποιον καθηγητη εκανες ιδιαιτερα αν επιτρεπεται και ποσα εδινες?Στειλε μου π.μ αν θελεις.Το σκεφτομαι οτι λιγα μαθηματα στο γνωστικο ισως με καλυπταν,γιατι για φροντιστηριο ουτε λογος.Αν και δε ξερω οντως ποσα θα βγαζω απο το φροντιστηριο γιατι δεν το 18 ωρο δεν ειναι και σιγουρο,αναλογα με τις εγγραφες..
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 586
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 25, 2014, 03:43:39 μμ »
@supernova1980
αν κατάλαβα καλά δέχτηκες να παραιτηθείς και να ξαναδόσεις; καλά κατάλαβα; δεν μπορεί να κατάλαβα καλα...
στον μπόνια να πας, έμαθα οτι ειναι καλός
αντε πολλά φιλιά!
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:07:53 μμ »
Συμφωνώ με την σουπερνόβα ότι ο διορισμός δεν είναι πανάκεια - εκτός κ αν η δεκαετής + διαμονή στις ακριτικές περιοχές της ελλάδας με 580 ευρώ (τόσα θέλει να δίνει πλέον το υπουργείο στους νεοδιοριζόμενους!) σας ακούγεται ωραίο. Από την άλλη, έχοντας δώσει δυο φορές (2005 κ 2007 - την πρώτη δεν διορίστηκα για 10 άτομα κ την δεύτερη ήμουν στους 30 πρώτους διορισθέντες) έχω να προτείνω το αλεξάντερ στη θεσσαλονίκη - έκανα μάθημα μόνο ειδική διδακτική κ με βοήθησε πάρα πολύ, όσον αφορά το 'σκεπτικό' του διαγωνισμού. Όσον αφορά το γνωστικό, σόρι αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ απόφοιτο φιλολογίας που να 'ζορίζεται' να γράψει μια έκθεση ή να απαντήσει σε αρκετά ξεκάθαρες ερωτήσεις κατανόησης κειμένου. Την πρώτη φορά έγραψα 89 γνωστικό, κ είχα διαβάσει τυχαία το κείμενο στο bbc μερικούς μήνες πριν το διαγωνισμό ενώ την δεύτερη έγραψα 92 (αν δεν κάνω λάθος πάνε κ χρόνια από τότε) χωρίς κανένα φροντιστήριο. Είχα κάνει μόνο ειδική διδακτική 6 'βαρβάτα' μαθήματα στο φροντιστήριο κ διάβασα μόνη μου παιδαγωγικά. Το θέμα με το βαθμό πτυχ ίου σαφώς μετράει. Την πρώτη φορά που έδωσα θα είχα διοριστεί αν μου είχε έρθει η ισοβαθμία από το δικατσα του πτυχίου μου κ το μεταπτυχιακό (τα παρέλαβα 2 βδομάδες μετά την προθεσμία κατάθεσης της αίτησης!!!). Στον β διαγωνισμό προσμετρήθηκαν κ είχα πολύ καλή σειρά (νο 30)

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:08:21 μμ »
Τα κάθε λογής φροντιστήρια σε βάζουν στη λογική του διαβάσματος και είναι ένα σπρώξιμο. Τίποτα περισσότερο κατά τη γνώμη μου. Πλέον στο διαδίκτυο-αν είσαι καλός στο ψάξιμο- βρίσκεις τα πάντα! για να βοηθηθείς και να διαβάσεις. Υπάρχουν και τα παλιά θέματα άλλωστε που είναι λίγο πολύ ένας οδηγός.
Φανταστείτε εμείς που δώσαμε σε ΑΣΕΠ παλιότερους που ούτε που υπολόγιζες τι μπορεί να μπει και δεν ήξερες πώς να κινηθείς και δειλά δειλά βγήκαν κάποια βιβλία το 2000.
Έπειτα, συνέλθετε! Ποιοι νομίζετε ότι διδάσκουν στα φροντιστήρια αυτά; Από δική μου εμπειρία πάντως, επειδή πήγα κι εγώ σε ένα τέτοιο για ένα τετράμηνο, η καθηγήτρια που μας έκανε γνωστικό διδακτική έδινε μαζί μας εξετάσεις (ΑΣΕΠ2004) και έγραψε χάλια...Αν και ξανάδωσε και πάλι δεν έγραψε...ενώ εγώ παραμένω διορισμένη εγκλωβισμένη...
Ο συναγωνισμός ήταν μεγάλος και ειδικά τώρα είναι ακόμη μεγαλύτερος.
Κάνεις τη βουτιά, τα δίνεις όλα κι απλά ελπίζεις να γίνει κάτι και να βγεις στην επιφάνεια.
Παίζουν πολλά ρόλο για να είσαι διοριστέος, το σημαντικό είναι να μην παραιτηθείς και πας με ηττοπάθεια, να έχεις και οίστρο εκείνες τις 2 ημέρες των εξετάσεων και να παλαίψεις τα θέματα (ειδικά αυτά που δεν είναι άσπρο-μαύρο αλλά θέλουν μπλα μπλά)
Καλή επιτυχία!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 755
Σύνολο: 768

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.