*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?  (Αναγνώστηκε 34597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:26:08 μμ »
ernie να παραιτηθώ για να ξαναδωσω, να ξαναμπω και να αρχισει παλι η οδυσσεια ενός ξεριζωμενου για 9 χρονια  με προορισμο την ιθακη λυπάμαι αλλα ελπιζω να αντιλαμβάνεσαι ότι δε θα μπορεσω..όπως δε θα μπορεσω πχ να δωσω κατατακτήριες για να σου αποδειξω ότι θα  ελεγα και παλι τον ορκο η να διαβασω παλι τα 4 μαθηματα εξετασεις στο μεταπτυχιακο για να δεις αν θα μπαινα παλι πρωτη μπλα μπλα μπλα.. για τον απλουστατο λογο ότι δεν εχει καμια λογικη να κανω κατι τετοιο και όχι γιατι φοβάμαι το διάβασμα. συγγνωμη που σου καταρριπτω το σαθρο σου επιχειρημα που τοσο περιχαρης και γεματος θριαμβο παρεθεσες (αφου δεν παραιτησε να ξαναδωσεις ΑΣΕΠ μη μιλας) αλλα αυτό που ειπα είναι ότι δε φοβάμαι να ξαναδωσω ΑΣΕΠ. αν δεν ειχα περασει θα ξαναδινα, αυτό εννοουσα. το συμπερασμα για να μη λεμε πολλα-> εγω το εχω λυσει το θεμα του διορισμου, ο μονος λογος που γραφω εδώ είναι μηπως βοηθηθεί καποιος καταθέτοντας τι βοηθησε και εμενα.επικεντρωσου στο πως θα λυσεις το δικο σου πρόβλημα..τι να σου πω βρε παιδι μου..ισως η ιδανικη λυση θα ηταν να εδινα στη θεση σου..ετσι και θα σου αποδεικνυα ότι δεν εχω κανενα προβλημα να διαβασω να ξαναδωσω και εσυ δε θα κουραζοσουν..είμαι 1,78 59 κιλα ξανθια με πρασινα ματια, δεν ξερω αν μοιαζουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:32:11 »

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:27:40 μμ »
Συμφωνώ βίκτορι, αυτή που μας έκανε ειδική διδακτική ήταν χάλια στο γνωστικό. Συνεχώς της διορθώναμε τα αγγλικά! Αλλά παρόλα αυτά, σε 'καθοδηγεί' στο τι θέλουν να ακούσουν από σένα. Δεν σε βοηθάει στο διάβασμα, ένα μπούσουλα σου δίνει. Όποιος σταθεί μόνο σε ό,τι έκανε στο φροντιστήριο έχει χάσει το παιχνίδι. Βέβαια, όλα αυτά είναι θεωρητικά, γιατί ακόμα ούτε τους άμοιρους διορισθέντες του 09 δεν έχει προσλάβει...

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:34:52 μμ »
και για να σοβαρευτούμε..συμφωνω απολυτα με τη βιβη06 στο εξης "ο διορισμός δεν είναι πανάκεια - εκτός κ αν η δεκαετής + διαμονή στις ακριτικές περιοχές της ελλάδας με 580 ευρώ (τόσα θέλει να δίνει πλέον το υπουργείο στους νεοδιοριζόμενους!) σας ακούγεται ωραίο." και καλο είναι να τονιζονται αυτά γιατι στα ματια καποιων φανταζονται οι διορισμένοι ότι εχουν λυσει το πρόβλημα τους και αρχιζει μετα το προσωπικο μενος και τα παραληρήματα φθονου. προσωπικα χαιρομαι που είμαι διορισμενη αλλα αν δεν ειχα επιπλέον πηγες εισοδηματων, τον αντρα μου, τις 2 οικογενειες με παπουδογιαγιαδες δε θα μπορουσα να ζησω αυτά τα 9 χρονια μονο από τη δουλεια μου. επισης συμφωνω με βιβη ότι το γνωστικο δε θα πρεπει να σας φοβιζει γιατι στη σχολη εχετε τριφτει με essays ιδιως οσοι πηραν κατευθυνση λογοτεχνια.πιο πολύ για δικη σας ανασφαλεια να σας διορθωνει κανεις τις εκθεσεις. το πιο σημαντικο για μενα είναι στην ειδικη διδακτικη να κανεις σχεδιο μαθηματος με βαση πως το θελουν αυτοι. και μην υποτιμάται ότι επιπλέον δινει μοριοδοτηση γιατι σε ανεβαζει θεσεις επειδή κρινεται κανεις στον ποντο.καλη επιτυχια σε ότι κ αν κανετε

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:38:15 μμ »
Μπραβο συναδελφισσα που εχεις τοση αυτοπεποιθηση και δεν αμφισβητω τα προσοντα σου.Παντως ο μπονιας ειναι χαλια,οποιος θελει ας παει βεβαια,αλλα και εσυ ειπες τον ορκο και χρειαζοσουν το μπονια για να διοριστεις?Δηλαδη ο Βεντουρης τι παραπανω σπουδες εχει?Ιταλικη και μεταπτυχιακο στη διδακτικη των γλωσσων,ουτε καν στη διδακτικη της αγγλικης...Να μην πω για αυτη που εκανε γνωστικο.Φοβοταν να κανει μαθημα στα αγγλικα.Να μου πεις γιατι πηγες,απλα ηταν πρωτη φορα και δεν ηξερα!!

ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:32:11 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:40:21 μμ »
Συμφωνώ βίκτορι, αυτή που μας έκανε ειδική διδακτική ήταν χάλια στο γνωστικό. Συνεχώς της διορθώναμε τα αγγλικά! Αλλά παρόλα αυτά, σε 'καθοδηγεί' στο τι θέλουν να ακούσουν από σένα. Δεν σε βοηθάει στο διάβασμα, ένα μπούσουλα σου δίνει. Όποιος σταθεί μόνο σε ό,τι έκανε στο φροντιστήριο έχει χάσει το παιχνίδι. Βέβαια, όλα αυτά είναι θεωρητικά, γιατί ακόμα ούτε τους άμοιρους διορισθέντες του 09 δεν έχει προσλάβει...

Εννοείται ότι καθένας μιλάει από την εμπειρία του. Δεν υπάρχει "θα κάνω αυτό και θα γράψω άριστα". Το μόνο σίγουρο είναι ότι η γνώση και η πείρα μετράνε σε κάθε διαγωνισμό. Εγώ εκεί αποδίδω τη δική μου επιτυχία καθαρά. Ούτε τύχη είχα, ούτε έπεσε κάτι που ήξερα. Στίβεις το μυαλό σου και δεν σηκώνεις κεφάλι για το 4ωρο που κρατάει η εξέταση. Έχεις προετοιμαστεί στο μέτρο που μπορείς καλύτερα και δεν σκέφτεσαι ΄"πάω να δώσω και το ποσοστό είναι 1/15 ή 1/30.
Παρεπιμπτόντως αν θυμάμαι καλά το δικό μας τότε ήταν 1/22;; Διοριστέοι ήταν 119 μόνο! Συμμετέχοντες πάνω από 2.500...(μιλάω για τον κλάδο ΠΕ05-αλλά παρεμφερές στους αγγλικής)

Άρα, για να επιστρέψουμε στο ερώτημα του νήματος "Τι διαβάζουμε"; Πλην του γνωστικού (που στην ξένη γλώσσα δεν διαβάζεις για να μάθεις γνωστικό 5 μήνες πριν τις εξετάσεις, ή ξέρεις ή δεν ξέρεις) διαβάζεις παιδαγωγικά τα σημαντικά-τα παλιά θέματα βοηθούν- και διδακτική πέρα από τη θεωρία πρέπει να βάλεις και το ρημαδομυαλό σου να δουλέψει αν έχεις εμπειρία σε τάξεις...Επίσης οι ερωτήσεις-παγίδες είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:56:41 μμ »
παιδια νοιώθω σαν να δινω ενορκη καταθεση σε δικαστηριο.ναι ειπα τον ορκο.ναι θεωρω ότι αν δεν πηγαινα στον μπονια δε θα περνουσα γιατι με εβαλε στη λογικη του διαγωνισμου.
υγ¨την αυτοπεποιθηση την απεκτησα με τις επιτυχιες που ειχα.οταν επαναλαμβάνονται διακρισεις, ότι πετυχαίνεις σε ότι καταπιάνεσαι δε φοβάσαι. ξερεις ότι με σκληρη δουλεια/διάβασμα/επιμελεια θα τα καταφερεις.φυσικα υπαρχει και ο αστάθμητος παραγοντας τυχη αλλα δεν μπορει να σε καταρρακωσει τοσο πολύ η ατυχια, η σκληρη δουλεια που πατησες θα φανει.
υγ2¨στο μπονια είχαμε έναν μεγαλο κυριο 50αρη από την αυστραλια. οκ. συμφωνω με βικτωρια δεν περιμενεις να μαθεις αγγλικα από το μπονια, αν θα είναι καλος ο καθηγητης αγγλικων του μπονια. εκει πας για να σε βαλει στη λογικη του διαγωνισμου και μιας και πας κανεις όλα τα μαθηματα. δεν θεωρω ότι με βοηθησε ο κυριος από την αυστραλια. τη δευτερη μερα μαθηματων με το που μπηκε μεσα ρωτάει "ποια είναι η ταδε?" για μενα γιατι ειχε εντυπωσιαστεί από τις εκθεσεις και μου εγραφε από κατω exemplary. δεν βελτιωθηκα στις εκθεσεις στο πλαισιο των μαθηματων. απλα μπηκα στη διαδικασια και εγραφα essays πανω στα αρθρα εφημεριδων που αν διαβαζα μονη μου σπιτι δε θα το εκανα. τι με βοηθησε ηδη από τη σχολη? εβγαζα φωτοτυπια τομους από βιβλια απο critical essays από novels και μελετουσα αυτά και ετσι το καλλιεργησα. όταν πηγε ο μπαμπας μου να παρει τη συστατικη επιστολή που μου ειχαν ετοιμασει του ειπαν ότι πρεπει να παει αμερικη για διδακτορικο, που τα βρισκει αυτά που μας γραφει, το 10 που της βαζουμε είναι λιγο..τα τελευταια 2 χρονια επαιρνα σε ο9λα τα μαθηματα 10 ανεξαιρέτως γιατι διαβαζα από τη βιβλιοθηκη.αυτο με βοηθησε.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 586
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 25, 2014, 05:20:57 μμ »
 :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 25, 2014, 09:19:02 μμ »
supernova1980, συγχαρητηρια, αληθεια, προφανως εχεις ριξει πολυ σκληρη δουλεια ολα αυτα τα χρονια για να καταφερεις οσα απολαμβανεις τωρα. και εγω πιστευω στη σκληρη δουλεια, δεν αρκει μονο η εφεση ή το ταλεντο, θελει και κοπο.  ;)

απο την αλλη, στεναχωριεμαι, γιατι διαβαζοντας κι εσενα και αλλους που λετε ποσο γραψατε και τι πετυχατε, εχω αρχισει να νιωθω λιγο αχρηστη, γιατι εγω πηγα μετρια στον ασεπ, εφοσον δεν μπορεσα να περασω, ετσι θεωρω. δεν κυνηγησα ποτε ενα μεταπτυχιακο, γιατι δεν ειχα τα χρηματα και τον χρονο να το κανω, γιατι δουλευα, αλλα βλεπω οτι ισως επρεπε καπως να το ψαξω καλυτερα. πολλες φορες σκεφτομαι αν ο,τι εχω κανει πανω στη δουλεια αυτη ηταν το καλυτερο, κι αν ηταν η σωστη επιλογη. δεν μετανιωνω για κατι, απλως αναρωτιεμαι. γιατι κι εγω διαβαζα πολυ και κουραστηκα πολυ για να περασω 47η στην αγγλικη αθηνων. αλλα καπου ισως μετα, χαθηκε η μπαλα... μαλλον γιατι ασχοληθηκα με μπαλα!!  ;D ;D ;D

χωρις διαθεση χλευασμου και με απολυτη ειλικρινεια, supernova1980, αν εχεις καπου σκαναρισμενα καποια essays που εχεις γραψει κατα καιρους, θα ηθελα πολυ να τα διαβασω, να δω τον τροπο γραφής, γιατί παντα εχω μια ανασφαλεια για το writing. ευχαριστώ πολύ!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 25, 2014, 09:38:22 μμ »

 Αν μπορεί κάποια/ος απο τους συναδέλφους που έγραψαν οτι διάβασαν για τον ΑΣΕΠ από βιβλιογραφία που υπάρχει στο site της Αγγλικής του ΑΠΘ , να γράψει αν έχει τους τίτλους των βιβλίων.Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένα για ΑΣΕΠ.
Ευχαριστώ πολύ!  :)

Αποσυνδεδεμένος Maira.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 25, 2014, 10:26:17 μμ »
Εγώ έχω να πω το εξής:Πέρασα στον ΑΣΕΠ και διορίστηκα αν και δεν πήγα ούτε μία ώρα φροντιστήριο, δούλευα παράλληλα έχοντας μωρό παιδί και απλά το μόνο που έκανα ήταν να διαβάσω ,μετά από προσεκτική επιλογή βιβλιογραφίας, κάποια βιβλία που με βοήθησαν όπως π.χ. το γνωστό βιβλίο του Ματσαγγούρα, Σχολική Τάξη. Τα λέω αυτά γιατί ξέρω πολλές φίλες μου που πήγαν σε φροντιστήρια, σταμάτησαν να δουλεύουν κτλ.χωρίς πάντα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Θέλω να πω ότι το βασικό είναι να "πιάσεις το νόημα". Εξάλλου οι πιο πολλοί από τους ΠΕ06 είναι μάχιμοι εκπαιδευτικοί  και πριν διοριστούν και ξέρουν από τάξη.

Αποσυνδεδεμένος Maira.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 25, 2014, 10:34:49 μμ »
Επίσης νομίζω ότι οι συνάδελφοι που διαβάζουν αυτό το thread δεν ενδιαφέρονται για τις προσωπικές επιτυχίες του καθενός και τις ικανότητές του αλλά ψάχνουν να βρουν μια άκρη για το διάβασμα τους...

Αποσυνδεδεμένος epe06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 25, 2014, 11:24:16 μμ »
εγω θα απαριθμησω τα βιβλια π διαβασα εγω τοτε κ τα περισσοτερα υπηρχαν στη λιστα.μαλιστα τα ειχα φωτοτυπησει απο τη βιβλιοθηκη της σχολης,δλδ δν χρειαζεται να τα αγορασετε απαραιτητα.
1.Jeremy Harper,The practice of english language teaching.
2.Jack C.Richards&Theodore S.Rodgers,Approaches and methods in Language Teaching.
3.Jim Scrivener,Learning Teaching.
4.Penny Ur,A course in language teaching.
5.Jack C. Richards&Charles Lockhart,Reflective Teaching in second language classrooms.
6.Patsy M.Lightbown&Nina Spada,How languages are learned.
7.Jack C.Richards,Error analysis.

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 25, 2014, 11:44:45 μμ »
 
 Ευχαριστώ epe06!  :) Λεπτομερέστατη λίστα...

Μόλις επιστρέψω από διακοπές, εφ'οσον μπορώ ακόμα να χρησιμοποιήσω την βιβλιοθήκη της σχολής, θα τα τσεκάρω άμεσα.

 Maira.L και εγώ το δικό σου παράδειγμα θα ακολουθήσω. :D Διάβασμα άνευ φροντιστηρίου καθώς θα εργάζομαι, και βλέπουμε. Σίγουρα το ότι δεν θα γραψω για διορισμό καθώς δεν έχω καθόλου μόρια, βοηθάει στο να μην νιώθω μεγάλη πίεση.

 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 25, 2014, 11:58:52 μμ »
Σίγουρα το ότι δεν θα γραψω για διορισμό καθώς δεν έχω καθόλου μόρια, βοηθάει στο να μην νιώθω μεγάλη πίεση.
Καλό είναι να μην νιώθεις πίεση, αλλά μην πηγαίνεις βάζοντας κόφτη στην απόδοσή σου.
Κι εγώ όταν πήγα να γράψω μέσα στη ζέστη τον Ιούνιο του 2009 δεν ήξερα ότι θα ήμουν διοριστέος.
Άρα θα βάλεις τα δυνατά σου και όπου βγεις βαθμολογικά...μπορεί να εκπλαγείς με τον βαθμό που θα δεις τελικά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 767
Σύνολο: 777

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.