*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)  (Αναγνώστηκε 52321 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 11:43:15 πμ »
 Ο επιμένων νικά! Smarw τι λες εάν επιλεγείς (που σε κόβω για να επιλεγείς τελικά ) θα το παρακολουθήσεις τελικά το μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 11:47:31 πμ »
Λοιπόν κατάφερα να πιάσω γραμμή σήμερα το πρωϊ. Καταρχήν έχουμε το δικαίωμα να καταθέσουμε δικαιολογητικά και για τις 3 κατευθύνσεις εάν θέλουμε. Απλά θα είναι στον ίδιο φάκελο ξεχωριστά εις διπλούν ή τριπλούν ανάλογα. Τώρα όσον αφορά την φυσική παρουσία. Για την τρίτη κατεύθυνση τα μαθήματα είναι κάθε Σαββατοκύριακο. Για τις άλλες δύο κατευθύνσεις μου είπε ότι δεν μπορούν να το γνωρίζουν ακόμη. Εξαρτάται από τον κάθε καθηγητή.  Εάν η εκπαίδευση θα είναι συμπυκνωμένη τα μαθήματα θα είναι κάθε Παρασκευοσαββατοκύριακο, εάν δεν είναι συμπυκνωμένη τα μαθήματα θα γίνονται καθημερινές εργάσιμες απογεύματα διαδικτυακά αλλά θα απαιτείται η φυσική παρουσία μία φορά το μήνα.
Kάθε σαβ/κο ή μία φορά το μήνα, απλά θα είναι σαβ/κο;;;

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 11:54:01 πμ »
Σας τα έγραψα ακριβώς επί λέξη όπως μου τα είπε. Τώρα αν θα παίξουν και οι δύο περιπτώσεις δεν το γνωρίζω. Εγώ τελικά πιστεύω (δικιά μου προσωπική γνώμη είναι αυτό) ότι μάλλον θα παίξουν και οι δύο περιπτώσεις εξαρτάται τον καθηγητή και το μάθημα. Νομίζω ότι τελικά είναι αυτό που έλεγε η tiel στο πιο ευέλικτο. Το σίγουρο είναι για την τρίτη κατεύθυνση που έχει βγει και πρόγραμμα και έχει μαθήματα κάθε σαββατοκύριακο.

Αποσυνδεδεμένος june24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 05:26:15 μμ »
να ρωτησω και εγω για αυτο το μεταπτυχιακο, την προυπηρεσια πως θα την δείξουμε; εγω για παραδειγμα δουλευω σε παιδικό σταθμό αλλά εχω και παιδί με ειδικες ανάγκες (οχι βαριάς μορφής). ποσα μορια πιάνει η προυπηρεσια δλδ; Και ολα αυτα τα επιμορφωτικα προγραμματα και επιστημονικά συνέδρια εμενα μου ακουγονται κάπως... Ποιος εχει κάνει τέτοια πραγματα; εγω τελείωσα στο ΑΠΘ  νηπιαγωγος, δεν κάναμε διπλωματική εργασία, εχει κάνει κάποια νηπιαγωγός στη σχολή;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 06:30:41 μμ »
Πτυχιακή εργασία ούτε εγώ έκανα στη σχολή, παρόλο που τότε ήταν προαιρετική. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται. Τότε βλέπεις βιαζόμασταν να τελειώσουμε και γρήγορα για να δώσουμε ΑΣΕΠ. Τώρα για τα υπόλοιπα που αναφέρεις υπάρχουν οι βεβαιώσεις. Για παράδειγμα εγώ που είμαι αναπληρώτρια μας δίνουν στο τέλος βεβαίωση προϋπηρεσίας με τους ανάλογους μήνες και τα αντίστοιχα μόρια. Δεν ξέρω αν ο σταθμός που δουλεύεις είναι  ιδιωτικός ή δημόσιος αλλά δεν μπορούν να σου δώσουν κάποιο ανάλογο χαρτί με σφραγίδες κλπ; Για το παιδί με ειδικές ανάγκες που λες ότι έχεις δεν ξέρω πως μπορείς να το αποδείξεις. Του κάνεις μάθημα στον παιδικό σταθμό; το έχεις δηλαδή στο τμήμα σου; Δεν μπορεί να το επιβεβαιώνει αυτό και η όποια βεβαίωση σου δώσουν; Επίσης δικιά μου γνώμη είναι αυτό, μπορείς να πάρεις τηλ να τους ρωτήσεις, αν μπορείς να αποδείξεις προϋπηρεσία  βάση ενσήμων. Δεν χάνεις τίποτα να το ρωτήσεις αυτό. Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα για εισηγήσεις σε συνέδρια ή ημερίδες σου δίνουν βεβαίωση ότι έκανες εισήγηση στην οποία γράφεται και το θέμα που ανέπτυξες, ημερομηνία ,τόπο κλπ. Για τις δημοσιεύσεις σε περιοδικά φαντάζομαι ότι μπορείς να στείλεις και αντίγραφο του άρθρου που δημοσίευσες. Για τα υπόλοιπα, εγώ πριν μπω αναπληρώτρια συμμετείχα ως επιστημονικός συνεργάτης σε ερευνητικό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Αθηνών για αλλοδαπούς  μαθητές.  Όταν το ολοκλήρωσα πήρα βεβαίωση από το πανεπιστήμιο ότι συμμετείχα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, στην οποία γραφόταν η ιδιότητα μου , τα σχολεία και οι μήνες που απασχολήθηκα. Τώρα όταν λένε επιμορφωτικό πρόγραμμα φαντάζομαι ότι εννοούν αν μιλάμε για την δεύτερη κατεύθυνση της ειδικής αγωγής τα σεμινάρια της ειδικής αγωγής 400 ωρών (σου αναφέρω ένα παράδειγμα από τα πολλά). Το βιογραφικό που συμπληρώνουμε ηλεκτρονικά για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό σε κάθε κουτάκι αν δεις έχει και ανάλογα παραδείγματα που μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το τι ακριβώς ζητάνε.     

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 06:44:54 μμ »
να ρωτησω και εγω για αυτο το μεταπτυχιακο, την προυπηρεσια πως θα την δείξουμε; εγω για παραδειγμα δουλευω σε παιδικό σταθμό αλλά εχω και παιδί με ειδικες ανάγκες (οχι βαριάς μορφής). ποσα μορια πιάνει η προυπηρεσια δλδ; Και ολα αυτα τα επιμορφωτικα προγραμματα και επιστημονικά συνέδρια εμενα μου ακουγονται κάπως... Ποιος εχει κάνει τέτοια πραγματα; εγω τελείωσα στο ΑΠΘ  νηπιαγωγος, δεν κάναμε διπλωματική εργασία, εχει κάνει κάποια νηπιαγωγός στη σχολή;
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να αποδείξεις ότι είχες ένα παιδί στο γενικό τμήμα. Εγώ που είχα παρόμοια περίπτωση, δε θα το βάλω. Θα γράψω απλά ότι εργάστηκα στη γενική αγωγή τόσα χρόνια (τότε που είχα μέσα στην τάξη παιδί με αυτισμό) και θα βάλω ξεχωριστά τα χρόνια που εργάστηκα σε δομές της ειδικής. Αυτό δηλαδή που φαίνεται και στη βεβαίωση εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος june24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 06:52:14 μμ »
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να αποδείξεις ότι είχες ένα παιδί στο γενικό τμήμα. Εγώ που είχα παρόμοια περίπτωση, δε θα το βάλω. Θα γράψω απλά ότι εργάστηκα στη γενική αγωγή τόσα χρόνια (τότε που είχα μέσα στην τάξη παιδί με αυτισμό) και θα βάλω ξεχωριστά τα χρόνια που εργάστηκα σε δομές της ειδικής. Αυτό δηλαδή που φαίνεται και στη βεβαίωση εργασίας.
    και πόσα μόρια θα πάρεισ για αυτα τα χρονια που εργάστηκες γνωρίζεις; Να σε ρωτήσω κατι και αν θες μου απαντασ, εχεις μεγάλο βαθμο πτυχίου γιατι εγω μπα... Θελω να δω εαν εχω ελπιδες

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 06:59:17 μμ »
    και πόσα μόρια θα πάρεισ για αυτα τα χρονια που εργάστηκες γνωρίζεις; Να σε ρωτήσω κατι και αν θες μου απαντασ, εχεις μεγάλο βαθμο πτυχίου γιατι εγω μπα... Θελω να δω εαν εχω ελπιδες

http://www.nured.uowm.gr/didaskalianeasellinikis/Prokeryxe.html Σε αυτό το link αναφέρει πόσα μόρια πιάνει το κάθε προσόν. Εγώ έχω βαθμό πτυχίου γύρω στο 8.4, αλλά δεν ποντάρω σε αυτό. Περισσότερο στην προϋπηρεσία σχετική με δίγλωσσα παιδιά και σε παράλληλη στήριξη και στην ετήσια επιμόρφωση, που έχω. Αυτό που δεν ξέρω είναι μήπως συμβεί αυτό που γίνεται σε πολλά πανεπιστήμια, να υπάρχει προτίμηση δηλαδή σε άτομα που αποφοίτησαν από το τμήμα της Φλώρινας και μάλιστα του δικού σας κλάδου (εγώ είμαι ΠΕ70). Ίδωμεν.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 07:10:15 μμ »
Τσολιαδάκι να σε ρωτήσω κάτι, όταν λες ετήσια επιμόρφωση τι εννοείς ακριβώς τα ΠΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 07:13:29 μμ »
Τσολιαδάκι να σε ρωτήσω κάτι, όταν λες ετήσια επιμόρφωση τι εννοείς ακριβώς τα ΠΕΚ;
Το σεμινάριο ειδικής εννοώ. Τα ΠΕΚ δεν τα βάζω μέσα. Δεν μπορείς να βάλεις καμία επιμόρφωση, που είχε διάρκεια λιγότερη από ένα εξάμηνο.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 07:23:49 μμ »
 Εγώ πιστεύω και φοβάμαι ότι στην κατεύθυνση της ειδικής αγωγής (και λόγω του πλήθους των αιτήσεων) θα προτιμηθούν άτομα που δουλεύουν σε δομές της ειδικής και όχι της γενικής αγωγής. (όλοι  στις τάξεις μας είχαμε και θα έχουμε παιδιά με αυτισμό  και λοιπά προβλήματα που οι γονείς δεν τα παραδέχονται, αυτό όντως δεν αποδεικνύεται στην γενική αγωγή). Τέλος πάντων θα δούμε. Και είμαι περίεργη να δω θα προτιμηθούν μόνιμοι ή  αναπληρωτές; Φαντάζομαι ότι αυτό θα βγει και σε συνάρτηση με το πλήθος των υπόλοιπων δικαιολογητικών που έχει ο καθένας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2014, 07:32:30 μμ από vickym »

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 09:07:42 μμ »
Να εκφέρω και μία γνώμη ακόμα. Προσωπικά δεν καταλαβαίνω- το βλέπω σε πολλές προκηρύξεις μεταπτυχιακών και στη συγκεκριμένη, δίνει 10 μόρια σε όποιον ήδη κατέχει μεταπτυχιακό - με ποιο σκεπτικό μοριοδοτούν τόσο πολύ το να έχει ήδη κάποιος μεταπτυχιακό. Θα μου πείτε είναι ο κόπος. Ειλικρινά μπράβο στους ανθρώπους που με μεγάλο ψυχικό και οικονομικό κόστος επενδύουν στη γνώση και έχουν ήδη ένα ή και δύο μεταπτυχιακά. Αλλά βρε παιδιά δεν πρέπει να έχει ευκαιρία και αυτός που δεν έχει κανένα μεταπτυχιακό να αποκτήσει ένα;  Από τη στιγμή που μοριοδοτείται ήδη τόσο πολύ  η κατοχή ενός μεταπτυχιακού και τα υπόλοιπα προσόντα λιγότερο, πως θα καταφέρει να εισαχθεί αυτός που δεν έχει  κανένα μεταπτυχιακό.
Άλλωστε και σε προκηρύξεις όπως ο ΑΣΕΠ το ένα μεταπτυχιακό μοριοδοτείται όχι και τα δύο

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 09:48:23 μμ »
αχ vickym αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ! πραγματικά, μπράβο σε όποιον έχει ήδη ένα μεταπτυχιακό και πάει για δεύτερο (γιατί συνεπάγεται κόπο και χρήμα) αλλά κι εκείνος που θέλει να κάνει μια αρχή αποκλείεται με τόση μοριοδότηση...
 τί να πω;
 good luck...! ;)

Αποσυνδεδεμένος june24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 01:22:14 μμ »
Παιδιά μίλησα με την Τερζή. Μου ειπε οτι σε καθε ενότητα απαιτείται η φυσική μας παρουσια τουλάχιστον μια με δυο φορες το μήνα, ειτε παρασκευοσαββατοκυριακα ειτε 3 ημερες μέσα στην εβδομάδα. Ξαφνιάστηκε οταν της είπα οτι δεν είμαι απο Φλώρινα, και μου είπε "και πως θα έρχεσαι;"Εχουν γίνει μεχρι στιγμης 600 αιτήσεις και είναι πολυ δυσκολο, γιατι πολλές έχουν και άλλα μεταπτυχιακά.Αν είναι δυνατον ρε παιδιά εμεις πασχίζουμε για το ενα !!! Γενικα, απογοητευτηκα... Εγω παιδιά τα παρατάω, σιγα μην κάτσω να πληρώσω και το ταχυδρομείο!Καλή επιτυχία σε οσους το κάνουν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159840
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.