*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2015 ΠΕ03 Τι προτεινετε;  (Αναγνώστηκε 9750 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015 ΠΕ03 Τι προτεινετε;
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 07:26:25 μμ »
Καλησπέρα και απο μενα. Χαίρομαι που είστε αισιόδοξοι για ασεπ αλλά απο την πλευρά μου δεν το βλέπω. Είμαι επιτυχών του ασεπ 2006 αλλά όχι διοριστέος. Προτείνω ανεπιφύλακτα στεργιου νακη- μαθηματικά για μαθηματικούς. Οποιος διαλύσει αυτό το βιβλίο δεν υπάρχει περίπτωση να  γράψει γνωστικό αντικείμενο κάτω απο 75. Δυστυχώς εγώ ήμουνα φαντάρος τότε και δε διάβασα όσο ήθελα. Για να περάσω τη διδακτική χρησιμοποίησα ένα σχεδιο μαθήματος, το οποίο είχα αποστηθίσει απο τη σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου και το οποίο προσάρμοσα πάνω στο θέμα που μας δόθηκε. Για τα πολλαπλής επιλογής στα παιδαγωγικά είχα διαβάσει κοντά στις 2000 ερωτήσεις απο διάφορα περιοδικά, ενθετα και εφημερίδες. Πάντως για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους η προετοιμασία του ασεπ είναι τρομακτικά δύσκολη και κατά τη γνώμη μου πρέπει κάποιος να μην δουλεύει αλλού και να ασχοληθεί μόνο με τη μελέτη για 3 με 6 μήνες. Ελπίζω να βοήθησα!
Ευχαριστουμε πολυ για το μυνημα.Ειναι το πρωτο που δινει την στρατηγικη ενος υποψηφιου. Τωρα για το βιβλιο των Στεργιου-Νακη ειναι μεν καλο αλλα εχει να ανανεωθει απο το 2004 ως εκ τουτου δεν περιλαμβανει τα προσφατα θεματα ΑΣΕΠ και ισως βεβαια την κουλτουρα που αυτα κουβαλανε.
Για διδακτικη θα προτεινα τα βιβλια του Κεισογλου οσο για παιδαγωγικα μαλλον καλως επραξες.Οσο για το χρονο εχεις δικιο θελει 6 μηνες τουλαχιστον με 8ωρο καθημερινο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2015 ΠΕ03 Τι προτεινετε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:10:51 »

Αποσυνδεδεμένος Zoi_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • ΠΕ60, M.Ed
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015 ΠΕ03 Τι προτεινετε;
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 06:58:19 μμ »
για παιδαγωγικά

Ο εκπαιδευτικός στην τάξη / David Fontana ( http://pappanna.wordpress.com/2013/04/22/%CE%BF-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B7-david-fontana/ )

Τα ερωτήματα του σύγχρονου εκπαιδευτικού: Στοιχεία ψυχοπαιδαγωγικής επιμόρφωσης και γενικής διδακτικής κατάρτισης για δασκάλους, νηπιαγωγούς, καθηγητές όλων των ειδικοτήτων και υποψηφίους ΑΣΕΠ, εκδόσεις Gutenberg
Auf jeden Regen folgt auch Sonnenschein!

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015 ΠΕ03 Τι προτεινετε;
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 02:33:41 μμ »
Καλησπέρα και απο μενα. Χαίρομαι που είστε αισιόδοξοι για ασεπ αλλά απο την πλευρά μου δεν το βλέπω. Είμαι επιτυχών του ασεπ 2006 αλλά όχι διοριστέος. Προτείνω ανεπιφύλακτα στεργιου νακη- μαθηματικά για μαθηματικούς. Οποιος διαλύσει αυτό το βιβλίο δεν υπάρχει περίπτωση να  γράψει γνωστικό αντικείμενο κάτω απο 75. Δυστυχώς εγώ ήμουνα φαντάρος τότε και δε διάβασα όσο ήθελα. Για να περάσω τη διδακτική χρησιμοποίησα ένα σχεδιο μαθήματος, το οποίο είχα αποστηθίσει απο τη σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου και το οποίο προσάρμοσα πάνω στο θέμα που μας δόθηκε. Για τα πολλαπλής επιλογής στα παιδαγωγικά είχα διαβάσει κοντά στις 2000 ερωτήσεις απο διάφορα περιοδικά, ενθετα και εφημερίδες. Πάντως για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους η προετοιμασία του ασεπ είναι τρομακτικά δύσκολη και κατά τη γνώμη μου πρέπει κάποιος να μην δουλεύει αλλού και να ασχοληθεί μόνο με τη μελέτη για 3 με 6 μήνες. Ελπίζω να βοήθησα!
Συμφωνώ απόλυτα. Επιτυχούσα μη διορισθείσα κι εγώ. Πήγα φροντιστήριο. Στο γνωστικό, πέρα από το φροντιστήριο κι εγώ διέλυσα το "μαθηματικά για μαθηματικούς", εξαιρετικό. Στη διδακτική, πιστεύω ότι αν δεν πήγαινα φροντιστήριο δεν έπαιζε να γράψω. Και παρότι δεν έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη από το φρ. (στη διδακτική) μου έδωσε κατευθυντήρια γραμμή και μπήκα στη διαδικασία να γράψω μερικά σχέδια μαθήματος σπίτι κι έτσι εξοικειώθηκα με το θέμα. Θέλει το λιγότερο 4 μήνες διάβασμα καθημερινό και πολύωρο. Δηλαδή να μην δουλεύεις και να διαβάζεις σαν *ούστης...  ;D
Δεν ξέρω αν μπορώ να μπω πάλι σ' όλη αυτή τη διαδικασία σε περίπτωση που ξαναγίνει ΑΣΕΠ.  :-\

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015 ΠΕ03 Τι προτεινετε;
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 02:21:21 μμ »
Έχω δώσει 3 φορές. Και τις 3 πήγα (πάρα) πολύ καλά στο γνωστικό και στα παιδαγωγικά πολλαπλής επιλογής.

Στα σχέδια μαθήματος όμως πάτος.
Την 1η φορά με οδηγό τις σημειώσεις από το πανεπιστήμιο του Κασσωτάκη (:αυτός που "έφτιαξε" τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ) πήρα 31/100 (σε αυτό το μάθημα). (Το βιβλίο του για την αξιολόγηση των μαθητών πολύ καλό για της ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής).
Την 2η φορά με ιδιαίτερα μαθήματα σε φροντιστήριο του κέντρου της Αθήνας: 27/100!!!
Την 3η φορά με συμβουλές της τελευταίας νύχτας ενός φίλου μου που έχει τελειώσει ΑΣΠΑΙΤΕ έγραψα 40/100. Έτσι ήταν η πρώτη φορά που ήμουν επιτυχών, αλλά όχι διοριστέος για 2 μόρια....

Συμπέρασμα: σίγουρα δεν ξαναπάω φροντιστήριο! Αλλά δεν ξέρω ακόμα αν θα ξαναδώσω...

Ξέρει κανείς τίποτε νεότερο για ημερομηνίες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2015 ΠΕ03 Τι προτεινετε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:10:51 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015 ΠΕ03 Τι προτεινετε;
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 03:30:10 μμ »
Αυτό το σχέδιο μαθήματος μεγάλη"ανοησία"!  :P :P :P

.....και να το εφάρμοζε κανείς ποτέ...  ::)
  

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015 ΠΕ03 Τι προτεινετε;
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 02:22:04 πμ »
Τεστ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2015, 02:57:50 μμ από evkan2 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015 ΠΕ03 Τι προτεινετε;
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 07:26:28 πμ »
Διορίστηκα με τον ΑΣΕΠ του 2006 (που έγινε αρχές 2007 νομίζω) σε πολύ καλή σειρά. Είχα γράψει σχεδόν άριστα γνωστικό (ήταν πανεύκολα τα θέματα), μέτρια στα παιδαγωγικά (δεν θυμάμαι ακριβώς 50κάτι ή 60κάτι) και περίπου 75 διδακτική που ήτανε βαθμάρα, γιατί πολύς κόσμος είχε κοπεί.

Για αυτούς που γκρινιάζουν γιατί δεν μπαίνουμε οι διορισμένοι να γράψουμε τίποτα, να πω ότι η ίδια κουβέντα έχει γίνει πολλές φορές από τότε που έγινε ο τελευταίος ΑΣΕΠ σε διάφορα νήματα.

Χοντρικά, η άποψή μου είναι ότι τα φροντιστήρια είναι πεταμένα λεφτά και χρόνος. Και για το γνωστικό, εκτός από τα παραπάνω, είναι και ντροπή. Μαθηματικά Λυκείου είναι η ύλη του ΑΣΕΠ πάνω - κάτω, ανοίξτε τα σχολικά βιβλία και διαβάστε τα. Εκτός των άλλων, αν ζητηθεί σχέδιο μαθήματος για κάποια ενότητα, καλό είναι να ξέρεις τι λέει το βιβλίο και με τι σειρά.

Για τη μορφή του σχεδίου μαθήματος, δεν είμαι κανένας γκουρού, αλλά οι σημαντικοί άξονες νομίζω ότι είναι:
α) Στόχοι,  β)Πολλαπλές αναπαραστάσεις - εποπτικά μέσα    γ) Εμπλοκή των μαθητών  (π.χ. με ομαδοσυνεργατική)
και  δ)Αξιολόγηση της επίτευξης των στόχων.

Εξαιτίας του (δ), οι στόχοι θα πρέπει να είναι διατυπωμένοι σε μορφή που να μπορούν να αξιολογηθούν. Π.χ. "Να μπορούν οι μαθητές να επιλύουν δευτεροβάθμια εξίσωση"...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015 ΠΕ03 Τι προτεινετε;
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:11:36 μμ »
Υπάρχουν πουθενά οδηγίες με ΣΤΟΧΟΥΣ για την κάθε ενότητα για τα Μαθηματικά της Γ τάξης (Κατεύθυνσης & Γενικής);
Έχω βρεί για όλα τα αντικείμενα για την Α και Β τάξη, αλλά δεν βρίσκω κάτι για την Γ τάξη.
Ξέρετε, εννοώ αυτό το πινακάκι όπου στην 1η στήλη σου έχει τους στόχους, στην δεύτερη τον τίτλο της ενότητας και στην 3η την δραστηριότητα με την οποία επιτυγχάνεται ο στόχος.


η ερώτησή μου μεταφέρθηκε εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2014, 01:01:59 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015 ΠΕ03 Τι προτεινετε;
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 10:40:18 πμ »
..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2014, 01:01:16 μμ από killbill »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 246
Σύνολο: 247

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.