*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9  (Αναγνώστηκε 63274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 09:58:53 μμ »
Πάντως εμένα μου φαίνεται οτι θα γίνει το εξής:σε περιοχές που δεν θα πάει κανείς με αυτήν την τροποποιητική δήλωση, θα μπορεί να δουλέψει εκεί ένας ντόπιος που είναι χαμηλά στον πίνακα.Δε θέλω να πιστέψω ότι θα καταστρατηγηθεί η σειρά του πίνακα, όχι ότι δε μπορεί να γίνει... από την άλλη και οι Διευθυντές των σχολείων δε θα μπορούν να κρύψουν κενά γιατί θα αντιμετωπίσουν  καταγγελίες και πολύ σοβαρές μάλιστα...
 
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να απαιτήσουμε διευκρινίσεις.

Eγώ δε νομίζω ότι υπάρχει περιοχή που δε θα πάει κανείς!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:16:38 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:04:25 μμ »
συμφωνώ με gumus,

@frainareti, Γιατι λες πως "(...)σε περιοχές που δεν θα πάει κανείς με αυτήν την τροποποιητική δήλωση, θα μπορεί να δουλέψει εκεί ένας ντόπιος που είναι χαμηλά στον πίνακα.Δε θέλω να πιστέψω ότι θα καταστρατηγηθεί η σειρά του πίνακα, (...)"


θεωρεις "καταστρατήγηση"? -αφου δεν θα παει κανεις(?)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:06:12 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:18:02 μμ »
Να ρωτησω κάτι: εγω δεν θελω να δηλώσω δυσπρόσιτα. άρα δεν πάω να κάνω αίτηση έτσι;;

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:26:17 μμ »
Όχι δε χρειάζεται να πας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:16:38 »

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:34:52 μμ »
Όχι δε χρειάζεται να πας.
σ ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:05:37 μμ »
evkan είσαι σίγουρη ότι θα είσαι στην Α φάση? Syllas δεν είναι καθόλου οκ. Γιατί το κουτάκι σημαίνει "παντού" και οι επιλογές για συμπληρωματική είναι πολύ λιγότερες. Αν δηλαδή κάποιος με 50 μόρια βάλει το κουτάκι, αλλά δεν κάνει συμπληρωματική ή δεν δηλώσει ένα απ τα συγκεκριμένα δυσπρόσιτα, θα του πάρει τη δουλειά ένας με 0 μόρια που το δήλωσε? Γι'αυτό ρωτάω: ΠΟΤΕ ενεργοποιούνται οι πίνακες αυτοί? Το μόνο αποδεκτό είναι να ενεργοποιηθούν ΜΕΤΑ από όλες τις φάσεις αναπληρωτών, οπότε και θα μπορεί να θεωρηθεί με ασφάλεια ότι το κενό δεν καλύφθηκε με τον γενικό πίνακα. Δηλαδή τον Ιούνιο. Πώς θα εξασφαλιστεί η κάλυψη των κενών έτσι όμως??

Μα το λέει ότι αν διαπιστωθεί αδυναμία κάλυψης των λειτουργικών κενών των σχολικών μονάδων τότε θα χρησιμοποιήσουν τη συμπληρωματική. Αυτό σημαίνει ότι θα λειτουργήσει ανεξάρτητα από το κουτάκι και σε περίπτωση που κάποια δυσπρόσιτα δεν καλυφθούν από τις αιτήσεις με κουτάκι. Αυτό μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε φάση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:05:53 μμ »
Έχω μία ερώτηση ακόμα , στο μυαλό μου ειναι ένα κουβάρι όλα: αν κάνει κάποιος συμπληρωματική δήλωση για ένα συγκεκριμένο δυσπρόσιτο μόνο και προσληφθεί στην πρώτη του επιλογή στο μέρος όπου βρίσκεται αυτό το δυσπρόσιτο υποχρεούται να υπηρετήσει αυτόματα σε αυτο;ή έχει τη δυνατότητα επιλογής σε άλλα σχολεία; Επειδή έβαλα το κουτάκι αν και ψηλά στον πίνακα προτιμώ να πάω στο συγκεκριμένο δυσπρόσιτο που ειναι τουλάχιστον στο νησί μου παρά στου διαόλου τη μάνα. Κάποιος γνώστης τι θα με συμβούλευε; Ευχαριστώ .

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:33:04 μμ »
Eγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι υπάρχει καραμπινάτη καταστρατήγηση του πίνακα.
Φέρνω ένα παράδειγμα. Έχω π.χ. τη θέση 100, έχω δηλώσει κουτάκι αλλά παίρνουν 99 άτομα  φάση.
Μένω απ εξω. Ο ένας δεν παρουσιάζεται και μένει το χ δυσπρόσιτο της Νάξου κενό. Καλούν λοιπόν αναπληρωτή να το καλύψουν
με βάση τη νέα εγκύκλιο. Άσχετα αν έχω βάλει στην αίτηση μου κουτάκι, άσχετα αν έχω κάνει και την συμπληρωματική με τα 15 το περισσότερο δυσπρόσιτα, αν δεν έχω δηλώσει το συγκεκριμένο, θα καλέσουν οποιονδήποτε το έχει δηλώσει. Αν αυτό δεν είναι καταστρατήγηση τότε ποιο είναι.??

Αν το δηλώσεις εσύ ή αν βάλεις το κουτάκι θα πας εσύ. Διαφορετικά θα πάει ο αμέσως επόμενος που το έχει δηλώσει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:35:34 μμ »
Κουβέντα να γίνεται..γιατί οι του υπουργείου δοκιμάζουν τα νεύρα μας.

Η μόνη καταστρατήγηση που βλέπω εγώ είναι μεταξύ υποψηφίων αναπληρωτών με ίδιες δηλώσεις περιοχών, διαφορετικής σειράς όμως. Καθώς όταν δηλώναμε περιοχές δεν είχε ψηφιστεί το περιβόητο άρθρο (ακόμα και τώρα νομίζω αναφέρεται ως προς ψήφιση). Έστω δυο αναπληρωτές, ο ν και ο ν+1, έχουν δηλώσει τα πάντα όλα (+κουτάκι) για να εξασφαλίσουν σίγουρη και έγκαιρη κλήση και δεδομένου ότι δεν υπήρχε η διπλή μοριοδότηση δήλωσαν προτιμήσεις βάση εγγύτητας στη μόνιμη κατοικία..πχ 1. Θεσσαλονίκη, 2. Σέρρες 3. Καβάλα 4. Έβρο* ο ν ενώ ο ν+1 δήλωσε αντίστροφα τις περιοχές 1. Έβρο* 2. Καβάλα 3. Θεσσαλονίκη 4. Σέρρες). Ανακοινώνεται σήμερα η συμπληρωματική ( αν ο ν δεν είχε βάλει Έβρο, το κάνει τώρα για να πιάσει την διπλή μοριοδότηση της Σαμοθράκης ). Ακόμα και έτσι όμως σε περίπτωση που και οι δυο κληθούν στην ίδια φάση ( 2 ατόμων ) που περιλαμβάνει 1 κενό στη Θεσσαλονίκη και 1 κενό Σαμοθράκη τότε ο ν παρόλο που προηγείται σε σειρά και έχει δηλώσει δυσπρόσιτα θα βρεθεί Θεσσαλονίκη και ο ν+1 στην Σαμοθράκη.


Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:39:33 μμ »
Όταν δυο αναπληρωτές που ειναι πολυ κοντά στη σειρά έχουν την ίδια πρώτη επιλογή στο δυσπρόσιτο παει αυτός που εχει δηλώσει τη συμπληρωματική και ας εχει λιγότερα μόρια;

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:44:21 μμ »
Κουβέντα να γίνεται..γιατί οι του υπουργείου δοκιμάζουν τα νεύρα μας.

Η μόνη καταστρατήγηση που βλέπω εγώ είναι μεταξύ υποψηφίων αναπληρωτών με ίδιες δηλώσεις περιοχών, διαφορετικής σειράς όμως. Καθώς όταν δηλώναμε περιοχές δεν είχε ψηφιστεί το περιβόητο άρθρο (ακόμα και τώρα νομίζω αναφέρεται ως προς ψήφιση). Έστω δυο αναπληρωτές, ο ν και ο ν+1, έχουν δηλώσει τα πάντα όλα (+κουτάκι) για να εξασφαλίσουν σίγουρη και έγκαιρη κλήση και δεδομένου ότι δεν υπήρχε η διπλή μοριοδότηση δήλωσαν προτιμήσεις βάση εγγύτητας στη μόνιμη κατοικία..πχ 1. Θεσσαλονίκη, 2. Σέρρες 3. Καβάλα 4. Έβρο* ο ν ενώ ο ν+1 δήλωσε αντίστροφα τις περιοχές 1. Έβρο* 2. Καβάλα 3. Θεσσαλονίκη 4. Σέρρες). Ανακοινώνεται σήμερα η συμπληρωματική ( αν ο ν δεν είχε βάλει Έβρο, το κάνει τώρα για να πιάσει την διπλή μοριοδότηση της Σαμοθράκης ). Ακόμα και έτσι όμως σε περίπτωση που και οι δυο κληθούν στην ίδια φάση ( 2 ατόμων ) που περιλαμβάνει 1 κενό στη Θεσσαλονίκη και 1 κενό Σαμοθράκη τότε ο ν παρόλο που προηγείται σε σειρά και έχει δηλώσει δυσπρόσιτα θα βρεθεί Θεσσαλονίκη και ο ν+1 στην Σαμοθράκη.

Αυτό το συμπέρασμα πώς το έβγαλες?

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:44:40 μμ »
αν κάνει κάποιος συμπληρωματική δήλωση για ένα συγκεκριμένο δυσπρόσιτο μόνο και προσληφθεί στην πρώτη του επιλογή στο μέρος όπου βρίσκεται αυτό το δυσπρόσιτο υποχρεούται να υπηρετήσει αυτόματα σε αυτο;ή έχει τη δυνατότητα επιλογής σε άλλα σχολεία;

Στην περιοχή που προσληφθείς, όταν με το καλό παρουσιαστείς θα σου ζητήσουν να δηλώσεις σχολεία όπου υπάρχουν προφανώς κενά. Αν το δυσπρόσιτο είναι σε αυτά και θέλεις να πας τότε το δηλώνεις πρώτο. Το αν θα σε στείλουν κιόλας εξαρτάται από το πόσοι ακόμα από την ειδικότητά σου έχουν προσληφθεί μαζί με σένα στην ίδια περιοχή κι αν προηγούνται  στην τοποθέτηση (ακόμα κι αν έπονται από σένα στον πίνακα αναπληρωτών).

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:47:10 μμ »
Είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν κενά στα δυσπρόσιτα για τους αναπληρωτες; Θελω να πω...δε θα τα έχουν δηλώσει οι μόνιμοι, αφού ισχύουν και γι' αυτούς τα διπλά μόρια και αυτό θα τους φέρει πιο γρήγορα την επιθυμητή μετάθεση; Μήπως τα εναπομείναντα κενά περιμένουν να τα δώσουν στην Β φάση Αποσπάσεων και αν περισσέψει κάτι, τότε θα τα δώσουν στους αναπληρωτές;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών για δυσπρόσιτα μέχρι 5/9
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:52:03 μμ »
Ποιό συμπέρασμα λίλυ?της καταστρατήγησης? ο ν+1 που είναι κάτω από τον ν στον πίνακα θα καταλήξει σε περιοχή διπλής μοριοδότησης παρόλο που την θέλουν και οι δυο γιατί όταν δήλωναν προτιμήσεις δεν υπήρχε το συγκεκριμένο άρθρο για τα δυσπρόσιτα (απλά γινόταν λόγος για συμπληρωματική δήλωση σε περίπτωση ψήφισης σχετικού νόμου)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159906
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.