*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα μέσω skype  (Αναγνώστηκε 11261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μάθημα μέσω skype
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 11:39:13 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα. Έχει κανείς σας την εμπειρία μαθήματος εξ αποστάσεως; Μια μαθήτρια μου ζήτησε μαθήματα μέσω skype η οποία ζει στο εξωτερικό (Γερμανία) και έχει ξαναδώσει Πανελλήνιες αλλά δεν πέρασε πουθενά κάνοντας φροντιστήριο όλη τη χρονιά κανονικά. Βέβαια δε μου ζήτησε όλα τα μαθήματα, μόνο Λατινικά - Αρχαία. Προβληματίζομαι γιατί από τη μία δεν έχω ξανακάνει τέτοιου είδους μάθημα και από την άλλη η κοπέλα έγραψε κάτω από τη βάση σχεδόν σε όλα και δε ξέρω κατά πόσο θα τη βοηθήσει το μάθημα από απόσταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:18 »

Αποσυνδεδεμένος irenem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 12:16:07 μμ »
Έκανα πέρσυ μεσω skype σε ξαδέρφη μου. Αν είναι επιμελής και έχεις ξαναδουλέψει μαζί της, καν'το, αλλιώς πιστεύω ότι θα είναι πολύ δύσκολο. Υπολόγισε λίγο περισσότερο χρόνο απ'ότι θα έκανες face-to-face... Αν τα έχει ξανακούσει, ίσως να μην έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 12:37:53 μμ »
εγω κανω τωρα ως μαθητρια ενα μικρο σεμιναριακι στο ιντερνετ, παει καλα αρκει να εχεις καλη/γρηγορη συνδεση στο Ιντερνετ και εξοπλισμο
και λιγο περισσοτερο χρονο απ'οτι συνήθως (κερδιζεις όμως και τις αποστάσεις του πηγαινε/ελα)
οτι χρειαστείς να τις γραψεις μπορεις σε μηνύματα κατω από την εικονα, εφοσον τα εχει ξαναδουλεψει μια φορα νομιζω θα ειναι πιο ευκολο.
Αν εχεις καποιον που να ξερει απο πληροφοική, δειτε πως μπορειτε να εισαγετε on-line τις σημειωσεις σε Power point , εμας ετσι μας το κανει τωρα το σεμιναριο και δεν βλεπουμε καν προσωπο του trainer, μας στελνει απο βραδυ το mail με το υλικο και την επομενη κανουμε το μαθημα (με κειμενα) βλεποντας τις διαφανειeς στην οθονη και ακουγοντας μονο τη φωνη του με τις οδηγιες.

Αποσυνδεδεμένος irenem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 07:38:51 μμ »
κι απο το skype μπορεις να στελνεις σημειωσεις, αλλά όντως αν τα στέλνεις από το βράδυ μπορεί να τα εκτυπώνει ο μαθητης αν τα θέλει σε εντυπη μορφη. Επισης στο skype υπάρχει και η δυνατότητα να δείχνεις στον άλλον την οθόνη σου -  αντί πίνακα σε κάποια σημεία.
Η καλή σύνδεση είναι σημαντική, αν δε θες να είσαι όλη την ώρα "με ακούς?" κλπ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:18 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 10:35:58 πμ »
Πιστεύω ότι θα είναι δύσκολο να κάνεις ουσιαστικό μάθημα μέσω Skype (ειδικά με τις ταχύτητες internet που έχουμε στην Ελλάδα... επίσης χρειάζεστε και οι δύο γρήγορο υπολογιστή με καλή κάμερα υψηλής ανάλυσης και μικρόφωνο) και επιπλέον η μικρή μάλλον χρειάζεται κάτι περισσότερο από υπενθύμιση και σημειώσεις αφού όπως λες έγραψε κάτω από τη βάση στις εξετάσεις. Μπορείς όμως να της πεις όχι αν είναι στο εξωτερικό όπου φαντάζομαι δεν έχει άλλες εναλλακτικές; Εγώ θα έλεγα να ξεκινήσετε και βλέπετε. Μόνο φρόντισε να έχεις κανονίσει το οικονομικό και επίσης να είσαι προετοιμασμένη για πολλή και διαφορετική δουλειά και αρκετά προβλήματα στην πορεία. Ως εμπειρία πιστεύω ότι θα είναι καλή γιατί κακά τα ψέματα λίγοι από εμάς έχουν εμπειρία διδασκαλίας με χρήση τεχνολογίας.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 10:31:18 μμ »
Θέλει καλή σύνδεση,ειδικά το upload σου γιατί αν ανεβάζεις σημειώσεις είτε μέσω Skype είτε στέλνοντας email,είτε με Dropbox θα αργει πολύ να ανεβάσει τα αρχεία.

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 01:51:27 πμ »
Έχω κάνει αρκετές φορές. Και σε μαθητή που ήταν Γερμανία και σε Τσεχία αλλά και Ελλάδα.

Δεν χρειάζεται να σε βλέπει και τον/την βλέπεις κατ' αρχήν.
Φυσικά μπορείς να στείλεις και αρχεία επί τόπου και πάνε αρκετά γρήγορα. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα (ακόμη και με μέτρια γραμμή).

Επίσης αν σε βολεύει μπορείς να κάνεις κοινή χρήση της οθόνης σου. Με τον τρόπο αυτό θα βλέπει την οθόνη σου και θα οδηγείς εσύ τον μαθητή στα αρχεία που θέλεις και στο σωστό σημείο.

Επίσης υπάρχει και whiteboard. Δηλαδή κάτι σαν κοινός πίνακας που ότι γράφεις ή σχεδιάζεις πάνω του το βλέπει ο μαθητής και μπορεί φυσικά και αυτός να γράψει κάτι. Αν σε ενδιαφέρει η λύση αυτή μπορείς να δοκιμάσεις ένα δωρεάν προγραμματάκι που λέγεται idroo και πρέπει να το κάνετε και οι δύο εγκατάσταση (το βρίσκεις εύκολα στο google) και λειτουργεί ως whiteboard.

Τέλος αν κάποιος κάνει αρκετά μαθήματα μέσω skype μπορεί να πάρει και γραφίδα (light pen) το οποίο λειτουργεί σαν στυλό που γράφεις πάνω στο whiteboard.


Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 04:19:19 μμ »
Επίσης δες και το:
http://open-sankore.org/

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 01:07:33 πμ »
Ενδιαφέρομαι και εγώ για μαθήματα μέσω Skype. Συνάδελφοι, χρεώνετε κανονικά την ώρα ή λιγότερο επειδή είναι από απόσταση;

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 04:29:49 πμ »
Δεν υπάρχει γενικός κανόνας ως προς την τιμή.
Αν και μάλλον πάει προς το λίγο πιο χαμηλά.
Επίσης, αν ο μαθητής είναι κάπως "προβληματικός" το εξ' αποστάσεως είναι πιο κουραστικό και αρκετά λιγότερο αποδοτικό νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:21:56 πμ »
Δεν είναι πιο λογικό να χρεώνεις περισσότερο τα μαθήματα μέσω Skype αφού είναι πιο δυσεύρετα και χρειάζονται περισσότερη προετοιμασία από τον καθηγητή;

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:56:43 πμ »
Εμένα μου φαίνεται πιο λογικό το πιο χαμηλό, όχι το πιο ακριβό..γι'αυτό και ρώτησα. Τώρα τί να πω, ας δούμε τί θα γράψουν και οι άλλο συνάδελφοι

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 01:13:48 πμ »
Δεν είναι πιο λογικό να χρεώνεις περισσότερο τα μαθήματα μέσω Skype αφού είναι πιο δυσεύρετα και χρειάζονται περισσότερη προετοιμασία από τον καθηγητή;

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται περισσότερη προετοιμασία.
Αλλά συχνά είναι λιγότερο αποδοτικό γιατί στο δια ζώσης μάθημα μπορείς να έχεις μεγαλύτερη αμεσότητα και μεταδοτικότητα.

Αν οι αποστάσεις είναι μεγάλες όμως, μπορεί να γίνει. Ακόμη και σε περισσότερους του ενός μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα μέσω skype
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 11:26:03 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Βρεθήκαμε με την κοπέλα και μιλήσαμε από κοντά, οπότε έχω μια πρώτη καλή εικόνα θα έλεγα. Αύριο θα κάνουμε ένα πρώτο μάθημα πριν φύγει Γερμανία οπότε θα δείξει πως θα πάει. Όσο για το οικονομικό μίλησα με τη μητέρα της και μου είπε ότι η πληρωμή θα γίνεται μέσω τραπέζης φυσικά όποτε με βολεύει εμένα. Αύριο που θα έχω την εμπειρία του πρώτου μαθήματος θα σας πω περισσότερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162198
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 665

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.