*

Αποστολέας Θέμα: Μείωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 6284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μείωση ωραρίου
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 08:32:10 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά. Θα ήθελα κάποιος ενημερωμένος σε θέματα μείωσης ωραρίου συνάδελφος να μου διευκρίνιζε πότε ακριβώς δικαιούμαι μείωση ωραρίου, λαμβάνοντας υπόψη: α) ότι φέτος ξεκινώ την 5η σχολική χρονιά μου από τότε που διορίστηκα και β) ότι, πριν από τον μόνιμο διορισμό μου, είχα αποκτήσει προυπηρεσία ενός έτους σε δημόσιο σχολείο χώρας- μέλους της ΕΕ, η οποία και έχει ήδη επισήμως αναγνωριστεί, κατατεθεί και καταχωριστεί από την αρμόδια Β/βάθμια εκπ/ση. Αναρωτιέμαι, δηλάδή, αν με την ολοκλήρωση και της φετινής χρονιάς στις 31-08-2015 θα μειωθεί το ωράριό μου από τις 23 στις 21 ώρες, εφόσον προσμετρηθεί στη συνολική πραγματική μου προυπηρεσία και αυτή που απέκτησα στο εξωτερικό, πριν από τον μόνιμο διορισμό μου.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μείωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:37:17 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 08:49:26 μμ »
Επειδή στο pde.gr πρέπει να ... μαθαίνετε πώς να μαθαίνετε, βλ. ΑΔΑ: 4ΙΙ49-Ο9

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 10:54:13 μμ »
Ευχαριστώ για την πληροφορήση συνάδελφε. Παρόλα αυτά και για να είμαι πιο ακριβής, στο ηλεκτρονικό σύστημα καταχώρισης προυπηρεσίας  της αρμόδιας Β/βαθμιας είδα ότι δεν έχουν καταχωριστεί 7 ή 8 μέρες και έτσι η συνολική μου προυπηρεσία μέχρι και τις 31-08-14 φαίνεται να είναι 4 χρόνια, 11 μήνες και 23 μέρες. Αναρωτιέμαι μήπως αυτό εμποδίσει τη μείωση του ωραρίου μου του χρόνου τέτοιο καιρό. Η ΑΔΑ: 4ΙΙ49-Ο9 δεν διαφωτίζει επί του θέματος. Κάποια εμπεριστατωμένη γνώμη επ' αυτού;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 03:27:23 μμ »
Καλησπέρα!για τους αναπληρωτές ισχύει η μείωση ωραρίου με προϋπηρεσία άνω των 6 ετών;από αυτά που διαβάζω νομίζω ότι αφορά μόνο τους μόνιμους...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μείωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:37:17 »

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 03:35:11 μμ »
Καλησπέρα!για τους αναπληρωτές ισχύει η μείωση ωραρίου με προϋπηρεσία άνω των 6 ετών;από αυτά που διαβάζω νομίζω ότι αφορά μόνο τους μόνιμους...
Ισχυει και για τους αναπληρωτες η μειωση του ωραριου αρκει να έχεις 6 χρονια τα οποια μισθολογικα και για την μειωση πολλαπλασιαζονται επι 12 και όχι επι 10 Αρα αν έχεις 72 μηνες και μια μερα προυπηρεσια ως αναπληρωτης εχεις 21 ωρες Ειναι νομος του 2003 αλλα δεν θυμαμαι τον αριθμο

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 03:40:53 μμ »
Ισχυει και για τους αναπληρωτες η μειωση του ωραριου αρκει να έχεις 6 χρονια τα οποια μισθολογικα και για την μειωση πολλαπλασιαζονται επι 12 και όχι επι 10 Αρα αν έχεις 72 μηνες και μια μερα προυπηρεσια ως αναπληρωτης εχεις 21 ωρες Ειναι νομος του 2003 αλλα δεν θυμαμαι τον αριθμο
Σε ευχαριστώ πολύ.Γνωρίζω ότι πρέπει να είναι 6 πλήρως συμπληρωμένα έτη(72 μήνες)αλλά όπως δίαβαζα το νόμο μου έδινε την αίσθηση ότι αφορά μόνο μόνιμους και όχι αναπληρωτές...

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 06:27:04 μμ »
Υπάρχει περίπτωση, λέτε, να επανέλθει το ωράριο όπως ήταν πριν το 2013;

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 06:48:22 μμ »
Υπάρχει περίπτωση, λέτε, να επανέλθει το ωράριο όπως ήταν πριν το 2013;
αυτό σημαίνει 8.000 θεσεις εργασίας. Άρα αποκλείεται να το δεχτεί η τρόικα.

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 08:27:01 μμ »
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 11:22:13 μμ »
Για δείτε κι εδώ:
http://www.esos.gr/arthra/36778/desmeysi-gia-epanafora-toy-orarioy-ton-kathigiton
Ναι αλλα η δεσμευση εγινε πριν τις εκλογες η μετα;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 15, 2015, 08:36:38 πμ »
 Δύσκολο αυτό να υλοποιηθεί σε πρώτη φάση! Η κυβέπνηση θα εστιάσει στην ικανοποίηση μέτρων που αφορούν ευρύτερες κοινωνικές ομάδες (κατώτατος μισθός, συντάξεις, ηλεκτρικό ρεύμα - θέρμανση σε ευπαθείς ομάδες κλπ). Οι πιέσεις των Ευρωπαίων δεν δίνουν σύντομο ορίζοντα για την ικανοποίηση πολλών μέτρων. Πιστεύω πάντως οτι σε βάθος χρόνου πρέπει να επανέλθει το παλιό ωράριο, γιατί αυτές οι δύο ώρες που προστέθηκαν μπορεί να μην φαίνονται πολλές, αλλά έχουν "σφίξει" πολύ το πρόγραμμα, κυρίως σε όσους έχουν απαιτητικές εξωδιδακτικές εργασίες!
  

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 16, 2015, 01:54:16 μμ »
Δύσκολο αυτό να υλοποιηθεί σε πρώτη φάση! Η κυβέρνηση θα εστιάσει στην ικανοποίηση μέτρων που αφορούν ευρύτερες κοινωνικές ομάδες (κατώτατος μισθός, συντάξεις, ηλεκτρικό ρεύμα - θέρμανση σε ευπαθείς ομάδες κλπ). Οι πιέσεις των Ευρωπαίων δεν δίνουν σύντομο ορίζοντα για την ικανοποίηση πολλών μέτρων. Πιστεύω πάντως οτι σε βάθος χρόνου πρέπει να επανέλθει το παλιό ωράριο, γιατί αυτές οι δύο ώρες που προστέθηκαν μπορεί να μην φαίνονται πολλές, αλλά έχουν "σφίξει" πολύ το πρόγραμμα, κυρίως σε όσους έχουν απαιτητικές εξωδιδακτικές εργασίες!
Πρέπει να επανέλθει έτσι ώστε όχι μόνο οι μόνιμοι να "ανασάνουν"λίγο, αλλά και για να ανοίξουν θέσεις εργασίας και για άλλους συναδέλφους που τρέχουν από εδώ και από εκεί -ως αναπληρωτές-  και μάλιστα για πολλά χρόνια! Όλοι λοιπόν θα ωφεληθούμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2015, 11:04:13 μμ από lasard »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 18, 2015, 10:10:42 μμ »




ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΩΝ ΚΛΑΔΩΝ 18/06/2015 21:23 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΒΟΥΛΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ Προέλευση: 👤News.gr Παιδεια Πηγή Με ρύθμιση που περιλαμβάνεται σε σχέδιο νόμου του Υπουργείου Εσωτερικών αποκαθίσταται το ωράριο εργασίας των βρεφονηπιοκόμων και των συναφών κλάδων, το οποίο αδικαιολόγητα εξισώθηκε με αυτό του διοικητικού προσωπικού, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη η ιδιαίτερη φύση της συγκεκριμένης εργασίας. Σημειώνεται δε ότι από την εν λόγω ρύθμιση δεν θίγεται η ομαλή λειτουργία των βρεφονηπιακών σταθμών. Τα παραπάνω αναφέρονται στην αιτιολογική έκθεση που συνοδεύει το άρθρο 31 παράγραφος 2 Η επαναφορά της παραγράφου 1 του ΠΔ 588/1988 επαναφέρει τις 30 ώρες εργασίας εβδομαδιαίως για το προσωπικό των κλάδων Νηπιαγωγών και Βρεφοκόμων ρύθμιση που ίσχυε κατά το παρελθόν. Θυμίζουμε ότι το θέμα με το ωράριο των νηπιαγωγών στους δήμους είχε φθάσει και στη Βουλή με επιστολή του Συλλόγου Νηπιαγωγών, ΝηπιοΒρεφοκόμων, Βοηθών Βρεφοκόμων και Λοιπών Ειδικοτήτων Δήμου Θεσσαλονίκης που είχε κατατεθεί ως αναφορά από τον βουλευτή κ. Νικολόπουλο. Καλόγηρος Βασίλειος
Διαβάστε περισσότερα: Αποκατάσταση ωραρίου βρεφονηπιοκόμων και συναφών κλάδων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2015, 04:52:00 μμ από lasard »

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 10:40:57 πμ »
Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι:   
 Υπολογισμός μείωσης διδακτικού ωραρίου

Στους εκπαιδευτικούς που συμπληρώνουν τον οριζόμενο χρόνο υπηρεσίας μέχρι 31 Δεκεμβρίου, ανατίθεται μειωμένο ωράριο διδασκαλίας από την 1η Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους και στους υπόλοιπους από την 1η Σεπτεμβρίου του επόμενου διδακτικού έτους.

 Το εφαρμόζουν αυτό οι ΔΔΕ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.