*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!  (Αναγνώστηκε 5458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 08:57:38 μμ »
Δυστυχώς, παιδιά, και πάλι δυστυχώς έχει δίκιο! Όχι βέβαια ως προς την ηθική του πράγματος αλλά ως προς τις περίεργες και ύποπτες διαδικασίες. Πράγματι συμβαίνουν -και πάλι δυστυχώς. Πέρυσι τοποθετήθηκα στο σχολείο της περιοχής που μετατέθηκα μαζί με μία άλλη (δεν θα πω συνάδελφο), η οποία ουδέποτε παρουσιάστηκε για πράξη ανάληψης (ενώ μισθοδοτείται ακόμη και σήμερα από το σχολείο αυτό) και την έκανε και πέρυσι και φέτος για τον ΟΕΕΚ. Φυσικά έτσι υπηρετούν την οργανική τους και παίρνουν και τα μόρια του σχολείου που τοποθετήθηκαν. Ξέρετε ότι υπάρχουν διορισμένοι που ποτέ δεν δούλεψαν σε σχολείο; Για τις αποσπάσεις στο ΥΠΕΠΘ δεν είδαμε πουθενά ποιοι πάνε γιατί απλά τους τηλεφωνούν προσωπικά! Και μη νομίσετε ότι έχει να κάνει με κόμματα πάντοτε, στις περ/ρες περιπτώσεις είναι προσωπικές γνωριμίες και πολύ κοντινά πρόσωπα των διοικητικών.

GEMINI, δηλαδή είναι δυνατόν ακόμα και ένας νεοδιόριστος, που ορκίστηκε προχθές, να έχει πάρει ήδη απόσπαση πριν καλά-καλά γίνουν οι τοποθετήσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2007, 08:59:17 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:27:13 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 09:02:58 μμ »
Δυστυχώς, παιδιά, και πάλι δυστυχώς έχει δίκιο! Όχι βέβαια ως προς την ηθική του πράγματος αλλά ως προς τις περίεργες και ύποπτες διαδικασίες. Πράγματι συμβαίνουν -και πάλι δυστυχώς. Πέρυσι τοποθετήθηκα στο σχολείο της περιοχής που μετατέθηκα μαζί με μία άλλη (δεν θα πω συνάδελφο), η οποία ουδέποτε παρουσιάστηκε για πράξη ανάληψης (ενώ μισθοδοτείται ακόμη και σήμερα από το σχολείο αυτό) και την έκανε και πέρυσι και φέτος για τον ΟΕΕΚ. Φυσικά έτσι υπηρετούν την οργανική τους και παίρνουν και τα μόρια του σχολείου που τοποθετήθηκαν. Ξέρετε ότι υπάρχουν διορισμένοι που ποτέ δεν δούλεψαν σε σχολείο; Για τις αποσπάσεις στο ΥΠΕΠΘ δεν είδαμε πουθενά ποιοι πάνε γιατί απλά τους τηλεφωνούν προσωπικά! Και μη νομίσετε ότι έχει να κάνει με κόμματα πάντοτε, στις περ/ρες περιπτώσεις είναι προσωπικές γνωριμίες και πολύ κοντινά πρόσωπα των διοικητικών.

Φυσικά και έχει δίκιο συνάδελφε (άσχετα εάν η ιστορία του είναι αληθινή ή όχι). Αλλά γιατί αυτό είναι περίεργο; Το ρουσφετολογείν δεν είναι αποκλειστικά άθλημα της εκπαίδευσης. Το θέμα είναι τον θυμό από την αδικία που νιώθουμε να τον κάνουμε καθημερινή πρακτική ξεσπώντας σε αυτούς που κάνουν τα ρουσφέτια πράξεις κι όχι μόνο στους συναδέλφους που τα δέχονται.

ΥΓ: πάντως εγώ την συγκεκριμένη περίπτωση την βρίσκω και θετική, έναντι άλλων περιπτώσεων βυσματίων. Κι αυτό γιατί ο αγαπητός μας συνάδελφος ΔΕΝ διδάσκει σε κάποιο σχολείο. Προσωπικά προτιμώ αυτοί και οι ιδίοι του να "χώνονται" σε διαφόρων ειδών γραφεία, παρά να υπηρετούν σε σχολικές μονάδες όπου η ανικανότητα/απροθυμία τους να κάνουν την δουλειά τους σωστά, επηρεάζει την λειτουργία του σχολείου και πιθανότατα και την δουλειά των άλλων συναδέλφων.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 09:53:03 μμ »

ΥΓ: πάντως εγώ την συγκεκριμένη περίπτωση την βρίσκω και θετική, έναντι άλλων περιπτώσεων βυσματίων. Κι αυτό γιατί ο αγαπητός μας συνάδελφος ΔΕΝ διδάσκει σε κάποιο σχολείο. Προσωπικά προτιμώ αυτοί και οι ιδίοι του να "χώνονται" σε διαφόρων ειδών γραφεία, παρά να υπηρετούν σε σχολικές μονάδες όπου η ανικανότητα/απροθυμία τους να κάνουν την δουλειά τους σωστά, επηρεάζει την λειτουργία του σχολείου και πιθανότατα και την δουλειά των άλλων συναδέλφων.
Παράθεση

Συμφωνω.Ειναι απαραδεκτο να υπάρχουν συναδελφοι που θα λενε στο παιδι μου ή στα παιδια του κόσμου ότι ο μαγκας ειναι αυτος που καπακωνει τους συναδελφους του και που αναρριχαται εις βαρος των άλλων. Εγώ αν ήξερα ότι υπάρχουν εκπαιδευτικοι στο σχολειο του παιδιου μου που το διαπαιδαγωγουν να ειναι ανηθικο και του μαθαινουν την αντισυναδελφικοτητα, την αναξιοπρεπεια και το νομο της ζουγκλας θα του εκανα αμεσως μεταγραφη σε άλλο σχολειο.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 10:09:49 μμ »
Δυστυχώς ,ναι, γίνονται τα πάντα κι αυτό γιατί κανείς δεν διανοείται να μπέι στη διαδικασία της καταγγελίας διότι όλες αυτές οι υποθέσεις μένουν ατιμώρητες. Και ο καταγγέλλων γίνεται ο ένοχος και ο διωκόμενος γίνεται το θύμα. Δυστυχώς το ψάρι βρωμάει και από το κεφάλι και από την ουρά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:27:13 »

Αποσυνδεδεμένος paradiorismenos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 10:59:21 μμ »

  Για να βάλω τα πράγματα στη θέση τους, ξαναλέω ότι δεν πήρα απόσπαση αλλά ότι ήξερα ότι ΘΑ πάρω απόσπαση από το βύσμα μου το οποίο επίσης κανόνισε να μην πηγαίνω στο γραφείο. Απλά πράγματα. (Όταν υπάρχει αναμπουμπούλα και χάος από πολλούς υπεράριθμους ΠΕ19 κάτι αετονύχηδες σαν και μένα ξέρουν να αρπάξουν την ευκαιρία).
   Όσον αφορά τώρα το γεγονός που λέει η ioanna89 ότι οι 18 που διοριστήκαμε δεν είχαμε οι περισσότεροι παιδαγωγική κατάρτιση δεν είναι λογικό και αυτό διότι δε μπορεί να διορίζεται ένας που είναι στη θέση 548 και όχι κάποιος που είναι στη θέση 13 ας πούμε λόγω ΣΕΛΕΤΕ. Σας φαίνεται λογικό εσάς? Άρα δύο τινά συμβαίνουν:
1) Όσοι πήγαν ΣΕΛΕΤΕ τους μέτρησαν την παιδαγωγική κατάρτιση και διοριστήκαν
2) Διορίστηκαν άτομα που ήταν πολύ χαμηλά άρα σούπερ-βύσματα που ήταν "μιλημένοι" ότι θα βγει η προκύρηξη Παρασκευή απόγευμα μέχρι Δευτέρα μεσημέρι ενώ όλοι ήταν στις παραλίες.

όπως και να το δείτε δεν σας πιάσαν κορόιδα?

Τώρα όσον αφορά τις αποσπάσεις θα πω μόνο ένα πράγμα. Κατά τον Δεκέμβριο πάρτε τα ονόματα αυτών που διορίστηκαν, βρείτε σε ποια σχολεία είναι και πάρτε τηλέφωνα στα σχολεία. Αν βρείτε έστω και έναν στη θέση του θα πάρω πίσω όλα όσα έχω πει.

Καληνύχτα και καλόν ύπνο

Δυστυχώς ,ναι, γίνονται τα πάντα κι αυτό γιατί κανείς δεν διανοείται να μπέι στη διαδικασία της καταγγελίας διότι όλες αυτές οι υποθέσεις μένουν ατιμώρητες. Και ο καταγγέλλων γίνεται ο ένοχος και ο διωκόμενος γίνεται το θύμα. Δυστυχώς το ψάρι βρωμάει και από το κεφάλι και από την ουρά...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 11:06:03 μμ »
Θα παρακαλουσα τους συναδελφους να μην απαντησει κανεις. Ας κοιμομαστε εμεις τουλάχιστον με ησυχη τη συνειδηση και ας αφησουμε τους ανθρωποκανιβαλους  να ζουν στην απομονωση.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 11:25:18 μμ »
Να πω μόνο ότι στον πίνακα του 2006, από τον οποίο έγιναν αυτοί οι διορισμοί, δεν υπήρχε κανένας με παιδ. κατάρτιση, για τον απλούστατο λόγο ότι όλοι είχαν διοριστεί πέρσι. Από τους 18 μόνο δύο ήταν στους εισακτέους της ΑΣΠΑΙΤΕ για το ακαδ. έτος 2006-07 και οι περισσότεροι από τους υπόλοιπους 16 ήταν σε χαμηλότερη θέση από αυτούς.
Τελικά δεν έχει σημασία αν λες αλήθεια ή όχι. Και να μη λες, εδώ μέσα είσαι αυτός που θα ήθελες να είσαι. Αυτό αρκεί.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 11:30:33 μμ »

Τελικά δεν έχει σημασία αν λες αλήθεια ή όχι. Και να μη λες, εδώ μέσα είσαι αυτός που θα ήθελες να είσαι. Αυτό αρκεί.
Παράθεση


Ιωαννα σου βγαζω το καπελο ακομη μια φορά. Τελικα τιποτε δεν ειναι τυχαιο. Οταν ο χωρος μας εχει άτομα σαν εσενα  (με τις αντιληψεις και το ηθος σου)αρχιζω να εχω καποιες ελπίδες.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 11:54:38 μμ »
Ο πίνακας διορισμών του 2006 δεν είναι καθαρισμένος από όσους διορίστηκαν πέρσι, γι' αυτό παρέπεμψα στον πίνακα αναπληρωτών.

Παράθεση
Ε ρε τι άτομα θέλουν να γίνουν καθηγητές

Δεν θέλουμε να γίνουμε, είμαστε.

Συνάδελφε Θάνο, μην ασχολείσαι...

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 02:00:52 πμ »
paradiorismenos  τροποποίησε άμεσα τα μηνύματα σου αποφεύγοντας τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς και υπαινιγμούς, λέγοντας μόνο την άποψη σου επί των θεμάτων και μη προσβάλοντας άλλα μέλη του forum αλλιώς θα αναγκαστούμε να τα διαγράψουμε. Πριν ξεκινήσουμε να γράφουμε σε ένα forum διαβαζουμε πρώτα τους κανόνες του.Με το "καλημέρα" τους έχεις παραβεί ουκ ολίγες φορές.

edit: κρίθηκε ότι το συγκεκριμένο μέλος δεν σεβάστηκε τους κανόνες λειτουργίες του forum από την πρώτη στιγμή της εισόδου του, πρόσβαλε άλλα μέλη, σκοπός του ήταν να δημιουργήσει εντάσεις με τον εριστικό τρόπο γραφής του και γι'αυτο και αποκλείστηκε. Τα μηνύματα του θα αφαιρεθούν καθώς και οι απαντήσεις προς αυτά.
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2007, 02:38:31 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 02:20:45 πμ »
paradiorismenos  τροποποίησε άμεσα τα μηνύματα σου αποφεύγοντας τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς και υπαινιγμούς, λέγοντας μόνο την άποψη σου επί των θεμάτων και μη προσβάλοντας άλλα μέλη του forum αλλιώς θα αναγκαστούμε να τα διαγράψουμε. Πριν ξεκινήσουμε να γράφουμε σε ένα forum διαβαζουμε πρώτα τους κανόνες του.Με το "καλημέρα" τους έχεις παραβεί ουκ ολίγες φορές.
Όχι, αφήστε τον να τον καμαρώνουμε που τα έκανε όλα αυτά από μαγκιά για να μείνει σπίτι του, όπως λεει. Τελικά υπογεννητικότητα έχουμε, για να είμαστε και μέσα στο θέμα  :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 02:29:14 πμ »
Administrator και Syllas τον αφηνουμε να μιλάει:
1. Οσο πιο πολυ μιλάει, τοσο πιο πολύ εκτιθεται.
2. Τονιζεται ακομη περισσοτερο η διαφορά του επιπεδου.
3. Τον αφηνουμε να αποδεικνυει με τα λογια του οτι όλα αυτα που λέγαμε τοσο καιρό εχουν βάση.
4.Γινεται παραδειγμα προς αποφυγην
5.Δινει στιγμα και ετσι θα τον απομονωσουμε στις συγκεντρωσεις μας.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 09:22:11 πμ »
Α!Δεν ξέρω αν μάθατε αλλά η ελληνική ομάδα παρατήρησης του προβλήματος της υπογεννητικότητας των Ελλήνων είδε ξαφνικά μια αύξηση των γεννήσεων σε ζεύγη 'οπου ο ένας γονέας ανήκει στην ομαδοποιημένη ειδικότητα ΠΕ1706!!!!!!Τα αποτελάσματα δείχνουν ότι στα 8 άτομα που διορίστηκαν ως πολύτεκνοι κανένας δεν ήταν ΠΕ1702!Το μέλλον των ΠΕ1702 προβλέπεται απελπίστικό διότι από έρευνα που έγινε σε 500 μαιευτικές κλινικές της χώρας 400 ακόμα ΠΕ1706 πρόκειται να γίνουν πολύτεκνοι!!!!!ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ!!!!!!
 


Με πτυχία το 2004 και 2005 οι παλαιότεροι ΠΕ1702 πότε... μα πότε... να προκάνουν να γίνουν και πολύτεκνοι? Μη βλέπετε παντού συνομοσίες. Είστε από τους πιο τυχερούς του εκπαιδευτικού συστήματος. Ας φωνάζουν οι χήρες... όχι κι οι νιόπαντρες
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος cowboy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΑΦΛΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 11:18:37 πμ »
Δεν είμαι απ΄τους τυχερούς ,είμαι απλώς από αυτούς που επέλεξα το επάγγελμά μου πριν το σπουδάσω,πήρα το πτυχίο μου+απαίτω να ασκήσω αύτο που σπούδασα+όχι να τρέχω 4 χρόνια για ωρίτσες 200χλμ από τον τόπο κατοικίας μου .Αυτοί που σπούδασαν οτιδήποτε άλλο άσχετο + βρίσκουν διάφορους έμμεσους τρόπους διορισμού σε θέσεις που δεν τους ανήκουν βάση ανάθεσης είναι+θα είναι άξιοι κριτικής όσο +να τους χαλάει.Σκέφτηκα + εγώ ενα κολπάκι!Ενα μικρό ηδη έχω θα πάω να υοθετήσω άλλα 2 φέτος σε μεγαλύτερη ηλικία+απ΄του χρόνου είμαι μόνιμος!Δεν έχουν σκεφτεί  μόνο οι πολύτεκνοι αδιαπαιδαγώγητοι καθηγητές πως θα τα θρέψουν τα 3-4 παιδιά με το μισθό που θα παίρνουν!Μάλλον την πάτησαν εδώ!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159906
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.