*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!  (Αναγνώστηκε 5459 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 01:22:17 μμ »
Δεν είμαι απ΄τους τυχερούς ,είμαι απλώς από αυτούς που επέλεξα το επάγγελμά μου πριν το σπουδάσω,πήρα το πτυχίο μου+απαίτω να ασκήσω αύτο που σπούδασα+όχι να τρέχω 4 χρόνια για ωρίτσες 200χλμ από τον τόπο κατοικίας μου .Αυτοί που σπούδασαν οτιδήποτε άλλο άσχετο + βρίσκουν διάφορους έμμεσους τρόπους διορισμού σε θέσεις που δεν τους ανήκουν βάση ανάθεσης είναι+θα είναι άξιοι κριτικής όσο +να τους χαλάει.Σκέφτηκα + εγώ ενα κολπάκι!Ενα μικρό ηδη έχω θα πάω να υοθετήσω άλλα 2 φέτος σε μεγαλύτερη ηλικία+απ΄του χρόνου είμαι μόνιμος!Δεν έχουν σκεφτεί  μόνο οι πολύτεκνοι αδιαπαιδαγώγητοι καθηγητές πως θα τα θρέψουν τα 3-4 παιδιά με το μισθό που θα παίρνουν!Μάλλον την πάτησαν εδώ!!

Συνάδελφε cowboy κατ'αρχάς σε ζηλεύω  ;D. Γιατί εγώ για άλλο επάγγελμα πήγαινα και άλλο μου βγήκε στην πορεία (το αν είναι αυτό καλύτερο ή χειρότερο είναι μια άλλη ιστορία).
Πιστεύω όμως ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου, ότι το γεγονός ότι εσύ, απόφοιτος πανεπιστημίου και πατέρας ενός παιδιού, τρέχεις από δω κι από κει για μερικές "ωρίτσες" προκειμένου ΚΑποια στιγμή να γίνεις μόνιμος, δεν είναι αποτέλεσμα της συμπεριφοράς των τρίτεκνων/πολύτεκνων συναδέλφων μας. Είναι αποτέλεσμα της πολιτικής που ακολουθείται τα τελευταία χρόνια, σύμφωνα με την οποία ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ οι λειτουργοί της εκπαίδευσης μετατρέπονται σε αργοπληρωμένους κακοπληρωμένους ωρομίσθιους ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ !!! Οι συνάδελφοί μας ήταν με το δισάκι στον ώμο και οργώναν την Ελλάδα πολύ πριν εφαρμοστεί η διάταξη για τους τριτέκνους και το ίδιο ακριβώς θα κάνουν ακόμη και άμα η διάταξη καταργηθεί. Γιατί πολύ απλά αυτή η εργασιακή τους κατάσταση είναι πολιτική επιλογή και δεν αλλάζει εάν η μία ή η άλλη ομάδα ανθρώπων μπαίνει ή δεν μπαίνει πιο εύκολα στην μονιμότητα.
Οπότε ναι, οκ, και μένα μου την σπάνε παρόμοιες διατάξεις που καθιστούν τον κλάδο της εκπαίδευσης ως υποκατάστατο του κοινωνικού κράτους, αλλά ας μην χάνουμε το δάσος επειδή μας τσατίζει το δέντρο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:35:21 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 03:00:00 μμ »
Και εγώ συμφωνώ με τη Happiness. Και για να μην παρεξηγουμαι ειμαι ΠΕΟ2 και δεν ειμαι πολυτεκνη. Δεν έχω καν παιδια. Θεωρώ όμως οτι ειδικες κατηγοριες υπάρχουν σε όλες τις προσλήψεις στο δημοσιο και μάλιστα υπάρχουν και άλλες που εμεις δε τις έχουμε. Π.χ. τέκνα γονεων εθνικής αντιστασης ή παιδια θυματων τρομοκρατικων ενεργειων και γενικά άτομα με ειδικες ανάγκες (ενω σε εμας περιορίζονται στα λιγα ΣΜΕΑ που υπάρχουν που σε πληροφορώ όσους ξερω και πήγαν εκει ήταν πραγματικά νομιμοτατοι). Θεωρώ δηλαδη ότι παντου ισχύει αυτο (και στο εξωτερικο υπάρχει κοινωνικη προνοια σε κάποιες προσλήψεις). Επίσης απ'οτι βλέπω γυρω μου οι περισσοτεροι εκπαιδευτικοι λογω αδιοριστιας και επαγγελματικης αβεβαιοτητας με το ζόρι κάνουν ενα παιδι και αφηνουν για αργοτερα όταν διοριστουν που θα απολαμβανουν και τις διαφορες ευνοικες ρυθμισεις. Δεν πιστευω λοιπόν οτι οι τριτεκνοι ή οι πολυτεκνοι μας τρωνε τις θεσεις. Στους δασκάλους που διοριζονται μαζικα γιατι δεν υπάρχει προβλημα? Αρα θεωρώ ότι το προβλημα ειναι ότι δεν διοριζουν και όχι οι τριτεκνοι. Εξάλλου θεωρώ ότι ένας μορφωμενος άνθρωπος συνειδητα αποφασιζει για τα παιδιά που θα κανει ανεξαρτητως διορισμους κ.λ.π. Τώρα βεβαια αν κάποιος αποφασισει εκει που εχει δυο να κανει και ενα τριτο για να αποκατασταθει επαγγελματικα αυτο ειναι θετικο. Οταν σε 30 χρονια συνταξιοδοτηθει η δικη μας η γενια ποιοι θα δουλευουν για να παιρνουμε και εμεις τη συνταξη μας? Κακα τα ψεματα ... Για να επιβιωσουμε η χωρα μας χρειαζεται παιδια και εγω βγαζω το καπελο στους ανθρωπους που στα 30 και στα 35 τους αντι να χαζολογανε στα καφε, μεγαλώνουν παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 06:25:04 μμ »
Λυπάμαι που με τόση διαπαιδαγώγηση που πήρες, το ύφος σου είναι τουλάχιστον επιθετικό για μια ευαίσθητη μερίδα ανθρώπων. Διεκδίκησε ότι λες ότι σου ανήκει, αλλά αναγνώρισε και σε άλλους το δικαίωμα να το διεκδικήσουν. Αυτά που λες μην έχεις καμιά αμφιβολία ότι δεν βολεύουν και μένα... όμως άλλο το ένα κι άλλο το άλλο...
Πρέπει επίσης να αισθανόμαστε τυχεροί γι'αυτό που λες παραπάνω... "πήρα το πτυχίο μου + απαιτώ να το ασκήσω"... Αυτό πως ακούγεται άραγε σε ένα μαθηματικό, σε ένα φιλόλογο, που στα τριανταφεύγα του μπορεί να είναι ακόμη ανασφάλιστος?
Όπως λένε στην περιοχή μου φίλε cowboy, δεν είναι όλα ίσωμα...

Να σου ζήσει ο μικρός!!!     
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 07:01:53 μμ »
Porcupinetree δεν ειχες αναφερει σε ποιον απευθυνεσαι και νομιζα οτι αναφεροσουν σε εμενα επειδη ημουν η προηγουμενη. Μετα καταλαβα από τις παραπομπες ότι αναφεροσουν αλλου. Πάντως ενταξει θεωρω ότι ο συναδελφος δεν ηθελε να πει να μην εχουν προτεραιοτητα καποιες ομάδες απλά το άγχος όλων μας και οι λιγοι διορισμοι μας κανουν μερικες φορες να αγανακτουμε και να ριχνουμε τα βελη μας εκτος στοχου. Σαφως και δε μας φταινε οι ειδικες ομαδες. Ο πολιτισμος μιας χωρας φαινεται ακριβως από αυτο δηλ. το πως αντιμετωπιζει τις ευαισθητες κοινωνικα ομάδες. Καλυτερα να προσπαθουμε για περισσοτερους διορισμους για να μην υπαρχουν αυτες οι γκρινιες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:35:21 »

Αποσυνδεδεμένος cowboy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΑΦΛΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 10:46:21 μμ »
Συνφωνώ με όλους σας,άλλα το θεώρώ τελείως άκυρο να κάνεις παιδιά όχι γιατί το θέλεις ,άλλά για να βολευτείς !Είμαι υπέρ των πολλών παιδιών αλλά θα τα κάνω όταν νιώσω την αναγκη ότι θελω να αυξήσω τα μέλη της οικογένειας μου +να δημιουργήσω μία νεα ζωή+όχι την επόμενη μέρα που δεν θα είμαι στη λίστα με τους εισακτέους στην ΑΣΠΑΙΤΕ.Οσο για κάποιους που επικαλούνται τη διαπαιδαγώγισή μου άναφέρω το εξής παράδειγμα .Φαντάσου να πούν στο τρίτο σου παιδί, έστω + για πλάκα οι συμμαθητές του ,ότι οι γόνείς σου σε έκαναν για να μπούν στο δημόσιο+ να βολευτούν!(Σε ηλικίες 7-8 ετών δεν είναι απίθανο γιατί τα μικρά ότι ακουν αναμεταδίδουν. Από μικρό + από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια).Δεν είμαι κακός με τις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες είμαι κακός με αυτούς που επιδιώκουν έχοντας οφέλη να μπούν σε αυτές!+το παράδειγμα που ανέφερα αρχικά στο πρώτο μνμ του θέματος είναι χαρακτηριστικό ακριβώς γιατί όλοι οι ΠΕ1706 δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση.Τυχαίνει τους 2 να τους γνωρίζω+να ξέρω ότι έγιναν πολύτεκνοι με σκοπό το διορισμό!Τους τα έχω πει βέβαια αυτά και από κοντά μη νομίζετε ότι ξεσπάω στα forum!   

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα υπογεννητικότητας τέλος!!!
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 11:15:13 μμ »
Eχεις δικιο cowboy να αγχωνεσαι γιατι εχεις παιδι και νιωθεις πιεσμενος. Νομιζω όμως ότι αν καποιος έχει ηδη δυο παιδια δεν πιστευω ότι κανει και τριτο για συμφερον. Δηλαδη νομιζω οτι ισχυει το τερπνον μετα του ωφελιμου. Δηλαδη ήδη εχουν δυο παιδακια και κανουν και τριτο για να προσφερουν στα παιδια τους τη ασφαλεια της μονιμοτητας . Εξαλλου μερικες φορες λεμε και για αστειο θα κανω πολλα παιδια για να παρω μορια για το δημοσιο. Το ελεγαν και από παλια. Δηλαδη τα παιδακια των δημοσιων υπαλληλων ειναι ολα ανεπιθυμητα ? Πάντως περα από την πλακα, καταλαβαινω τις αγωνιες σου γιατι έχεις άγχος για τη σταθεροτητα από τη στιγμη μαλιστα που εχεις και την ευθυνη μιας οικογενειας. Μη τρελαινεσαι με τους συναδελφους γιατι και αυτοι εχουν περασει τα ιδια με σενα και χειροτερα. Να προσπαθησουμε να επιτυχουμε περισσοτερους διορισμους και οσοναφορα για την ειδικοτητα σου (νομιζω πληροφορικης?) να μπουν μονιμοι της πληροφορικης σε ολα τα ολοημερα. Με λιγα λογια να διοχετευσουμε την ενεργειά μας σε διεκδικησεις και οχι σε τριβες μεταξυ μας. Είμαι σιγουρη οτι εχεις σεβασμο για τους υπολοιπους γονιους αφου εισαι και ο ιδιος .Και που ξερεις? Μπορει συντομα να εισαι στη θεση τους ;) ;) ;) ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.