*

Αποστολέας Θέμα: Ασφάλιση ΙΚΑ και ΟΑΕΔ?  (Αναγνώστηκε 616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maya1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ασφάλιση ΙΚΑ και ΟΑΕΔ?
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 06:53:10 μμ »
Καλησπέρα σας!

Ονομάζομαι Maya και εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών 12 ώρες την εβδομάδα σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών στο κέντρο της Αθήνας. Είμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ εδώ και 4 χρόνια.

Καθώς οι 12 ωρες την εβδομάδα δεν είναι αρκετές για να επιβιώσει κανείς, αναζήτησα εργασία αλλού στον ιδιωτικό τομέα και βρήκα ένα Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης επίσης στο κέντρο της αθήνας όπου θα απασχολούμαι (καλώς εχόντων των πραγμάτων) άλλες 12 ώρες την εβδομάδα. Το πρόβλημα μου είναι το εξής:

Απο το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης μου δήλωσαν οτι θα τους βόλευε αν ήμουν στον ΟΑΕΔ (στα προγράμματα ΟΑΕΔ συγκεκριμένα) επειδή "τρέχει" ενα πρόγραμμα, συμφωνα με το οπόιο ο ΟΑΕΔ επιδοτεί ένα μέρος των ενσήμων των εργαζόμενων. Όι υπόλοιποι εργαζόμενοι σε αυτό το κέντρο απασχόλησης είναι στον ΟΑΕΔ και σκέφτονται, αν αυτό είναι εφικτό, να παραμεινουν στον ΟΑΕΔ και μετά την πρόσληψη.


Εξήγησα οτι είμαι στο ΙΚΑ και δεν μπορώ να βγάλω κάρτα ανεργίας καθώς κάθε εβδομάδα φαίνεται οτι αποδίδονται τα ένσημα μου απο το φροντιστήριο και σίγουρα ο ΟΑΕΔ δεν θα με δεχόταν. Εκεί τους είδα να προβληματίζονται και μου πρότειναν να συζητήσω και με το  φροντιστήριο το ενδεχόμενο να μπώ στον ΟΑΕΔ. Επειδή η συνεργασία μου είναι εξαιρετική με το φροντιστήριο και επειδή είμαι ικανοποιημένη με την ασφάλιση μου ως έχει (ο θεος να την κάνει ασφάλιση αλλά τελος πάντων), είπα οτι δεν θέλω να φύγω απο το ΙΚΑ.

Τώρα, επειδή δεν θέλω να χάσω τη θέση εργασίας απο τέτοια θέματα, γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω?

Μπορω να επιμείνω να παραμείνω στο ΙΚΑ και το κέντρο απασχόλησης να απασχολεί χ εργαζόμενους ασφαλισμένους στα προγράμματα ΟΑΕΔ και εμένα που θα παραμείνω στο ΙΚΑ?

Υπάρχει κάποιο "παραθυράκι" σύμφωνα με το οποίο μπορώ να παραμείνω στο ΙΚΑ αλλά να υπάγομαι σε ένα πρόγραμμα του ΟΑΕΔ?

Έχει κάποιος άλλος συναντήσει κάτι παρόμοιο?

Υπάρχει κάτι άλλο που θα με συνέφερε να κάνω?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ασφάλιση ΙΚΑ και ΟΑΕΔ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:45 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ασφάλιση ΙΚΑ και ΟΑΕΔ?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 07:11:16 μμ »
maya1986 καλώς ήρθες στο pde.

Κάνεις ένα λάθος. Από όσα γράφεις φαίνεται σαν να θεωρείς τον ΟΑΕΔ ασφαλιστικό φορέα. Δεν είναι.
Φυσικά και μπορεί να σε προσλάβει το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης, ακόμα κι αν δεν έχεις κάρτα ανεργίας.
Όμως, δε θέλει για να γλυτώσει χρήματα. Προφανώς η τακτική τους είναι να προσλαμβάνουν άνεργα άτομα που τους επιτρέπουν να απορροφούν χρήματα από προγράμματα του ΟΑΕΔ. Παραθυράκια δεν υπάρχουν στα προγράμματα του ΟΑΕΔ. Ή είσαι άνεργη ή δεν είσαι! Αν δεν είσαι διατεθειμένη να αφήσεις το φροντιστήριο, πες τους να σε προσλάβουν χωρίς κάρτα ανεργίας. Αν δεν το κάνουν, ψάξε για άλλη εργασία, ώστε να συμπληρώσεις το εισόδημά σου.


Αποσυνδεδεμένος maya1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ασφάλιση ΙΚΑ και ΟΑΕΔ?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 07:39:03 μμ »
Ευχαριστω πάρα πολύ!

Η αλήθεια είναι οτι τα έχω κάπως συγκεχυμένα στο μυαλό μου!

Ελπίζω να βρεθεί μια λύση  :D

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ασφάλιση ΙΚΑ και ΟΑΕΔ?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 07:54:36 μμ »
Παρακαλώ maya1986. Τη λύση σου την είπα. Δεν υπάρχει κάποιο άλλο ενδεχόμενο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.