*

Αποστολέας Θέμα: πτυχίο Β2 για εξαιρετικά αδύναμο μαθητή  (Αναγνώστηκε 3410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maya1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πτυχίο Β2 για εξαιρετικά αδύναμο μαθητή
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 12:30:35 μμ »
Καλησπέρα σας!

Ανέλαβα έναν εξαιρετικά αδύναμο μαθητή Α Λυκείου. Απο τα διάφορα placement tests, διαπίστωσα οτι το παιδί έχει μεγάλα κενά σε γραμματική και λεξιλόγιο και δεν έχει "μάθει" να δουλεύει συστηματικά οπότε δείχνει άρνηση στα διάφορα ενθαρρυντικά "με πολλή δουλειά όλα θα τα καταφέρουμε". Οι γονείς του με πιέζουν επίμονα να δώσει κάποιο lower τον Μαίο. Θα προσπαθήσω να καλύψω τα κενά στη γραμματική αλλά παράλληλα πρέπει να ξεκινήσουμε κάποια προετοιμασία.

Είμαι σε δίλημμα σχετικά με το ποιό πτυχίο είναι το πιο εύκολο και το πιο user-friendly για αυτό το παιδί που και αδυναμο είναι αλλά και "δεν θέλει". Είμαι ανάμεσα σε TOEIC Bridge (το οποίο δεν έχω ξαναδουλέψει ποτέ και δεν είμαι σιγουρη αν ταιριάζει στην περίπτωση μας), ESB και City and Guilds B2 (λόγω της δυνατότητας να ξαναδώσει άμεσα). Τι θα μου συστήνατε (ανάμεσα σε αυτά τα 3 η και κάποιο άλλο)?

ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πτυχίο Β2 για εξαιρετικά αδύναμο μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:43:43 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πτυχίο Β2 για εξαιρετικά αδύναμο μαθητή
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 12:44:51 μμ »
Τoeic Bridge;
Aν έχει τόσα κενά, τι Β2 να πάρει και γιατί να το πάρει;  :o
Tέλος πάντων, έχουν βγει τόσα πτυχία που μέχρι κάποια στιγμή τα παρακολουθούσα. Τώρα ούτε δίνω σημασία σε οοοόλα αυτά ούτε μπορώ. Ξεφυτρώνουν σα μανιτάρια. Όλοι ξέρουμε τα 2 κορυφαία κι από κει και πέρα 2-3 για τους μέτριους. Τα FCE και ΕCCE δουλεύω κυρίως, άντε κάνα ΕSB, ΚΠΓ (το συμπαθώ όλο και πιο πολύ) και ΤΟΕΙC (κυρίς ενήλικες)
Ειλικρινά, αν έχει τόσες αδυναμίες, δεν ξέρω τι να κάνεις. Είναι και στο Λύκειο... Κάντε τεστάκια από όσα έχεις κατά νου κι όπου ανταποκριθεί καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος maya1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πτυχίο Β2 για εξαιρετικά αδύναμο μαθητή
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 12:55:11 μμ »
Μα και εγώ τους τόνισα οτι με τέτοια κενά είναι πολύ δύσκολο να πάρει Β2 πιστοποίηση... ίσως Β1 αλλά Β2 μου φαίνεται αδύνατον...

Συνήθως προετοιμάζω και εγώ ecce η fce αλλά στο μοναδικό ecce που διανοήθηκα να του δώσω έπιασε 50%...οπότε δεν το συζητώ...οι γονείς του εξαρχης μου είχαν προτείνει fce αλλά τους απέκλεισα καθε ενδεχόμενο...

Κλίνω προς το ESB επειδή μου φαίνεται αρκετά φιλικό προς το μαθητή και έχει πολύ εύκολη έκθεση...απλώς ήθελα να δώ μήπως κάποιο άλλο πτυχιο είναι πιο απλό...


Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πτυχίο Β2 για εξαιρετικά αδύναμο μαθητή
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 01:15:57 μμ »
Καλησπέρα σας!

Ανέλαβα έναν εξαιρετικά αδύναμο μαθητή Α Λυκείου. Απο τα διάφορα placement tests, διαπίστωσα οτι το παιδί έχει μεγάλα κενά σε γραμματική και λεξιλόγιο και δεν έχει "μάθει" να δουλεύει συστηματικά οπότε δείχνει άρνηση στα διάφορα ενθαρρυντικά "με πολλή δουλειά όλα θα τα καταφέρουμε". Οι γονείς του με πιέζουν επίμονα να δώσει κάποιο lower τον Μαίο. Θα προσπαθήσω να καλύψω τα κενά στη γραμματική αλλά παράλληλα πρέπει να ξεκινήσουμε κάποια προετοιμασία.

Είμαι σε δίλημμα σχετικά με το ποιό πτυχίο είναι το πιο εύκολο και το πιο user-friendly για αυτό το παιδί που και αδυναμο είναι αλλά και "δεν θέλει". Είμαι ανάμεσα σε TOEIC Bridge (το οποίο δεν έχω ξαναδουλέψει ποτέ και δεν είμαι σιγουρη αν ταιριάζει στην περίπτωση μας), ESB και City and Guilds B2 (λόγω της δυνατότητας να ξαναδώσει άμεσα). Τι θα μου συστήνατε (ανάμεσα σε αυτά τα 3 η και κάποιο άλλο)?

ευχαριστώ πολύ!

Tie ειναι νομιζω το πιο ενδεδειγμένο στην περίπτωσή του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πτυχίο Β2 για εξαιρετικά αδύναμο μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:43:43 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πτυχίο Β2 για εξαιρετικά αδύναμο μαθητή
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 01:32:18 μμ »
Καλά, το 50% στο ECCE μπορεί και να διορθωθεί με πολλή δουλειά, φυσικά. Μου 'χει τύχει περίπτωση να αρχίσουμε με σκορ κάτω του 40% και να έχουμε ακριβώς τα ίδια χρονικά περιθώρια με σας. Κάναμε πολλές ώρες και πέτυχε.

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: πτυχίο Β2 για εξαιρετικά αδύναμο μαθητή
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 02:48:21 μμ »
Από προσωπική εμπειρία στο esb περνάνε άνετα μετριοι μαθητές και τους φαίνεται εύκολο γενικά. Το city and guilds δεν το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να σου πω. Γιατί δεν του δίνεις sample tests από διαφορες πιστοποιήσεις να δεις σε ποιο πηγαίνει καλύτερα και να δουλέψετε πάνω σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πτυχίο Β2 για εξαιρετικά αδύναμο μαθητή
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 02:54:38 μμ »
Από προσωπική εμπειρία στο esb περνάνε άνετα μετριοι μαθητές και τους φαίνεται εύκολο γενικά. Το city and guilds δεν το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να σου πω. Γιατί δεν του δίνεις sample tests από διαφορες πιστοποιήσεις να δεις σε ποιο πηγαίνει καλύτερα και να δουλέψετε πάνω σε αυτό.

Aν ειναι εξαιρετικά αδυναμος, οπως λεει στο αρχικο ποστ, το city & guilds ειναι αρκετά δυσκολο για το επίπεδό του. Στο tie ομως που προετοιμάζει τα θέματα, ισως να εχει πιθανότητες. Ειχα βαλει αδυναμους μαθητές μου εκει και με πολυ καλη προετοιμασία στα θέματα που επιλέξαμε να προετοιμάσουν πήγαν πολυ καλα.

Αποσυνδεδεμένος GAUSS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πτυχίο Β2 για εξαιρετικά αδύναμο μαθητή
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 10:58:57 μμ »
Αν το παιδί έχει μια κάποια σχέση με τους υπολογιστές θα πρότεινα και το Bulats. Έχει και το πλεονέκτημα ότι ανάλογα με το τι θα γράψει θα πάρει και κάποιο χαρτί ακόμα και αν αυτό δεν είναι το Β2 ίσως είναι το Β1 ή το Α2 κάτι θα πάρει πάντως...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 589
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 575
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.