*

Αποστολέας Θέμα: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15  (Αναγνώστηκε 75651 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 02:31:31 μμ »
Το υπουργείο κανει τα πάντα για να μην προσλάβει αναπληρωτές στην δευτεροβάθμια και ειδικά φιλολόγους . κενά υπάρχουν πολλα αλλα τα λεφτά πανε άλλου ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:09:37 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 02:40:44 μμ »
Το υπουργείο κανει τα πάντα για να μην προσλάβει αναπληρωτές στην δευτεροβάθμια και ειδικά φιλολόγους . κενά υπάρχουν πολλα αλλα τα λεφτά πανε άλλου ....
Και τι μας το λες?Εμείς τι να κάνουμε τώρα αφού σύλλογοι ,ενώσεις ,συνδικάτα δεν κάνουν τίποτα....Για σπάσιμο μας το λες ή για να μας χαροποιήσεις?

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 03:07:59 μμ »
Και κάτι άλλο...είτε αρέσει σε κάποιους είτε δεν αρέσει το θέμα αυτό θα προχωρήσει ακόμα και αν σβήνετε κάποιοι συντονιστές τα μηνύματα μας...Αφήστε τον αλτρουισμό και τον δήθεν συναδελφισμό....Οι καιροί είναι χαλεποί....

Ευχαριστούμε για τα μαθήματα δεοντολογίας και ηθικής.

fiora, δε συμφωνώ μ' αυτό που λες για τις τοποθετήσεις των αναπληρωτών. Θεωρώ αυτονόητο ότι σ' αυτό το κομμάτι πρέπει να ευνοούνται τα περισσότερα παιδιά. Ο άνθρωπος που έχει να ετοιμάσει και να πάει σχολείο 2,3,4 παιδιά, μετά να τα πάρει από εκεί κτλ έχει πολύ περισσότερα να κάνει απ΄αυτόν που έχει να φροντίσει μόνο τον εαυτό του. Φυσικά και είναι απαραίτητο να είναι πιο κοντά στο σπίτι του! Και παρεμπιπτόντως έχω 1 παιδί μόνο οπότε δεν είμαι ευνοημένη από αυτήν την ρύθμιση. Τα ακαδημαϊκά κριτήρια που λες σ' αυτήν την περίπτωση είναι πολύ σχετικά. Ακόμα και τα μόρια δεν είναι το πιο δίκαιο σύστημα. Τα παραπάνω μόρια που έχει κάποιος από μένα γιατί δούλεψε τα παλιά τα χρόνια σε πρόσθετη και άλλες αμαρτωλές ιστορίες δεν είναι δίκαιο κριτήριο. Ναι, είναι δύσκολες οι εποχές και όλοι από κάπου νιώθουμε αδικημένοι, ανθρωποφάγοι όμως δε θεωρώ ότι έχουν θέση μέσα στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 03:36:48 μμ »
Ακριβώς... ανθρωποφάγοι δεν έχουν θέση στο σχολείο, γιατί το σχολείο  πρεσβεύει  αξίες ηθικής,ισότητας και αξιοκρατίας....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:09:37 »

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 03:41:31 μμ »
Το υπουργείο κανει τα πάντα για να μην προσλάβει αναπληρωτές στην δευτεροβάθμια και ειδικά φιλολόγους . κενά υπάρχουν πολλα αλλα τα λεφτά πανε άλλου ....

που ; ; ;


Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 04:14:35 μμ »
Αν κάποιος θέλει να δώσει πληροφορίες ας τις δώσει ολόκληρες και να έχει και μια πρόταση ώστε να κινηθούμε προς κάποια κατεύθυνση μαζικά. Το να πετάει τη δυσάρεστη είδηση και μετά εμείς να υποθέτουμε, ακριβώς καταντάει σπάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 04:33:31 μμ »
Προφανώς τα χρήματα πάνε στην πρωτοβάθμια όπως τα τελευταία χρόνια άλλωστε. Ντίνα ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Θα μπορούσες να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες; Έμαθες τίποτα για δ΄ φάση;
Συνάδελφοι κάτι πρέπει να κάνουμε! Ας διαμαρτυρηθούμε με μηνύματα σε mail, facebook, επιστολές και ό,τι άλλο μπορεί ο καθένας. Φοβάμαι όμως ότι και πάλι όλα αυτά δε φτάνουν. Ίσως πρέπει να κάνουμε κάτι πιο δραστικό. Όποιος έχει να προτείνει κάτι με χαρά θα τον ακούσουμε.

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 04:52:28 μμ »
Το υπουργείο κανει τα πάντα για να μην προσλάβει αναπληρωτές στην δευτεροβάθμια και ειδικά φιλολόγους . κενά υπάρχουν πολλα αλλα τα λεφτά πανε άλλου ....
Όπως καταλαβαίνεις προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε τα λόγια σου. Θα ήθελα να μάθω το παραπάνω είναι σχόλιο πικρίας ή ισχύουν άλλα πιο χειροπιαστά γεγονότα;
Αν θες
α) παρουσίασε μας τις μεθόδους του υπουργείου (πχ αναθέσεις; αδιαφορία;, άλλο;)
β) που είναι τα κενά οεο;
γ) που είναι τα λεφτά οεο;

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 05:24:10 μμ »
Ευχαριστούμε για τα μαθήματα δεοντολογίας και ηθικής.

fiora, δε συμφωνώ μ' αυτό που λες για τις τοποθετήσεις των αναπληρωτών. Θεωρώ αυτονόητο ότι σ' αυτό το κομμάτι πρέπει να ευνοούνται τα περισσότερα παιδιά. Ο άνθρωπος που έχει να ετοιμάσει και να πάει σχολείο 2,3,4 παιδιά, μετά να τα πάρει από εκεί κτλ έχει πολύ περισσότερα να κάνει απ΄αυτόν που έχει να φροντίσει μόνο τον εαυτό του. Φυσικά και είναι απαραίτητο να είναι πιο κοντά στο σπίτι του! Και παρεμπιπτόντως έχω 1 παιδί μόνο οπότε δεν είμαι ευνοημένη από αυτήν την ρύθμιση. Τα ακαδημαϊκά κριτήρια που λες σ' αυτήν την περίπτωση είναι πολύ σχετικά. Ακόμα και τα μόρια δεν είναι το πιο δίκαιο σύστημα. Τα παραπάνω μόρια που έχει κάποιος από μένα γιατί δούλεψε τα παλιά τα χρόνια σε πρόσθετη και άλλες αμαρτωλές ιστορίες δεν είναι δίκαιο κριτήριο. Ναι, είναι δύσκολες οι εποχές και όλοι από κάπου νιώθουμε αδικημένοι, ανθρωποφάγοι όμως δε θεωρώ ότι έχουν θέση μέσα στα σχολεία.
Άμα έχει φροντίδες με το παιδί του, να ανοίξει ιδιωτική επιχείρηση και να πάει όποτε θέλει.Το δημόσιο δεν είναι άσυλο και έχει ανάγκη από αξιοκρατικά κριτήρια στις τοποθετήσεις και γενικά αξίες και προσόντα και τα παιδιά δεν είναι προσόν για να εργάζεσαι και να πας κα μες στην πόλη...Είναι αδιανόητο ένας με μεταπτυχιακά  και μόρια προϋπηρεσίας να δουλεύει στα χωριά ,επειδή δεν έκανε παιδί και ο άλλος που είναι νέος και χωρίς προσόντα να τοποθετείται στα αστικά κέντρα για να φροντίζει το παιδί...Άκου επιχείρημα!!!Τα αστικά κέντρα χρειάζοντα εκπ/κους με γνώσεις και προσόντα και εμπειρία και όχι πολύτεκνους και τρίτεκνους που θέλουν να ετοιμάσουν τα παιδιά...Ασφαλώς και συ βολεύεσαι με τα κοινωνικά κριτήρια,κι ας έχεις ένα παιδί.Άσε λοιπόν την πρόσθετη κατά μέρος και κρίνε πρώτα τον εαυτό σου και τα  ιδιοτελή σου επιχειρήματα και μετά εμένα ,αν έχω σωστή άποψη και τους άλλους ,αν δούλεψαν στην πρόσθετη.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 05:57:37 μμ »
Δε σου μίλησα σε προσωπικό επίπεδο και δε σε έκρινα, ούτε και κανέναν άλλον εδώ μέσα, παρά τις κανιβαλιστικές διαθέσεις που έχω δει κατά καιρούς. Τη γνώμη μου είπα, και δε χρειάζομαι κανενός την άδεια γι' αυτό. Άσε με (να γελάω) με τις ιδιοτελείς μου προθέσεις, σε καμία περίπτωση όμως μετά από 3 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ και πολλή προϋπηρεσία που απέκτησα λόγω αυτών, δε δέχομαι λογοκρισία και παραινέσεις να αφήσω "αυτούς που ασχολήθηκαν με την πρόσθετη" και να κοιτάξω τις "ιδιοτέλειές" μου.

Παρεμπιπτόντως επιστημονική γνώση και μεταπτυχιακά έχουμε και οι έχοντες παιδιά, δεν το έχετε αποκλειστικότητα. Αυτό που με λυπεί είναι ότι οι "λαμπροί επιστήμονες" στους χαλεπούς καιρούς αυτό που δεν έχουν είναι ανθρωπιστικές αξίες, και θεωρούν ότι δικαιολογούνται κιόλας λόγω των χαλεπών καιρών.

Εγώ το σταματώ εδώ γιατί μαζί με τα δικά σου μηνύματα θα πρέπει να αρχίσω να διαγράφω και δικά μου.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 06:06:16 μμ »
Σταμάτα εδώ,αλλά τη γνώμη σου την είπες αποκαλώντας το όνομά μου και σχολιάζοντας την άποψή μου.Αν οι έχοντες παιδιά έχουν ακαδημαϊκά προσόντα ,δεν υπάρχει πρόβλημα να φοβούνται την εφαρμογή τους ,γιατί τότε θα έχουν τη δυνατότητα και μιας καλής τοποθέτησης με ταυτόχρονη   φροντίδα των παιδιών....όσο για τη λογοκρισία ασφαλώς και υπάρχει και για σένα και για μένα και για όλους όταν γράφουμε κάτι,γι'αυτό να ζυγίζουμε τις απόψεις μας και να κοιτάμε, αν στέκουν, όταν μιλάμε για ηθικό,δίκαιο,σωστό...Οι αξίες δεν είναι αίτημα των χαλεπών καιρών, αλλά πάγιο αίτημα αν θέλουμε μια χώρα ανάπτυξης...Καλό απόγευμα και, αν οι συντονιστές με λογοκρίνουν και με διαγράφουν, πράττουν το σωστό.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 06:10:40 μμ »
Είμαστε εκτός θέματος αγαπητή μου, γι' αυτό έκανα λόγο για διαγραφή των δικών σου και των δικών μου μηνυμάτων. Υπάρχουν και τα π.μ. για άσχετες συζητήσεις, αν κανείς ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 06:18:33 μμ »
Μήπως αρχίσει η κλήση ωρομισθιων για τα σπασμένα κενά που κατα κοινή ομολογία υπάρχουν;-

Αποσυνδεδεμένος esfk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 06:26:00 μμ »
παιδια τωρα που βγηκαν οι αναπληρωτες ειδικης μπορει καποιος να πει ποσοι βρίσκονται στον γενικης πανω από το 800;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 651
Σύνολο: 662

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.