*

Αποστολέας Θέμα: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15  (Αναγνώστηκε 75601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 06:44:00 μμ »
Πέρσι στο νομό μου δεν κάλεσε καθόλου ωρομίσθιους φιλολόγους. Ποιος ξέρει τι θα κάνουν φέτος; Λίγο δύσκολο το βλέπω. Στην κατάσταση που είμαστε ακόμη και η ωρομισθία θα ήταν ευπρόσδεκτη.
Μπορεί κάποιος να κάνει εκ νέου εκκαθάριση πίνακα; Πάντως στον εκκαθαρισμένο έχω εντοπίσει 2 τουλάχιστον άτομα που έχουν φύγει. Άρα υπάρχουν λαθάκια στα ονόματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:49 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 06:45:50 μμ »
Στον εκκαθαρισμένο πρέπει να αφαιρεθούν και αυτοί που προσλήφθηκαν στα εκκλησιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 07:08:56 μμ »
να ειμαστε λιγο σοβαροι. τα ακαδημαϊκα προσοντα δεν εχουν καμια σχεση με τα κοινωνικα κριτηρια. και βεβαια το κρατος πρεπει να εξεταζει τα κοινωνικα κριτηρια στις τοποθετησεις. (εχω ολα τα ακαιδημακα προσοντα και δεν εχω 2 και 3 και 4 παιδια)
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 07:21:24 μμ »
να ειμαστε λιγο σοβαροι. τα ακαδημαϊκα προσοντα δεν εχουν καμια σχεση με τα κοινωνικα κριτηρια. και βεβαια το κρατος πρεπει να εξεταζει τα κοινωνικα κριτηρια στις τοποθετησεις. (εχω ολα τα ακαιδημακα προσοντα και δεν εχω 2 και 3 και 4 παιδια)
Έχεις 1 παιδί,γι'αυτό είσαι σοβαρός.....Το κράτος πρέπει να εξετάζει τα ακαδημαϊκά προσόντα,γιατί αυτός που τα έχει είναι αδιανόητο εφόρου ζωής να δουλεύει στο κάθε δυσπρόσιτο του νομού που δεν έχει απαιτητικό μαθητικό δυναμικό και ο άλλος που δεν τα έχει και έχει 1,2,3 παιδιά να είναι στο κέντρο...Τα ακαδημαϊκά προσόντα βλέπω ότι τα φοβούνται οι βολευμένοι των κοινωνικών κριτηρίων και υποψιάζομαι ότι δεν τα έχουν οι περισσότεροι,γι'αυτό και τους χαλάει αυτήν η άποψη και γι'αυτό τις τριτεκνίες και όλες τις αδικίες που έχουν να κάνουν με κοινωνικά κριτήρια τις προβάλλουν μόνο στις προσλήψεις και στους διορισμούς...Ας μη βλέπουμε μόνο τη μία όψη...Ας γίνουμε επιτέλους αντικειμενικοί και ειλικρινείς....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:49 »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 07:33:44 μμ »
ακριβως. ακου πως εχει η αντικειμενικοτητα και η αληθεια λοιπον: δεν εχεις κανενα παιδι. ολα τα αλλα ειναι καραμελες. επειδη εχω και μεταπτυχιακο και διδακτορικο και ο,τι αλλο θες, θα σου πω οτι ποτε δε σκεφτηκα οτι τα παιδια μου στα χωρια που δουλευω δεν μπορουν να ανταποκριθουν στην καθηγητριαρα η οποια και ειμαι και κατα συνεπεια πρεπει να παω στην πολη. το παιδι μου ειναι μωρο και δεν εχω κανει ακομα χρηση του δικαιωματος μου σε καποιον αλλο συναδελφο, αλλα ποτε πριν δε διαμαρτυρηθηκα επειδη ενας πατερας ή μια μανα ζητησε κατανοηση. οι αξιες που μαθαινω εγω με τα διδακτορικα λοιπον στους μαθητες μου ειναι ο συνανθρωπος, η οικογενεια, η συνεργατικοτητα κτλ. και δεν τους πουλαω μουρη ουτε στους συναδελφους ουτε στους μαθητες.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 07:53:22 μμ »
Τα παιδιά ανταποκρίνονται στην καθηγητριάρα αλλά ο καθηγητάκος  δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο σχολείο της πόλης π.χ. στο λύκειο στο Πανόραμα, επειδή  γέννησε παιδιά και πήρε τη θέση εκεί...αλλά δεν καταλαβαίνεις τι λέω ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις που και τα δύο είναι εξίσου κακά και επικίνδυνα....οι αξίες που εμμέσως πλην σαφώς μαθαίνουμε στους μαθητές είναι τι μας βολεύει προσωπικά και όχι τι είναι σωστό.Και χρήση του δικαιώματος όλοι κάνουν, όταν  προηγούνται έναντι των άλλων και διαλέγουν σχολεία που τους βολεύουν ανεξαρτήτως της ηλικίας των παιδιών τους....Τέλος πάντων.Όποιος δεν μπορεί να δει την αλήθεια,επειδή τον χαλάει προσωπικά, δεν μπορεί και να συζητήσει....γι'αυτό δεν έχει περαιτέρω νόημα να το συνεχίσουμε!

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 08:06:49 μμ »
8 άτομα έφυγαν απο τον πίνακα γενικής με τις σημερινές προσλήψεις στην ειδική. Μέχρι τους 1.000 οι 8

Αποσυνδεδεμένος esfk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 08:24:08 μμ »
Δεν ηθελα να παρω μερος στη συζήτηση αλλα εχω δει καθηγητη με διδακτορικα να μη μπορει να σταθει στην ταξη και να μην εχει μεταδοτικοτητα και καθηγητη με μονο οπλο την αγαπη για τα παιδια και τη διαθεση για προσφορα που όχι μονο εκανε ανεπαναληπτο μαθημα αλλα ωθησε και τους πιοδυσκολους μαθητες στη μαθηση.ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΤΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΑΡΧΙΑΚΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ.....ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ; ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΩ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕ ΘΛΙΒΕΙ....ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΘΙΣΟΥΝ......αυτή η θλιψη που ενιωσα διαβαζοντας τα παραπανω σχολια είναι μεγαλυτερη από την θλιψη που προκαλει η απουσια μου από τις σχολικες αιθουσες.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2014, 08:26:01 μμ από esfk »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 08:24:48 μμ »
πολεμόχαρη φυλή μου, ουτε τα κοινωνικα άλλα ουτε και τα ακαδημαικα κριτήρια κανουν τον καθηγηταρά. Όλα ειναι για το βόλεμα...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 08:32:57 μμ »
πολεμόχαρη φυλή μου, ουτε τα κοινωνικα άλλα ουτε και τα ακαδημαικα κριτήρια κανουν τον καθηγηταρά. Όλα ειναι για το βόλεμα...
Έγραψες...Για όσους είπαν την άποψή τους πιο πριν δεν έχω να πω τίποτα περαιτέρω,γιατί το πάνε αλλού για αλλού είτε γιατί  έτσι θέλουν είτε γιατί έτσι καταλαβαίνουν...Και τη συζήτηση, αν και εκτός θέματος ,την ξεκίνησα εδώ ως απάντηση σε εκείνους που στρέφονται εναντίον των κοινωνικών κριτηρίων
(τριτέκνων-πολυτέκνων) στις προσλήψεις-διορισμούς μόνο, ως μη αξιοκρατικά και όχι και στις τοποθετήσεις...Αν είμαστε εναντίον των κοινωνικών κριτηρίων να είμααστε παντού και θα συμφωνήσω ότι τα κοινωνικά κριτήρια ,σε καμία περίπτωση, όπως έχει προειπωθεί ,δεν είναι κριτήριο διορισμού ,αλλά ούτε και φυσικά κριτήριο τοποθετήσεων...Μένω λοιπόν στην άποψη σου ότι όλα για το βόλεμα και επιστρέφω στο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 12:54:11 μμ »

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 01:52:36 μμ »
Και εμείς περιμένουμε τα κενά της Αιτ/νίας  :(
Το ότι αποχώρησαν εμάς σε τί μας βοηθάει?

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 02:52:41 μμ »
Παιδιά, δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ άσχημα! Τα κενά υπάρχουν αλλά δεν υπάρχει καμία διάθεση να τα καλύψουν με προσλήψεις. Στην περιοχή μου υπάρχουν κενά και στην τελευταια φάση πήραν λιγότερους αναπληρωτές απ' όσους πραγματικά χρειάζονταν και δεν καλύφθηκαν όλα. Τώρα προχωρούν σε συμπτύξεις τμημάτων. Στο σχολείο μου συμπτύσσονται 3 τμήματα. Ο διευθυντής αντιστέκεται, όσο μπορεί, αλλά είναι εντολές άνωθεν!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 03:00:16 μμ »
Ας αποφεύγουμε τις προσωπικές εκτιμήσεις ,όπως έλεγες, Fotini,πριν την πρόσληψη σου και απλά ας καταθέτουμε τα γεγονότα ,συμβάντα.Το γράφω για την φράση''τα πράγματα είναι άσχημα''.Καλό μεσημέρι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.