*

Αποστολέας Θέμα: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση  (Αναγνώστηκε 6203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 02:27:42 μμ »
Ομαδική ένσταση θέλουν.Ή θα την εφαρμόσουν για όλες τις ειδικότητες ή για καμία, και ο άγιος φοβέρα θέλει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fofokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 02:53:42 μμ »
Εννοείται, συνάδελφοι!

.....και, φυσικά, μην ξεχνάμε το άδικο της ποσόστωσης, ούτως ή άλλως (34 οι ΠΕ12 Ηλεκτρολόγοι και 169 οι αντίστοιχοι ΠΕ17-Πίνακας Β).....

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 03:17:27 μμ »
Εννοείται, συνάδελφοι!

.....και, φυσικά, μην ξεχνάμε το άδικο της ποσόστωσης, ούτως ή άλλως (34 οι ΠΕ12 Ηλεκτρολόγοι και 169 οι αντίστοιχοι ΠΕ17-Πίνακας Β).....

...Να αναφέρουμε επίσης ότι το υπουργείο προτίμησε να προχωρήσει σε προσλήψεις "ακριβών" υπαλλήλων πληρώνοντας παράλληλα τη δυσβάσταχτη συμμετοχή στο ΤΣΜΕΔΕ... Και μη μου πει κανείς ότι το έκανε προς όφελος της εκπαίδευσης γιατί θα βάλω τα γέλια... Από άριους χορτάσαμε σ αυτή τη χώρα...
Κατα τα άλλα κάποιοι νομίζουν ότι το ΤΕΕ... κοιμάαααααται...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2014, 03:23:43 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 03:28:45 μμ »
Οπότε τι κάνουμε??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 08:23:33 μμ »
Αρχίσαμε πάλι να τρωγόμαστε… Εύγε!!!
1.   Για να αποκτήσει κάποιος παιδαγωγική εμπειρία πρέπει να του δοθεί  η ευκαιρία για να το κάνει. Οι μέχρι τώρα αναλογίες των 12-17 (και μεταξύ μας η αναλογία υπέρ των 17  δε νομίζω να αλλάξει στην ουσία) δεν έδιναν την ευκαιρία αυτή στους 12. Έπαιρναν-παίρνουν ελάχιστους.  Είναι πολύ λογικό, λοιπόν, οι έχοντες προϋπηρεσία στους 12 να είναι πολύ λιγότεροι από τους 17.
2.   Η απόκτηση παιδαγωγικής επάρκειας, μέχρι τώρα, γινόταν σχεδόν αποκλειστικά από την ΑΣΠΑΙΤΕ, όπου οι θέσεις που έδινε στις προ κλήρωσης εποχές για τους 12 ήταν μικρές σε βαθμό γελοιότητας (άρα και η απόκτηση παιδαγωγικής επάρκειας πολύ δύσκολη).
3.   Ο μικτός μισθός που δίνει το κράτος σε κάποιον εγγεγραμμένο (12) και σε κάποιον μη εγγεγραμμένο (17) στο ΤΣΜΕΔΕ είναι ο ίδιος. Απλά οι πρώτοι έχουν περισσότερες κρατήσεις (ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚA) και παίρνουν λιγότερα καθαρά χρήματα. Άρα το κράτος ούτε ζημιώνεται ούτε επωφελείται από τους  12.
4.   Αυτές τις γραφικότητες περί ανεργίας και στροφή στην εκπαίδευση, όπως επίσης και πολλές άλλες γραφικότητες που κατά καιρούς έχω ακούσει, καλύτερα θα ήταν να τις σκεφτόμαστε πριν τις λέμε. Εξάλλου, δεν νομίζω ότι η εκπαίδευση δίνει τη «σιγουριά» που έδινε παλιότερα.
5.   Συμφωνώ ότι η εγκύκλιος πρέπει να εφαρμοστεί για όλους και όχι επιλεκτικά. Και όχι, το "ισομερώς" στην κατανομή δεν έχει πολλές ερμηνείες. Είναι εντελώς ξεκάθαρο έτσι όπως είναι γραμμένο.

Να πω, επίσης, αυτό που πιστεύω εγώ. Θεωρώ ότι οι μοναδικοί που ίσως θα έπρεπε να παραπονιούνται είναι  οι καθαροί απόφοιτοι της καθηγητικής σχολής ΑΣΠΑΙΤΕ. Αυτοί είναι οι μοναδικοί που έχουν βασικό πτυχίο καθηγητή. Από τους 169 του πίνακα προϋπηρεσίας των ΠΕ 17.03 οι 95 είναι απόφοιτοι ΤΕΙ (ΠΕ 17.07) και οι 74 απόφοιτοι ΑΣΠΑΙΤΕ (17.03). Αλήθεια, λοιπόν,πιστεύετε ότι το πρόβλημά σας είναι οι ΠΕ 12.05; Μήπως να το ξανασκεφτείτε;

Τέλος, να πω ότι με θλίβει πραγματικά αυτή η φαγωμάρα. Ιδιαίτερα ο εριστικός τρόπος διαλόγου που υιοθετούν ορισμένοι. Ωραίοι καθηγητές είμαστε! Να βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου… Μια χαρά τα καταφέρνουν φτιάχνοντας ομάδες και υποομάδες, ώστε να μη βλέπουμε τα ουσιαστικά προβλήματα...
 Εύχομαι καλή σχολική χρόνια σε όλους όσους προσλήφθηκαν και σύντομα διορισμό σε όσους είναι σε αναμονή. PEACE ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2014, 08:54:36 μμ από electro »

Αποσυνδεδεμένος fofokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 08:58:27 μμ »
Κατά τις εποχές προ κλήρωσης, συνάδελφε, ήταν γελοία μικρό και το ποσοστό εισαγωγής και για τους 17άρηδες.

Η εγκύκλιος ξεκάθαρα αναφέρεται στην κάλυψη οργανικών κενών. Δεν έχει καμία σχέση με τις προσλήψεις των αναπληρωτών.

Και είσαι εσύ, συνάδελφε, που μιλάς για όμορφο τρόπο, "θλίψη για τη φαγωμάρα" και για ειρήνη, όταν είσαι εσύ εκείνος που υποδεικνύει ποιοι θα έπρεπε να έχουν πρόβλημα και με ποιους;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2014, 09:12:06 μμ από fofokir »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 10:35:22 μμ »
Ωραίοι καθηγητές είμαστε! Να βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου… Μια χαρά τα καταφέρνουν φτιάχνοντας ομάδες και υποομάδες, ώστε να μη βλέπουμε τα ουσιαστικά προβλήματα...

PEACE ;)

 

Πες μας συνάδελφε με ποιο σκοπό πήγε η "υποομάδα" σας πριν από λίγο καιρό στο υπουργείο...

Όλα τ άλλα είναι αμπελοφιλοσοφίες και φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

Μάθε πρώτα, κι ύστερα αν επιμένεις μπορείς να μιμηθείς τον Γκάντι ή τον Μόρρισον...

Ο μικτός μισθός που δίνει το κράτος σε κάποιον εγγεγραμμένο (12) και σε κάποιον μη εγγεγραμμένο (17) στο ΤΣΜΕΔΕ είναι ο ίδιος. Απλά οι πρώτοι έχουν περισσότερες κρατήσεις (ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚA) και παίρνουν λιγότερα καθαρά χρήματα. Άρα το κράτος ούτε ζημιώνεται ούτε επωφελείται από τους  12.
 

Δώσε μας νούμερα συνάδελφε

Αλήθεια, λοιπόν,πιστεύετε ότι το πρόβλημά σας είναι οι ΠΕ 12.05; Μήπως να το ξανασκεφτείτε;
 

Μα όχι... Το πρόβλημα ήταν πρωτίστως οι ΔΕ και δευτερευόντως οι ΤΕ...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2014, 11:26:54 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 11:23:31 μμ »
καταραμένη κρίση.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2014, 02:09:53 πμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Απ: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:11:39 πμ »
Σε καμιά περίπτωση ως 12 δεν θα μπω σε διαμάχη με τους συναδέλφους και φίλους 17. Θα ήθελα όμως να ξέρω ποιο από τα 2 είναι μεγαλύτερη <<αδικία>>; Η φετινή ποσόστωση 12 και 17 ή οι 17.06 με ΕΠΠΑΙΚ μοριοδότησης, κλήρωσης ή άλλου αμφιβόλου...., που βρίσκονται πιο μπροστά από τους 17.02 στους και καλά ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟΥΣ πίνακες;

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 02:53:56 μμ »

Σε κάθε περίπτωση, με ευθύνη του Διευθυντή Εκπαίδευσης θα πρέπει να κατανέμονται τα εν λόγω κενά με γνώμονα την ορθή διαχείριση του διαθέσιμου εκπαιδευτικού προσωπικού.
Το παραπάνω σημείο τα λέει όλα. Ή όπως η άλλη καραμέλα που μασάνε: "Για τις ανάγκες της υπηρεσίας."
Και ότι θέλουν κάνουν. Λύση δε βλέπω.

Να δω σε μερικά χρόνια που κάποιοι απο εμάς που γκρινιαζουμε θα είμαστε στις θέσεις των αρμοδίων κ τι θα κάνουμε τότε; Εκεί θέλω να μας δω! Προς το παρόν, το κεφάλι κάτω.

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 04:31:10 μμ »
Κατά τις εποχές προ κλήρωσης, συνάδελφε, ήταν γελοία μικρό και το ποσοστό εισαγωγής και για τους 17άρηδες.
Οι θέσεις πάλι, όμως, για τους 17 ήταν αναλογικά περισσότερες απ’ ότι για τους 12. Χώρια που, για τους 12, χωρίς μεταπτυχιακό, υπολογιστές και άριστη γλώσσα δεν περνούσες ούτε απ’ έξω.

Η εγκύκλιος ξεκάθαρα αναφέρεται στην κάλυψη οργανικών κενών. Δεν έχει καμία σχέση με τις προσλήψεις των αναπληρωτών.
Τα λειτουργικά κενά, όταν δεν είναι έκτακτα, προκύπτουν από τα οργανικά (λόγω απόσπασης, άδειας κλπ), άρα δε συμφωνώ μαζί σου.
Λες, δηλαδή, ότι τα λειτουργικά κενά πρέπει να δηλώνονται διαφορετικά από τα οργανικά. Πες μου νομοθεσία, εγκύκλιο ή Υπουργική Απόφαση που να διευκρινίζει τον τρόπο.

Και είσαι εσύ, συνάδελφε, που μιλάς για όμορφο τρόπο, "θλίψη για τη φαγωμάρα" και για ειρήνη, όταν είσαι εσύ εκείνος που υποδεικνύει ποιοι θα έπρεπε να έχουν πρόβλημα και με ποιους;
Εξέφρασα την άποψή μου για κάτι που, κατά την άποψή μου, είναι άδικο. Εμένα δε με αφορά, οπότε, εφόσον δεν έχετε πρόβλημα εσείς, δεν έχω και εγώ.

Πες μας συνάδελφε με ποιο σκοπό πήγε η "υποομάδα" σας πριν από λίγο καιρό στο υπουργείο...

Όλα τ άλλα είναι αμπελοφιλοσοφίες και φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

Μάθε πρώτα, κι ύστερα αν επιμένεις μπορείς να μιμηθείς τον Γκάντι ή τον Μόρρισον...

Για την επίσκεψη της «υποομάδας» μου στο Υπουργείο δε γνωρίζω. Εφόσον δε γνωρίζω τι συζητήθηκε δεν έχω και άποψη.
Όσο για το PEACE ;), σαφώς και είχε χιουμοριστική διάθεση. Τις ειρωνείες περί φυκιών, κορδελών, Γκάντι και Μόρισσον, παρόλο που δελεάζομαι, δε θα τις σχολιάσω, αλλά απλά τις αναφέρω.

Δώσε μας νούμερα συνάδελφε

Η σύμβαση που υπογράφουν οι αναπληρωτές, όπως και ο τρόπος υπολογισμού των βαθμών και κλιμακίων είναι ακριβώς τα ίδια για όλους, άρα και οι μικτές απολαβές είναι ίδιες. Το λέω με βεβαιότητα.  Σε ότι αφορά στις κρατήσεις, αν έχουν τα νούμερα τόση σημασία για εσένα πες μου να σου στείλω με πμ τη φορολογική μου δήλωση για να δεις το ύψος των κρατήσεών μου από ΤΣΜΕΔΕ-ΙΚΑ.

Αυτά. Δε θέλω να συμμετάσχω σε άλλες αντιπαραθέσεις. Καλή αναμονή και καλά αποτελέσματα σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 04:52:00 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2014, 11:58:54 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ισομερής κατανομή κενών για κλάδους με κοινή α΄ανάθεση
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 06:52:41 μμ »
Με τις σκέψεις των μελών electro και schmeichel3 λέω να συνεχίσουμε την κουβέντα στην ουσία της, χωρίς αντιπαραθέσεις. Ευχαριστώ που δεν οξύνετε τα πνεύματα και οι δημοσιεύσεις σας δρουν πυροσβεστικά! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.