*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;  (Αναγνώστηκε 146742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #574 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 06:31:12 μμ »
Όταν έχεις φτύσει αίμα για να πετύχεις στον περίφημο διαγωνισμό κι έρχεται κάποιος και σου λέει το τραγικό "Πόσο θα θελα κι εγώ να περιμένω έξι χρόνια να διοριστώ" κι αυτός ο κάποιος είναι κάποιος που κι ο ίδιος θα ήθελε να είναι διοριστέος (αλλά βέβαια αυτός να μην περιμένει 6 χρόνια, αυτόν να τον διορίσουν αμέσως), τότε η κατάσταση έχει ξεφύγει κι εσύ χαλάς τον εαυτό σου. Γιατί δίνεις σημασία, βρε κοπέλα μου; Γιατί δεν αγνοείς κάποιον που εκμηδενίζει κάτι που για'σένα είναι ιερό; Συγγνώμη για την παρέμβαση, δεν είσαι παιδί να σου δίνω συμβουλές αλλά το λέω επίτηδες δημόσια γιατί αφορά όλους το ότι κάποιος μπορεί να εξευτελίζει κόπους χρόνων με εκφράσεις του τύπου "Πόσο θα θελα κι εγώ να περιμένω έξι χρόνια να διοριστώ". Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να συμπαρασταθεί στην αδικία που έγινε σε βάρος των αδιόριστων διοριστέων αλλά το να τους χλευάζει είναι ανήθικο, είναι κακόγουστο.
Σημ. τώρα μπορεί να μου πεις πως κάνετε χιούμορ ή πως το πήρες έτσι. Πάντως και σαν αστείο είναι κακόγουστο. Αυτή είναι η γνώμη μου.
Δε χρειάζεται να εξηγήσω πάλι ποια είναι η άποψη μου για το θέμα των αδιορίστων(έτσι κι αλλιώς  δύσκολα γίνεσαι πιστευτός). Αλλά για να  είσαι σωστή στην κρίση σου θα έπρεπε να   συνεκτιμησεις κ το μήνυμα στο οποίο απάντησα  .. Εκεί να δεις αλληλεγγύη και συναδελφικοτητα.... Αλλά παρ όλα αυτα απολογούμαι σε όλους εσάς που ταλαιπωρειστε κ έχετε την αγωνία σας . Δεν απολογούμαι όμως  σ αυτούς που συστηματικά  ειρωνεύονται κ χλευαζουν όποιον έχει αντίθετη άποψη ή  προσπαθεί να υπερασπιστεί τα δικα του  εύλογα συμφέροντα.  Σορυ εκεί είναι τα δικα μου ιερά κ οσια .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:48 »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #575 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 09:55:08 μμ »
Το θρεντ επαναλαμβάνω αφορά διοριστεους που περιμένουν διορισμο άμεσα.
Τα ιερά και ανιερα του καθενός λίγο μας ενδιαφέρουν.Επίσης στις γλωσσιτσες που στάζουν δηλητήριο,ναι θα απαντάμε.

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #576 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 10:09:10 μμ »
Το ποιοι  σταζουν δηλητήριο είναι γνωστό επίσης και ποιοι προκαλούνε  συνεχώς . Το θρεντ  αφορά  μονίμους διορισμούς και πολλές φορείς     και τον ΑΣΕΠ. Αν δεν αντέχουν καποιοι τον αντίλογο υπάρχουν και τα τηλέφωνα , το fb και αλλά πολλά .

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #577 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 10:10:33 μμ »
Το ποιοι  σταζουν δηλητήριο είναι γνωστό επίσης και ποιοι προκαλούνε  συνεχώς . Το θρεντ  αφορά  μονίμους διορισμούς και πολλές φορείς     και τον ΑΣΕΠ. Αν δεν αντέχουν καποιοι τον αντίλογο υπάρχουν και τα τηλέφωνα , το fb και αλλά πολλά .
και εγω σ´αγαπω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:48 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #578 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 10:11:20 μμ »
Παιδιά, ψυχραιμία και ηρεμία (τωρα που όλοι είμαστε αγαπημένοι  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2014, 10:24:30 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #579 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 10:43:33 μμ »
Αγάπη και  κατανόηση   
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2014, 10:46:33 μμ από greco1 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #580 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 10:54:41 μμ »
Αμούγ ε αμιτιέ ε κομπασιόν. Ρε θειθ χαλαρώθτε, εδώ έχουμε σοβαρά θέματα. Λίγο θέλετε να αρπάξετε φωτιά. Χάσαμε διορισμούς, στα 40 μας είμαστε όχι απλά άνεργοι αλλά στην ουσία ανεπάγγελτοι (λόγω της μείωσης της ζήτησης και σε ιδιωτικό και σε δημόσιο τομέα), η μάνα μας οδεύει σταθερά για το αλτσχάιμερ κι η δική μου δεν είμαι πια σίγουρη αν με αναγνωρίζει πάντα και κάνετε κάτι διαλόγους και μας ταράζετε. Βιογραφικό σε ξένη γλώσσα κάνω τώρα μπας και πάω έξω και το'χω ανοιχτό το ρημάδι για κανένα διάλειμμα και με ταράζετε (χιούμορ, ξέρω, μπορώ και να μη διαβάζω αλλά δεν μπορώ, θέλω να μαθαίνω τα νέα συναδέλφων, πρώην συναδέλφων και "συναδέλφων"-γκρεκο, καρφί για'σένα). Α μα πια. Είστε εκτός θέματος γι'αυτό απαντάω έτσι. Μερσί.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #581 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 12:10:57 πμ »
Να μας εχει ο Θεος καλα,παντα ν ανταμώνουμε και να ξεφαντώνουμε.
Με θελετε κι εμενα στην τρελοπαρεα σας;Ενοχλω;Δεν ενοχλω;

 Ποτε γυρναει το παιδι,a propos;

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #582 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 12:23:39 πμ »
Ακόμα δεν γύρισε;

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #583 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 12:37:09 πμ »
Δεν κανανε τον Μανεση Υπουργο Παιδειας;Και εντος Ελλαδος θα γυρνοκοπαγε και πιο φτηνος θα μας ερχοτανε
60 λεπτα μαρμελαδα...στα αυτια.Εμεις χτυπιόμαστε κι αυτος κανει τον Κινεζο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2014, 12:43:33 πμ από Kokoschka »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #584 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 09:37:16 πμ »
Σήμερα ψηφίζουν τον προϋπολογισμό ,οπότε γύρισε.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #585 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 01:22:05 μμ »
Υποθέτεις ότι γυρισε λοιπον.Τι κανει τοσο καιρο στην Απω Ανατολη;Σωγαμπρος πηγε στους Κινέζους;Κι αυτοι τι λυσσα πια,ολα θελουν να του τα δειξουν;
Μα που είναι κι αυτος ο αισθαντικος συνάδερφος salingaros,να μας απαγγειλει κατι,να ηρεμησω,μην αρχισω τα Γαλλικα και το πιανο.
 Δεν εχει γυρισει,στο λεω εγω.

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #586 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 01:24:03 μμ »
Ας γίνει επιτέλους το αυτονόητο... Μόνιμη εργασία εδώ και τώρα σε ΟΛΟΥΣ τους διοριστέους και επιστροφή των συναδέλφων που είναι σε διαθεσιμότητα στα σχολεία.
 Επιστήμονες άνθρωποι που κοντεύουν τα 40 και είναι διοριστέοι εδώ και χρόνια τους έχουν στο περιμενε μέχρι και σήμερα. Άλλοι ξύπνησαν μια μέρα και τους είπαν πως καταργείται η ειδικότητα τους και βγαίνουν σε διαθεσιμότητα... Ε όχι. Ντροπή για τη ΔΟΕ και την ΟΛΜΕ κυρίως, αλλά και για το σύνολο των εργαζομενων στο ΥΠΑΙΘ που επιτρέπουν την κατάσταση αυτή.

Αν δεν σταματήσουν ΤΩΡΑ τέτοια παιχνίδια σε βαρος συναδέλφων, θα αρχίσει σύντομα να χτυπάει το καμπανάκι και σε άλλες ομάδες εκπαιδευτικών. Όταν δεν υπάρχει μαζική αντίδραση, το αποτέλεσμα θα είναι πάλι "φιλικά χτυπήματα" στην πλάτη και ειρωνικά χαμογελάκια από τα πιόνια του συστήματος και τα ΜΑΤ.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #587 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 01:29:57 μμ »
...
 Επιστήμονες άνθρωποι που κοντεύουν τα 40 ...
...

Χωρίς να διαφωνώ στο ότι πρέπει να διοριστούν άμεσα όσοι περιμένουν άδικα τόσα χρόνια, ενώ πέτυχαν στο διαγωνισμό ΑΣΕΠ ως διοριστέοι, απομόνωσα την παραπάνω έκφραση επειδή:
1ον τι θα πει επιστήμονες; Πτυχιούχοι εκπαιδευτικοί οι περισσότεροι (εκτός αν κάποιος ασχολήθηκε και με έρευνα στα πλαίσια διδακτορικής διατριβής, οπότε μπορεί να χαρακτηριστεί επιστήμονας υπό μία έννοια),
2ον δεν έχει σημασία η ηλικία, είτε κοντεύουν τα 40, είτε τα 30, είτε μόλις αποφοίτησαν και κατάφεραν να είναι στους διοριστέους, πρέπει απλά να διοριστούν και τέλος. Ας μην προτάσσουμε το θέμα της ηλικίας.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 676
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 694
Σύνολο: 700

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.