*

Αποστολέας Θέμα: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015  (Αναγνώστηκε 41504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 06:03:56 μμ »
eva καλησπερα. σε τηλεφωνικη μου επικοινωνια με τη δευτερβαθμια ιωαννινων, που απαντησαν  πως οι αναπληρωτες πδε δεν επιτρεπεται να παιρνουν υπερωριες. ο διευθυντης ηθελε να μου δωσει ο ανθρωπος για να βγει το προγραμμα.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:18:18 »

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 07:45:32 μμ »
Και εμένα το ίδιο μου είπαν στην αιτ/νία, επειδη είμαι ΠΔΕ  δηλαδή άλλο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ όπως μου είπαν - παίζουμε με τις λέξεις - δεν μπορώ να πάρω υπερωρίες και τις πήρε μόνιμος που το ήθελε κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 08:42:43 μμ »
Και εμένα το ίδιο μου είπαν στην αιτ/νία, επειδη είμαι ΠΔΕ  δηλαδή άλλο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ όπως μου είπαν - παίζουμε με τις λέξεις - δεν μπορώ να πάρω υπερωρίες και τις πήρε μόνιμος που το ήθελε κιόλας.

Eμένα στην Αιτ/νία μου έδωσαν υποχρεωτικές υπερωρίες αν και είμαι ΠΔΕ!!! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???? Άλλα ντ'άλλα δηλαδή!!! Φοβάμαι πολύ για την μισθοδοσία μας καθώς διακρίνω ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται!!!!

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 08:50:29 μμ »
Κάνε ένσταση τι περιμένεις;Επίσης, όταν παρουσιαζόμαστε για ανάληψη υπηρεσίας ζητάμε εκτυπωμένα τα κενά έτσι όπως δηλώνονται στο υπουργείο.Αν δε σας τα δίνουν δεν υποβάλετε δήλωση προτίμησης και κάνετε ένσταση στο ΠΥΣΔΕ. Οι δευτεροβάθμιες δίνουν άλλα αντί άλλων κενά για να βολεύουν τους δικούς τους ή να κατευθύνουν τους αναπληρωτές σε συγκεκριμένα σχολεία!Το νου σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:18:18 »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 10:12:42 μμ »
Και εμένα το ίδιο μου είπαν στην αιτ/νία, επειδη είμαι ΠΔΕ  δηλαδή άλλο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ όπως μου είπαν - παίζουμε με τις λέξεις - δεν μπορώ να πάρω υπερωρίες και τις πήρε μόνιμος που το ήθελε κιόλας.

Τι να πω για τον μόνιμο??? Μπράβο του!!! Δε νομίζω να νιώθει τύψεις που έτσι κόβεται θέση αναπληρωτή...Και μη μου πείτε για τα οικονομικά του προβλήματα γιατί εγώ τη βγάζω με 0 εισόδημα το μήνα.  >:(

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 10:48:56 μμ »
Γιατί το άλλο?? Είπε ο διευθυντής σήμερα στους μόνιμους του σχολείου ότι εάν πάρουν και ενισχυτική πιάνεται θετικά για την αξιολόγησή τους!! Και αυτοί έσπευσαν σαφώς!!! Α ρε αξιολόγηση...τον τρόμο έχεις σπείρει...

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 10:49:41 μμ »
Ο μόνιμος το έκανε  γιατί είναι τρίτη λυκείου και δεν έχουν κάνει ούτε μια ώρα έκθεση.  Πέρυσι τους στείλαν καθηγητή πριν το Πάσχα. Τα κενά είναι πολλά και μένουν ακάλυπτα. Βέβαια ο μόνιμος έχει 16 ώρες και πάει στις 18. Για εμάς με τις 23 ώρες ευτυχώς που υπάρχει αυτή η ρήτρα γιατί κανένας δεν τις θέλει και κανένας δεν αντέχει.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 11:34:49 πμ »
ΑΝΑΘΕΣΗ ΥΠΕΡΩΡΙΩΝ
Στο Νόμο 1566/1985, όπως αυτός ισχύει σήμερα, προβλέπεται ότι Άρθρο 14 «…………6. Σε περίπτωση που οι προβλεπόμενες ώρες διδασκαλίας για κάθε μάθημα δεν καλύπτονται με το υποχρεωτικό ωράριο των διδασκόντων και οι απομένουσες δεν δικαιολογούν θέση εκπαιδευτικού ή αν δικαιολογούν μέχρι να προσληφθεί προσωρινός αναπληρωτής και εφόσον δεν υπάρχει προσφορά προαιρετικής υπερωριακής διδασκαλίας, ο σύλλογος των διδασκόντων αναθέτει την κάλυψη των ώρων αυτών σε εκπαιδευτικούς του ίδιου σχολείου. "Αν ο σύλλογος διδασκόντων παραλείπει να αναθέσει την κάλυψη των ωρών αυτών, η ανάθεση γίνεται με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου." Για την κάλυψη των ωρών του προγράμματος μπορεί να ανατεθεί προαιρετική υπερωριακή διδασκαλία μέχρι 5 ώρες την εβδομάδα σε εκπαιδευτικούς του ίδιου σχολείου με απόφαση του συλλόγου των διδασκόντων και σε εκπαιδευτικούς άλλου σχολείου με απόφαση του περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλή. Η ανάθεση γίνεται με απόφαση του συλλόγου των διδασκόντων, αν πρόκειται για το ίδιο σχολείο ή με απόφαση του περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου, αν πρόκειται για άλλο σχολείο και εφόσον και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει προσφορά για προαιρετική υπερωριακή διδασκαλία.»

Σύμφωνα με το νόμο, λοιπόν, η, προαιρετική ή υποχρεωτική, ανάθεση υπερωριών υφίσταται, ώσπου να καλυφθούν οι ώρες από αναπληρωτή. Κάθε τι άλλο είναι προφανές πως αντίκειται στο νόμο και δεν πρέπει να υλοποιείται. Και αν υλοποιείται, καλό είναι ν' αντιμετωπίζεται με τη δέουσα αντίδραση και μαχητικότητα.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 01:41:03 μμ »
ΑΝΑΘΕΣΗ ΥΠΕΡΩΡΙΩΝ
Στο Νόμο 1566/1985, όπως αυτός ισχύει σήμερα, προβλέπεται ότι Άρθρο 14 «…………6. Σε περίπτωση που οι προβλεπόμενες ώρες διδασκαλίας για κάθε μάθημα δεν καλύπτονται με το υποχρεωτικό ωράριο των διδασκόντων και οι απομένουσες δεν δικαιολογούν θέση εκπαιδευτικού ή αν δικαιολογούν μέχρι να προσληφθεί προσωρινός αναπληρωτής και εφόσον δεν υπάρχει προσφορά προαιρετικής υπερωριακής διδασκαλίας, ο σύλλογος των διδασκόντων αναθέτει την κάλυψη των ώρων αυτών σε εκπαιδευτικούς του ίδιου σχολείου. "Αν ο σύλλογος διδασκόντων παραλείπει να αναθέσει την κάλυψη των ωρών αυτών, η ανάθεση γίνεται με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου." Για την κάλυψη των ωρών του προγράμματος μπορεί να ανατεθεί προαιρετική υπερωριακή διδασκαλία μέχρι 5 ώρες την εβδομάδα σε εκπαιδευτικούς του ίδιου σχολείου με απόφαση του συλλόγου των διδασκόντων και σε εκπαιδευτικούς άλλου σχολείου με απόφαση του περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλή. Η ανάθεση γίνεται με απόφαση του συλλόγου των διδασκόντων, αν πρόκειται για το ίδιο σχολείο ή με απόφαση του περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου, αν πρόκειται για άλλο σχολείο και εφόσον και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει προσφορά για προαιρετική υπερωριακή διδασκαλία.»

Σύμφωνα με το νόμο, λοιπόν, η, προαιρετική ή υποχρεωτική, ανάθεση υπερωριών υφίσταται, ώσπου να καλυφθούν οι ώρες από αναπληρωτή. Κάθε τι άλλο είναι προφανές πως αντίκειται στο νόμο και δεν πρέπει να υλοποιείται. Και αν υλοποιείται, καλό είναι ν' αντιμετωπίζεται με τη δέουσα αντίδραση και μαχητικότητα.
Ευχαριστούμε, aristos2.
Προτείνω να κάνουμε αντιγραφή-επικόλληση το παραπάνω κείμενο και να το στείλει ο καθένας στη δ/νση δευτεροβάθμιας της περιοχής του (με e-mail, fax).
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 02:32:25 μμ »
Ο μόνιμος το έκανε  γιατί είναι τρίτη λυκείου και δεν έχουν κάνει ούτε μια ώρα έκθεση.  Πέρυσι τους στείλαν καθηγητή πριν το Πάσχα. Τα κενά είναι πολλά και μένουν ακάλυπτα. Βέβαια ο μόνιμος έχει 16 ώρες και πάει στις 18. Για εμάς με τις 23 ώρες ευτυχώς που υπάρχει αυτή η ρήτρα γιατί κανένας δεν τις θέλει και κανένας δεν αντέχει.
  Συμφωνώ απόλυτα. Το μάθημα μας υποβαθμίζεται τραγικά αν αναγκαστούμε να κάνουμε 25 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 07:41:59 μμ »
Τρελά γλέντια στην Αιτωλ/νία! Βαστάτε κορίτσια! Όχι βέβαια ότι και αλλού είναι καλύτερα! Παντού τα ίδια χάλια, αναπληρωτές του κλώτσου και του μπάτσου είμαστε!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 08:02:49 μμ »
Δυστυχώς παίρνουμε υπερωρίες και ευτυχώς τις πληρωνόμαστε. Σε επικοινωνία σήμερα με την υπεύθυνη του ΠΔΕ στο υπουργείο ξεκαθαρίστηκε το θέμα. Δυστυχώς υπερωρίες.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 10:52:33 μμ »
Για τις υπερωρίες που βρίσκει τα χρήματα??? Είχα ανεβάσει εδώ ένα άρθρο για τη διαμαρτυρία των τρίτεκνων. Γιατί σβήστηκε?

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 08:30:54 πμ »
Πριν απο λιγο μονο που δεν εκλαιγε .



...δεν εχω λεφτα για τα κενα,δεν υπάρχει μια!!!!Σε λιγες μέρες θα παρω Α,Β,Γ μετρα για να καλυφθούν κάποια!!!!!!!!!!!!Και κάποιοι περιμένουν Ασεπ και διορισμούς......η κατασταση ειναι χαλια
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2014, 09:53:38 πμ από anixia »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.