*

Αποστολέας Θέμα: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)  (Αναγνώστηκε 14653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Καλημέρα! Διορίστηκα πέρσι στη δημόσια εκπαίδευση και πριν από αυτό είχα 6 χρόνια εργασίας σε φροντιστήρια και ένα χρόνο αναπλήρωσης, δηλαδή 7 χρόνια εργασίας ασφαλισμένης στο ΙΚΑ. Οι απορίες μου είναι οι εξής:
α) Θέλω να μετατρέψω τα συντάξιμα του ΙΚΑ σε συντάξιμα του Δημοσίου. Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για τη μετατροπή αυτή;
β) Τα χρόνια του ΙΚΑ υπολογίζονται ως συντάξιμα; Και πόσα ένσημα αντιστοιχούν σε ένα συντάξιμο χρόνο του Δημοσίου;
γ) Τα χρόνια του ΙΚΑ επηρεάζουν τον υπολογισμό της προϋπηρεσίας και την άνοδο στο μισθολογικό κλιμάκιο;
δ) Χρειάζεται να πληρώσω κάποια χρήματα για τη μετατροπή αυτή (έτσι άκουσα) και αν ναι, πώς υπολογίζονται τα χρήματα αυτά;




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 12:46:32 μμ »
Παιδια αυτο ειναι πραγματικα πολυ χρησιμο γιατι σχεδον όλοι οσοι εχουν διοριστει έχουν ενσημα από ΙΚΑ. Θα ηταν καλο να μας πει καποιος τι γινονται με αυτα. Ποσο μας βοηθουν, αν αναγνωριζονται και αν μετατρεπονται σε δημοσιου ή ισχυει γι'αυτα η διαδοχικη ασφαλιση.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 12:51:12 μμ »
Μακάρι πάντως να υπάρχει ένας τρόπος μετατροπής τους, γιατί νομίζω είμαστε πολλοί εμείς που εργαζόμαστε παράλληλα και στον ιδιωτικό τομέα - εκτός ιδιαιτέρων δηλαδή κτλ-...
Πάντως εγώ μέχρι τώρα νόμιζα ότι αυτά τα ένσημα χάνονται... έτσι μου είχαν πει... ελπίζω βέβαια να μην ισχύει!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 01:11:38 μμ »
παίδες όπου και αν ρώτησα όλοι μου είπανε ότι ισχύει η διαδοχική ασφάλιση. Δηλαδή αν συμπληρώσεις π.χ τα 2500 ένσυμα στο ΙΚΑ όταν θα βγείς στην σ΄υνταξη από το Δημόσιο θα πάρεις και μια σύνταξη από το ΙΚΑ όση αναλογεί στα 2500 ένσυμα. Αν έχεις λιγότερα ένσυμα δεν γνωρίζω τι γίνεται !!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 01:29:10 μμ »
εγω οταν διοριστηκα το 1999 ειχα 200 ενσημα απο το ικα και μου ειπαν να τα κρατησω για τη στιγμη που θα παρω συνταξη και θα μετρησουν εκει(ζησε μαη μου δηλαδη,ειναι και λιγα τα ενσημα...).Δεν χρειαστηκε καποια αλλη διαδικασια τοτε,ουτε για μετατροπη σε χρονο του δημοσιου μου ειπαν κατι.Ο χρονος της αναπληρωσης που εχεις θα μετρησει σιγουρα σαν προ'υ'πηρεσια για το μισθολογικο κλιμακιο,για αυτα του φροντιστηριου δεν γνωριζω

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 01:40:54 μμ »
Φιλε STEF διαδοχικη ασφαλιση δε σημαινει διαφορετικες συνταξεις . Μια συνταξη ειναι, απλώς βγαινει αναλογικα από τους ασφαλσιτικους φορεις που εχει δουλεψει κανεις.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 02:04:57 μμ »
Παιδιά, ο αρμόδιος φορέας είναι το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Μόλις μονιμοποιηθείτε (στα δύο χρόνια από το ΦΕΚ διορισμού) θα κάνετε τις ενέργειες αναγνώρισης των ενσήμων για να μετρούν ως συντάξιμα (όχι στα μισθολογικά κλιμάκια). Η αναπλήρωση δεν χρειάζεται αναγνώριση ενώ τα υπόλοιπα ναι.

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 02:33:37 μμ »
GEMINI 3 ποιές είναι οι ενέργειες στις οποίες αναφέρεσε? Εγώ είχα κανει στο ΙΚΑ αίτηση για διαδοχική ασφάλιση την οποια την έχουν αφήσει στο συρτάρι τους και δεν ξέρουν τί να την κάνουν. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω? Να σημειώσω οτι έχω μονιμοποιηθεί.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 02:53:18 μμ »
Παιδιά, ο αρμόδιος φορέας είναι το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Μόλις μονιμοποιηθείτε (στα δύο χρόνια από το ΦΕΚ διορισμού) θα κάνετε τις ενέργειες αναγνώρισης των ενσήμων για να μετρούν ως συντάξιμα (όχι στα μισθολογικά κλιμάκια). Η αναπλήρωση δεν χρειάζεται αναγνώριση ενώ τα υπόλοιπα ναι.


Επίσης νομίζω ότι δεν χρειάζεται αναγνώριση η προϋπηρεσία σε ιδιωτικό σχολείο, δημόσιο ΙΕΚ, ΑΕΙ-ΤΕΙ, καθώς και η μη εκπαιδευτική προϋπηρεσία σε οποιονδήποτε δημόσιο φορέα και ΝΠΔΔ. Τα ένσημα από φροντιστήρια, ιδιωτικά ΙΕΚ και γενικά από τον ιδιωτικό τομέα υπολογίζονται ως συντάξιμα με το σύστημα της διαδοχικής ασφάλισης.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 02:56:14 μμ »
Ο σύζυγός μου ρώτησε στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους και του είπαν για κάποιες διατυπώσεις εκεί ώστε να κρατάνε από το μισθό ένα ποσό κάθε μήνα ως αντίτιμο για την αναγνώριση των ενσήμων. Επειδή περιμένω το έντυπο της μονιμοποίησης δεν έχω κινηθεί ακόμη (και έχω να αναγνωρίσω 12 χρόνια -ΙΚΑ και ΤΑΠ ΟΤΕ). Είπαν ότι όσοι περισσότεροι είναι οι μήνες  που αναγνωρίζεις ,τόσα περισσότερα θα δώσεις συνολικά. Όταν παραιτήθηκα από την Cosmote όπου εργαζόμουν για να διοριστώ στο Δημόσιο, μου έδωσαν ένα χαρτί για τη διαδοχική ασφάλιση, το οποίο προσκόμισα στη ΔΔΕ. Από το ΙΚΑ όμως δεν είχα τίποτε- απλώς στη ΔΔΕ μάς ζήτησαν να δηλώσουμε την ημερομηνία που πρωτοασφαλιστήκαμε. Επιφυλάσσομαι για περισσότερα μόλις ξεκινήσω τη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 03:06:34 μμ »
Παιδια , διαβασα στο γενικο λογιστηριο ότι τα ενσημα ιδιωτικης ασφαλισης συνυπολογιζονται για θεμελιωση συνταξιοδοτικου δικαιωματος αρκει να εισαι διορισμενος από 1-1-1983.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 03:10:39 μμ »
Και όσοι είναι μετά προφανώς τα εξαγοράζουν.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 03:12:45 μμ »
Πάντως έλεγε οτι για τους  πριν του 83 δεν συνυπολογιζονται καθολου. Αυτο δεν ειναι χειροτερο?

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή ενσήμων σε συντάξιμα του Δημοσίου (ερώτηση)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 03:27:24 μμ »
Τέλος πάντων εμείς είμαστε νέοι, βρε αδελφέ! (Που θα'λεγε και ο Χορν!). Αλλοίμονο στους νέους!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.