*

Αποστολέας Θέμα: Βοηθήστε με!  (Αναγνώστηκε 2163 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nickosm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βοηθήστε με!
« στις: Οκτώβριος 28, 2014, 08:44:12 μμ »
Καλησπέρα σας,
 ονομάζομαι Νίκος και φοιτώ στην δευτέρα λυκείου.Όπως καταλαβαίνετε είμαι επηρεασμένος από το νέο σύστημα καθώς δίνω μ'αυτό.Είμαι άριστος μαθητής και έχω επιλέξει τις θετικές επιστήμες.Με το νέο σύστημα όμως καλούμαι να αποφασίσω σε ποιο πεδίο θα μπω τον ερχόμενο Σεπτέμβρη και για να δώσω τα ζητούμενα μαθήματα στο τέλος της χρονιάς.Το θέμα είναι ότι βρίσκομαι σε δίλημμα για τον ποιο κλάδο θα επιλέξω.Λατρεύω τα μαθηματικά(και οικονομικά) και θα ήθελα να ασχοληθώ μ'αυτά.Αλλά φοβάμαι πως δεν θα έχω άμεση επαγγελματική εξασφάλιση και θα μείνω στον "δρόμο".Από την άλλη σκέφτομαι να περάσω Αξιωματικός ΕΛ.ΑΣ. και έτσι κατά κάποιον τρόπο θα λύσω το "πρόβλημα" της ζωής μου.Τι μου προτείνετε;Μήπως γνωρίζετε κάποια διαδρομή που μπορώ να ακολουθήσω μέσω ενός Α.Ε.Ι-Μεταπτυχιακών/Διδακτορικών στα μαθηματικά/οικονομικά και σε περίπου 6 χρόνια να διαθέτω μια θέση εργασίας είτε στη χώρα μας είτε στο εξωτερικό;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθήστε με!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:52 »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήστε με!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 09:14:57 μμ »
Καλησπέρα, Νίκο. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στην αγορά εργασίας. Σου μιλώ εκ πείρας. Σπούδασα το επάγγελμα που λατρεύω, αλλά είμαι άνεργη . Στη θέση σου θα έδινα για τις σχολές της Αστυνομίας και, εκ των υστέρων, θα σπούδαζα Οικονομικά ή ό, τι άλλο θα ήθελα, κάτι που θα μου έδινε καλές προοπτικές στην Αστυνομία. Νομίζω ότι αυτό γίνεται. Σου εύχομαι τα καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήστε με!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 10:39:44 μμ »
Γενικότερα οι στρατιωτικές σχολες προσφερουν άμεση οικονομική αποκατασταση και σίγουρα τη δυνατοτητα να συνεχισεις τις σπουδες σου στη συνέχεια και να λαβεις υψηλες θεσεις, αν μαλιστα περασεις και στη σχολη Ευελπιδων έχεις και μεταθεσεις στο εξωτερικο, μεγαλη εμπειρια. Πρεπει ομως να σου ταιριαζει αυτο το επαγγελμα και να το θελεις αλλιως θα δυσκολευτεις πολύ.
Προσωπική μου γνωμη μετα από πολλα χρονια στο εξωτερικό, είναι να μην το φοβασαι και να εισαι παντα ετοιμος να φυγεις, είναι πολύ μεγαλο σχολειο! Σπουδασε εδω κατι σε εφαρμοσμενα μαθηματικα, ή ηλεκτρολόγος μηχανικός και φύγε αμεσως εξω για μεταπτυχιακά, (οχι διδακτορικό, είναι μακρυς ο δρομος και πρεπει να εχεις πολύ μεράκι και αντοχες, και ακαδημαϊκές προοπτικές...) και δουλεψε εξω για να αποκτήσεις εμπειρία που δεν την ονειρευεσαι στην Ελλαδα. Δυστυχώς οι εποχες της αμεσης επαγγελματικής "αποκαταστασης" μετά το πτυχιο εχουν περασει ανεπιστρεπτι, να εισαι προετοιμασμενος οτι, ο,τι και να διαλεξεις, στην αρχη τα πραγματα θα πηγαινουν πολύ αργα και με μικρές οικονομικές αποδοχές, και θα πρεπει να εισαι ευελικτος και να κανεις συγχρονες και οχι παρωχημένες επιλογες.
Ρώτα καθηγητές σου, φιλους και επαγγελματίες για το που κατευθύνεται η αγορά, ξέχνα το δημόσιο και μαζεψε εμπειρια στο εξωτερικό, η Ελλάδα θα παραπαίει ακόμα για καμμια 10ρια χρόνια, αλλα μεχρι τοτε εσυ θα εισαι ετοιμος...
Καλή τύχη σου εύχομαι.






Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήστε με!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 10:53:02 μμ »
Έγραψες πως λατρεύεις τα μαθηματικά. Αν αληθεύει αυτό, σχεδίασε το μέλλον σου με αυτό το βασικό δεδομένο... :)
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθήστε με!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:52 »

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήστε με!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:04:54 μμ »
:) Εαν ταιριάζουν στην προσωπικότητα σου τα στρατιωτικά επαγγέλματα να πας. Είναι μια πολύ καλή επιλογή αρκεί να ταιριάζει με τον χαρακτήρα σου.Εάν τελικά τα επιλέξεις,στόχευσε στις θέσεις των αξιωματικών, όχι μόνο για τη μισθολογική ανέλιξη,αλλά και για τις συνθήκες του επαγγέλματος πχ υπάρχουν διαφορές στη θέση του αστυφύλακα και στη θέση του αξιωματικού ( πέρα από το μισθό, όντας αξιωματικός μπορείς να φτάσεις σε υψηλότερες θέσεις βλ.δίωξη και άλλες υπηρεσίες της αστυνομίας ) .Για το στρατό,δε ξέρω για να σου πω. Έχοντας όπως είπε και η Ευαγγελία από πάνω το.πτυχίο αυτό,μπορείς να κάνεις και άλλες σπουδές,όντας ανεξάρτητος οικονομικά  χωρίς να επιβαρύνεις τους γονείς σου :) .Εάν όμως αγαπάς πάρα πολύ μια επιστήμη και θέλεις να αφοσιωθείς σε αυτή  πχ φυσική ,οικονομικά  κοκ ,στρέψου εκεί  :) .Μπορείς να φύγεις απευθείας για εξωτερικό και για το πτυχίο ( εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα :) ) ή να πάρεις το πτυχίο σου εδώ και να διεκδικήσεις κάποια υποτροφία για μεταπτυχιακό έξω ( εάν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα :) ) .Ό,τι αρέσει σε σένα πρωτίστως. Άλλωστε και να αλλάξεις γνώμη μελλοντικά είναι θεμιτό.Και εγώ πχ φιλόλογος είμαι,διάβασα μόνη μου ,έδωσα πανελλήνιες ξανά και στα 24 μου πέρασα εργοθεραπεία :) που την ανακάλυψα σαν σχολή μόλις ένα χρόνο πριν :) - είδα ότι μου ταιριάζει,τις προοπτικές που έχει επαγγελματικά :) και πέρασα - .Θέλω να πω ότι η απόφαση στα 18 δεν καθορίζει όλη μας τη ζωή επαγγελματικά :) .Να κάνεις πάντως αυτό που θες εσύ όσον αφορά τις σπουδές σου σε οποιαδήποτε ηλικία και να είσαι.
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος bibibo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήστε με!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:29:11 μμ »
Καλέ μου Νίκο μην πονοκεφαλιάζεις άδικα! Κάθε πράγμα στον καιρό του. Το τι επάγγελμα θα ακολουθήσεις, θα κληθείς να το αποφασίσεις σε 10 χρόνια. Τώρα καλείσαι να επιλέξεις τι θες να σπουδάσεις (έχοντας στο νου σου, ίσως, και έναν απώτερο επαγγελματικό στόχο).

Τα πράγματα αλλάζουν διαρκώς, εσύ αλλάζεις διαρκώς. Μην προσπαθείς να προβλέψεις το μέλλον. Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για κανένα μας. Η επιλογή του επαγγέλματος θέλει εμπειρία και ωριμότητα. Και αυτά τα 2 έρχονται με ρίσκο, με λάθη και συμβιβασμούς, δηλαδή με τα χρόνια. Μην αφήνεις το άγχος να διαλέγει για σένα αλλά την καρδιά (γιατί η ηλικία σου αυτό έχει να σου δώσει). Αναλογίσου με τι σου αρέσει να ασχολείσαι, ποιο είναι το μάθημα που έχεις τη μεγαλύτερη ευκολία/ κλίση. Λες ότι σου αρέσουν οι θετικές επιστήμες, το βρίσκω καταπληκτική ιδέα. Το Φυσικό, το Μαθηματικό, το Χημικό είναι τμήματα με μεγάλες δυνατότητες εξέλιξης και άπειρα ερευνητικά πεδία. Διάλεξε καλύτερα μικρότερες πόλεις γιατί όταν τα τμήματα είναι μικρά έχεις πιο προσωπικές σχέσεις με τους καθηγητές και ξεχωρίζεις πιο εύκολα.

Μη φορτώνεσαι τις απογοητεύσεις των άλλων (συγγενών, φίλων κτλ), έχουν διαφορετική πορεία ζωής από σένα. Άμα χειριστείς καλα τις σπουδές, θα τα καταφέρεις καλά και στο επάγγελμα. Καλη επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήστε με!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:57:34 μμ »
Σημασία έχει να ακολουθεί κανείς το όνειρό του και να σπουδάζει/ακολουθεί αυτό που πραγματικά αγαπάει.
Και όπως λένε.. καμία δουλειά δεν είναι ντροπή, εκτός από αυτή του αστυνομικού  :P (οκ εξαιρούνται κάποιοι αξιωματικοί και ελάχιστοι από τους υπόλοιπους...)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήστε με!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 12:36:24 πμ »

Αγαπητέ, και εγώ στη δευτέρα λυκείου λάτρευα σαν εσένα μαθηματικά και οικονομικά. Αφού σπούδασα οικονομικά και σε μεταπτυχιακό επίπεδο που τα λάτρεψα ακόμα περισσότερο, αφού αναθεμάτισα τα ελληνικά πανεπιστήμια και το σύστημά τους, αφού απελπίστηκα επειδή δεν έβρισκα δουλειά και επειδή δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να πάω στο εξωτερικό, ήρθε μετά από χρόνια το πλήρωμα του χρόνου και δικαιώθηκα γιατί πρόσφατα βρήκα μία πολύ καλή δουλειά πάνω στον τομέα μου για τα δεδομένα της χώρας μας, που την ονειρευόμουν όταν ήμουν στην ηλικία σου. Αν μπορείς να φύγεις έξω δοκίμασέ το. Αν είναι του τύπου σου μπορείς να πας στην αστυνομία ή σε στρατιωτική σχολή και στη συνέχεια να βγάλε και μία οικονομική σχολή που θα σε βοηθήσει να ανέβεις στην υπηρεσία σου. Αλλά η συμβουλή μου είναι να σπουδάσεις αυτό που πραγματικά θέλεις ώστε να μην έχεις απωθημένα. Και αναποδιές θα σου τύχουν και όλα μέσα στο παιχνίδι της ζωής είναι, άλλωστε δεν πιστεύω πως όλοι παίρνουν αυτό που τους αξίζει, πολλά πράγματα είναι καθαρά θέματα τύχης. Το βασικό είναι να προσπαθήσεις εσύ να κάνεις το καλύτερο για τον εαυτό σου και ένας τρόπος είναι να ασχολείσαι με πράγματα που αγαπάς.

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήστε με!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 01:32:35 πμ »
Αναφέρεις ότι σε ενδιαφέρει η εργασία και στο εξωτερικό, οπότε γιατί δεν κοιτάζεις να σπουδάσεις στο εξωτερικό;
Επίσης σαν άριστος μαθητής θα είναι εύκολο να βρεις υποτροφία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 759
Σύνολο: 771

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.