*

Αποστολέας Θέμα: το μέλλον των φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 24378 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 14, 2015, 09:55:32 μμ »
Ο,τι να ΄ναι!
Πώς θα περιορίσουν τα φροντιστήρια? με το να μην υπάρχουν καθηγητές από την αρχή της χρονιάς? Με το να είναι 30 μαθητες στην τάξη? Με το να καταργουν την ενισχυτική?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:41:47 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 14, 2015, 11:09:47 μμ »


το νομοσχεδιο περασε...Ελλαδα ειναι τελικα μονο η Αθηνα κ εκπαιδευση μονο η Τεχνικη...
Μειον 3 ωρες απο φετος στο ωρολογιο προγραμμα οι Φιλολογοι.

Αυτή η μείωση των 3 ωρών μπορείτε να μου πείτε σε ποια μαθήματα αναφέρεται; Δεν έχω ασχοληθεί με το νομοσχέδιο και θα ήθελα να ενημερωθώ. Κάπου διάβασα ότι τα αρχαία γενικής παιδείας καταργούνται, όπως και μειώνεται η λογοτεχνία γενικής κατά μία ώρα όπως νομίζω και για τα λατινικά ότι ισχύει αυτό, ενώ παύει να εξετάζεται πανελλαδικά και η λογοτεχνία κατεύθυνσης. Ισχύουν αυτά ή αποτελούν παραπληροφόρηση; Αν όντως ισχύουν, με το να μην εξετάζεται πανελλαδικά η λογοτεχνία ( δε συμφωνούσα ποτέ με την εξέταση της - προσωπική μου γνώμη ), από την άλλη μεριά, δε παραγνωρίζω το γεγονός ότι άξιοι φιλόλογοι ασχολήθηκαν σοβαρά με το αντικείμενο και το δίδαξαν με επιτυχία τόσο στο σχολείο όσο και στο φροντιστήριο...αλήθεια, όσοι ασχολούνται με το μάθημα της λογοτεχνίας σε φροντιστηριακό επίπεδο τι θα κάνουν τώρα  :( ; Όταν ήμουν φοιτήτρια, μου έλεγαν συμφοιτήτριες μου ότι τους έκαναν ιδιαίτερα φιλόλογοι με πτυχίο και μεταπτυχιακό στη νεοελληνική φιλολογία και ότι ασχολούνταν με έκθεση και λογοτεχνία, όλοι αυτοί τι θα κάνουν τώρα; Εάν και δεν ασχολούμαι με το μάθημα αυτό, είναι μεγάλη αδικία αυτή.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 15, 2015, 12:34:57 πμ »
Και για να συμφωνήσω επιπλέον με τον Μάρκο, θα πω ότι ο Κουράκης ασχολείται πολύ την ποίηση...Και μετά αφαιρεί ώρες από Λογοτεχνία...Πραγματικά ό, τι να΄ ναι...Πάντως, επειδή δεν τους βγαίνουν τα χρήματα προτείνω να καταργήσουν και το σχολείο αφού είναι και αυτό θεσμός!!! >:(

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 15, 2015, 11:39:41 πμ »
 >:( Έχω καταλάβει σωστά ή κάνω κάπου λάθος ; Η Λογοτεχνία κατεύθυνσης δε θα εξετάζεται πανελλαδικά, καταργούνται τα αρχαία γενικής παιδείας, μειώνεται η διδασκαλία της λογοτεχνίας γενικής παιδείας ( κατά 1 ώρα ), ενώ τα λατινικά θα διδάσκονται μόνο στη γ' λυκείου ( και για 3 ώρες , αντί για 4 ώρες που διδάσκονταν μέχρι σήμερα: 2 ώρες στη β και 2 ώρες στη γ' λυκείου ). Όλα αυτά δεν εντείνουν ακόμη πιο πολύ τα προβλήματα του κλάδου; Αν είναι δυνατόν...Και στις σχολές πε02 θα μπουν και φέτος 5.000 φοιτητές... Η κατάσταση είναι τραγική πραγματικά.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:41:47 »

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 19, 2015, 02:33:32 μμ »
http://www.tovima.gr/books-ideas/article/?aid=704700
H απολυτη ταπα σε καβαφικη βερσιον του καθηγητη Γ.Γιατρομανωλακη προς τον κλαδο των κοιν.γων που ζητησαν κ πετυχαν αφαιρεση ωρων απο τον κλαδο των 02 στερωντας σε τοσο χαλεπους καιρους μεταθεσεις σε μονιμους  κ εργασια σε αναπληρωτες με προσχημα την αποκτηση οργανικων θεσεων...ειπαμε ομως homo homini lupus...φαινεται ξεχασατε πολλοι απο εσας πως μπαινατε στην ΑΣΠΑΙΤΕ οταν αυτη δεν ειχε εξετασεις...

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 24, 2015, 07:23:02 μμ »
Και πως θα βγαίνουν τα λατινικά με 3 ώρες διδασκαλίας και μόνο στην τρίτη λυκείου? Η ύλη ποια θα είναι? Ακόμη κι αν μειωθούν τα κείμενα η γραμματική θα πρέπει να διδάσκεται όλη...

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 24, 2015, 07:45:18 μμ »
Για αυτό θα πρέπει να ξεκινάμε από τη Β Λυκείου τα λατινικά, κι ας μην τα διδάσκονται

Αποσυνδεδεμένος p@n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 27, 2015, 12:23:26 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Έχω έναν προβληματισμό και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας οι παλαιότεροι. Εγώ τελείωσα το 2011 και δεν έχω κάνει ποτέ αίτηση για τον πίνακα μηδενικής. Ήταν βλακεία μου??Το θεωρώ μάταιο. Ακόμη και με ΑΣΕΠ γνωρίζω ότι δεν υπάρχει καμια πιθανότητα να βρεθω σε σχολείο τουλάχιστον μέσα στην επόμενη 25ετία κι έτσι δεν έκανα καμία κίνηση αυτά τα χρόνια. Θα μου κοστίσει μελλοντικά κάπου αυτό? Ευχαριστώ

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 27, 2015, 01:14:38 μμ »
Πουθενά δεν θα κοστίσει....λογικά έπραξες...πολλοί βέβαια δεν δρουν όπως εσύ....  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2015, 01:17:22 μμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 27, 2015, 02:18:50 μμ »
Το μέλλον όχι μόνον των φιλολόγων, αλλά ΟΛΩΝ...είναι ξεκάθαρο...

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BB%CF%84%CE%AC%CF%82-%CE%B1%CE%BD-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CE%B4%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%AE-%CE%B4%CF%85%CE%BF-%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CF%89%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BE%CE%B5%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1

Δυστυχώς...μάλλον πρόκειται για κλασικούς πολιτικούς απατεώνες, που κάνουν αυτά που απέρριπταν μετά βδελυγμίας λίγους μήνες πριν...
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 02:47:55 μμ »
Ελπίζω οι φιλόλογοι να αναλάβουν δράση στο θέμα των β αναθέσεων της ιστορίας, με την καινούργια σύνθεση του υπουργείου ίσως υπάρχουν ανοικτά αυτιά.

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 10:23:11 μμ »
αυτο ακριβως ηθελα να πω και γω!
πως γινεται και σας πηραν το μαθημα ιστοριας ως β αναθεση! δεν μπορω να το καταλαβω  ::)


Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 19, 2016, 11:44:48 πμ »
συναδελφοι εχω φτιαξει με σελιδα στο facebook για τους επιτυχοντες ασεπ 2008!οσοι μπορειτε ακολουθήστε την για να μπορουμε να ενημερωνομαστε για τις εξελιξεις δικαστικες και μη και για οτι μας αφορα

Αποσυνδεδεμένος deep ocean

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 31, 2016, 04:49:54 μμ »
μία χαζή ερώτηση: υπάρχει περίπτωση να γίνει ΑΣΕΠ; μ' έναν μόνο που έχω δώσει δε βλέπω φως.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 600

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.