*

Αποστολέας Θέμα: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος  (Αναγνώστηκε 9165 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oenn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« στις: Νοέμβριος 06, 2014, 11:17:33 μμ »
Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που αφορά τις υποχρεώσεις αλλά και τα δικαιώματα του υπεύθυνου τμήματος; Ο διευθυντής μου μου ανέθεσε τμήμα χωρίς να με ενημερώσει για τίποτε και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι εκτεθειμένος καθώς 2 μαθητές ξεπέρασαν το όριο των 30 απουσιών χωρίς να στείλω υπηρεσιακό σημείωμα στους γονείς τους. Τα παιδιά διαμαρτυρήθηκαν(!) και απειλούν με καταγγελίες.

Σε περίπτωση καταγγελίας μπορώ να επικαλεστώ μη ενημερωση μου από τον διευθυντή καθώς επανειλημένως του είχα απευθυνθεί αλλά δεν με είχε ενημερώσει; Δεν μου παρείχε καν τις διευθύνσεις των παιδιών και με έστελνε να τις βρω από τα παιδιά!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2014, 07:31:19 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:03 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 11:52:52 μμ »

Δεν υπάρχει υποδιευθυντής να σε ενημερώσει; Οι άλλοι συνάδελφοι τι κάνουν με τις απουσίες;
Οι διευθύνσεις και τα στοιχεία των μαθητών σίγουρα υπάρχουν κάπου στο σχολείο.
Εσύ αυτό που θα κοιτάξεις είναι να στείλεις τα υπηρεσιακά σημειώματα για να είσαι κατοχυρωμένος γιατί αν συμβεί κάτι, δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να σε καλύψει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 12:49:59 πμ »
Φρόντισε να καλυφθείς. Συνάδελφος πέρασε ΕΔΕ επειδή δεν έστειλε σημείωμα και θεωρήθηκε ότι κρύβει απουσίες.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 09:01:05 πμ »
Οταν σε ορισαν υπευθυνο τμηματος γιατι δεν φροντισες να ενημερωθεις για τις υποχρεωσεις σου; Δεν μπορεις να επικαλεστεις αγνοια νομου, το ΠΔ που αφορα τη λειτουργια των σχολειων, τις υποχρεωσεις μας και τα δικαιωματα μαςοφειλεις να το διαβασεις και ειναι προσβασιμο σε ολους, ειδικα τωρα με το διαδικτυο. Οι συναδελφοι και οι διευθυντες καποια πραγματα αν δεν τα ρωτησεις, θεωρουν οτι τα γνωριζεις ηδη. Οσο για τις διευθυνσεις και τα τηλεφωνα των μαθητων ειναι πανω στις καρτελες οπου καταχωρουμε βαθμολογιες τριμηνων και εξετασεων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2014, 09:03:40 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:03 »

Αποσυνδεδεμένος oenn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 08:13:23 μμ »
Οταν σε ορισαν υπευθυνο τμηματος γιατι δεν φροντισες να ενημερωθεις για τις υποχρεωσεις σου; Δεν μπορεις να επικαλεστεις αγνοια νομου, το ΠΔ που αφορα τη λειτουργια των σχολειων, τις υποχρεωσεις μας και τα δικαιωματα μαςοφειλεις να το διαβασεις και ειναι προσβασιμο σε ολους, ειδικα τωρα με το διαδικτυο. Οι συναδελφοι και οι διευθυντες καποια πραγματα αν δεν τα ρωτησεις, θεωρουν οτι τα γνωριζεις ηδη.

Ζήτησα πολλές φορές ενημέρωση χωρίς να έχω ανταπόκριση καθώς διευθυντής, υποδντής τρέχουν και δε φτάνουν.

Οσο για τις διευθυνσεις και τα τηλεφωνα των μαθητων ειναι πανω στις καρτελες οπου καταχωρουμε βαθμολογιες τριμηνων και εξετασεων

Έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά δεν υπάρχουν καθόλου στοιχεία στις καρτέλες. Μου έδωσαν μια λίστα με στοιχεία των παιδιών αλλά τα μισά τηλέφωνα λείπουν και οι άλλες μισές διευθύνσεις. Πέφτει σε μένα η ευθύνη να τα βρω Πώς από τα παιδιά; μπορεί να δίνουν λάθος τηλ ή και διεύθυνση... μια μαθήτρια σήμερα ισχυρίστηκε ότι έχουν μετακομίσει πρόσφατα και δεν γνωρίζει τη διευθυνση της!

Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 09:33:11 μμ »
Μια απο τις αρμοδιότητές σου είναι να περνάς τις απουσίες των μαθητών, να στέλνεις Ενημερωτικό Σημείωμα (ΕΣ) στους γονείς πάνω από τις 30 απουσίες ακόμη και αν μερικές από αυτές είναι δικαιολογημένες (νομίζω ότι η δικαιολόγηση των απουσιών πρέπει να γίνει μέσα σε 10 ημέρες) και εαν τυχόν ο μαθητής είναι ενήλικας (βλ. ΕΠΑΛ) ενημερώνεις τον ίδιο προσκομμίζοντάς του ΕΣ! Επιπλέον, κοιτώντας τις καρτέλες των παιδιών και τα δικαιολογητικά που έχουν προσκομίσει εάν κάποια από αυτά έχει δυσλεξία, αυτισμό κτλ έτσι ώστε και να ενημερώσεις τους υπόλοιπους συναδέλφους αλλά και να ξέρεις πως να τα χειριστείς! Εάν μου διαφεύγει κάτι συγχώρεσέ με.. Και εγώ καινούργια αναπληρώτρια είμαι!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 08:58:34 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 04:27:12 πμ »
Αναρωτιέμαι γιατί το pde μου κάνει παρατήρηση για χρήση κεφαλαίων, δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο. Έλεος, προσέξτε λιγάκι αυτά τα μντα, κατευθείαν παρατήρηση, ας διορθώσει τα κεφαλαία όποιος έχει κάνει χρήση στο θέμα αυτό, όχι εγώ!

Καλά, στο τέλος θα βγούμε και απολογούμενοι επειδή θελήσαμε να σε βοηθήσουμε; Τον τίτλο του θέματος τον καθορίζει αυτός που το ανοίγει και επειδή ήταν με κεφαλαία διορθώθηκε από τον administrator, όπως φαίνεται στο πρώτο μήνυμα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 09:24:10 πμ »
 Ο ορισμός απουσιολόγου είναι αρμοδιότητα του υπεύθυνου;
  

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 09:31:45 πμ »
δεν έχουμε χρήματα για να στείλω ενημέρωση σε κηδεμόνες για τις απουσίες με το ταχυδρομείο στους ανήλικες τι κάνω για να είμαι κατοχυρωμένη ??το τηλέφωνο νομίζω δεν αρκεί

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 12:29:02 μμ »
Ο ορισμός απουσιολόγου είναι αρμοδιότητα του υπεύθυνου;

Συνήθως οι μαθητές τα βρίσκουν μεταξύ τους, αφού ξέρουν ότι όποιος έχει τον καλύτερο βαθμό γίνεται απουσιολόγος. Όταν υπάρχει διαφωνία επεμβαίνει ο υπεύθυνος τμήματος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 02:02:27 μμ »
Τι εννοείς σε όρισε υπεύθυνο τμήματος χωρίς να ξέρεις τίποτα;
Δεν γίνεται πρακτικό για αυτά τα πράγματα;
Στο μιλητό είναι;
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 02:07:59 μμ »
Τι εννοείς σε όρισε υπεύθυνο τμήματος χωρίς να ξέρεις τίποτα;
Δεν γίνεται πρακτικό για αυτά τα πράγματα;
Στο μιλητό είναι;

Και σύλλογος...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 03:04:57 μμ »
Τι εννοείς σε όρισε υπεύθυνο τμήματος χωρίς να ξέρεις τίποτα;
Δεν γίνεται πρακτικό για αυτά τα πράγματα;
Στο μιλητό είναι;
Προφανώς εννοεί χωρίς να ξέρει τα καθήκοντα του υπεύθυνου στο σύνολό τους και κυρίως τις βασικές λεπτομέρειες που πρέπει να προσέχει!  Όπως είπε,  οι αρμόδιοι για να εξηγήσουν  όλα αυτά "έτρεχαν" λόγω φόρτου!
 Πάντως, το να είναι κάποιος υπεύθυνος, είναι εξαιρετικά χρονοβόρο, όχι τόσο στο σκέλος συγκέντρωσης των απουσιών, όσο στο σκέλος των υπηρεσιακών σημειωμάτων. Το να στέλνουμε κάθε μήνα σημείωμα, σε μαθητή που έχει πάνω από π.χ. 25 απουσίες, ακόμη και αν σταματήσει να απουσιάζει, το βρίσκω ανούσιο. Χάνουμε πολλές χρήσιμες ώρες από το χρόνο μας σε αυτή τη διαδικασία, όπως και με τα τηλεφωνήματα σε γονείς. Με την αύξηση του ωραρίου αυτό έγινε ακόμη πιο εμφανές, ιδιαίτερα σε όσους έχουν 23 ώρες την εβδομάδα, δηλ. τους νεώτερους.
 Επίσης το θέμα των ελλιπών στοιχείων, τηλεφώνων και διευθύνσεων είναι πολύ συχνό και τρέχει ο υπεύθυνος να βγάλει άκρη. Δεν μπορεί όμως όλα αυτά να γίνονται π.χ. σε ένα κενό, ανάμεσα σε δύο διδακτικές ώρες. Υπάρχει και η προετοιμασία (φωτοτυπίες κλπ) που πρέπει να γίνει για το μάθημα.
 Στο θέμα αυτό κάτι πρέπει να αλλάξει. Το ιδανικό θα ήταν τα υπηρεσιακά να τα βγάζει απευθείας το myschool (δεν ξέρω αν έχει αυτή τη δυνατότητα) και να αποστέλλονται στους γονείς με email, όπως γίνεται σε άλλες χώρες! (αυτό ίσως το δουν τα εγγόνια μας...... )
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2014, 03:07:25 μμ από greedo »
  

Αποσυνδεδεμένος oenn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Υπεύθυνου τμήματος
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 10:20:12 μμ »
Η αποστολή των ενημερωτικών σημειωμάτων πρέπει να γίνεται με συστημένο για να είμαστε καλυμμένοι, όμως δεν υπάρχουν λεφτά και τα στέλνουμε λέει έτσι απλά! Οπότε, πώς κατοχυρωνόμαστε οι υπεύθυνοι; Το κεφάλι μας παίζουμε αν βρεθεί ένας τρελός κι αρχίσει να κατηγορεί ότι δεν ενημερώθηκε...

Προφανώς εννοεί χωρίς να ξέρει τα καθήκοντα του υπεύθυνου στο σύνολό τους και κυρίως τις βασικές λεπτομέρειες που πρέπει να προσέχει!  Όπως είπε,  οι αρμόδιοι για να εξηγήσουν  όλα αυτά "έτρεχαν" λόγω φόρτου!
 Πάντως, το να είναι κάποιος υπεύθυνος, είναι εξαιρετικά χρονοβόρο, όχι τόσο στο σκέλος συγκέντρωσης των απουσιών, όσο στο σκέλος των υπηρεσιακών σημειωμάτων. Το να στέλνουμε κάθε μήνα σημείωμα, σε μαθητή που έχει πάνω από π.χ. 25 απουσίες, ακόμη και αν σταματήσει να απουσιάζει, το βρίσκω ανούσιο. Χάνουμε πολλές χρήσιμες ώρες από το χρόνο μας σε αυτή τη διαδικασία, όπως και με τα τηλεφωνήματα σε γονείς. Με την αύξηση του ωραρίου αυτό έγινε ακόμη πιο εμφανές, ιδιαίτερα σε όσους έχουν 23 ώρες την εβδομάδα, δηλ. τους νεώτερους.
 Επίσης το θέμα των ελλιπών στοιχείων, τηλεφώνων και διευθύνσεων είναι πολύ συχνό και τρέχει ο υπεύθυνος να βγάλει άκρη. Δεν μπορεί όμως όλα αυτά να γίνονται π.χ. σε ένα κενό, ανάμεσα σε δύο διδακτικές ώρες. Υπάρχει και η προετοιμασία (φωτοτυπίες κλπ) που πρέπει να γίνει για το μάθημα.

Ναί αυτό ακριβώς εννοώ. Είναι πολύς φόρτος δουλειάς και άχαρη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.