*

Αποστολέας Θέμα: Πρωτη φορα ωρομισθιος  (Αναγνώστηκε 23841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 10:40:40 πμ »
Ας υποθεσουμε λοιπον οτι μου δινουν ωρες στην ΠΔΣ.
Το επομενο βημα ποιο ειναι?

Μου τηλεφωνουν απο το σχολειο που θα πρεπει να δουλεψω? Και συνενοουμαι για τα διαδικαστικα? Τι θα διδαξω, ποιο το βιβλιο, ποια η διδακτεα υλη κλπ?

Ειμαι αρχαριος, βοηθειστε με!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:25:14 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 10:51:11 πμ »
Mην αγχώνεσαι,τα πράγματα είναι απλά.Για τα διαδικαστικά θα υπογράψεις την σύμβαση οπου αναφέρει ημέρα ανάληψης και αριθμό ωρών που θα διδάξεις.Θα διδάξεις απο το βιβλίο που διδάσκονται στο σχολείο και θα το πάρεις απο το σχολείο.Τώρα επειδή τα παιδιά έχουν προχωρήσει σε ύλη πιθανόν να σου ζητήσουν να καλύψεις κάποια κενά ή και να σου πούν να ξεκινήσετε απο εκει που είναι.Αυτό θα το αποφασίσεις μαζί με τα παιδιά αν και η ΠΔΣ σκοπό έχει να καλύψει τα κενά.
Για την διδακτέα ύλη μπορεις να την ζητήσεις και απο τον Καθηγητή του πρωϊνού προγράμματος, να βρεις τις οδηγίες, τα βιβλία του καθηγητή και ειδικά αν είναι Γ΄Λυκείου έχει σταλεί στα σχολεία εδω και καιρό.

Τι ειδικότητα είσαι?

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 11:10:00 πμ »
πε9 ειμαι.

Ειναι νεα διαδικασια. Αν δεν ειχαμε και τα φορουμ να αλληλοβοηθιομαστε θα ημασταν στα τυφλα. Δυο ερωτησεις εκανα στην Β/βαθμια και μου την ειπαν. 'Δεν εισαι ενημερωμενος, να πας να σου τα πουνε σε σχολεια, ενημερωσου γιατι θα σε φανε κλπ'. Και να φανταστειτε οτι εδω και 1,5 χρονο συνεχως ρωταω και ενημερωνομαι.

Αληθεια, οι πινακες του e-aitisi ποτε θα δειξουν τα μορια που θα παιρνω? Ας πουμε, απο του χρονου την ανοιξη?

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 11:28:25 πμ »
Τα μόρια σου θα περαστούν στο σύστημα οταν θα κάνεις αίτηση για αναπλήρωση-ωρομισθία,συνήθως Ιούνιο
Οι νέοι πίνακες  βγαίνουν  καλοκαίρι, πριν τους διορισμούς.Μήνα δεν προσδιορίζω ακριβώς γιατι φέτος έγινε χαμός που είχαμε και τα αποτελέσματα του ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:25:14 »

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 12:13:23 μμ »
vikoulaki σε ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες. Αν εχω αλλη απορια στην πορεια, θα ποσταρω, η αλληλοβοηθεια εδω ειναι το πιο σημαντικο πραγμα. :)

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 11:30:18 μμ »
Πειτε μου κατι.

Για να 'παραμεινει' κανεις στους πινακες του e-aitisi, πρεπει να κανει καθε χρονο αιτηση?
Απλα για να διατηρει το ονομα του στους πινακες?

Αν εκανες μια φορα αιτηση και γραφτηκε το ονομα σου, κι επειτα κανεις χρονια να ασχοληθεις με την εκπαιδευση, αν δεν κανεις αιτηση, σε διαγραφουν?
Τι ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 07:19:19 πμ »
Θα διδάξεις απο το βιβλίο που διδάσκονται στο σχολείο και θα το πάρεις απο το σχολείο.

Δε νομιζω. Εμενα μου ειπαν οτι ο αριθμος βιβλιων ειναι αυστηρα μετρημενος και πρεπει να φερω το δικο μου βιβλιο.

Αν σε παρουν ωρομισθιο στην ΠΔΣ να θυμασαι οτι το μαθημα ειναι "φροντιστηριακο", ειναι παιδια λυκειου που δινουν πανελληνιες και δεν πανε φροντιστηριο για να ερθουν στην Προσθετη. Πρεπει να τους βοηθησεις οσο περισσοτερο μπορεις σε αυτο το κρισιμο σημειο της ζωης τους, δηλ. να εισαι πολυ οργανωμενος με την υλη, ασκησεις εκτος βιβλιου, θεματα Παν/νιων κλπ., οπως θα ησουν και σε ενα φροντιστηριο.

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 08:09:18 πμ »
utenar, θα διδαξω πρωτη φορα, αν τελικα μου δωσουν ωρες, μαλλον ειπαν θα μου δωσουν σχετικα βατο μαθημα, διοτι αλλιως με τη μια στα δυσκολα, ειναι και λυκειο, δεν ξερω πως θα τα βγαλω περα.

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 02:34:53 πμ »
Πειτε μου κατι.

Για να 'παραμεινει' κανεις στους πινακες του e-aitisi, πρεπει να κανει καθε χρονο αιτηση?
Απλα για να διατηρει το ονομα του στους πινακες?

Αν εκανες μια φορα αιτηση και γραφτηκε το ονομα σου, κι επειτα κανεις χρονια να ασχοληθεις με την εκπαιδευση, αν δεν κανεις αιτηση, σε διαγραφουν?
Τι ισχυει?

Ξερει κανεις???

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 07:12:42 πμ »
Πειτε μου κατι.

Για να 'παραμεινει' κανεις στους πινακες του e-aitisi, πρεπει να κανει καθε χρονο αιτηση?
Απλα για να διατηρει το ονομα του στους πινακες?

Αν εκανες μια φορα αιτηση και γραφτηκε το ονομα σου, κι επειτα κανεις χρονια να ασχοληθεις με την εκπαιδευση, αν δεν κανεις αιτηση, σε διαγραφουν?
Τι ισχυει?

Ξερει κανεις???

Αν δεν κανεις αιτηση, εννοειται οτι δε θα δεις το ονομα σου στον πινακα, αφου αιτηση κανουν οσοι ενδιαφερονται να δουλεψουν ως αναπληρωτες-ωρομισθιοι εκεινο το σχολικο ετος. Αν εχεις μορια προϋπηρεσιας δεν τα χανεις, ουτε τα μορια ΑΣΕΠ μεχρι να γινει ο επομενος διαγωνισμος (οπότε του προηγουμενου διαγωνισμου μειωνονται στο μισο). Οταν ξανακανεις αιτηση, θα ξαναδεις το ονομα σου. Και μια φορα μονο να εχεις κανει αιτηση, τα προσωπικα σου στοιχεια διατηρουνται εφαπαξ στο Ολοκληρωμενο Πληροφοριακο Συστημα που χρησιμοποιει το Υπουργειο. Απλα με τη νεα αιτηση ενημερωνονται. (εμενα με βρηκαν πανευκολα κι ας ειχα κανει αιτηση τελευταια φορα πριν 6 χρονια)

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 06:49:46 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι φιλόλογος και με κάλεσαν για πρώτη φορά εφέτος ωρομίσθιο για να αντικαταστήσω την προηγούμενη φιλόλογο(αναπληρώτρια πλέον σε άλλο μέρος). Έχω την εξής απορία. Γίνεται να λήξει η σύμβαση μου αν έρθει σε ύστερη φάση αναπληρωτρια ?? Νομικώς γίνεται, αλλά ρωτάω κατά πόσον είναι σύνηθες και αν γινόταν πότε θα γινόταν....(πχ στην 4 φάση αναπληρωτών?) Ευχαριστώ!  ;)

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 06:57:25 μμ »
Κι εγω δουλευα περισυ ωρομισθια στη δευτεροβαθμια και στη συμβαση το ελεγε καθαρα οτι η συμβαση μου ληγει εαν παρουσιαστει αναπληρωτης...Θεωρω οτι ειναι πιθανο να γινει....Εγω την γλιτωσα γιατι με ειχαν παρει Φεβρουαριο οποτε δεν ακολουθησαν αναπληρωτες μετα....Αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω ας μας διαφωτισει....
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 08:31:13 μμ »
η συμβαση εγραφε οτι φευγεις αν ερθει ωρομισθιος? Αυτο δεν το εχω ξανακουσει

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 08:39:58 μμ »
Ο ωρομισθιος φευγει αν ερθει αναπληρωτης....Η περσινη συμβαση μου λεει ''Αναθετουμε την διδασκαλια μαθηματων της ειδικοτητας της με ωριαια αντιμισθια και μεχρι την προσληψη προσωρινων αναπληρωτων στην παρακατω εκπαιδευτικο με εβδομαδιαια απασχοληση...''Αυτα λεει η συμβαση της δευτεροβαθμιας
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159764
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 269
Σύνολο: 292

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.