*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας  (Αναγνώστηκε 216231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #448 στις: Απρίλιος 13, 2015, 09:23:21 μμ »
"Σύμφωνα με τον ιδρυτικό νόμο του ΔΟΑΤΑΠ 3328/2005 η διαδικασία αναγνώρισης τίτλου της αλλοδαπής πρέπει να ολοκληρωθεί εντός 3 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης όλων των απαραιτήτων δικαιολογητικών και έχουν πραγματοποιηθεί όλες οι επιμέρους ενέργειες ελέγχου τους".
Μήπως θα έπρεπε με βάση τον παραπάνω νόμο να κάνουμε όλοι μαζί κάποιες ενέργειες;
Ο δικός μου φάκελος φαίνεται ως πλήρης από την 29η/1/2015 κι ακόμα τίποτα....

καλησπέρα και χρόνια πολλά,

προσωπικα επικοινωνησα με δοαταπ και με ενημέρωσε πως εχουν ξεκινησει οι αναγνωρίσεις...ως προς την αργοπορία υποθέτω πως οφείλεται σε έλλειψη προσωπικού...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Κατερίνα Μ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #449 στις: Απρίλιος 15, 2015, 07:50:01 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία και Διοίκηση με πτυχίο τελείωσα τον Σεπτέμβρη. Με την καθυστέρηση που υπήρξε απο τον ΔΟΑΤΑΠ το πήρα τον Δεκέμβρη. Κατέθεσα τα δικαιολογητικά 29 Δεκεμβρίου και ακόμα να έχω την αναγνώριση. Ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα.
Πρέπει να κινητοποιηθούμε  σαν τους προηγούμενους που πήραν την αναγνώριση σε τρεις εβδομάδες. Μέσω αυτού του forum συνεννοήθηκαν και έστειλαν ομαδική επιστολή στον ΔΟΑΤΑΠ. Είναι απαράδεκτα μεγάλη η καθυστέρηση. Πρέπει κάτι να γίνει. Ας ενημερώσουν όσοι δεν έχουν αναγνώριση ακόμα να δούμε τι θα κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος xrixri4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #450 στις: Απρίλιος 15, 2015, 10:47:13 μμ »
Ποιοι πήραν αναγνώριση σε 3 εβδομάδες? ΑΝ γνωρίζεις τι έκαναν να ακολουθήσουμε την ίδια διαδικασία κι εμεις . Έχω αριθμο πρωτ. από 29 Σεπτέμβρη και απο εβδομάδα σε εβδομάδα μου λένε να περιμένω. Ακόμη τίποτε και σήμερα ο Παπαβλασόπουλος έλειπε. Γνωρίζεις αν κάποιος από το Σεπτέμβρη πήρε αναγνώριση στα χέρια του? Εγω και κάποιοι ακόμα σκεφτόμαστε να στείλουμε δικηγόρο πλέον.

Αποσυνδεδεμένος Κατερίνα Μ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #451 στις: Απρίλιος 15, 2015, 11:06:55 μμ »
Από το Παν/μιο μου είπαν ότι οι προηγούμενοι (μάλλον του Ιουνίου του 2014 αλλά σίγουρα ξέρω για αυτούς που τελείωσαν τον Ιανουάριο του 2014) πήραν αναγνώριση σε τρεις εβδομάδες. Αφού συνεννοήθηκαν μέσω αυτού του forum υπέγραψαν και έστειλαν ομαδική επιστολή στον ΔΟΑΤΑΠ και πέτυχαν ομαδικά την αναγνώριση γρήγορα. Εγώ γνωρίζω άλλους δύο του Σεπτεμβρίου ας κινητοποιηθούμε και ας προσπαθήσουμε να βρούμε και άλλους ώστε να κάνουμε το ίδιο και να τους ειδοποιήσουμε οτι θα κινηθούμε νομικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #452 στις: Απρίλιος 15, 2015, 11:57:47 μμ »
Ποιοι πήραν αναγνώριση σε 3 εβδομάδες? ΑΝ γνωρίζεις τι έκαναν να ακολουθήσουμε την ίδια διαδικασία κι εμεις . Έχω αριθμο πρωτ. από 29 Σεπτέμβρη και απο εβδομάδα σε εβδομάδα μου λένε να περιμένω. Ακόμη τίποτε και σήμερα ο Παπαβλασόπουλος έλειπε. Γνωρίζεις αν κάποιος από το Σεπτέμβρη πήρε αναγνώριση στα χέρια του? Εγω και κάποιοι ακόμα σκεφτόμαστε να στείλουμε δικηγόρο πλέον.

Συγγνώμη έχεις καταθέσει αίτηση για αναγνωριση απο τις 29/9/2014 και δεν έχεις ακόμη πράξη αναγνώρισης στα χέρια σου???????????????????????????????????????????
Κοντεύεις 7 μήνες για αναγνώριση???????????????????????????????????????????

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #453 στις: Απρίλιος 16, 2015, 12:24:25 πμ »
Ποιοι πήραν αναγνώριση σε 3 εβδομάδες? ΑΝ γνωρίζεις τι έκαναν να ακολουθήσουμε την ίδια διαδικασία κι εμεις . Έχω αριθμο πρωτ. από 29 Σεπτέμβρη και απο εβδομάδα σε εβδομάδα μου λένε να περιμένω. Ακόμη τίποτε και σήμερα ο Παπαβλασόπουλος έλειπε. Γνωρίζεις αν κάποιος από το Σεπτέμβρη πήρε αναγνώριση στα χέρια του? Εγω και κάποιοι ακόμα σκεφτόμαστε να στείλουμε δικηγόρο πλέον.
Παίζονται πολλά στον ΔΟΑΤΑΠ. Στο δικό μας κάποιοι πήραμε την αναγνώριση στους 5,5 μήνες ενώ εξακριβωμένα κάποιοι άλλοι την πήραν στον 1 μήνα και έκαναν παπαπαπαπα τις πάπιες.
Μία από αυτές φιλόλογος - καρακάξα - πάπια είχε δώσει φιλοδώρημα ακόμα και στον ταχυδρόμο ώστε να της φέρει το πτυχίο αμέσως όταν αυτό φτάσει από το πανεπιστήμιο για να το καταθέσει ΔΟΑΤΑΠ.  :o

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #454 στις: Απρίλιος 16, 2015, 12:30:24 πμ »
Παράθεση
Συγγνώμη έχεις καταθέσει αίτηση για αναγνωριση απο τις 29/9/2014 και δεν έχεις ακόμη πράξη αναγνώρισης στα χέρια σου???????????????????????????????????????????
Κοντεύεις 7 μήνες για αναγνώριση???????????????????????????????????????????

Αγαπητέ andreas 18.02 εσύ κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό ή απλά ασχολείσαι με τους άλλους λέγοντας τη γνώμη σου και απολαμβάνοντας όταν κάτι δεν πάει πολύ καλά; Σε ρωτώ γιατί έχω διαπιστώσει ότι έχεις γνώμη στο forum για όλα τα μεταπτυχιακά και με προβληματίζει αυτό.

Για να μην αγχώνεσαι πάντως σου λέω ότι η συνάδελφος έχει στείλει τα χαρτιά της από 29 Σεπτεμβρίου αλλά το Πανεπιστήμιο έστειλε το πτυχίο της στον δοαταπ περίπου τον Ιανουάριο. Νοιώθεις κάπως πιο ανακουφισμένος τώρα;

Αποσυνδεδεμένος Fista

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #455 στις: Απρίλιος 16, 2015, 10:21:03 πμ »
Καλημέρα,υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας διαφωτίσει σχετικά με την διαδικασία που ακολουθείται αφότου περάσει κάποιος όλα τα μαθήματα;Τι δικαιολογητικά χρειάζονται;Τι παράβολα;Τι οφείλει να στείλει το πανεπιστήμιο σε μας και τι στο Δοαταπ;Έμεις τι έγγραφα πρέπει να συγκεντρώσουμε και να αποστείλουμε;Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #456 στις: Απρίλιος 16, 2015, 10:58:51 πμ »
Αγαπητέ andreas 18.02 εσύ κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό ή απλά ασχολείσαι με τους άλλους λέγοντας τη γνώμη σου και απολαμβάνοντας όταν κάτι δεν πάει πολύ καλά; Σε ρωτώ γιατί έχω διαπιστώσει ότι έχεις γνώμη στο forum για όλα τα μεταπτυχιακά και με προβληματίζει αυτό.

Για να μην αγχώνεσαι πάντως σου λέω ότι η συνάδελφος έχει στείλει τα χαρτιά της από 29 Σεπτεμβρίου αλλά το Πανεπιστήμιο έστειλε το πτυχίο της στον δοαταπ περίπου τον Ιανουάριο. Νοιώθεις κάπως πιο ανακουφισμένος τώρα;

Το τι θα πω και πότε είναι δικό μου θέμα και των διαχειριστών που ελέγχουν το φορουμ. Εαν εσυ έχεις νευράκια και ξεσπάς κατά αυτο τον τρόπο τότε είναι δικό σου θέμα. Επίσης, δεν νομίζω να σου απηύθυνα ερώτημα για να μου απαντήσεις. Εκτός και αν λογίζεσαι ως δικηγόρος.-

Υ.Γ. Εμένα με ''προβληματίζει'' οτι εχεις τόσο ελεύθερο χρόνο που κάθεσαι και κατασκοπεύεις σε ποια θέματα γράφω και με ποια συχνότητα.-
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2015, 11:00:36 πμ από andreas18.02 »

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #457 στις: Απρίλιος 16, 2015, 12:04:53 μμ »
παιδια εγω το καλοκαιρι 2014 πηρα αναγνωριση από δοαταπ σε 20 περιπου μερες χωρις γνωστο χωρις πιεσεις!!!!

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #458 στις: Απρίλιος 16, 2015, 12:32:35 μμ »
Ολοκλήρωσα τέλος σεπτεμβρίου 2014 το μεταπτυχιακό και το πτυχίο από το πανεπιστήμιο πήγε τον Ιανουάριο του 2015. Ακόμη περιμένω την αναγνώριση. Από το Δοαταπ υποστηρίζουν ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την ολιγωρία του πανεπιστημίου , κάτι που το πανεπιστήμιο δεν το αρνείται απλά το παρουσιάζει με το δικό του τρόπο. Πρέπει άμεσα όσοι τελειώσαμε τον Σεπτεμβρη να κατακλείσουμε το Δοαταπ με email που όμως θα κοινοποιούνται και στο γραφείο του Υπουργού Παιδείας.Μίλησα με το γραφείο του Υπουργού (έκανα τα παράπονα) και ο υπάλληλος εκεί δήλωσε άγνοια.

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #459 στις: Απρίλιος 16, 2015, 05:39:21 μμ »
Αν κάνετε κάποια κίνηση...είμαι κι εγώ μέσα! Κατέθεσα την αίτηση στις 29/10/2015.
Σίγουρα το Πανεπιστήμιο έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη, αλλά και ο ΔΟΑΤΑΠ από τον Ιανουάριο (αν πήγαν τότε τα χαρτιά, γιατί εγώ έλαβα το πτυχίο μου στα μέσα Δεκεμβρίου) δεν δικαιολογείται. Έχουν περάσει 4 μήνες!!!!
Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε και το Πανεπιστήμιο να αναλάβει τις ευθύνες του και να πιέσει. Εμείς ήμασταν συνεπείς στις υποχρεώσεις μας και το ίδιο πρέπει να απαιτήσουμε κι από αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #460 στις: Απρίλιος 16, 2015, 10:46:51 μμ »
Παράθεση
Το τι θα πω και πότε είναι δικό μου θέμα και των διαχειριστών που ελέγχουν το φορουμ. Εαν εσυ έχεις νευράκια και ξεσπάς κατά αυτο τον τρόπο τότε είναι δικό σου θέμα. Επίσης, δεν νομίζω να σου απηύθυνα ερώτημα για να μου απαντήσεις. Εκτός και αν λογίζεσαι ως δικηγόρος.-

Υ.Γ. Εμένα με ''προβληματίζει'' οτι εχεις τόσο ελεύθερο χρόνο που κάθεσαι και κατασκοπεύεις σε ποια θέματα γράφω και με ποια συχνότητα.-

Μην σε "προβληματίζει" ο ελεύθερος χρόνος  μου. Έχω μόλις τελειώσει το μεταπτυχιακό μου και απολαμβάνω μετά από πολύ καιρό τη χαρά της ξεκούρασης. Μάλιστα μπαίνω καθημερινά στο forum γιατί επιθυμώ να βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ άλλους συναδέλφους που κάνουν το μεταπτυχιακό τους και έχουν απορίες. Αυτά. Δεν πρόκειται να απαντήσω σε νέα πρόκλησή σου. Θα κλείσω μόνο με ένα σοφό απόφθεγμα των προγόνων μας "Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια". Καλό σου βράδυ και καλά να περνάς.

Αποσυνδεδεμένος elvide

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #461 στις: Απρίλιος 17, 2015, 05:57:21 μμ »
Παιδιά καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!!!
Θα ήθελα αν κάποιος έχει τελειώσει το μεταπτυχιακό είτε το Σεπτέμβρη 2014 είτε τον Ιανουάριο του 2015 και του έχουν αναγνωρίσει το πτυχίο στο ΔΟΑΤΑΠ, να μας ενημερώσει να δούμε τι πραγματικά συμβαίνει.
Μέχρι και τον Ιούνιο του 2014 όσοι τελείωσαν τους αναγνώρισε το ΔΟΑΤΑΠ το μεταπτυχιακό. Το πόσο σύντομα δεν έχει και τόση σημασία, γιατί φοβάμαι ότι από τότε και στο εξής δεν αναγνώρισαν άλλους τίτλους.
Εγώ προσωπικά που είχα μιλήσει με τον Παπαβλασόπουλο(Νοέμβριο 2014), μου είχε πει ότι υπήρχε κάποιο θέμα με τους τίτλους, που κατά τη γνώμη του θα λυνόταν μέχρι τα Χριστούγεννα. Έτσι δεν αναγνωριζόταν το μεταπτυχιακό εκείνη την περίοδο μέχρι να άλλαζε το Πανεπιστήμιο της Κύπρου κάποια πράγματα που τους είχαν ζητήσει. Στη συνέχεια μου είπε όταν ξαναπήγα το Δεκάμβριο, ότι άλλαξαν από το Πανεπιστήμιο ότι τους ζήτησαν και μένει να συνεδριάσουν εδώ στο ΔΟΑΤΑΠ. Το θέμα είναι τι γίνεται; Λύθηκε το πρόβλημα;
Επίσης από το Πανεπιστήμιο είναι καθησυχαστικοί, Τι άλλο θα είναι με 6000 ευρώ;
Δεν θα' πρεπε και αυτοί να πιέσουν από την πλευρά τους να λυθεί το θέμα όσο πιο σύντομα γίνεται;
Ας μάθουμε λοιπόν πρώτα αν αναγνωρίζεται αυτή τη στιγμή το μεταπτυχιακό και στη συνέχεια βλέπουμε για το πόσο γρήγορα θα γίνει αυτό. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 424
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.