*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας  (Αναγνώστηκε 217095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 08:19:07 μμ »
Η δική μου απορία είναι το αν είμαστε όντως σίγουροι ότι  υπάρχει πρόβλημα ή αν είναι φήμη από στόμα σε στόμα που μεγαλοποιήθηκε. Η συζήτηση αν κατάλαβα καλά ξεκίνησε από την είδηση ότι έχει παγώσει η έκδοση πτυχίων από το πανεπιστήμιο, η οποία έχει επιβεβαιωθεί από το πανεπιστήμιο; . Μετά περάσαμε στο ότι (ενδεχομένως;) έχει παγώσει και η αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ, στη συζήτηση για νομικά μέτρα, και παραδίπλα στην ειδική αγωγή είναι σε άλλο σύμπαν. Γι' αυτό αναρωτιέμαι αν υπάρχει βάση στις ανησυχίες ή αν μεγαλοποιήθηκαν από κάποιον αγχώδη.
τα χαρτιά των αποφοίτων του Σεπτεμβρίου έπρεπε  να είχαν ήδη σταλεί στο ΔΟΑΤΑΠ. Αντί για αυτό λάβαμε το ακόλουθο μήνυμα:

Αγαπητοί φοιτητές,
 
Θα σας είναι ήδη γνωστό ότι ο ΔΟΑΤΑΠ έχει ζητήσει διάφορες διευκρινήσεις για τα εξ αποστάσεως προγράμματα, τόσο από το Πανεπιστήμιό μας, όσο και από την ΕΑΙΠ (Επιτροπή Αξιολόγησης Ιδιωτικών Πανεπιστημίων, στην Κύπρο).
 
Από την πλευρά μας έχουμε επισημάνει στον ΔΟΑΤΑΠ, ότι η εμπλοκή της ΕΑΙΠ δεν ήταν απαραίτητη, αφού τα προγράμματα μας είναι ήδη αναγνωρισμένα  από το κράτος, ενώ ο ρόλος της ΕΑΙΠ περιορίζεται σε αξιολόγηση της ποιότητας, προς περαιτέρω αναβάθμιση των προγραμμάτων που προσφέρουμε. Παρ’ όλα αυτά, αφού ο ΔΟΑΤΑΠ θεωρεί σημαντική την ανάμιξη της ΕΑΙΠ, εμείς σεβόμαστε την επιθυμία του και συνεργαζόμαστε στενά και με τα δύο σώματα (π.χ. έχουμε υποβάλει όλα τα αναγκαία στοιχεία στην ΕΑΙΠ).
 
Έχουμε ήδη παραλάβει τις εκθέσεις των ειδικών που διορίζει η ΕΑΙΠ και είναι όλες πολύ θετικές. Η επόμενη συνεδρία της ΕΑΙΠ στην οποία θα εξετάσει τις εκθέσεις αυτές, καθώς και διάφορα άλλα θέματα για τα οποία ζήτησε διευκρινήσεις ο ΔΟΑΤΑΠ, θα πραγματοποιηθεί στις 28 Νοεμβρίου 2014. Λογικό είναι ότι η ενημέρωση του ΔΟΑΤΑΠ θα γίνει στην συνέχεια, μέσα στον Δεκέμβριο.
 
Εν όψει των πιο πάνω εξελίξεων, το Πανεπιστήμιο μας θεωρεί φρόνιμο να καθυστερήσει για λίγο την έκδοση των πτυχίων των φοιτητών που μόλις έχουν συμπληρώσει τα προγράμματα σπουδών τους, για να δοθεί ο απαραίτητος χρόνος στον ΔΟΑΤΑΠ να ενημερωθεί και μελετήσει όποια στοιχεία επιθυμεί, καθώς και για να μας μεταβιβάσει οποιεσδήποτε παρατηρήσεις του.
 
Είμαστε στη διάθεση σας για οποιεσδήποτε διευκρινήσεις ή πρόσθετες πληροφορίες σας είναι χρήσιμες.
 
Με εκτίμηση,
Δρ. Νίκος Περιστιάνης
Πρόεδρος του Συμβουλίου


Τα συμπεράσματα δικά σου! Εγώ πάντως θορυβήθηκα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4189
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 08:35:42 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Προφανώς αυτό ήταν το μήνυμα που είχατε υπ' όψη και συζητούσατε όλοι σας, αλλά αν κάποιος δεν το έχει λάβει από το πανεπιστήμιο δεν μπορεί να παρακολουθήσει τη συζήτηση, η οποία φαίνεται σαν κλασική ανακύκλωση φημών με κάποια δόση αλήθειας. Προφανώς είναι για προβληματισμό, αν και φαντάζομαι ότι το νομικό θέμα της αναγνώρισης προηγούμενων ετών θα δίνει κάποιο έρεισμα για τη συνέχεια, τουλάχιστον για όσους διανύουμε ήδη τις σπουδές μας. Ελπίζω οι εξελίξεις να είναι θετικές!

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 08:43:40 μμ »
Ολοκλήρωσα και εγώ το μεταπτυχιακο τον Σεπτέμβρη επιικοινωνηςα με ΔΟΑΤΑΠ μου είπαν ότι η αίτηση μου βρίσκεται στην Αθήνα (μένω βόρεια Ελλάδα). Απο την στιγμή που αναγνωρίστηκαν  ήδη κάποιοι τίτλοι δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας εδώ αναγνωρίζονται από Βουλγαρία,Ιταλία που δεν ειναι τόσο απαιτητικά όπως της Κύπρου ψυχραιμία σας μιλάει ένας αγχώδης άνθρωπος


Αποσυνδεδεμένος mafeira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 09:56:37 μμ »
Για να στείλει email ο Δρ. Νίκος Περιστιάνης κάποιος λόγος θα υπήρχε και ο ίδιος παραδέχεται ότι έχει σταματήσει η έκδοση πτυχίων  όπου και αυτό δεν το καταλαβαίνω; Δηλαδή πως λειτουργεί, όποτε θέλουν εκδίδουν και όποτε θέλουν σταματάνε και για ποιο λόγο; Μου δίνει δύναμη που κάποιοι είσαστε θετικοί όπως ο Έσπερος αλλά δε μπορώ να διατηρήσω τη ψυχραιμία μου όταν ασχολούμαι τόσες ώρες της ημέρας με εργασίες, δραστηριότητες και διάβασμα, κάνω τόσα έξοδα γιατί δε μένω κοντά σε εξεταστικό κέντρο και τίθεται θέμα αμφισβήτησης. Μακάρι να έχει αίσιο τέλος γιατί δε μπορεί ένα πανεπιστήμιο να μην προστατεύει και να μην εξασφαλίζει τους φοιτητές του. Άλλα να υπόσχεται και άλλα  να βλέπουμε. Αν ενοχλεί ο όγκος των πτυχίων ας βάλουν οι άνθρωποι της σχολής ένα όριο και όχι να μας πάρουν όλους στο λαιμό τους. Τα λεφτά των διδάκτρων,  των βιβλίων, των μετακινήσεων  δε μου περίσσευαν και κάθομαι και διαβάζω πολλές ώρες για να πάρω ένα αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό που το έχω ανάγκη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xrixri4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 10:50:53 μμ »
Ας περιμένουμε λοιπόν και βλέπουμε.... Μήπως κάποιος έχει επικοινωνήσει με ακαδημαϊκη σύμβουλο και έχει μάθει κάτι? Μήπως οι ώρες που παίρνω τηλ  εδω και μια εβδομάδα δεν είναι οι κατάλληλες! Στο μειλ που έχω στείλει ότι ζητώ βεβαίωση σπουδων και αναλυτική βαθμολογία παρά την εμπλοκή με το Δοαταπ, για εγγραφή μου σε Παν/μιο της Κύπρου, κανείς δε μου απάντησε. Αν η εμπλοκή είναι μόνο από την Ελλάδα δε δικαιούμεστε να έχουμε τίτλο για αυτές τις σπουδές? Για ποιο λόγο καθυστέρηση και σε αυτο?

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 11:14:46 μμ »


Mίλησα με την ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ (Ε.Α.Ι.Π.) στην Κύπρο. Η απάντηση ήταν ότι το πανεπιστήμιο Λευκωσίας δεν είχε πάρει τελική έγκριση από το συγκεκριμένο φορέα. Οπότε ο ΔΟΑΤΑΠ καλώς δεν το αναγνωρίζει. Ωστόσο και αυτοί διερωτούνται γιατί έχει αναγνωρίσει κάποια μεταπτυχιακά έως τώρα; Χαρακτηριστικά μου είπαν ότι το πανεπιστήμιο έσυρε την άμαξα πριν τον τροχό.
Στο πανεπιστήμιο μου είπαν ότι δεν υπάρχει ζήτημα και θα καθυστερήσει. Τα χρήματα που χάνουμε καθημερινά δε τα υπολογίζουν? Ντροπή τους. Τον Ιούνιο που είχε βγάλει ανακοίνωση το ΔΟΑΤΑΠ για ζήτημα αναγνώρισης , αυτοί έλεγαν ότι είναι αναγνωρισμένο. Δεν τους ενδιέφερε να το θωρακίσουν πλήρως, παρά μόνο να μας στέλνουν email για νέα προγράμματα και για να πληρώσουμε την τελετή αποφοίτησης , για τη διαφήμισή τους.
Πρέπει να πιέσουμε όλοι συνάδελφοι για λύση.

Ο τροχός είναι οι εγκρίσεις από ΔΟΑΤΑΠ και ΕΙΑΠ και η άμαξα είναι το μτπ
Η άποψη μου είναι ότι  το πρόβλημα προέκυψε γιατί το πανεπιστήμιο έδωσε μτπ και στην πορεία πήραν έγκριση απο ΔΟΑΤΑΠ (προσωρινή με κάποιες προυποθέσεις που θα έπρεπε να εκληρώσουν) αλλά αυτοί συνέχιζαν με τον ίδιο ρυθμό!

Αποσυνδεδεμένος panos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 08:22:05 πμ »
Επικοινώνησα με την ακαδημαϊκή σύμβουλο κ.Τζιακούρα.Ήταν απόλυτα καθησυχαστική αναφέροντας ότι υπεύθυνο για την εμπλοκή είναι το ΔΟΑΤΑΠ που ζητάει διευκρινίσεις που θα δοθούν στις 28/11.Σε ερώτησή μου γιατί δε στέλνουν τα πτυχία μου απάντησε ότι το κάνουν για να "προστατεύσουν"τους φοιτητές.Σε αναφορά μου για τη συνομιλία με την ΕΑΙΠ και συγκεκριμένα για το παράδειγμα με τον τροχό και την άμαξα μου είπε ότι ο συγκεκριμένος διάλογος δεν αρμόζει στο λεξιλόγιο που χρησιμοποιούν τα μέλη της ΕΑΙΠ και άρα δεν τον πιστεύει :D.
Επίσης μου είπε ότι το ΔΟΑΤΑΠ αναγνώρισε τις 2 προηγούμενες φουρνιές και έτσι είναι θέμα χρόνου να λυθεί το θέμα...
thank you Merlin

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 08:49:34 πμ »
Επικοινώνησα με την ακαδημαϊκή σύμβουλο κ.Τζιακούρα.Ήταν απόλυτα καθησυχαστική αναφέροντας ότι υπεύθυνο για την εμπλοκή είναι το ΔΟΑΤΑΠ που ζητάει διευκρινίσεις που θα δοθούν στις 28/11.Σε ερώτησή μου γιατί δε στέλνουν τα πτυχία μου απάντησε ότι το κάνουν για να "προστατεύσουν"τους φοιτητές.Σε αναφορά μου για τη συνομιλία με την ΕΑΙΠ και συγκεκριμένα για το παράδειγμα με τον τροχό και την άμαξα μου είπε ότι ο συγκεκριμένος διάλογος δεν αρμόζει στο λεξιλόγιο που χρησιμοποιούν τα μέλη της ΕΑΙΠ και άρα δεν τον πιστεύει :D.
Επίσης μου είπε ότι το ΔΟΑΤΑΠ αναγνώρισε τις 2 προηγούμενες φουρνιές και έτσι είναι θέμα χρόνου να λυθεί το θέμα...


Η κυρία Τζιακούρα έως την Παρασκευη παρέπεμπε στην κα Λεωνίδου για το ζήτημα. Νομίζω ότι η κα Τζιακούρα ας φυλάει τα ρούχα της να έχει τα μισά, γιατί η απάντηση είναι πραγματική. Η απάντηση δόθηκε όταν ζήτησα να μου περιγράψουν τί πρέπει να ΄στείλω (επίσημο έγγραφο)  στον ΕΑΙΠ, ώστε να πάρω απάντηση για το θέμα που έχει προκύψει.

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 03:22:09 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2014, 03:45:53 μμ από ioanna2012 »

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 03:39:39 μμ »
Παράθεση
Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας δεν έχει πάρει έγκριση από ΕΙΑΠ Κύπρου. Θα δείτε στην ιστοσελίδα http://www.ecpu.ac.cy/el/egkekrimena_programmata_spoudon/unic_egkekrimena_programmata_spoudon_el.pdf
Ότι δεν υπάρχει μπτ ειδικής αγωγής αναγνωρισμένο.
Θα δείτε στην ιστοσελίδα http://www.ecpu.ac.cy/el/egkekrimena_programmata_spoudon/euc_egkekrimena_programmata_spoudon_el.pdf
Ότι το Ευρωπαικό Πανεπιστήμιο Κύπρου υπάρχει μτπ ειδικής αγωγής αναγνωρισμένο.
Θα πρέπει να κοιτάξει ο καθένας να δει αν το μτπ που κάνει στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο το αναγνωρίζει ο ΕΙΑΠ Κύπρου

 Συγνώμη ioanna 2012 αλλά μη μας τρελαίνεις μες το μεσημέρι. Στη σελίδα 4 (κάτω- κάτω)του 1ου συνδέσμου που έχεις στο μήνυμά σου αναφέρει τόσο το "Ειδικής Αγωγής" όσο και το "Εκπαιδευτικής Ηγεσίας". Εσύ βλέπεις κάτι διαφορετικό που δε βλέπω εγώ;

Σε κάθε περίπτωση δε μπορούν να μη μας τα αναγνωρίσουν. Ακόμη και να μας είχε κοροϊδέψει το Πανεπιστήμιο (εγώ προσωπικά  δεν το πιστεύω) ποια είναι η θέση του ΔΟΑΤΑΠ και της Πολιτείας; Τόσο καιρό είχε αφήσει ελεύθερη διαφήμιση του Πανεπιστημίου όπου με μεγάλα γράμματα ανέφερε ότι είναι αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ. Επιπλέον ο ίδιος ο ΔΟΑΤΑΠ μας είχε πει πριν αρχίσουμε το μεταπτυχιακό ότι είναι αναγνωρισμένο. Εγώ η ίδια είχα πάρει τηλέφωνο.

Δεν περνά από κανενός το μυαλό ότι όλα γίνονται εσκεμμένα γιατί ξαφνικά ξύπνησαν και βλέπουν ότι τα χρήματα βγαίνουν στο εξωτερικό; Μήπως εγώ βλέπω φαντάσματα. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι θα πρέπει να δικαιωθούμε. Αρκετά. Έχουμε κουραστεί πολύ και έχουμε χαλάσει τόσα χρήματα για να τους τα χαρίσουμε. Και αν έκαναν λάθος. ΟΚ δεν πειράζει. Ας αναγνωρίσουν πρώτα όλα τα μτπ των φοιτητών που ήδη φοιτούν στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και μετά ας βγάλουν ανακοίνωση ότι θα αναγνωρίζονται μόνο της Βουλγαρίας, Ρουμανίας κλπ κλπ. Ε, μα έλεος πια.

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 03:51:01 μμ »
Είχα μια συνομιλία με το ΕΙΑΠ Κύπρου και μέσα από την συζήτηση και τον τρόπο που μου μίλησε κατάλαβα ότι δεν έχει αναγνωριστεί. Μου ανέφερε ότι έχουν γίνει λάθη από πολλές πλευρές!
Συγνώμη …. Παρασύρθηκα

Αποσυνδεδεμένος rainfpapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 07:27:53 μμ »
Παράθεση
Είχα μια συνομιλία με το ΕΙΑΠ Κύπρου και μέσα από την συζήτηση και τον τρόπο που μου μίλησε κατάλαβα ότι δεν έχει αναγνωριστεί. Μου ανέφερε ότι έχουν γίνει λάθη από πολλές πλευρές!
Συγνώμη …. Παρασύρθηκα

εγώ δεν μπορώ να γίνομαι μπαλάκι μεταξύ ΕΑΙΠ και ΔΟΑΤΑΠ.  Πληρώνω το Πανεπιστήμιο και οφείλει να δώσει ξεκάθαρη απάντηση άμεσα. Σε κάθε περίπτωση επιφυλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμα μου. Προτείνω να σταματήσουμε την καταβολή των διδάκτρων μέχρι να έχουμε θετική και οριστική απάντηση. Πρέπει να τους πιέσουμε όλοι μας.

Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 08:19:49 μμ »
Είχα μια συνομιλία με το ΕΙΑΠ Κύπρου και μέσα από την συζήτηση και τον τρόπο που μου μίλησε κατάλαβα ότι δεν έχει αναγνωριστεί. Μου ανέφερε ότι έχουν γίνει λάθη από πολλές πλευρές!
Συγνώμη …. Παρασύρθηκα
δηλ τζαμπα το κανουμε; Δεν θα παρει αναγνωριση;

Αποσυνδεδεμένος mafeira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 09:49:35 μμ »
δηλ τζαμπα το κανουμε; Δεν θα παρει αναγνωριση;
Αυτό αναρωτιόμαστε όλοι και έχουμε φρικάρει. Άντε να δοθεί ένα τέλος στην αγωνία όλων μας και αίσιο βέβαια μετά από τόσο κόπο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 750
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 742

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.