*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 512605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος student

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Η γνώση είναι δύναμη ^
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1134 στις: Μάιος 01, 2018, 01:28:49 μμ »
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ και εχω να συμπληρωσω το εξης: απο 1/1/2018 μετραει και η προυπηρεσια απο ιδιωτικα σχολεια για ΜΚ. τουλαχιστον στο υπουργειο παιδειας και υποτιθεται θα πρεπει να μετραει και στο υπουργειο εργασιας!
Στο Υπουργείο Εργασίας επικρατεί εργασιακός μεσαίωνας, αναγνωρίζουν για την ένταξη σε Μισθολογικά Κλιμάκια την προυπηρεσία στο Δημόσιο Τομέα και στον Ευρύτερο Δημοσιο Τομέα, ενώ βέβαια μοριοδοτούν κανονικά στην αξιολόγηση των ωρομισθίων - αναπληρωτών την επαγγελματική προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα.
Πρωτομαγιά , πολλοί ανθρωποι έχουν χύσει το αίμα τους για την εξασφάλιση των εργασιακών μας  διακαιωμάτων, ενώ η υποτίθεται η αριστερή κυβέρνηση κάνει πάρτυ με τα χρήματα των συμβασιούχων και μάλιστα στο Υπουργείο Εργασίας !!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΑ ΤΟΥΣ  ΑΠΟΔΟΘΟΥΝ ΕΥΘΥΝΕΣ !!! >:( αφού συνεχίζουν την ίδια ανάλγητη τακτική , ποιοι αυτοί που εχουν διοριστεί από τους φωταγωγούς και τις καταπακτές αφού ποτέ δεν έγινε ΑΣΕΠ για μονίμους υπαλλήλους του ΟΑΕΔ μόνο κοματικοί φωτογραφικοί διορισμοί !!! Ορίστε τα προσόντα των μονίμων εκπαιδευτικών του ΟΑΕΔ https://yperdiavgeia.gr/pdfjs/web/viewer.html?file=/decisions/downloadPdf/27856488 για να τα δουν και οι νεώτεροι και να καταλάβουν περί τίνος πρόκειται.Καμία σχέση το Υπουργείο Εργασίας με το Υπουργείο Παιδείας εκεί αποδίδουν ότι ανήκει και ότι πρέπει στον καθένα εργαζόμενο !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2018, 01:38:03 μμ από student »
Λατρεύω την αλήθεια ***

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:09 »

Αποσυνδεδεμένος pgenikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1135 στις: Μάιος 01, 2018, 06:04:56 μμ »
Επίσης συνάδελφοι, δεν μπορώ να καταλάβω πως επιτρέπετε σε εκπαιδευτικούς ΟΑΕΔ που έχουν υπερβεί το όριο συνταξιοδότησης να συνεχίζουν να ασκούν εκπαιδευτικό έργο στις ΕΠΑΣ....

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1136 στις: Μάιος 02, 2018, 06:18:12 μμ »
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως μόνιμοι με ένα Proficiency διδάσκουν αγγλική ορολογία σε κάποιες επας. Οι παρατυπίες που γίνονται στις επας είναι αμέτρητες, μάλλον πρέπει να εξυγιανθούν, κοινώς να κλείσουν.
Μόνιμοι με απολυτήριο Λυκείου δουλεύουν στη ΔΕΗ,είναι έτοιμοι να συνταξιοδοτηθούν και απόφοιτοι Πολυτεχνείου Ηλεκτρολόγων δε μπορούν να μπουν.Γιατί δε κλείνει η ΔΕΗ;μπορώ να σου δώσω απειρα παραδείγματα...;αυτο είναι το Ελληνικο κρατος

Αποσυνδεδεμένος oromisthiosss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1137 στις: Μάιος 02, 2018, 11:14:09 μμ »
Την συζήτηση για το Υπουργείο Παιδείας και το Υπουργείο Εργασίας την έχουμε κάνει και παλιότερα...οχι οτι δεν εγιναν φωτογραφικοί διορισμοί και στο Παιδείας παλιότερα...και αφού είναι τόσο δίκαιο το Υπουργείο Παιδείας γιατι δεν αναγνωρίζει και την προυπηρεσια των εκπαιδευτικών τεχνικών μαθημάτων όπως κάνει το Υπουργείο Εργασίας ;επίσης αν κάποιοι δε θελουν να δουλέψουν στο Υπουργείο Εργασίας ας μη το κάνουν και να πάνε στο Παιδείας που οι συνθήκες ειναι καλύτερες...γιατί δε το κάνουν να αφήσουν και κανένα άνεργο να δουλέψει..πολλοί εκπαιδευτικοί προερχόμενοι απο το Υπουργείο Παιδείας είναι ψηλά στους πίνακες και το παίζουν και σε διπλό ταμπλό (και στα δυο υπουργεία πιάνονται τα μόρια τους) κάτι που δε γίνεται για τους εκπαιδευτικούς που είχαν καθαρή προυπηρεσία στον ΟΑΕΔ. Γιατι δε μιλάμε γι αυτήν την αδικία;γιατί προφανώς κάποιους δε τους συμφέρει...

Αυτό που λες είναι υπεκφυγή κατά την γνώμη μου. Δηλαδή η λύση είναι να παραιτηθουμε και να σας αδειασουμε την γωνια, επειδη δεν σας αρεσει να ακουτε αληθειες;;Στο παιδειας πληρωνουν στην ωρα τους και τα κλιμακια αποδιδονται αμεσα..στις επας γιατι όχι;;Και κάτι τελευταίο, όποιος θα μπορούσε να είναι στο παιδειας εννοειται διαλεγει αυτο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:09 »

Αποσυνδεδεμένος student

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Η γνώση είναι δύναμη ^
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1138 στις: Μάιος 02, 2018, 11:53:43 μμ »
Αυτό που λες είναι υπεκφυγή κατά την γνώμη μου. Δηλαδή η λύση είναι να παραιτηθουμε και να σας αδειασουμε την γωνια, επειδη δεν σας αρεσει να ακουτε αληθειες;;Στο παιδειας πληρωνουν στην ωρα τους και τα κλιμακια αποδιδονται αμεσα..στις επας γιατι όχι;;Και κάτι τελευταίο, όποιος θα μπορούσε να είναι στο παιδειας εννοειται διαλεγει αυτο..

Σε ότι έχει να κάνει με την αναγνώριση προϋπηρεσίας απο το Υπουργείο Παιδείας των τεχνικών ειδικοτήτων δεν ευθύνονεται μόνο το Υπουργείο Παιδείας αλλά το έγγραφο που έπρεπε να στείλει η Διοίκηση του ΟΑΕΔ και ποτέ δεν έστειλε γιατί μας θέλει υποχείρια της. Αλλά πλέον οι αλήθειες λέγονται έχουν καταγραφεί στα εξώδικα και στις δικες που σύντομα θα ακολουθήσουν. Η διοίκηση και τα τσιράκια της θα αποστομωθουν και φυσικά θα αποδωθουν ευθύνες!!! Αυτοί που θα φύγουν είναι ολοι οσοι έχουν προσληφθεί αναξιοκρατικά !!!! Ντροπή σε όλους όσους υποστηρίζουν αυτήν την παρακμή !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2018, 08:27:21 πμ από student »
Λατρεύω την αλήθεια ***

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1139 στις: Μάιος 03, 2018, 08:59:42 πμ »
Αυτό που λες είναι υπεκφυγή κατά την γνώμη μου. Δηλαδή η λύση είναι να παραιτηθουμε και να σας αδειασουμε την γωνια, επειδη δεν σας αρεσει να ακουτε αληθειες;;Στο παιδειας πληρωνουν στην ωρα τους και τα κλιμακια αποδιδονται αμεσα..στις επας γιατι όχι;;Και κάτι τελευταίο, όποιος θα μπορούσε να είναι στο παιδειας εννοειται διαλεγει αυτο..
Δεν αντιλέγω ότι πρέπει να πληρώνονται στην ώρα τους οι ωρομισθιοι και αναπληρωτές με τα ΜΚ. Γνώριζες όμως κι εσύ όπως και άλλοι από τη στιγμή που θα έκανες τα χαρτιά σου στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ότι οι ΕΠΑΣ είναι αυτοδιοικούμενο όργανο και εκτός από το Υπουργείο Εργασίας κουμάντο κάνει και ο Διοικητής (και όχι μόνο).Αλήθειες δε λες μονο εσύ αλλά κι εγώ .Δε λέω να μου αδειάσεις τη γωνιά αλλά γιατί δε παλεύετε και για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας και φωνάζετε μόνο όταν δεν αποδόθηκαν σωστά τα ΜΚ; Όσο για το Υπουργείο Παιδείας είμαι σίγουρος ότι αυτό θα διαλέξεις.Αυτο μου θυμίζει:"αλλου τρως, αλλου πίνεις, αλλου  πας και το δ....εις"
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2018, 09:29:37 πμ από alexlion »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1140 στις: Μάιος 03, 2018, 09:09:15 πμ »
Συνάδελφοι η συζήτηση ξεκίνησε από τις πληρωμές, αλλά έχει οδηγηθεί σε άλλα θέματα διεκδικήσεων.
Σας παρακαλώ ανοίξτε ένα νέο θέμα και συζητήστε αυτά τα τα ζητήματα εκεί.

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1141 στις: Μάιος 03, 2018, 09:23:48 πμ »
Συνάδελφοι η συζήτηση ξεκίνησε από τις πληρωμές, αλλά έχει οδηγηθεί σε άλλα θέματα διεκδικήσεων.
Σας παρακαλώ ανοίξτε ένα νέο θέμα και συζητήστε αυτά τα τα ζητήματα εκεί.
Καλημέρα  Lasid...ελπίζω να είσαι καλά....καιρό είχαμε να τα πούμε....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1142 στις: Μάιος 03, 2018, 11:57:17 πμ »
Για να μην υπάρχει παρεξήγηση δεν είπα να μην τα συζητήσετε. Φυσικά και έχετε δίκιο σε όσα γράφετε. Η αναγνώριση της προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ από το ΥΠΠΕΘ ανήκει σε άλλα θέματα. Απλώς στο παρόν τόπικ κάποιοι μπαίνουν για να ενημερωθούν πότε πληρώνονται, για αυτό ζήτησα να ανοίξετε άλλο θέμα για να συζητήσετε π.χ. για την προϋπηρεσία.

Το pde είναι δημοκρατικό φόρουμ που φιλοξενεί τις απόψεις όλων, αρκεί να γίνονται σεβαστοί οι όροι χρήσης: http://www.pde.gr/index.php?topic=13

Αποσυνδεδεμένος oromisthiosss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1143 στις: Μάιος 03, 2018, 02:36:38 μμ »
Δεν αντιλέγω ότι πρέπει να πληρώνονται στην ώρα τους οι ωρομισθιοι και αναπληρωτές με τα ΜΚ. Γνώριζες όμως κι εσύ όπως και άλλοι από τη στιγμή που θα έκανες τα χαρτιά σου στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ότι οι ΕΠΑΣ είναι αυτοδιοικούμενο όργανο και εκτός από το Υπουργείο Εργασίας κουμάντο κάνει και ο Διοικητής (και όχι μόνο).Αλήθειες δε λες μονο εσύ αλλά κι εγώ .Δε λέω να μου αδειάσεις τη γωνιά αλλά γιατί δε παλεύετε και για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας και φωνάζετε μόνο όταν δεν αποδόθηκαν σωστά τα ΜΚ; Όσο για το Υπουργείο Παιδείας είμαι σίγουρος ότι αυτό θα διαλέξεις.Αυτο μου θυμίζει:"αλλου τρως, αλλου πίνεις, αλλου  πας και το δ....εις"
Γίνεστε αγενής αγαπητέ μου και μιλάτε με τρόπο που δεν αρμόζει σε εκπαιδευτικό. Φυσικά ο καθένας διεκδικεί το καλύτερο που θεωρεί για τον εαυτό του και κυρίως την αξιοκρατική αντιμετώπιση των προσόντων του. Θλιβομαι που βλέπω απαντήσεις που στηρίζουν την όλη κατάσταση και δεν υπάρχει καμία συναδελφικοτητα μεταξύ μας..

Αποσυνδεδεμένος oromisthiosss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1144 στις: Μάιος 03, 2018, 02:38:37 μμ »
Για να μην υπάρχει παρεξήγηση δεν είπα να μην τα συζητήσετε. Φυσικά και έχετε δίκιο σε όσα γράφετε. Η αναγνώριση της προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ από το ΥΠΠΕΘ ανήκει σε άλλα θέματα. Απλώς στο παρόν τόπικ κάποιοι μπαίνουν για να ενημερωθούν πότε πληρώνονται, για αυτό ζήτησα να ανοίξετε άλλο θέμα για να συζητήσετε π.χ. για την προϋπηρεσία.

Το pde είναι δημοκρατικό φόρουμ που φιλοξενεί τις απόψεις όλων, αρκεί να γίνονται σεβαστοί οι όροι χρήσης: http://www.pde.gr/index.php?topic=13
Νομίζω με όλο το θάρρος Lasid ότι η απόδοση των κλιμακιων και εν γένει των προσόντων μας, αγορά το θέμα της παρούσας συζήτησης.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1145 στις: Μάιος 03, 2018, 03:32:04 μμ »
Νομίζω με όλο το θάρρος Lasid ότι η απόδοση των κλιμακιων και εν γένει των προσόντων μας, αγορά το θέμα της παρούσας συζήτησης.
Δεν διαφωνώ σε αυτό. Όμως, για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας, υπάρχουν και άλλα θέματα.
Να κάνετε ό,τι μπορείτε για να διεκδικήσετε αυτά που δικαιούστε. Πάντα υποστηρίζω το δίκαιο!

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1146 στις: Μάιος 03, 2018, 07:47:39 μμ »
Γίνεστε αγενής αγαπητέ μου και μιλάτε με τρόπο που δεν αρμόζει σε εκπαιδευτικό. Φυσικά ο καθένας διεκδικεί το καλύτερο που θεωρεί για τον εαυτό του και κυρίως την αξιοκρατική αντιμετώπιση των προσόντων του. Θλιβομαι που βλέπω απαντήσεις που στηρίζουν την όλη κατάσταση και δεν υπάρχει καμία συναδελφικοτητα μεταξύ μας..
Δεν στηρίζω την όλη κατασταση...αντιθέτως...Έγραψα ενα μεγάλο κείμενο στο τελευταίο μηνυμά μου το οποίο σβήστηκε δυστυχώς...αυτο θα σου έλυνε όλες τις απορίες....Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος student

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Η γνώση είναι δύναμη ^
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1147 στις: Μάιος 08, 2018, 02:56:49 μμ »
Συνάδελφοι επιτέλους θετικά μαντάτα. Αναρτήθηκε σήμερα στη διαύγεια η επανακαταταξη των Μισθολογικών Κλιμακίων συναδέλφων με μεταπτυχιακό https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7%CE%A3%CE%A0%CE%924691%CE%A92-%CE%9B%CE%9A9. Ελάχιστα άτομα βέβαια αλλά αναμένουμε να συνεχιστεί ομαλά και γρήγορα η ροη και για τους υπόλοιπους όπως επίσης και για τους αναπληρωτες να γίνει η ορθη απόδοση των ΜΚ τους αφού ληφθούν υπόψη τα μεταπτυχιακά τους  καθως απο τον Οκτώβριο μέχρι σήμερα είναι ενταγμένοι σε ΜΚ1. Ευελπιστούμε για τη γρήγορη αποκατάσταση όλων των αδικιών !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2018, 06:52:58 μμ από student »
Λατρεύω την αλήθεια ***

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159576
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.