*

Αποστολέας Θέμα: Μετατάξεις από Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια-Αστικά κέντρα με πολύ λίγα μόρια  (Αναγνώστηκε 17234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
3657 νέες οργανικές θέσεις θα συσταθούν – μια εβδομάδα πριν τις εκλογές – συν 945 που είχαν συσταθεί με την Κοινή Υπουργική Απόφαση 50200/Δ1/04-05-2012 των Υπουργών Οικονομικών & Παιδείας (Σαχινίδης-Καθηγητής Μπαμπινιώτης) φτάνουμε στο «χορταστικό πακέτο» των 4602 οργανικών θέσεων.
Μια μικρή «λεπτομέρεια» όμως μένει να λυθεί: Οι υποχρεωτικές μετατάξεις των Αρβανιτόπουλου-Λοβέρδου, αυτό το μνημείο αδιαφάνειας, ανορθολογισμού και ρουσφετολογίας θα μπορέσουν να σταθούν, όπως είπες συνάδελφε Μπράτη, ή «θα πέσουν στα Διοικητικά Δικαστήρια»;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
«Στην τελική φάση βρίσκεται η διαδικασία σύστασης 3657 θέσεων εκπαιδευτικών ειδικοτήτων στην ΠΕ. (ΠΕ 05 ,06,07,08,11,16,19-20,32).Η σχετική υπουργική απόφαση θα εκδοθεί στις αρχές της επόμενης εβδομάδας»
Η ανάρτηση είναι στο fb του Μπράτη.
Όλο «ευχάριστα» έχει τελευταία ο αιρετός του ΚΥΣΠΕ.
Τους συναδέλφους ειδικοτήτων ΠΕ06 και ΠΕ11 που υπηρετούν με οργανική στην Πρωτοβάθμια και βλέπουν τους συναδέλφους τους της Δευτεροβάθμιας να πηγαίνουν στη Θεσσαλονίκη και στην Αττική ακόμη και με την έκτη απόφαση του Λοβέρδου τους ξέχασε;;; Μπράβο «φιλοξενία»!!!

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μου κάνει πραγματικά εντύπωση που συνάδελφος (ψευδώνυμο δεν θα αναφέρω), πλέον δεν "εμφανίζεται" στα τόπικ των μετατάξεων. Ίσως ικανοποιήθηκε η ένστασή του και πήρε τελικά μετάταξη. Το άτομο αυτό έχω να πω, πως είχε δείξει απίστευτη κακία και εμπάθεια, βρίζοντας τον κόσμο και αποκαλώντας τον ΒΥΣΜΑΤΑ με απαράδεκτο και απαίσιο τρόπο και ξεστομίζοντας και κατάρα στο πρόσωπό μου. Αν πήρε τελικά μετάταξη, του/της εκφράζω τα συγχαρητήριά μου και εύχομαι να μην τον/την αποκαλέσουν βύσμα, διότι ό,τι κοροιδεύεις το λούζεσαι...
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Μου κάνει πραγματικά εντύπωση που συνάδελφος (ψευδώνυμο δεν θα αναφέρω), πλέον δεν "εμφανίζεται" στα τόπικ των μετατάξεων. Ίσως ικανοποιήθηκε η ένστασή του και πήρε τελικά μετάταξη. Το άτομο αυτό έχω να πω, πως είχε δείξει απίστευτη κακία και εμπάθεια, βρίζοντας τον κόσμο και αποκαλώντας τον ΒΥΣΜΑΤΑ με απαράδεκτο και απαίσιο τρόπο και ξεστομίζοντας και κατάρα στο πρόσωπό μου. Αν πήρε τελικά μετάταξη, του/της εκφράζω τα συγχαρητήριά μου και εύχομαι να μην τον/την αποκαλέσουν βύσμα, διότι ό,τι κοροιδεύεις το λούζεσαι...
Γιατί δεν κατονομάζεις τον συνάδελφο?
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γιατί δεν κατονομάζεις τον συνάδελφο?
Δεν αναφερόμουν σε σένα αν αυτό εννοείς ή κατάλαβες....
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μεταταξη
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 10:06:46 μμ »
όταν βλέπεις (παρολα τα 80 μορια σου) να μην παιρνεις μεταθεση (οκ δεκτο) και τα λειτουργικα κενα που βαφτίζονται οργανικα να τα πιανουν κοσμος με 20,30,40,50,60,70 μορια η πλειοψηφια, τι πιθανοτητα εχεις να περιμενεις να συνταξιοδοτηθουν αυτοι για να πλησιασεις στο νομο/περιοχη σου?καμια..μονο αν φυγει καποιος παλιος από προυπαρχουσες ειδικοτητες..τετοια πανωλεθρια για μας που προυπηρχαμε στην πρωτοβαθμια κανεις δε το φανταζοταν

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Γιατί τόσο απογοήτευση από τους συναδέλφους των ειδικοτήτων της Πρωτοβάθμιας; Ψεκασμένοι είναι;;;

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 10:31:06 μμ »
απλα αυτοχαρακτηρίζεσαι με το να ειρωνεύεσαι και να προσβαλλεις..λυπάμαι αν δεν μπορεις να καταλάβεις ότι μπηκαν εμβόλιμα εκατοντάδες ατομα μπροστα μας με λιγοτερα μορια..φυσικα για σας ηταν μαννα εξ ουρανου, μια ωραιοτατη μεταθεση από το πουθενα αλλα για εμας ηταν πανωλεθρια και συνεχως θα το βρίσκουμε μπροστα μας στο μελλον..

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απλά απελπισμένοι: γιατί μετά από 18 χρόνια προϋπηρεσίας ΔΕΝ μπορώ να μετατεθώ στο Βορρά!!!!!!Ενώ έχουν έρθει δεκάδες με ΛΙΓΟΤΕΡΑ μόρια από εμένα (αποδεδειγμένα γιατί οι περισσότεροι βρίσκονται στις λίστες μεταθέσεων της φετινής χρονιά, όπου φαίνονται αναλυτικά ΟΛΑ τα μόρια. Μια απλή αναζήτηση θα σας πείσει).



Γιατί τόσο απογοήτευση από τους συναδέλφους των ειδικοτήτων της Πρωτοβάθμιας; Ψεκασμένοι είναι;;;

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το εξής:
Κλάδος ΠΕ19-20
Υποχρεωτικές μετατάξεις από ΠΥΣΔΕ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ Β' σε ΠΥΣΠΕ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ Β'
Πλεονάζοντες στη Δ/θμια: 22
Κενές θέσεις στην Α/θμια: 25

Στην 1η φάση (28/8/13) πηγαίνουν με μετάταξη 22 άτομα (11 άτομα που ανήκαν στο ΠΥΣΔΕ Θεσ/νικης Β' και 11 άτομα που ήρθαν από άλλα ΠΥΣΔΕ, τόσο της ίδιας περιφέρειας όσο και εκτός της περιφέρειας Μακεδονίας). Ο τελευταίος συνάδελφος από εκτός ΠΥΣΔΕ Θεσ/νίκης Β' έχει 86,52 μόρια. Δηλαδή η βάση είναι τα 86,52 μόρια.

Στη 2η φάση (1η των ενστάσεων) (7/10/13) έρχονται άλλα 25 άτομα (19 άτομα από το ΠΥΣΔΕ Θεσ/νίκης Β' και 6 από άλλα ΠΥΣΔΕ). Αυτά τα 6 άτομα από άλλα ΠΥΣΔΕ έχουν όλα λιγότερα μόρια από τα 86,52 που ήταν η βάση της 1ης φάσης. Μάλιστα ο τελευταίος από αυτούς τους 6 έχει 47 μόρια (οργανική Δ.Ε. Πειραιά).

Το ερώτημα μου είναι πως ικανοποιήθηκαν αυτές οι ενστάσεις από τη στιγμή που κανείς από τους 11 τους εκτός ΠΥΣΔΕ της 1ης φάσης δεν είχε λιγότερα μόρια από τους 6 της 2ης φάσης; Που βάσισαν την ένσταση τους;
Επίσης, πως γίνεται ενώ υπάρχουν μόνο 3 ακόμη κενά, να ικανοποιούνται άλλες 22 ενστάσεις; Δεν θα έπρεπε να ικανοποιήσουν μόνο 3 ενστάσεις;

Ευχαριστώ

 

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το εξής:
Κλάδος ΠΕ19-20
Υποχρεωτικές μετατάξεις από ΠΥΣΔΕ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ Β' σε ΠΥΣΠΕ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ Β'
Πλεονάζοντες στη Δ/θμια: 22
Μήπως όλοι μας να κάνουμε μια τέτοια ανάλυση και να τη στείλουμε στο Υπουργείο για να καταλάβουν ότι η νοημοσύνη μας είναι πάνω από τη δική τους;;;;;Να το καταλάβουν ΟΛΟΙ οι πρώην και ΟΛΟΙ οι μελλοντικοί!!!!!

Κενές θέσεις στην Α/θμια: 25

Στην 1η φάση (28/8/13) πηγαίνουν με μετάταξη 22 άτομα (11 άτομα που ανήκαν στο ΠΥΣΔΕ Θεσ/νικης Β' και 11 άτομα που ήρθαν από άλλα ΠΥΣΔΕ, τόσο της ίδιας περιφέρειας όσο και εκτός της περιφέρειας Μακεδονίας). Ο τελευταίος συνάδελφος από εκτός ΠΥΣΔΕ Θεσ/νίκης Β' έχει 86,52 μόρια. Δηλαδή η βάση είναι τα 86,52 μόρια.

Στη 2η φάση (1η των ενστάσεων) (7/10/13) έρχονται άλλα 25 άτομα (19 άτομα από το ΠΥΣΔΕ Θεσ/νίκης Β' και 6 από άλλα ΠΥΣΔΕ). Αυτά τα 6 άτομα από άλλα ΠΥΣΔΕ έχουν όλα λιγότερα μόρια από τα 86,52 που ήταν η βάση της 1ης φάσης. Μάλιστα ο τελευταίος από αυτούς τους 6 έχει 47 μόρια (οργανική Δ.Ε. Πειραιά).

Το ερώτημα μου είναι πως ικανοποιήθηκαν αυτές οι ενστάσεις από τη στιγμή που κανείς από τους 11 τους εκτός ΠΥΣΔΕ της 1ης φάσης δεν είχε λιγότερα μόρια από τους 6 της 2ης φάσης; Που βάσισαν την ένσταση τους;
Επίσης, πως γίνεται ενώ υπάρχουν μόνο 3 ακόμη κενά, να ικανοποιούνται άλλες 22 ενστάσεις; Δεν θα έπρεπε να ικανοποιήσουν μόνο 3 ενστάσεις;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Το σωστό είναι να ακυρωθούν και να γίνει εκ νέου πρόσκληση για αιτήσεις με συγκεκριμένα κριτήρια και όχι νεφελώδη κείμενα που δεν ξέρεις τι και πώς όπως ήταν η πρόσκληση για τις λεγόμενες υποχρεωτικές μετατάξεις. Δεν είναι δυνατόν να παίζουμε κορώνα ή γράμματα τη ζωή μας και τους κόπους μας ετών.


Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1709
    • Προφίλ
Επισης σωστο ειναι να ακυρωθουν οι βυσματικες μεταθεσεις, οπου επρεπε να παρει μεταθεση ο 15ος κι ας μην υπηρχαν κενα και γεμισαν οι πολεις διαθεσιτες. Σωστο ειναι να γινει αναδρομικη μοριοδοτηση αυτων που δεν πατησαν ποτε το ποδι τους στην παραμεθοριο και μαζεψαν ενα σκασμο μορια πινοντας καφε στα γραφεια Αθηνας και Θεσσαλονικης (οταν πηγαιναν). Η ολα η τιποτα. Φτανε πια με την μανια εναντιον των μεταταγμενων. Αν ειναι να γινει ελεγχος, ας γινει για ολους και για τα παντα. Και ας μην ξεχασουμε τις ειδικες κατηγοριες για τις οποιες δικηγορος ειχε κανει αιτημα ελεγχου το 2010 στον εισαγγελεα, ειδικα σε καποιες ειδικοτητες. Παμε, ολα για ολα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2015, 08:46:05 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
νομίζω πάντως ότι συμφωνούμε πως διαπιστώνεται πανταχόθεν ένα κάποιο, έστω μικρό, έστω υποκειμενικό, διαχρονικό έλλειμμα, αν όχι νομιμότητας, σίγουρα αξιοκρατίας 
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161196
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 723
Σύνολο: 744

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.