*

Αποστολέας Θέμα: Συνέντευξη για φροντιστήριο ΠΕ03  (Αναγνώστηκε 2041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνέντευξη για φροντιστήριο ΠΕ03
« στις: Ιανουάριος 15, 2015, 10:11:42 μμ »
Καλησπέρα
Είμαι μαθηματικός και με κάλεσαν για συνέντευξη σε φροντιστήριο. Δεν έχω ξαναπάει για συνέντευξη σε φροντιστήριο μιας και πριν ένα χρόνο τελείωσα τη σχολή μου και δεν έχω ιδέα τι μπορεί να με ρωτήσουν. Κάνω βέβαια ιδιαίτερα και έχω κάνει και πρακτική σε σχολείο αλλά έχω άγχος. Ούτε τι να φορέσω δεν ξέρω. Ένα φόρεμα και μπότες είναι εντάξει? Επίσης μήπως μπορεί να μου πει κάποιος ερωτήσεις που μπορεί να μου κάνουν??
ευχαριστώ πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνέντευξη για φροντιστήριο ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:15:28 »

Αποσυνδεδεμένος Nihil-Nil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέντευξη για φροντιστήριο ΠΕ03
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 11:44:27 μμ »
Το πιο πιθανό είναι ότι θα σε ρωτήσουν για τη διδακτική σου εμπειρία ή και για το ποια βοηθήματα χρησιμοποιείς. Συνήθως θέλουν έμπειρους καθηγητές. Βέβαια, στη συγκεκριμένη περίπτωση σε κάλεσαν παρά το γεγονός ότι είσαι αρκετά νέα... Αυτό δε σου κρύβω ότι με προβληματίζει, τόσο για τις προθέσεις τους όσο και για το αν είναι συνεπείς στις οικονομικές τους υποχρεώσεις απέναντί σου. 

Όσον αφορά την ενδυμασία να την προσέξεις ιδιαίτερα και να παραπέμπει σε σοβαρή εκπαιδευτικό.

Όπως και να έχει, σου εύχομαι καλή τύχη.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνέντευξη για φροντιστήριο ΠΕ03
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 11:47:43 μμ »
Καλησπέρα
Είμαι μαθηματικός και με κάλεσαν για συνέντευξη σε φροντιστήριο. Δεν έχω ξαναπάει για συνέντευξη σε φροντιστήριο μιας και πριν ένα χρόνο τελείωσα τη σχολή μου και δεν έχω ιδέα τι μπορεί να με ρωτήσουν. Κάνω βέβαια ιδιαίτερα και έχω κάνει και πρακτική σε σχολείο αλλά έχω άγχος. Ούτε τι να φορέσω δεν ξέρω. Ένα φόρεμα και μπότες είναι εντάξει? Επίσης μήπως μπορεί να μου πει κάποιος ερωτήσεις που μπορεί να μου κάνουν??
ευχαριστώ πολύ :)
Καταρχήν φρόντισε να μην έχεις αγχος ή τουλάχιστον να μη το δείξεις.Θεωρητικά πάντα θα προσπαθήσουν να ανιχνεύσουν την εμπειρία σου  στο αντικείμενο.Εδώ θεωρώ πως πρέπει να πεις  την αλήθεια ακόμη κι αν τα ιδιαίτερα σου περιορίζονται σε μικρότερες τάξεις.Πιθανόν να σε ρωτήσουν αν διαθέτεις δικές σου δακτυλογραφημένες σημειώσεις.Πάντως ακόμη κι αν δεν τις έχεις ακόμη οργανωμένες μπορείς να πεις ότι τις φτιάχνεις τώρα.Θα ήταν ίσως καλό να έχεις και ένα δείγμα της δουλειάς σου μαζί.Σίγουρα από μέρους του ή των ιδιοκτητών θα σου γίνει μια περιγραφή για το πως λειτουργεί το φροντιστήριο.Εδώ θεωρώ πως αν το θέλεις πρεπει να είσαι πολύ προσεκτική στις απαντήσεις σου και να μην δωσεις απαντήσεις που η μία να αναιρεί την άλλη.Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να δείξεις ότι φοβάσαι να μπεις στην τάξη. Το λάθος εδώ θα είναι μοιραίο.Όσο περισσότερο επικοινωνιακή(πάντα εντός πλαισίων) δείξεις τόσο θεωρώ ότιι έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες.Τέλος ενδυματολογικά, δες-μάθε αν υπάρχει κάποιος dress  code για το φροντιστήριο και προσπάθησε να κινηθείς ανάλογα.Αν δεν μπορείς να μάθεις τότε ότι σε κάνει να νιώθεις αυτοπεποίθηση .Αυτό είναι και το ζητούμενο τελικά που πρεπει να φανεί στη συνέντευξη.Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέντευξη για φροντιστήριο ΠΕ03
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 11:20:23 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :)
Nihil-Nil και εγώ αυτό σκέφτηκα με το οικονομικό αλλά ας με πάρουν πρώτα και βλέπουμε... Βασικά στη τηλέφωνο μου είπαν ότι τους φάνηκε πολύ ενδιαφέρον ότι έκανα πρακτική σε Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο γιατί και οι ίδιοι έχουν τμήματα που προετοιμάζουν τα παιδιά για τέτοια σχολεία.
mathstavros ωραίο αυτό με τις σημειώσεις δεν το είχα σκεφτεί. δεν έχω δακτυλογραφημένες βέβαια αλλά έχω χειρόγραφες δικές μου. Θα πάρω ένα δείγμα μαζί μου και θα τους πω ότι τώρα τις δακτυλογραφώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.