*

Αποστολέας Θέμα: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 20687 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aggeliki P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 04:34:44 μμ »
Γεια σας είμαι μαθήτρια σε ΙΕΚ  στην ειδικότητα Βοηθός βρεφονηπιοκομου.Φέτος στην ειδικότητα μας μπήκαν μαθηματα που υπηρχαν στην ειδικότητα των ΙΕΚ της ειδικής αγωγής και μέσα στο καλοκαίρι το υπουργείο έβγαλε ενα ΦΕΚ που λέει οτι η δικιά μας ειδικότητα αντικαθιστά αυτήν της ειδικής αγωγής(τουλαχιστον αυτό κατάλαβα).θα ήθελα να ρωτησω μπορω να κάνω κάποια εξειδίκευση στην ειδικη αγωγη ώστε να έχω κάτι παραπανω εκτός απο ενα πτυχίο ΙΕΚ?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2015, 05:25:52 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:26 »

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 06:58:01 μμ »
Καλησπέρα και από μένα..
δεν καταλαβαίνω τι εννοεις αντικαθιστά η σχολή σου αυτή της ειδικής αγωγής....?
θεωρώ ότι μετά θα μπορούσες να κάνεις ένα μεταπτυχιακό εκτος ΙΕΚ πάνω στην ειδική αγωγή.
σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση δε γνωρίζω να σου πω αλλά σκέφτομαι οι βρεφονηπιοκόμοι δεν έχουν τόση αποκατάσταση θα έχουν οι βοηθοί τους?

Αποσυνδεδεμένος Aggeliki P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 08:09:53 μμ »
Υπηρχαν 2 ειδικοτητες προσχολικη αγωγη ημερισιας φροντιδας παιδιων με ειδικες αναγκες και υπηρχε και η ειδικοτητα προσχολικη αγωγη δραστηριοτητων δημιουργιας και εκφρασης.
Το 2013 αυτες οι δυο συνχωνευτηκαν και ονομαζεται βοηθος βρεφονηπιοκομου .Τωρα ομως στο προγραμμα σπουδων του 3ου και 4ου εξαμηνου βγηκαν καποια μαθηματα και εχουν μπει ολα της ειδικης αγωγης.
πχ βγηκε η κοινωνικη ψυχολογια και μπηκε στη θεση της, τα στοιχεια ειδικης αγωγης!!!!
Στο ΦΕΚ λεει οτι ουσιαστΙκα η παλια ονομασια της τωρινης μου ειδικοτητας ειναι η προσχολικη αγωγη ημερισιας φροντιδας παιδιων με ειδικες αναγκες!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2015, 08:18:52 μμ από Aggeliki P. »

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 09:42:40 μμ »
Το Φεκ που αναφέρεις είχε βγει το καλοκαίρι. Το Σεπτέμβριο ωστόσο, είχε βγει καινούριο φεκ που αναφέρει πως η ειδικότητα "Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων" παίρνει τα επαγγελματικά δικαιώματα της παλαιάς ειδικότητας "Προσχολικής Αγωγής Δραστηριοτήτων Δημιουργίας και Έκφρασης". Λυπάμαι, δεν έχω το χρόνο να ψάξω να βρω τον αριθμό των ΦΕΚ, για να σε διευκολύνω περισσότερο . Ωστόσο, μπορείς να τα αναζητήσεις στο διαδίκτυο.
Οι απόφοιτοι της παλαιάς ειδικότητας "Προσχολικής Αγωγής και Ημερήσιας Φροντίδας ΑΜΕΑ" μπορούν να εργαστούν και ως Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.
Το θέμα, κατά πόσο οι απόφοιτοι της καινούριας ειδικότητας "Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων" θα μπορούν να έχουν αυτή την δυνατότητα, είναι ακόμη ασαφές και δεν μπορεί να απαντηθεί ούτε από τα ΙΕΚ καθώς περιμένουν από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ καινούρια προγράμματα σπουδών και οδηγίες.
Ως εξειδίκευση στην ειδική αγωγή θα μπορούσες να παρακολουθήσεις ημερίδες, σεμινάρια και συνέδρια τα οποία είναι ανοιχτά για οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο. Το μεταπτυχιακό που προτάθηκε πιο πάνω δεν είναι μια από τις επιλογές  πτυχιούχου Μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, εκτός αν έχεις και πτυχίο Τριτοβάθμιας.
Θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2015, 09:44:43 μμ από glianna »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:26 »

Αποσυνδεδεμένος Aggeliki P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 10:16:46 μμ »
Σας ευχαριστω παρα πολυ.
Μεχρι στιγμης ειμαι στο τελος του 3ου εξαμηνου και παω για το 4ο εξαμηνο οπου σημερα με ενημερωσαν οτι απο τα 7 μαθηματα που θα κανω αυτο το εξαμηνο τα 3 ειναι ειδικης αγωγης.
Οταν ελεγα να κανω καποια εξειδικευση εννοουσα αυτο http://kemepse.com/links-2/ (βεβαια αυτο πραγματοποιειται τωρα) στο Καποδιστριακο αλλα ελεγα αμα ξανα γινει και φετος το Σεπτεμβρη να δηλωσω συμμετοχη και ηθελα να μου πειτε γνωμη αν θα με βοηθουσε στο βιογραφικο μου,ως κατι εξτρα μιας και θελω να ασχοληθω με την ειδικη αγωγη.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 04:23:41 μμ »
Το σεμινάριο που αναφέρεις και άλλα αντίστοιχα θα ενίσχυαν σίγουρα το βιογραφικό σου. Και φυσικά θα σε βοηθούσε να εξελιχθείς και να επικαιροποιήσεις τις γνώσεις σου.
Ωστόσο, δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο θα σου πρόσθετε επιπλέον μόρια για συμμετοχή σε προκηρύξεις του δημοσίου ως βοηθός βρεφονηπιοκόμων. Από αυτά γνωρίζω, νομίζω πως όχι. Θα πρέπει να το διασταυρώσεις.
Και φυσικά δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε το σημαντικό κόστος συμμετοχής.

Αποσυνδεδεμένος Aggeliki P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 05:44:32 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ.
θα ηθελα να ρωτησω επισης αν με αυτο θα μπορουν να με παρουν ως βοηθο βρεφονηπιοκομου ειδικης αγωγης ή αν ειναι απλα μονο για δικη επιμορφωση-ευκολια(δλδ απλα να μπορω να διαχειριζομαι μεσα στην ταξη αυτα τα παιδακια που εχουν καποιες ιδιαιτεροτητες) και μονο αυτο???

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2015, 02:28:19 μμ »
οχι δεν μπορείς να μπεις σε δομες ειδικής αγωγής. είναι αποκλειστικά για το βιογραφικό σου, και για τον ιδιωτικό τομέα βέβαια. υπάρχουν σεμινάρια εξειδίκευσης ετήσια (450 περίπου ωρών), braille Γραφη, Νοηματική... όλα αυτά θα είναι extra και θα μετρούν πολύ στο βιογραφικό σου. προσωπική μου άποψη, προτίμησε δυνατά χαρτιά, από το να έχεις 10 σεμινάρια των 20 ωρών, καλύτερα να έχεις μία εξειδίκευση των 200 ωρών.
ελπίζω να βοήθησα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2015, 03:03:07 μμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος Marielsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Γειά σας,έχω τελειώσει  προσχολική Αγωγή ημερήσιας φροντίδας παιδιών με ειδικές ανάγκες σε δημοσιο ιεκ.Θα μετακομίσω σε λίγους μήνες στην Αγγλία και Θέλω να δουλέψω στον τομέα μου.Δουλεύω εδώ και έξι χρόνια σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό στην Ελλάδα και θα ήθελα να μάθω ποιες διαδικασίες θα πρέπει να ακολουθήσω,και πως θα κανω αντιστοίχηση του πτυχίου μου .Γνωρίζει κάποιος κάτι?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 06:38:28 μμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ Κ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΕΙΜΑΙ ΠΕ02 ΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΙΕΚ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΥ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ?ΕΙΔΑ ΣΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 09:31:49 μμ »
Από όσο ξέρω απαλλαγή ζητάς για μαθήματα πληροφορικής και ξένες γλώσσες υπό την προυπόθεση ότι έχεις αναγνωρισμένα πτυχία από ΑΣΕΠ . Δες το κανονισμό λειτουργίας ΙΕΚ  εάν προβλέπεται  η αναγνώριση μαθημάτων .

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 10:12:59 πμ »
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.. Σιγουρα θα ερθω σε επικοινωνια και μαζι τους για περαιτερω ενηνερωση.

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 10:32:37 πμ »
Επειτα απο αναζητηση που εκανα στο κανονισμο λειτουργιας των ιεκ  βρηκα αυτο που μου ειπες παραπανω σχετικα με την απαλλαγη σε μαθηματα πληροφορικης κ Αγγλικων. Παρακατω εγραφε πως δινεται η δυνατοτητα απαλλαγης απο τα μαθηματα στα οποια διαθετουν πιστοποιημενο προσον κατοπιν αιτησης τους στο οικειο Ιεκ κ αποφασης του Διευθυντη εφοσον προβλεπεται απο τους οδηγους σπουδων.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας και Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 10:32:55 πμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ Κ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΕΙΜΑΙ ΠΕ02 ΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΙΕΚ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΥ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ?ΕΙΔΑ ΣΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ναι, θα ζητήσεις απαλλαγή από το διευθυντή.
Θα πρέπει να πας τον οδηγό σπουδών σου και τις περιγραφές μαθημάτων από τα πανεπιστήμια που φοίτησες.
Καλή επιτυχία!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.