*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1240579 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπικά εγώ ήμουν πολύ κοντά στο τελευταίο διοριστεο ασεπ.. Εσείς λοιπόν που νιώθετε ότι αδικηθηκατε όπως κ εγώ βέβαια, υπήρχε η δυνατότητα προσφυγής.. Εγώ το έκανα  εσείς γιατί δε κάνατε προσφυγή? Και μη μου πείτε ότι δε το ξέρετε, διότι  η απόφασή του ΣΤΕ είχε γίνει γνωστή σε όλους.. Οπότε αντί έχετε ενστάσεις για συναδέλφους που δικαιώθηκαν καλύτερα  να πρόσφυγεται κ εσείς.
ο γνωστός δικηγόρος λέει ότι δυνατότητα προσφυγής υπήρχε και μετά την έκδοση της απόφασης του Εφετείου που έλαβε υπ' 'οψιν την απόφαση 527 και η οποία εκδόθηκε αρχές του 16. Μπορεί να είναι κάποιος νομικός να γνωρίζει το πότε;
ΣΗΜ. η περίοδος (από την έκδοση του εφετείου που επικαλέστηκε την 527 )έληξε φέτος τον Αύγουστο. Ο Τζαμτζής δεν αναλάμβανε γιατί θεωρεί πως έληξε ενωρίτερα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2018, 10:36:40 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στο pde δεν μπαινουν ολοι, ουτε καν το 50% των συναδελφων! Οι μισοι δεν γνωριζουν καν τι! Εν παση περιπτωση ,το ζητημα ειναι τωρα αν θα μας δικαιωσει το Στε εμας που σχετικα αργησαμε!!
δεν υπήρξε καμία αργοπορία απλώς δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να γνωρίζει νομικά... ο γνωστός δικηγόρος έλεγε πως οι προσφυγές προϋποθέτουν την απόφαση του εφετείου που προυποθέτει την 527...εκτος αν ήξερε και παραπλανούσε 8)

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ο γνωστός δικηγόρος λέει ότι δυνατότητα προσφυγής υπήρχε και μετά την έκδοση της απόφασης του Εφετείου που έλαβε υπ' 'οψιν την απόφαση 527 και η οποία εκδόθηκε αρχές του 16. Μπορεί να είναι κάποιος νομικός να γνωρίζει το πότε;
ΣΗΜ. η περίοδος (από την έκδοση του εφετείου που επικαλέστηκε την 527 )έληξε φέτος τον Αύγουστο. Ο Τζαμτζής δεν αναλάμβανε γιατί θεωρεί πως έληξε ενωρίτερα...
Αναλαμβανε!!! Και μετα! Κυριως νηπιαγωγους! Μπηκε γνωστη μου νηπιαγωγος! Ανοιξη 2018.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Θα παρακαλουσα οποιος συναδελφος θελει να μαθει πληροφοριες για ευλογο χρονικο διαστημα προσφυγης ή για οποιαδηποτε νομικη κινηση να απευθυνθει σε νομικο και να μην εμπιστευεται ανωνυμες πληροφοριες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος braindrain

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στο pde δεν μπαινουν ολοι, ουτε καν το 50% των συναδελφων! Οι μισοι δεν γνωριζουν καν τι! Εν παση περιπτωση ,το ζητημα ειναι τωρα αν θα μας δικαιωσει το Στε εμας που σχετικα αργησαμε!!
Από στο στόμα σε στόμα. Εγώ προσωπικά το είπα σε 7 άτομα και μόνο 1 προσέφυγε. Οι άλλοι 6 μόνο που δεν με έβρισαν! Να δεις πόσο υποτιμητικά μου απάντησαν. Το πιο light σχόλιο ήταν πως δεν θα κυνηγήσουν χίμαιρες. Τώρα στο δρόμο κάνουν πως δεν με βλέπουν.
Βέβαια, σαφώς υπάρχουν και άτομα που δεν ενημερώθηκαν, δεν το αμφισβητώ, όμως είναι η απόλυτη μειοψηφία.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το θέμα είναι νομικό...το γραφείο μας είπε πως η προσφυγή και μετά 1 χρόνο και κάτι μήνες από την έκδοση της 527 ήτοι Φλεβ 2015 ήταν εμπρόθεσμη αφού την προθεσμία την υπολογίζει από την έκδοση της απόφασης του Εφετείου τέλη 15 αρχές 16
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2018, 11:55:42 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Από στο στόμα σε στόμα. Εγώ προσωπικά το είπα σε 7 άτομα και μόνο 1 προσέφυγε. Οι άλλοι 6 μόνο που δεν με έβρισαν! Να δεις πόσο υποτιμητικά μου απάντησαν. Το πιο light σχόλιο ήταν πως δεν θα κυνηγήσουν χίμαιρες. Τώρα στο δρόμο κάνουν πως δεν με βλέπουν.
Βέβαια, σαφώς υπάρχουν και άτομα που δεν ενημερώθηκαν, δεν το αμφισβητώ, όμως είναι η απόλυτη μειοψηφία.
Και εγώ μια απο τα ίδια σε 4ατομα το είπα, και μου είπαν ότι δεν έχουν λεφτά να προσφύγουν.. Και τώρα ούτε που μου μιλάνε, από τη κακία που έχουν..

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και εγώ μια απο τα ίδια σε 4ατομα το είπα, και μου είπαν ότι δεν έχουν λεφτά να προσφύγουν.. Και τώρα ούτε που μου μιλάνε, από τη κακία που έχουν..
πρόσεξε μην τυχόν και τους βρεις δικαστικώς μπροστά σου... ;D ;D ;D ;D 8) 8) 8) :P

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Συνάδελφοι ενημερωθείτε από δικηγόρους μην αναλλωνεστε στο forum! Έκαστος στο είδος του!!!!

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδελφοι δεν έχει νόημα να επιχειρηματολογούμε υπέρ ή κατά αυτών που προσέφυγαν (ή δεν προσέφυγαν) στη δικαιοσύνη έγκαιρα. Είναι γεγονός ότι οι αντισυνταγματικές διατάξεις του Υπουργείου έχουν βλάψει περισσότερους συναδέλφους. Δυστυχώς, αρκετοί συνάδελφοι ήταν δεμένοι στο άρμα των αντισυνταγματικών κατηγοριών και υπερασπίζονταν μέχρι τέλους τη θέση τους. Πίστευαν ότι μέσα από αυτές ίσως θα μπορούσαν να φτάσουν στο διορισμό. Κάποιοι άλλοι όντως δεν ενημερώθηκαν. Βέβαια, κάποιοι άλλοι ενημερώθηκαν, οργανώθηκαν και αγωνίστηκαν προκειμένου να διεκδικήσουν το δίκιο τους. Η πορεία δεν ήταν εύκολη. Επειδή έτυχε να παρακολουθήσω την πορεία της υπόθεσης (και των συζητήσεων σε αυτές τις σελίδες), η αίσθησή μου είναι ότι αρκετοί όφειλαν να μελετήσουν καλύτερα την υπόθεση, και εφόσον είχαν κάποια εμπλοκή με τη δημόσια εκπαίδευση (και είχαν νιώσει στο πετσί τους τις αδικίες που αποκαλύφθηκαν με την 527/2015/ΣΤΕ), έπρεπε να μη βιαστούν να απαξιώσουν τα νέα δεδομένα. Όταν ξεκινάς έναν δικαστικό αγώνα δεν γνωρίζεις από την αρχή την έκβασή του. Απλά πιστεύεις σε αυτόν ως άμεσα θιγόμενος πολίτης και συνεχίζεις. Επενδύεις σε αυτόν (όχι μόνο οικονομικά). Ειδικά στο ελληνικό συγκείμενο κανείς και τίποτα δεν μπορεί να σου εγγυηθεί το αποτέλεσμα, και πολύ περισσότερο τη σύντομη έκβαση της υπόθεσης. Από αυτή την άποψη αρκετοί συνάδελφοι είτε από αμέλεια, είτε από αδιαφορία, είτε από την αντίθεσή τους στην ίδια την απόφαση, δεν προσέφυγαν έγκαιρα ώστε να εκμεταλλευτούν την 527. Ο νομοθέτης έχει ορίσει κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα προκειμένου να έχουν όλοι τη δυνατότητα προσφυγής. Αυτό θεωρώ ότι είναι απαραίτητο για καθαρά οργανωτικούς και διοικητικούς λόγους. Αυτοί είναι οι κανόνες της δικαιοσύνης. Βέβαια, δεν αποκλείεται και εύχομαι σε αυτούς που προσέφυγαν μεταγενέστερα να δικαιωθούν από το ΣΤΕ. Ωστόσο, θεωρώ ότι είναι λίγο δύσκολο κάποιος μετά από πολλά-πολλά χρόνια να αποφασίσει ότι πρέπει να προσφύγει για ευνόητους λόγους. Ακόμα όμως και αυτό θα το κρίνουν οι δικηγόροι. Σε κάθε περίπτωση, αυτό δε σημαίνει ότι αυτοί που έχουν στα χέρια τους αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις και διεκδίκησαν έγκαιρα τον διορισμό τους (μέσω της δικαστικής οδού)πρέπει να τοποθετούνται στην ίδια κατηγορία με αυτούς που έμειναν τουλάχιστον απαθείς. Τώρα εάν η συζήτηση μας ξεφύγει από τα νομικά πλαίσια, και εστιάσει στο τι είναι δίκαιο και σωστό, θα μπορούσε σίγουρα κάποιος να υποστηρίξει ότι θα έπρεπε όλοι όσοι έχουν υποστεί βλάβη να δικαιωθούν. Βέβαια, κάτι τέτοιο περιπλέκει την κατάσταση και είναι διοικητικά ουτοπικό και ανέφικτο.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Το Υπουργείο έπρεπε το 2015 μετά την 527 να διορίσει τουλάχιστον από τον πίνακα ασεπ του 2008 όσα άτομα είχαν πληγεί, και να εφαρμόσει νέο σύστημα. Δεν ξέρω για πόσα άτομα μιλάμε, 1000, 2000;
Έτσι κανείς επιτυχών του 2008 δεν θα αισθανόταν τώρα αδικημένος, και θα προλάβαινε το Υπουργείο να διορίσει και πολλές χιλιάδες ακόμα συναδέρφων με όποιο σύστημα ηθελε...
Σιγά μη το έκανε... ΄Ποιους άκουσε  το Υπουργείο και μπλέχτηκε επί 3+ χρόνια σε ένα δικαστικό αγώνα, του οποίου το αποτέλεσμα δεν ξέρω ακριβώς τί κάλο του έκανε.
Αυτό λέει το φτωχό μου μυαλό.
Το μόνο που μπορεί τώρα να κάνει είναι να μη διορίσει ούτε και 'μάς (και να μας πετάξει στους επόμενους) για λόγους γοήτρου και εκδίκησης, μιας και δεν μπορεί να διορίσει κανέναν άλλο. Λυπάμαι πραγματικά για την κατάντια τους. Αυτοί δεν έχουνε παιδιά; Είναι δυνατόν να μας αισθάνεται το κράτος ως εχθρούς και να θέλει να μας τιμωρήσει; Λυπάμαι για την πατρίδα μου... Έχω μεγάλη πικρία!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2018, 03:07:22 μμ από Πελαγονία »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Το Υπουργείο έπρεπε το 2015 μετά την 527 να διορίσει τουλάχιστον από τον πίνακα ασεπ του 2008 όσα άτομα είχαν πληγεί, και να εφαρμόσει νέο σύστημα. Δεν ξέρω για πόσα άτομα μιλάμε, 1000, 2000;
Έτσι κανείς επιτυχών του 2008 δεν θα αισθανόταν τώρα αδικημένος, και θα προλάβαινε το Υπουργείο να διορίσει και πολλές χιλιάδες ακόμα συναδέρφων με όποιο σύστημα ηθελε...
Σιγά μη το έκανε... ΄Ποιους άκουσε  το Υπουργείο και μπλέχτηκε επί 3+ χρόνια σε ένα δικαστικό αγώνα, του οποίου το αποτέλεσμα δεν ξέρω ακριβώς τί κάλο του έκανε.
Αυτό λέει το φτωχό μου μυαλό.
Το μόνο που μπορεί τώρα να κάνει είναι να μη διορίσει ούτε και 'μάς (και να μας πετάξει στους επόμενους) για λόγους γοήτρου και εκδίκησης, μιας και δεν μπορεί να διορίσει κανέναν άλλο. Λυπάμαι πραγματικά για την κατάντια τους. Αυτοί δεν έχουνε παιδιά; Είναι δυνατόν να μας αισθάνεται το κράτος ως εχθρούς και να θέλει να μας τιμωρήσει; Λυπάμαι για την πατρίδα μου... Έχω μεγάλη πικρία!
Αν το Υπουργείο δεν διορίσει πρώτα τους δικαστικώς δικαιωθέντες (παρά τα δικαστήρια που έρχονται), δεν γίνεται να διορίσει κανέναν ούτε με γραπτό ΑΣΕΠ ούτε με κριτήρια ΑΣΕΠ, ούτε η τωρινή κυβέρνηση ούτε η επόμενη (όποια κι αν είναι)! Οπότε, τι; Θα πορεύεται ακόμη με αναπληρωτές, παρά τα χιλιάδες κενά που υπάρχουν; Και για πόσο διάστημα ακόμη θα επιχειρεί να κρύψει την ασυνέπεια και την ανικανότητά του, για πόσο ακόμη θα αφήνει τα παιδιά στα δημόσια σχολεία χωρίς εκπαιδευτικούς μέχρι τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο, για πόσο ακόμη θα ενισχύει την παραπαιδεία, για πόσο ακόμη θα υποβαθμίζει την ποιότητα των δημοσίων σχολείων, για πόσο ακόμη θα αρνείται να εφαρμόσει τα αυτονόητα και να καθυστερεί με αστείες δικαιολογίες τη δίκαιη και λογική σειρά των γεγονότων, για πόσο ακόμη θα εξακολουθεί να πανηγυρίζει ότι όλα λειτουργούν "ρολόι" κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς, για πόσο ακόμη θα κοροιδεύει όσους συναδέλφους θέλουν να έχουν αυταπάτες πως θα διοριστούν;
Πιστεύω ότι τα όρια όλων έχουν εξαντληθεί και πως τα περιθώρια για το Υπουργείο έχουν στενέψει αφόρητα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΠΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟΥΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΑΣ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ . ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΟΣΧΕΘΟΥΝ ΣΤΗ ΔΕΘ ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑΤΑ! ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΣΤΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΤΑΞΑΝ ΠΡΩΤΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ !!!

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Ποιο ειναι αυτο το ευλογο χρονικο διαστημα που λετε? Εγω δεν το γνωριζω...η μαλλον γνωριζω οτι απο το δικηγορο μου οτι αυτο ειναι το 1 ετος...Σε αυτο αναφερεστε?

Ο νομοθέτης έχει ορίσει κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα προκειμένου να έχουν όλοι τη δυνατότητα προσφυγής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.