*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1234578 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι πίνακες του '04 και '06 θεωρήθηκαν κλειστοί όμως όπως επεσήμανε η εισηγήτρια εφέτης που μειοψήφησε αυτό δεν έχει να κάμει με την υπόθεση καθώς ίσχυε και σ' αυτούς ο αντισυνταγματικός νόμος Γιαννάκου με συνέπεια να υπάρχει ξεκάθαρη κλοπή θέσεων διορισμού λόγω του 40%. Επιπροσθέτως ούτε καν ότι είναι κλειστοί δεν ισχύει. Αφού διόριζαν και μέχρι το '14 24μηνα από '04 και '06. Συνεπώς οι πίνακες ήταν ανοιχτοί κανονικότατα.


Ευχαριστώ για την διευκρίνιση, επομένως νομίζω οτι τα πράγματα είναι πολύ πιό ξεκάθαρα απο νομικής άποψης και το εύλογο θα κριθεί νομίζω με βάση την γνωμοδότηση του ΣτΕ, άλλως τε δεν μπορεί  να αναιρέσει την αρχική του θέση για τα 2,5 - 3 χρόνια....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2018, 04:29:03 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioannaki08

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ

Κατα αρχήν Χρόνια πολλά σε όλους.Είμαι καινουριά στο site και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.Είμαι πτυχίουχος νηπιαγωγός από ΕΚΠΑ Αθηνών από το 2008, όπου και πρόλαβα και τον τελευταίο διαγωνισμό ΑΣΕΠ (δυστυχώς) που διεξήχθει αρχές του 2009.Είμαι επιτυχούσα του διαγωνισμού,όχι όμως για διορισμό.Εδώ και 10 χρόνια που έχουν περάσει δηλώνω ως αναπληρώτρια,δυσπρόσιτες περιοχές,τα πάντα που θα μπορούσαν να μου δώσουν λίγα μόρια και ποτέ δεν με έχουν καλέσει..Τώρα άκουσα ότι και αυτά τα λιγοστά μόρια που έχω από το διαγωνισμό θα καταργηθούν σώστα;Εγώ με τη σειρά μπορώ να προσφύγω κάπου για να βρω το δίκιο μου ή δεν υπάρχουν ελπίδες;Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κατα αρχήν Χρόνια πολλά σε όλους.Είμαι καινουριά στο site και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.Είμαι πτυχίουχος νηπιαγωγός από ΕΚΠΑ Αθηνών από το 2008, όπου και πρόλαβα και τον τελευταίο διαγωνισμό ΑΣΕΠ (δυστυχώς) που διεξήχθει αρχές του 2009.Είμαι επιτυχούσα του διαγωνισμού,όχι όμως για διορισμό.Εδώ και 10 χρόνια που έχουν περάσει δηλώνω ως αναπληρώτρια,δυσπρόσιτες περιοχές,τα πάντα που θα μπορούσαν να μου δώσουν λίγα μόρια και ποτέ δεν με έχουν καλέσει..Τώρα άκουσα ότι και αυτά τα λιγοστά μόρια που έχω από το διαγωνισμό θα καταργηθούν σώστα;Εγώ με τη σειρά μπορώ να προσφύγω κάπου για να βρω το δίκιο μου ή δεν υπάρχουν ελπίδες;Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Απευθύνσου στο παρακάτω. Από σχετικό με εκπαίδευση σαιτ
panel.enosi.epityxonton.asep@gmail.com οποιος θελει να προσφυγει κατα του νεου συστηματος, στελνει μειλ εδω

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Στη θέση σου δε θα ήμουν και τόσο σίγουρος. Εκκρεμεί η εκδίκαση υποθέσεων από το ΣτΕ που κρίθηκαν εκπρόθεσμες σε 1ο βαθμό. Προσωπική γνώμη αλλά και του δικηγόρου ότι θα δικαιωθούν.

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Μήπως γνωρίζετε πότε κατατέθηκαν αυτές οι υποθέσεις που κρίθηκαν εκπρόθεσμες;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariloodio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Να πω πρώτα ότι είμαι στον πίνακα των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ 2008 και ότι έχω στείλει μέιλ για την προσφυγή σχετικά με το ότι δεν συνυπολογίζονται τα μόρια επιτυχίας ΑΣΕΠ στο panel.enosi.epityxonton.asep@gmail.com, από το οποίο ωστόσο δεν έχω ακόμα κάποια παραπάνω ενημέρωση.

Εκτός από αυτό, επειδή συνάδελφοι προσπαθώ εδώ και κάποιο διάστημα, διαβάζοντας ένα σωρό σελίδες στο forum, να καταλάβω τι έχει συμβεί με τις προσφυγές για τη δικαστική διεκδίκηση διορισμών, για τις οποίες προσωπικά δεν γνώριζα κάτι, θα μπορούσε κάποιος είτε εδώ, είτε σε προσωπικό μήνυμα για να μην κουράζουμε άλλους που ίσως εδώ και χρόνια τα γνωρίζουν, να μου πει συνοπτικά τι είχε γίνει με τις προσφυγές και πάνω σε ποια λογική τεκμηριώθηκαν; Δεν αναφέρομαι στα γενικά, δηλαδή ότι σχετίζονται με την 527, την ποσόστωση 60-40 και με τους αντισυνταγματικούς διορισμούς. Αυτά τα έχω καταλάβει. Αλλά στο πότε ξεκίνησαν αυτές οι προσφυγές, με τι διαδικασίες ενημερώθηκε ο ενδιαφερόμενος κόσμος, με τι διαδικασίες συμφώνησαν πάνω στα επιχειρήματα της διεκδίκησης και πώς διερευνήθηκε αν κάποιος μπορούσε να τεκμηριώσει δικαίωμα διορισμού πριν αυτός προσφύγει. Επίσης οι προσφυγές έγιναν κατά κλάδο; Και πώς γίνεται αυτό όταν σε κάποιους κλάδους ακόμα δεν έχει καλυφθεί το σύνολο των προκηρυγμένων θέσεων του ΑΣΕΠ 2008; Επίσης, αν θεωρείτε ότι πρέπει να ενημερωθώ από τον/τους δικηγόρους που ανέλαβαν τις υποθέσεις, παρακαλώ στείλτε μου έστω τα ονόματά τους.

Σας παρακαλώ μόνο μην αρχίσετε τα σχόλια για το πόσο αργά το έμαθα, γιατί δεν έχει κανένα νόημα. Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να το μάθω νωρίτερα και να γινόταν με όρους στους οποίους θα συμφωνούσα. Και τότε, να συμμετείχα κι εγώ. Θα ήθελα όμως να ξέρω έστω και τώρα αν θα δικαιούμουν να το διεκδικήσω και το έχασα λόγω έλλειψης ενημέρωσης. Αυτό τουλάχιστον είναι δίκαιο αίτημα, δεν νομίζετε;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση, επομένως νομίζω οτι τα πράγματα είναι πολύ πιό ξεκάθαρα απο νομικής άποψης και το εύλογο θα κριθεί νομίζω με βάση την γνωμοδότηση του ΣτΕ, άλλως τε δεν μπορεί  να αναιρέσει την αρχική του θέση για τα 2,5 - 3 χρόνια....
Τελικά υπολογίζουμε το εύλογο από Φεβρουάριο του 2015 ή από το 2016;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2018, 09:00:41 πμ από haroulalki »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά υπολογίζουμε το εύλογο από Φεβρουάριο του 2015 ή από το 2016;
Το εύλογο δεν θα κριθεί με βάση τοδεδικασμένο του ΣτΕ, αλλά με άλλο τρόπο(μην ρωτήσεις ποιό,έλα στην δίκη να ακούσεις). Πάντως το εύλογο έχει αφετηρία 4/6/2016!

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Το εύλογο δεν θα κριθεί με βάση τοδεδικασμένο του ΣτΕ, αλλά με άλλο τρόπο(μην ρωτήσεις ποιό,έλα στην δίκη να ακούσεις). Πάντως το εύλογο έχει αφετηρία 4/6/2016!
Τι σημαινει το ευλογο εχει αφετηρια 4/6/2016 παρακαλω αν μπορεις να γραψεις δυο λογακια γιατι δεν καταλαβαινω, ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Προσέχετε τις πηγές πληροφόρησης σας... Ειδικά αυτούς που πάντα ξέρουν τα πάντα πριν αυτά γίνουν και όταν μετά πέσουν έξω, βρίσκουν μια δικαιολογία και περνάνε στην επόμενη πρόβλεψη. Πιο πολλές πιθανότητες έχετε με το μέντιουμ Σούλα...

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι σημαινει το ευλογο εχει αφετηρια 4/6/2016 παρακαλω αν μπορεις να γραψεις δυο λογακια γιατι δεν καταλαβαινω, ευχαριστω εκ των προτερων
Πάρε τον δικηγόρο να σου εξηγήσει. Σε ανώνυμο στοιχεία δεν δίνω!

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Το εύλογο δεν θα κριθεί με βάση τοδεδικασμένο του ΣτΕ, αλλά με άλλο τρόπο(μην ρωτήσεις ποιό,έλα στην δίκη να ακούσεις). Πάντως το εύλογο έχει αφετηρία 4/6/2016!
Ευχαριστώ πολύ origenis. Θα με ενδιέφερε πολύ να έρθω στη δίκη, απλά με απόσταση 650χλμ από Αθήνα, καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ δύσκολο. Βασιζόμαστε πάνω σας για πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ origenis. Θα με ενδιέφερε πολύ να έρθω στη δίκη, απλά με απόσταση 650χλμ από Αθήνα, καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ δύσκολο. Βασιζόμαστε πάνω σας για πληροφορίες.


Όσοι είμαστε απο μακριά και δεν έχουμε την δυνατότητα φυσικής παρουσίας στις δίκες, στείλαμε πληρεξούσιο και έχουμε εμπιστοσύνη στον δικηγόρο, που πιστεύω προσωπικά κάνει το καλύτερο για όλους μας. Αυτό που εγώ προσωπικά θα επιθυμούσα είναι μια αναλυτικότερη και συχνότερη ενημέρωση απο μέρους του με mail, για να κατανοήσουμε με απλό τρόπο την διαδικασία, καθώς νομικές γνώσεις δεν έχουμε. Εύχομαι καλή έκβαση όλων των υποθέσεων που θα ακολουθήσουν στο ΣτΕ τους προσεχείς μήνες...

Αποσυνδεδεμένος Than2011

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου όλους τους συναδέλφους για την ενημέρωση και την εξέλιξη της υπόθεσης, σχετικά με ην εκδίκαση από το ΣτΕ για τον εύλογο χρόνο.
Γνωρίζει κάποιος/α πότε θα γίνει η δίκη;

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου όλους τους συναδέλφους για την ενημέρωση και την εξέλιξη της υπόθεσης, σχετικά με ην εκδίκαση από το ΣτΕ για τον εύλογο χρόνο.
Γνωρίζει κάποιος/α πότε θα γίνει η δίκη;
Δεν είναι εδώ για τέτοιες ερωτήσεις.Ρώτα το γραφείο του δικηγόρου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 264
Σύνολο: 270

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.