*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1241515 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εύχομαι και εγώ τα καλύτερα σε όλους. Οι περιοχές χάλια αλλά το περιμέναμε.
Ζητώ συγγνώμη αν είπα κάποιες κουβέντες που ενοχλησαν καποιους αλλά φάγαμε πραγματικά τόση πίεση και τόσο εμπαιγμό κατά καιρούς... Επίσης είμαι  απογοητευμένη από την μη αναδρομικοτητα...
Καλη τύχη σε αυτό το ξεκίνημα σε όλους τους συναδέλφους και καλή σταδιοδρομία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kpet, είμαι ο Νίκος τού οποίου το κειμενάκι παρέθεσες. Αν το θεωρείς νόμιμο και ηθικό να διοριστεί φιλόλογος που ήταν στη θέση 3200+, τότε πάω πάσο...συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που δικαιώθηκαν! Έχω ζήσει από κοντά τις αγωνίες σας...εγώ δυστυχώς άργησα να κινητοποιηθώ...και είμαι/ήμουν τρεις θέσεις κάτω από τον τελευταίο διορισθέντα..

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Συγχαρητήρια στους/στις διορισθέντες και καλή τοποθέτηση! Με τον επιτυχή αγώνα σας βάζετε τέλος στην ασυδοσία και την ανομία των πολιτικών. Ελπίζω με τις επόμενες αποφάσεις να ακολουθήσουν και άλλοι.

Όσοι διαμαρτύρεστε θα πρέπει να απευθύνεστε στους αρμόδιους κυβερνώντες πολιτικούς. Αυτοί επέλεξαν την επίλυση του προβλήματος μέσω της δικαστικών αποφάσεων. Φυσικά το κάνουν για να μην διορίσουν πολλούς και δεν τους νοιάζει τίποτε περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
    Σήμερα είναι μέρα γιορτής για τους συζύγους - συντρόφους των Πατρών, της Θεσσαλονίκης, της Αθήνας, κλπ που θα απαλλαχθούν για δύο τουλάχιστον χρονάκια από τις συζύγους - συντρόφους τους....μπορεί να είναι και μέρα πένθους βέβαια για κάποιους συζύγους - συντρόφους  που θα χάσουν για δύο χρονάκια τις αγαπημένες τους....
    Τέλος πάντων, όσοι ζηλεύετε τους διορισθέντες πρέπει να καταλάβετε ότι για πολλούς ο διορισμός αυτός σημαίνει καταστροφή (επαναπροσδιορισμός έστω) της προσωπικής τους ζωής. Δεν είναι εύκολο.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος synodoiporos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
    Σήμερα είναι μέρα γιορτής για τους συζύγους - συντρόφους των Πατρών, της Θεσσαλονίκης, της Αθήνας, κλπ που θα απαλλαχθούν για δύο τουλάχιστον χρονάκια από τις συζύγους - συντρόφους τους....μπορεί να είναι και μέρα πένθους βέβαια για κάποιους συζύγους - συντρόφους  που θα χάσουν για δύο χρονάκια τις αγαπημένες τους....
    Τέλος πάντων, όσοι ζηλεύετε τους διορισθέντες πρέπει να καταλάβετε ότι για πολλούς ο διορισμός αυτός σημαίνει καταστροφή (επαναπροσδιορισμός έστω) της προσωπικής τους ζωής. Δεν είναι εύκολο.....
ΓΙΟΡΤΑΖΩ..  ΓΙΟΡΤΑΖΩ ΜΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Συγχαρητήρια συνάδελφοι!!!για μια φορά αγωνιστηκαμε ενωμενοι Κ πετύχαμε τη δικαίωση!τα καταφέραμε!!!με το καλό οι τοποθετήσεις!!!!

Αποσυνδεδεμένος paparouna92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
H Αλαζονεία των δικαιωθέντων και δη των φιλολόγων συνεχίζεται..δεν φτάνει που διορίζονται οι εκπαιδευτικοί του 3000 σειρά θέλουν κ τοποθέτηση σε αστικά κέντρα!!!Εδώ δεν μπορέσαμε να πάρουμε μετάθεση σε αστικό κέντρο;;;τι δεν καταλάβαίνετε;;;;;;οι φιλόλογοι έχετε χάσει μαθήματα, δεν έχετε πλέον συνταξιοδοτήσεις κι από εκλεκτή ειδικότητα γίνατε η πατσαβούρα της εκπαιδευσης...πώς θα βρεθούν τα κενά στα αστικά κέντρα όταν 2000 φιλόλογοι είναι εγκλωβισμένοι σε νησιά..ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Παραθέτω ένα μήνυμα απ' την paparouna88 δημοσιευμένο στις 25 Φλεβάρη του '15. Εν τω μεταξύ περάσαν τέσσερα χρόνια, το παπαρουνάκι μεγάλωσε κι έγινε paparouna92. Στο μήνυμα, λοιπόν, αναφέρει ότι προσφεύγει αν κι οριακά χαμηλόβαθμη. Οπότε τώρα πρέπει να 'ναι στους δικαιωθέντες. Εκτός κι αν τελικά δεν προσέφυγε κι έχει λυσσάξει. Ή αν τρόλλαρε και το '15 και τώρα.

"Συνάδερφοι θέλω να ξέρετε πως πρέπει όλοι να αναλάβουν την ευθύνη τους για το πως θα αντιμετωπίσουν το θέμα. Εμένα μου μετέφεραν πως ομαδικά είναι δύσκολο να κινηθεί το θέμα, αν και για μένα αυτό θα ήταν το ευκταίο.
Επειδή έχω λάβει κάποια μηνύματα, έχω να πω τα εξής:
Κανείς δεν είναι δικηγόρος εδώ μέσα, έτσι ώστε να δώσει κατευθυντήριες γραμμές. Αναφέρθηκαν κάποια ονόματα δικηγόρων εδώ για όποιον έχει χαθεί. Επίσης είμαστε διαφορετικές περιπτώσεις. Εγώ προσωπικά είμαι δυστυχώς οριακά έξω από το νούμερο που βρήκα για το 2008, και ίσως να μη μπορώ να συμπεριληφθώ στους αναδρομικούς διορισμούς.  :(
Κάποιος που είναι πιο κοντά φαντάζομαι θα το κυνηγήσει περισσότερο.
Απλά να μεταφέρω τη σκέψη μου ότι πέρα από τους αναδρομικούς διορισμούς , υπάρχει και το θέμα των άμεσων διορισμών που έχουν εξαγγελθεί. Ελπίζω να συμπεριλάβουν αρκετούς επιτυχόντες πε02 του 2008  και μεσόπρόθεσμα να διοριστούν και αρκετοί παλιοί επιτυχόντες."

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
H Αλαζονεία των δικαιωθέντων και δη των φιλολόγων συνεχίζεται..δεν φτάνει που διορίζονται οι εκπαιδευτικοί του 3000 σειρά θέλουν κ τοποθέτηση σε αστικά κέντρα!!!Εδώ δεν μπορέσαμε να πάρουμε μετάθεση σε αστικό κέντρο;;;τι δεν καταλάβαίνετε;;;;;;οι φιλόλογοι έχετε χάσει μαθήματα, δεν έχετε πλέον συνταξιοδοτήσεις κι από εκλεκτή ειδικότητα γίνατε η πατσαβούρα της εκπαιδευσης...πώς θα βρεθούν τα κενά στα αστικά κέντρα όταν 2000 φιλόλογοι είναι εγκλωβισμένοι σε νησιά..ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ
Θα το ανακαλύψουν με την πρώτη αίτηση μετάθεσης...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
H Αλαζονεία των δικαιωθέντων και δη των φιλολόγων συνεχίζεται..δεν φτάνει που διορίζονται οι εκπαιδευτικοί του 3000 σειρά θέλουν κ τοποθέτηση σε αστικά κέντρα!!!Εδώ δεν μπορέσαμε να πάρουμε μετάθεση σε αστικό κέντρο;;;τι δεν καταλάβαίνετε;;;;;;οι φιλόλογοι έχετε χάσει μαθήματα, δεν έχετε πλέον συνταξιοδοτήσεις κι από εκλεκτή ειδικότητα γίνατε η πατσαβούρα της εκπαιδευσης...πώς θα βρεθούν τα κενά στα αστικά κέντρα όταν 2000 φιλόλογοι είναι εγκλωβισμένοι σε νησιά..ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ
Πέραν του κατάπτυστου περιεχομένου για τον μεγαλύτερο κλάδο της Δευτεροβάθμιας και εφόσον ανήκεις σ' αυτόν τον κλάδο, γιατί γράφεις "γίνατε" και όχι "γίναμε".

Τα έχουμε πει και εγώ και πολλά άλλα μέλη: όσο ο κλάδος επιτίθεται εναντίον συναδέλφων και όχι των πραγματικά υπεύθυνων (πολιτικής ηγεσίας και συνδικαλιστών) θα είμαστε μια ζωή "ΠΡΟΣΓΕΙΩΜΕΝΟΙ".

Λίγη ψυχραιμία και προσοχή παρακαλώ στα γραφόμενά σας, μην ξεφεύγετε και λεκτικά και θεματικά. Ευχαριστούμε!

ΥΓ έχουν γνώση η φύλακες.

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Παρακολουθώ καιρό τώρα, χωρίς να παρέμβω την υπόθεση των συναδέλφων (άλλωστε τι νόημα θα είχε) και χαίρομαι πραγματικά για το αίσιο τέλος. Σήμερα είδα τα ονόματα και είδα ονόματα φίλων που έχουμε συναντηθεί και συνεργαστεί στο παρελθόν και χαίρομαι διπλά.
Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όλοι χαρήκαμε για το διορισμό.Αλλά,εξακολουθώ να αναρωτιέμαι γιατί στον κλάδο των φιλολόγων δε δόθηκαν κενά στην Ηπειρωτική Ελλάδα.Είναι γνωστό σε όλους ότι υπάρχουν κενά.Και θα ακολουθήσουν και άλλα από τις συνταξιοδοτήσεις!Αυτά τα κενά δε δόθηκαν ούτε στις μεταθέσεις των μονίμων.Γιατί δεν ακολούθησε η πρόσκληση διορισμών μας των αποσπάσεων;Μετά τις αποσπάσεις το τοπίο θα ήταν πιο ξεκάθαρο όσον αφορά τα κενά διορισμού.
 Ως εκπαιδευτικός και έχοντας υπηρετήσει σε δυσπρόσιτες νησιωτικές περιοχές θεωρώ ότι και τα νησιά δεν νοείται να μείνουν ακάλυπτα από φιλολόγους.Αλλά δίνουν όλα τα κενά φιλολόγων για παράδειγμα στη Α Δωδεκανήσου σχεδόν 40,στη Δ Δωδεκανήσου πάνω από 30,στο Ηράκλειο 33,στο Λασίθι 22.Ας μας έδιναν αρκετά κενά στις περιοχές αυτές αλλά ας κρατούσαν και κάποια για τους αναπληρωτές και για το νέο σύστημα μόνιμων διορισμών.Είναι αδικία!Θα έπρεπε να υπάρξει μία δικαιότερη κατανομή.Καλούμαστε να υπηρέτησουμε σε δυσπρόσιτες νησιωτικές περιοχές για τα επόμενα 10 χρόνια έχοντας ήδη υπηρετήσει σε αυτές οι περισσότεροι από εμάς και 5 και 6 ακόμη και 8 χρόνια.Δηλαδή 15 χρόνια καλούμαστε να υπηρετήσουμε σε απομακρυσμένες νησιωτικές περιοχές .Δεν λέμε κάτι άδικο.Δεν διεκδικούμε να υπηρετήσουμε κοντά στα σπίτια μας.Απλά,εκθέτω την κατάσταση.
 Γιατί να μείνουν περιοχές περιοχές της ηπερωτικής Ελλάδας μόνο για τους αναπληρωτές και για τουςω μελλοντικούς μόνιμους εκπαιδευτικούς με το νέο σύστημα διορισμών;Γιατί να μην υπάρξει μία δικαιότερη κατανομή των θέσεων;
Αυτή τη στιγμή όλα τα κενά στη νησιωτική Ελλάδα και στα δυσπρόσιτα νησιά θα καλυφθούν μόνο από εμάς.Αγαπάμε το λειτούργημα του εκπαιδευτικού όπως και κάθε γωνιά της Ελλάδας όπου έχουμε υπηρετήσει.Όμως,η έλλειψη δυνατότητας να δηλώσουμε και άλλες περιοχές ενώ στους μελλοντικούς διορισμούς αναπληρωτών και νέων μονίμων εκπαιδευτικών θα δίνεται αυτή η δυνατότητα θεωρώ ότι δεν εμπίπτει στο αίσθημα κοινωνικής δικαιοσύνης.Ποτέ δεν είναι αργά για μία συμπληρωματικήν πρόσληση και με νέες περιοχές.




Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Ό,τι δόθηκε δόθηκε. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Χαρείτε το διορισμό σας κι αφήστε τις γκρίνιες και τις μιζέριες. Εκτός κι αν δεν είστε στους υπό διορισμό. :)

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όλοι χαρήκαμε για το διορισμό.Αλλά,εξακολουθώ να αναρωτιέμαι γιατί στον κλάδο των φιλολόγων δε δόθηκαν κενά στην Ηπειρωτική Ελλάδα.Είναι γνωστό σε όλους ότι υπάρχουν κενά.Και θα ακολουθήσουν και άλλα από τις συνταξιοδοτήσεις!Αυτά τα κενά δε δόθηκαν ούτε στις μεταθέσεις των μονίμων.Γιατί δεν ακολούθησε η πρόσκληση διορισμών μας των αποσπάσεων;Μετά τις αποσπάσεις το τοπίο θα ήταν πιο ξεκάθαρο όσον αφορά τα κενά διορισμού.
 Ως εκπαιδευτικός και έχοντας υπηρετήσει σε δυσπρόσιτες νησιωτικές περιοχές θεωρώ ότι και τα νησιά δεν νοείται να μείνουν ακάλυπτα από φιλολόγους.Αλλά δίνουν όλα τα κενά φιλολόγων για παράδειγμα στη Α Δωδεκανήσου σχεδόν 40,στη Δ Δωδεκανήσου πάνω από 30,στο Ηράκλειο 33,στο Λασίθι 22.Ας μας έδιναν αρκετά κενά στις περιοχές αυτές αλλά ας κρατούσαν και κάποια για τους αναπληρωτές και για το νέο σύστημα μόνιμων διορισμών.Είναι αδικία!Θα έπρεπε να υπάρξει μία δικαιότερη κατανομή.Καλούμαστε να υπηρέτησουμε σε δυσπρόσιτες νησιωτικές περιοχές για τα επόμενα 10 χρόνια έχοντας ήδη υπηρετήσει σε αυτές οι περισσότεροι από εμάς και 5 και 6 ακόμη και 8 χρόνια.Δηλαδή 15 χρόνια καλούμαστε να υπηρετήσουμε σε απομακρυσμένες νησιωτικές περιοχές .Δεν λέμε κάτι άδικο.Δεν διεκδικούμε να υπηρετήσουμε κοντά στα σπίτια μας.Απλά,εκθέτω την κατάσταση.
 Γιατί να μείνουν περιοχές περιοχές της ηπερωτικής Ελλάδας μόνο για τους αναπληρωτές και για τουςω μελλοντικούς μόνιμους εκπαιδευτικούς με το νέο σύστημα διορισμών;Γιατί να μην υπάρξει μία δικαιότερη κατανομή των θέσεων;
Αυτή τη στιγμή όλα τα κενά στη νησιωτική Ελλάδα και στα δυσπρόσιτα νησιά θα καλυφθούν μόνο από εμάς.Αγαπάμε το λειτούργημα του εκπαιδευτικού όπως και κάθε γωνιά της Ελλάδας όπου έχουμε υπηρετήσει.Όμως,η έλλειψη δυνατότητας να δηλώσουμε και άλλες περιοχές ενώ στους μελλοντικούς διορισμούς αναπληρωτών και νέων μονίμων εκπαιδευτικών θα δίνεται αυτή η δυνατότητα θεωρώ ότι δεν εμπίπτει στο αίσθημα κοινωνικής δικαιοσύνης.Ποτέ δεν είναι αργά για μία συμπληρωματικήν πρόσληση και με νέες περιοχές.





 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.