*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1234296 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ σωστά τα λες syrrahm. Αυτό που βρήκες είναι αρκετό!
Ευχαριστώ για την απάντηση, Lasid!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπορεις συναδελφε να τα βρεις ολα τα στοιχεια και επιτυχοντες και 40% και 24μηνο με ενα search στο google . Δεν νομιζω καποιος να τα εχει κρατησει ολα. Επισης θα πρεπει να βρεις ολων των ασεπ απο το 2004 και μετα
σε ευχαριστω...κατα τη διαρκεια του ψαξιματος βρηκα πολλα ενδιαφεροντα..οπως αυτο...
 i. όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών ii. όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία τουλάχιστον είκοσι τεσσάρων (24) μηνών και έχουν επιτυχή συμμετοχή σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του κλάδου τους, και iii. από τους εγγεγραμμένους στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών όσοι μέχρι 30.6.2008 είχαν συμπληρώσει μέχρι και 16,969 μόρια πραγματικής προϋπηρεσίας, για την πλήρωση 280 θέσεων κ αυτο
ΠΕ02 Φιλολόγων: όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2004 πραγματική προϋπηρεσία τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών και από τους εγγεγραμμένους στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών όσοι μέχρι 30.6.2006 είχαν συμπληρώσει μέχρι και 13,79 ...milame για παρτυ τωρα,ετσι???

Αποσυνδεδεμένος katmakeda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,επιτυχόντες ΑΣΕΠ,όπως σας έγραψα έχουμε ήδη προσφύγει εναντίον των διορισμών των προηγούμενων χρόνων(είμαστε επιτυχόντες ΑΣΕΠ2008 ,ΠΕ02).Δικηγόρος μας είναι ο κ.Ηλίας Θεοδωράτος .Έχει ασχοληθεί πολύ με τα θέματα των εκπαιδευτικών και μάλιστα μία καλή μου φίλη ,όπως σας έγραψα ,διορίστηκε,μαζί με 90 άλλους ΠΕ02 ,μετά το 2004 ,ύστερα από προσφυγή,έχοντάς τον ως δικηγόρο.Μάλιστα,από εκεί τον έμαθα κι εγώ.Πριν λίγο λοιπόν του τηλεφώνησα και μου είπε τα εξής:
1)H απόφαση της ολομέλειας πράγματι,συμφωνεί με την απόφαση που εξέδωσε το ΄Γ τμήμα του ΣτΕ τον Μάρτιο,δηλαδή,κρίνει αντισυνταγματικούς τους διορισμούς εκτός ΑΣΕΠ(40%,24ΜΗΝΟ,30ΜΗΝΟ).
2)¨Εχουν σίγουρα δικαίωμα προσφυγής τόσοι παρακάτω ,μετά από αυτούς που διορίστηκαν,στον πίνακα επιτυχόντων,όσοι διορίστηκαν από άλλους πίνακες εκτός ΑΣΕΠ.Γ'αυτό,το πρόβλημα είναι να βρούμε πόσοι ακριβώς διορίστηκαν εκτός ΑΣΕΠ,για να δούμε ποιοι από τον πίνακα επιτυχόντων έχουν δικαίωμα να προσφύγουν.Ίσως μπορούμε να το βρούμε επίσημα ,μέσω κάποιας δευτεροβάθμιας ή από το υπουργείο.Επίσης,η όποια προσφυγή πρέπει να γίνει μέσα σε 2 μήνες από τη δημοσίευση της απόφασης του ΣτΕ,αλλιώς μπορεί να κριθεί εκπρόθεσμη.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!Η ΚΑΘΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ πρέπει να προσφύγει ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ,όχι δηλ. μαζί φιλόλογοι με μαθηματικούς κ.τ.λ. και καλό θα ήταν να γίνει ανά έτος διορισμού,δηλ.ξεχωριστα για το 2008,2009κ.τ.λ.Γίνεται ωστόσο και για όλα τα έτη μαζί,απλώς,αυτοί που θ'ανήκουν σε μετέπειτα έτη θα δικαιωθούν αργότερα από τους άλλους.
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με τους αριθμούς των διορισμών,παρακαλώ να το κάνει σύντομα.Θα προσπαθήσω να το ψάξω κι εγώ.
"οσοι ΠΕ02 ενδιαφέρονται να συμμετέτουν μπορούν να μου στείλουν μήνυμα στο:katmakeda@gmail.com
Αν κάποιος από τις άλλες ειδικότητες θέλει το τηλεφωνο του δικηγόρου μας,μπορώ επίσης να του το δώσω.Νομίζω ότι υπάρχει και στο GOOGLE
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2015, 03:54:57 μμ από katmakeda »

Αποσυνδεδεμένος katmakeda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέχασα,όσον αφορά στο κόστος της προσφυγής,εμείς,18 άτομα για τους διορισμούς 2012-2013 δώσαμε από 139Ε ο καθένας και την επόμενη χρονιά που ήμασταν16 άτομα, από 150Ε.Όσο περισσότερα είναι τα άτομα που συμμετέχουν,τόσο λιγότερα και τα χρήματα που δίνει καθένας .Προσωπικά θεωρώ το ποσό μηδαμινό,προκειμένου να διεκδικήσουμε τον αναδρομικό διορισμό μας(μισθούς και προυπηρεσία ) από το 2008 ή και από πιο πριν κάποιοι από εμάς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι αυτό πρέπει να γίνει katmakeda. Ανοίγω νέο θέμα για επιτυχόντες πε02 για να βάζουμε εκεί όλα τα φεκ με διορισμούς που βρίσκουμε.

Σύμφωνα με τον Ν 2525/1997 από το 2003 οι προσλήψεις αναπληρωτών και ωρομισθίων γίνονται αποκλειστικά από τους πίνακες των επιτυχόντων. Αυτό δεν τηρήθηκε... Λυπάμε για κάποιους συναδέρφους αλλά αυτή είναι η αλήθεια... Λίγα άτομα θα μπορέσουν να κατοχυρώσουν την προϋπηρεσία τους.
https://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9A-%CE%91-188-1997-%CF%83%CE%B5%CE%BB-5.html
σελ.5

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
eyxaristoyme para poly για τις πληροφοριες σου.τον δικηγορο τον γνωριζουμε.Αν κ δεν θελω να μιλησω εκ μερους του ΠΑΣΑΦ του οποιου ειμαι κ μελος πιθανολογω οτι ολος ο συλλογος θα συστρατευτει  διεκδικωντας αυτο που δικαιωματικα του ανηκει...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο νομικός σύμβουλος του Συλλόγου Αναπληρωτών Νηπιαγωγών κ. Τζαμτζής Παναγιώτης σχετικά με την υπόθεση και τα ζητήματα που δημιουργούνται αναφέρει τα ακόλουθα:

«Αναφορικά με τα ζητήματα που αντιμετωπίζει η απόφαση κρίσιμη είναι η 13η σκέψη της. Ειδικότερα στην παράγραφο αυτή αναδεικνύει το ζήτημα της αντισυνταγματικότητας του 3848/2010 και ειδικότερα του 60-40.

Είναι πλέον άκυροι οι διορισμοί που έγιναν τουλάχιστον με τον 3848/2010, ενώ επιπλέον δημιουργεί νομολογιακό προηγούμενο και για τις προσλήψεις από το 2001 και μετά, οπότε οποίος προσφύγει για τις πριν το 2010 προσλήψεις θα δικαιωθεί.

Ο ΑΣΕΠ είναι ο μόνος τρόπος διορισμού μόνιμων εκπαιδευτικών και αποκλείεται κάθε διορισμός με 24μηνο ή 30μηνο. Η προϋπηρεσία σαν δυνατότητα δεν αποκλείεται και μάλιστα κρίνεται επιτρεπτό για την προσαύξηση της βαθμολογίας σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, αλλά δεν μπορεί να οδηγήσει σε μόνιμο διορισμό πλέον, χωρίς ΑΣΕΠ.

Έν ολίγοις το υπουργείο θα πρέπει εφαρμόζοντας την σκέψη αυτής της απόφασης να διενεργεί πλέον μόνιμους διορισμούς μόνο μέσω του πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ και άρα καμία ποσόστωση 75-25 ή 60-40 είναι πλέον συνταγματικά ορθή.

Οι συνέπειες για όσους έχουν ήδη διοριστεί με το 40% είναι πλέον ότι ίσως τεθεί θέμα ανάκλησης των διορισμών τους. Κατά πάγια νομολογία, όμως, δεν είναι δυνατή η ανάκληση νόμιμων ευμενών, για τον πολίτη, διοικητικών πράξεων, άρα, εκτός απροόπτου, οι διορισμοί αυτοί δεν θα ανακληθούν. Όσοι όμως είχαν δικαίωμα να διοριστούν από το 2010 και μετά μπορούν να διεκδικήσουν τον διορισμό τους είτε την αποζημίωση τους από το Δημόσιο για τον μη διορισμό τους (με αγωγή)».

http://xenesglosses.eu/2015/02/mia-proti-anagnosi-tis-apofasis-tou-st-2/

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσοι προσφύγετε έχετε υπόψη ότι πολλοί επιτυχόντες ΑΣΕΠ ενός διαγωνισμού που θα μπορούσαν να διεκδικήσουν τώρα διορισμό έχουν διοριστεί με επόμενους διαγωνισμούς όπως εγώ. Επομένως ίσως πρέπει να προσφύγουν και όσοι είναι επιτυχόντες σε σειρά πιο κάτω από όσους πήραν από επετηρίδες (30μηνο κ.ά.) Ρωτήστε το δικηγόρο σας.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
http://asep-edu.blogspot.gr/
κάποιοι τα έλεγαν από παλιά αλλά πέσανε να τους φάνε...

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσοι προσφύγετε έχετε υπόψη ότι πολλοί επιτυχόντες ΑΣΕΠ ενός διαγωνισμού που θα μπορούσαν να διεκδικήσουν τώρα διορισμό έχουν διοριστεί με επόμενους διαγωνισμούς όπως εγώ. Επομένως ίσως πρέπει να προσφύγουν και όσοι είναι επιτυχόντες σε σειρά πιο κάτω από όσους πήραν από επετηρίδες (30μηνο κ.ά.) Ρωτήστε το δικηγόρο σας.

Δεν νομίζω για πιο κάτω. Μάλλον για πιο πάνω στους πίνακες...

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ίσως να μην το εξέφρασα σωστά. Εννοώ αν π.χ. διορίστηκαν από επετηρίδες 300 άτομα σε μια ειδικότητα το 2006, δε θα πρέπει να προσφύγουν μόνο οι 300 επιλαχόντες μετά από τους διοριστέους ΑΣΕΠ του 2006. Πολλοί από τους 300 αυτούς επιλαχόντες-επιτυχόντες ΑΣΕΠ έδωσαν πάλι εξετάσεις και έχουν ήδη διοριστεί (μετά το 2006). Οπότε μπορεί να δικαιούνται διορισμό οι επόμενοι επιτυχόντες (πχ. ο 310, ο 311 κλπ) του ΑΣΕΠ του 2006 .

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,επιτυχόντες ΑΣΕΠ,όπως σας έγραψα έχουμε ήδη προσφύγει εναντίον των διορισμών των προηγούμενων χρόνων(είμαστε επιτυχόντες ΑΣΕΠ2008 ,ΠΕ02).Δικηγόρος μας είναι ο κ.Ηλίας Θεοδωράτος .Έχει ασχοληθεί πολύ με τα θέματα των εκπαιδευτικών και μάλιστα μία καλή μου φίλη ,όπως σας έγραψα ,διορίστηκε,μαζί με 90 άλλους ΠΕ02 ,μετά το 2004 ,ύστερα από προσφυγή,έχοντάς τον ως δικηγόρο.Μάλιστα,από εκεί τον έμαθα κι εγώ.Πριν λίγο λοιπόν του τηλεφώνησα και μου είπε τα εξής:
1)H απόφαση της ολομέλειας πράγματι,συμφωνεί με την απόφαση που εξέδωσε το ΄Γ τμήμα του ΣτΕ τον Μάρτιο,δηλαδή,κρίνει αντισυνταγματικούς τους διορισμούς εκτός ΑΣΕΠ(40%,24ΜΗΝΟ,30ΜΗΝΟ).
2)¨Εχουν σίγουρα δικαίωμα προσφυγής τόσοι παρακάτω ,μετά από αυτούς που διορίστηκαν,στον πίνακα επιτυχόντων,όσοι διορίστηκαν από άλλους πίνακες εκτός ΑΣΕΠ.Γ'αυτό,το πρόβλημα είναι να βρούμε πόσοι ακριβώς διορίστηκαν εκτός ΑΣΕΠ,για να δούμε ποιοι από τον πίνακα επιτυχόντων έχουν δικαίωμα να προσφύγουν.Ίσως μπορούμε να το βρούμε επίσημα ,μέσω κάποιας δευτεροβάθμιας ή από το υπουργείο.Επίσης,η όποια προσφυγή πρέπει να γίνει μέσα σε 2 μήνες από τη δημοσίευση της απόφασης του ΣτΕ,αλλιώς μπορεί να κριθεί εκπρόθεσμη.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!Η ΚΑΘΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ πρέπει να προσφύγει ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ,όχι δηλ. μαζί φιλόλογοι με μαθηματικούς κ.τ.λ. και καλό θα ήταν να γίνει ανά έτος διορισμού,δηλ.ξεχωριστα για το 2008,2009κ.τ.λ.Γίνεται ωστόσο και για όλα τα έτη μαζί,απλώς,αυτοί που θ'ανήκουν σε μετέπειτα έτη θα δικαιωθούν αργότερα από τους άλλους.
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με τους αριθμούς των διορισμών,παρακαλώ να το κάνει σύντομα.Θα προσπαθήσω να το ψάξω κι εγώ.
"οσοι ΠΕ02 ενδιαφέρονται να συμμετέτουν μπορούν να μου τηλεφωνήσουν στα:2310637131 και 6947118611
Αν κάποιος από τις άλλες ειδικότητες θέλει το τηλεφωνο του δικηγόρου μας,μπορώ επίσης να του το δώσω.Νομίζω ότι υπάρχει και στο GOOGLE
Για τους φυσικούς ενδιαφέρομαι κι εγω. Αν υπάρχουν κι άλλοι ενδιαφερόμενοι να οργανωθούμε.
Αν βρει καποιος πίνακες με προσλήψεις από το 2009 και μετά ας τους παραθέσει. Ψάχνω κι εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2015, 09:53:45 μμ από physikos.50 »

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οι επιτυχοντες του 06 επηρεαζονται και αυτοι απο τον διαγωνισμο του 04 κ αυτοι με τη σειρα τους απο αυτους του 02...μπαχαλο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 490
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.