*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1239032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Είναι όμως όλες οι περιπτώσεις ίδιες;
Οι συνάδελφοι θα ήταν διορισμένοι ήδη μέσω ΑΣΕΠ, αν ίσχυαν διορισμοι 100% από ΑΣΕΠ. Σε τι διαφέρουν λοιπόν;
Η απόφαση της Ολομέλειας τους θεωρεί εν δυνάμει ασεπίτες. Ας κρίνουν οι ίδιοι αν θα διεκδικήσουν το διορισμό τους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,συζητάτε για τις προσφυγές,το τι είναι δίκαιο και τι όχι,κ.λπ.Καλό ειναι να υπάρχουν αυτές οι ανησυχίες,όμως αυτό που όλοι επιθυμούμε είναι να γίνουν διορισμοί!Θα γίνουν;;θα διοριστουν εκαιδευτικοί που θα έπρεπε εδώ και χρόνια να είχαν διοριστεί ή θα συνεχιστεί η απαξίωση όλων των κλάδων και το αναπληρωτιλίκι κάθε χρόνο οπου να'ναι;
Αν δεν διοριστουν,ό,τι απόφαση και όποια προσφυγή γίνει,δε λέει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Οι συνάδελφοι θα ήταν διορισμένοι ήδη μέσω ΑΣΕΠ, αν ίσχυαν διορισμοι 100% από ΑΣΕΠ. Σε τι διαφέρουν λοιπόν;
Η απόφαση της Ολομέλειας τους θεωρεί εν δυνάμει ασεπίτες. Ας κρίνουν οι ίδιοι αν θα διεκδικήσουν το διορισμό τους!

Δε συζητάμε για τους διοριστέους και δεν ξέρω πόσοι θα ήταν διορισμένοι. Με το τελευταίο συμφωνώ, αυτό εξ' άλλου ήθελα να επισημάνω  κι' εγώ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η ολομελεια του Στε δεν ειναι ο νομοθετης. Εδω βαφτισαμε το κρεας ψαρι που ειπε και ο Γλεζος και εσεις συζητατε για διορισμους.........
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Φυσικά και δεν είναι το ΣτΕ ο νομοθέτης, είναι όμως η ανώτατη δικαστική εξουσία για διοικητικά θέματα.
Όταν ο νομοθέτης εσκεμμένα δε συμμορφώνεται με το σύνταγμα επί 14 χρόνια, τότε έρχεται το ΣτΕ να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Αυτό μπορεί να μη γινόταν ούτε τώρα, αν δεν είχαν αδικηθεί κατάφορα οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008, που έχοντας έννομο συμφέρον προσέφυγαν και κέρδισαν τη δίκη.

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Φυσικά και δεν είναι το ΣτΕ ο νομοθέτης, είναι όμως η ανώτατη δικαστική εξουσία για διοικητικά θέματα.
Όταν ο νομοθέτης εσκεμμένα δε συμμορφώνεται με το σύνταγμα επί 14 χρόνια, τότε έρχεται το ΣτΕ να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Αυτό μπορεί να μη γινόταν ούτε τώρα, αν δεν είχαν αδικηθεί κατάφορα οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008, που έχοντας έννομο συμφέρον προσέφυγαν και κέρδισαν τη δίκη.
++++++++++++++++++++

Ένα κεφάλαιο είναι οι προσφυγές των επιτυχόντων 2001 - 2015 και το άλλο κεφάλαιο είναι το τι μέλει γενέσθαι.
Το ΣΤΕ θέτει νέους όρους για τους επόμενους διορισμούς αλλά και αναπληρώσεις. Τι θα γίνει το καλοκαίρι;;;;;;;;;
Όλοι τηρούν σιγή ιχθύος συνδικαλιστές, σύλλογοι, εκπαιδευτικά site, υπουργείο...... Πρέπει να λάβουν θέση  και να υπάρξει ενημέρωση άμεσα!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσο θα ξαναπάρει τις καθαρίστριες θα πάρει κι εμάς
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=378556&catid=3

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Για να πάρουν θέση συνδικαλιστές  σύλλογοι κλπ , για να υπάρξει νόημα σε προσφυγές και καθε είδους διεκδικήσεις ΘΑ πρέπει να υπάρξουν διορισμοί . Εσείς πιστεύετε οτι θα υπάρξουν ; Εγω μετα το νέο μνημόνιο και απο τη στιγμή που δεν θα μπορούμε να αποφασίζουμε μόνοι μας ως κράτος για οτιδήποτε , τοτε ποιο το νόημα ; Πρέπει λοιπόν πρώτα να διεκδικήσουμε διορισμούς και μετα να προσφύγουμε και στον Παπά της Ρώμης αλλα πρώτα πρέπει να γίνουν διορισμοί

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να σας πω κάτι; στο σχολείο μου είναι μια αναπληρώτρια εναπομείνουσα διοριστέα από το 2008. Της είπα για τις δικαστικές προσφυγές και μου είπε πως ήταν κι αυτή σε ομάδα προσφυγόντων πριν από 6-7 χρόνια. Δικαιωθήκαμε, μου ειπε, αλλά ακόμα περιμένουμε ''Αν έχεις λεφτά να σου τα φάνε οι δικηγόροι'', μου είπε χαρακτηριστικά, ''και μεγάλη υπομονή΄΄ πήγαινε...
Πάντως όσοι από εμάς διοριστούμε από πίνακες πραγματικής προϋπηρεσίες που θα ενημερωθούν με τα 2010-2014,  διότι αρκετοί από εμάς δεν έμειναν ''αργοί'' και δουλεύουν όλα αυτά τα χρόνια αναπληρωτές, δεν νομίζω να το αρνηθούν επειδή δεν θα διοριστούν δυνάμει της απόφασης του ΣτΕ αλλά από πραγματική προϋπηρεσία;  ;)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Στην αρχή το πίστεψα ότι έχεις στο σχολείο σου μια εναπομείνασα διοριστέα από το 2008.
Αλλά σίγουρα δε θα μιλούσε με τέτοια ηττοπάθεια, εφόσον δικαιώθηκε.

Επίσης, αποκλείεται να είπε ότι αρκετοί ασεπίτες δεν έμειναν "αργοί", αν μου έλεγες ότι έμειναν άνεργοι θα σε πίστευα.
Πολλοί διοριστέοι του ΑΣΕΠ δεν μπορούσαν να δουλέψουν καν ως αναπληρωτές. Το ήξερες αυτό;

Επίσης, μην κλείνεις ματιά γιατί θα ήταν ηλιθιότητα πλέον να επιλέξει ασεπίτης να διοριστεί με πραγματική προϋπηρεσία.
Άσε που τώρα πια δεν γίνεται, γιατί έχουν καταργηθεί όλες οι λίστες διορισμού μέσω προϋπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στην αρχή το πίστεψα ότι έχεις στο σχολείο σου μια εναπομείνασα διοριστέα από το 2008.
Αλλά σίγουρα δε θα μιλούσε με τέτοια ηττοπάθεια, εφόσον δικαιώθηκε.

Επίσης, αποκλείεται να είπε ότι αρκετοί ασεπίτες δεν έμειναν "αργοί", αν μου έλεγες ότι έμειναν άνεργοι θα σε πίστευα.
Πολλοί διοριστέοι του ΑΣΕΠ δεν μπορούσαν να δουλέψουν καν ως αναπληρωτές. Το ήξερες αυτό;

Επίσης, μην κλείνεις ματιά γιατί θα ήταν ηλιθιότητα πλέον να επιλέξει ασεπίτης να διοριστεί με πραγματική προϋπηρεσία.
Άσε που τώρα πια δεν γίνεται, γιατί έχουν καταργηθεί όλες οι λίστες διορισμού μέσω προϋπηρεσίας.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Στην αρχή το πίστεψα ότι έχεις στο σχολείο σου μια εναπομείνασα διοριστέα από το 2008.
Αλλά σίγουρα δε θα μιλούσε με τέτοια ηττοπάθεια, εφόσον δικαιώθηκε.

Επίσης, αποκλείεται να είπε ότι αρκετοί ασεπίτες δεν έμειναν "αργοί", αν μου έλεγες ότι έμειναν άνεργοι θα σε πίστευα.
Πολλοί διοριστέοι του ΑΣΕΠ δεν μπορούσαν να δουλέψουν καν ως αναπληρωτές. Το ήξερες αυτό;

Επίσης, μην κλείνεις ματιά γιατί θα ήταν ηλιθιότητα πλέον να επιλέξει ασεπίτης να διοριστεί με πραγματική προϋπηρεσία.
Άσε που τώρα πια δεν γίνεται, γιατί έχουν καταργηθεί όλες οι λίστες διορισμού μέσω προϋπηρεσίας.
Συμφωνώ!

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
η Απόφαση του ΣτΕ έσπειρε τον τρόμο!
στην από 21-2-2015 και ώρα 11.07 ανάρτηση.
https://www.facebook.com/thekotsi?fref=ts
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2015, 05:45:29 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στην αρχή το πίστεψα ότι έχεις στο σχολείο σου μια εναπομείνασα διοριστέα από το 2008.
Αλλά σίγουρα δε θα μιλούσε με τέτοια ηττοπάθεια, εφόσον δικαιώθηκε.

Επίσης, αποκλείεται να είπε ότι αρκετοί ασεπίτες δεν έμειναν "αργοί", αν μου έλεγες ότι έμειναν άνεργοι θα σε πίστευα.
Πολλοί διοριστέοι του ΑΣΕΠ δεν μπορούσαν να δουλέψουν καν ως αναπληρωτές. Το ήξερες αυτό;

Επίσης, μην κλείνεις ματιά γιατί θα ήταν ηλιθιότητα πλέον να επιλέξει ασεπίτης να διοριστεί με πραγματική προϋπηρεσία.
Άσε που τώρα πια δεν γίνεται, γιατί έχουν καταργηθεί όλες οι λίστες διορισμού μέσω προϋπηρεσίας.
Δεν ξερω αν είναι ηλιθιότητα να επιλέξει ασεπίτης να διοριστεί με πραγματική προϋπηρεσία... μεγαλύτερη ηλιθιότητα θα είναι να επιλέξει να μείνει άνεργος ενώ θα μπορεί να διοριστεί και με άλλον τρόπο που θα του δίνει το κράτος... ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 260
Σύνολο: 260

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.