*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1240018 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αγαπητοί συνάδελφοι κάποιοι χρησιμοποιείτε την επισκεψιμότητα του θέματος για να προβάλετε άσχετες πληροφορίες . Δεν έχω καμία πρόθεση να αμφισβητήσω τα αιτήματά σας. Ωστόσο, θα παρακαλούσα να σεβαστείτε το θέμα που άνοιξα και αφορά στην "Προσφυγή Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα του 60%-40% σε Διορισμούς". Θα μπορούσατε να ανοίξετε κάποιο αντίστοιχο θέμα που να καταπιάνεται με την διεκδίκηση του διορισμού μέσω της προϋπηρεσίας. Ή να συζητήσετε το ενδεχόμενο αμφισβήτησης (γιατί όχι και δικαστική) και την ορθότητα της απόφασης του ΣΤΕ. Το θέμα μας εδώ αφορά στον συντονισμό των προσφυγών λόγω της απόφασης του ΣΤΕ.

Επί του θέματος θα ήθελα και πάλι να πληροφορήσω τους συναδέλφους που έχουν έννομο συμφέρον να προσφύγουν ότι χρειάζεται να κάνουν αίτηση (ηλεκτρονικά-μέσα από το site του ΑΣΕΠ) για χορήγηση βεβαίωσης βαθμολογίας ΑΣΕΠ. Επειδή καθυστερεί από αυτά που άκουσα κινηθείτε έγκαιρα. Η βεβαίωση αυτή θα σας χρειαστεί σύντομα για την δικαστική προσφυγή.

ΥΓ. Επίσης, συμφωνώ ότι θα πρέπει να συντάξουμε επιστολή που θα αποστείλουμε στα ΜΜΕ και στους αρμόδιους φορείς όπου θα εκφράζουμε τα δίκαια αιτήματά μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εδώ μπορείτε να κάνετε ηλεκτρονικά αίτηση και να ζητήσετε χορήγηση βεβαίωσης βαθμολογίας ΑΣΕΠ. Θα σας χρειαστεί σύντομα! Θα πρέπει να συμπληρώσετε τα στοιχεία σας, καθώς και την ειδικότητά σας και τον διαγωνισμό που λάβατε μέρος (πχ. 2008/3Π).

https://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Menu/epikoinonia/epikoinoniaforma.csp?tabId=0&lcmenuId=lc5

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Συμπάσχω μαζί σου και επικοινωνώ την αγωνία σου.....
και φυσικά θα γράφω όπου και όποτε θέλω!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Στον πρώτο όρο χρήσης του φόρουμ αναφέρεται:
"Κρίνεται σκόπιμο να μην βγαίνουμε εκτός αρχικού θέματος στις συζητήσεις μας."

Άρα κανείς δεν μπορεί να γράφει αυτό που θέλει σε οποιοδήποτε τόπικ. Αν, λοιπόν, κάποιος θέλει να διεκδικήσει κάτι διαφορετικό, μπορεί να ανοίξει ένα νέα θέμα και όσοι ενδιαφέρονται για αυτό να γράψουν εκεί αυτό που θέλουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Να παρακαλέσω κι εγώ με τη σειρά μου να εστιάσουμε σττην προσφυγή των επιτυχόντων ΑΣΕΠ και ας ανοίξει άλλο θέμα για οποιαδήποτε άλλη διεκδίκηση.
Είμαι απόλυτα σύμφωνη, όπως έχω προαναφέρει, στο να κάνουμε κάτι συλλογικό διεκδικώντας δικαίωση για το θέμα μας, τόσο με επιστολή, όσο και με τη φυσική μας παρουσία στο υπουργείο. Μόλις διάβαζα ότι η ΠΕΑΕ, μετά τη συνάντηση κἀποιων -λίγων- μελών το Σάββατο στα γραφεία της ΟΛΜΕ, όπου ασφαλώς δεν έγινε καμία νύξη για προσμέτρηση της βαθμολογίας του ΑΣΕΠ (δεν αναφέρθηκε καν η λέξη ΑΣΕΠ στη γραπτή ανακοίνωσή τους) ετοιμάζεται για συνάντηση με τους υπεύθυνους στο υπουργείο. Ναι, και αυτοί θα μας εκπροσωπήσουν ζητώντας τα κριτήρια προσλήψεων να είναι ΜΟΝΟ το πτυχίο και η προϋπηρεσία.
Μ᾽ αυτά και μ᾽ αυτά επικοινώνησα κι εγώ με δικηγόρο και έκανα τα απαραίτητα. Έχω τη γνώμη ότι όσο περισσότερες επιστολές-αιτήσεις σταλούν στο υπουργείο, τόσο μεγαλύτερο μοχλό πίεσης θα αποτελέσουν, για να μην αγνοηθεί η απόφαση του ΣΤΕ στο επικείμενο πολυνομοσχέδιο. Πιθανότατα όσοι προσφύγουν (και θεμελιώνουν δικαίωμα σύμφωνα με την απόφαση του ΣΤΕ) να δικαιωθούν.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Ισορροπια σαφεστατα θα πρρπει να υπαρξει μεταξυ προυπηρεσιας και επιτυχιας ασεπ. Θεωρω οτι ολοι θα πρεπει να καταλαβουμε 2 πραγματα. 1ον οτι ολοι ειμαστε ενα ,θελουνε διορισμους. 2ον οτι συμφωνα με αποφαση του στε οσο " παρανομοι" ειναι αυτοι απο προυπηρεσια αλλο τοσο "παρανομοι" ειναι αυτοι που πηραν προσαυξηση απο προυπηρεσια και διοριστηκαν μεσω ασεπ χωρις να εχουνε προηγουμενη επιτυχια ασεπ συμφωνα με ν. Αρσενη. Οποτε συναδελφοι ολοι μην ανοιγουμε φαυλο κυκλο. Ο καθενας ας πραξει αυτα που νομιζει. Θα παρακαλουσα να μεινουμε ολοι μαζι και εγω εντος θεματος πια.    Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Ισορροπια σαφεστατα θα πρρπει να υπαρξει μεταξυ προυπηρεσιας και επιτυχιας ασεπ.
Χαιρομαι που το βλεπετε ετσι. ;)

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Ισορροπια σαφεστατα θα πρρπει να υπαρξει μεταξυ προυπηρεσιας και επιτυχιας ασεπ. Θεωρω οτι ολοι θα πρεπει να καταλαβουμε 2 πραγματα. 1ον οτι ολοι ειμαστε ενα ,θελουνε διορισμους. 2ον οτι συμφωνα με αποφαση του στε οσο " παρανομοι" ειναι αυτοι απο προυπηρεσια αλλο τοσο "παρανομοι" ειναι αυτοι που πηραν προσαυξηση απο προυπηρεσια και διοριστηκαν μεσω ασεπ χωρις να εχουνε προηγουμενη επιτυχια ασεπ συμφωνα με ν. Αρσενη. Οποτε συναδελφοι ολοι μην ανοιγουμε φαυλο κυκλο. Ο καθενας ας πραξει αυτα που νομιζει. Θα παρακαλουσα να μεινουμε ολοι μαζι και εγω εντος θεματος πια.    Ευχαριστω
Συμφωνώ με την ύπαρξη ισορροπίας. Απλά το θέμα είναι ότι μεταφράζεται διαφορετικά από άποψη διεκδικήσεων για τον καθένα η έννοια της ισορροπίας......... σίγουρα θέλουμε όλοι διορισμούς στο δεύτερο που αναφέρεις οι προσαυξήσεις δεν είναι παράνομες ή όπως αλλιώς αναφέρεται (βάση απόφασης ΣΤΕ) αυτό που κρίθηκε παράνομο είναι ο διορισμός με μοναδικό κριτήριο την προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ

Είμαι απόλυτα σύμφωνη, όπως έχω προαναφέρει, στο να κάνουμε κάτι συλλογικό διεκδικώντας δικαίωση για το θέμα μας, τόσο με επιστολή, όσο και με τη φυσική μας παρουσία στο υπουργείο. Μόλις διάβαζα ότι η ΠΕΑΕ, μετά τη συνάντηση κἀποιων -λίγων- μελών το Σάββατο στα γραφεία της ΟΛΜΕ, όπου ασφαλώς δεν έγινε καμία νύξη για προσμέτρηση της βαθμολογίας του ΑΣΕΠ (δεν αναφέρθηκε καν η λέξη ΑΣΕΠ στη γραπτή ανακοίνωσή τους) ετοιμάζεται για συνάντηση με τους υπεύθυνους στο υπουργείο. Ναι, και αυτοί θα μας εκπροσωπήσουν ζητώντας τα κριτήρια προσλήψεων να είναι ΜΟΝΟ το πτυχίο και η προϋπηρεσία.


Ανεξάρτητα από τις προσφυγές, συμφωνώ να κάνουμε κάτι συλλογικό πρέπει η επιτυχία ασεπ να ληφθεί υπόψη  στο νέο τρόπο  που υφαίνεται (βλέπε κουρελού νομοσχέδιο) κανείς δεν μας εκπροσωπεί....... πως προτείνετε να το ξεκινήσουμε; πρέπει να κινηθούμε άμεσα

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
η δημιουργία συλλόγου θα ήταν ένα καλό βήμα, μια αντιπροσωπία για να ενημερώνει για τα αιτήματα μας, και να συντονίζει τις κινήσεις.
ένας σύλλογος που για πρώτη φορά θα ζητά την εφαρμογή του συντάγματος και οχι μια ρύθμιση για να βολευτούν κάποιοι...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
 Ότι και να γίνει, σύλλογος ή κάτι άλλο, το σίγουρο είναι οτι χρειάζεται χρόνος και υπομονή για την εξέλιξη του θέματος.
  

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Ανεξάρτητα από τις προσφυγές, συμφωνώ να κάνουμε κάτι συλλογικό πρέπει η επιτυχία ασεπ να ληφθεί υπόψη  στο νέο τρόπο  που υφαίνεται (βλέπε κουρελού νομοσχέδιο) κανείς δεν μας εκπροσωπεί....... πως προτείνετε να το ξεκινήσουμε; πρέπει να κινηθούμε άμεσα

Lenalacta

 ο ν. Αρσενη ειναι ξεκαθαρος προυπηρεσια ως προσαυξηση στον ασεπ η ακομα και αιτηση για αναπληρωτη μονο μετα απο επιτυχια στον αμεσως προηγουμενο ασεπ αναγνωριζεται.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
είδα σημερινές δηλώσεις Κουράκη, που έλεγε ότι δε θα αδικηθούν προυπηρεσίες είτε αποκτήθηκαν μέσω ασεπ, είτε όχι...

Αποσυνδεδεμένος alousia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εγω αναρωτιεμαι για κάτι....φετος πρεπει να διοριστουν σε κάποιες ειδικότητες εκτος απο το 60% και κάποιοι εναπομειναντες με το 40%. τι θα γίνει εφοσον κρίθηκε αντισυνταγματικο? και μιλάω για φετος για τον Σεπτέμβριο!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 287
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.