*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1234642 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
O Κουρακης εχει ενημερωθει και ειναι ξεκαθαρος.Δεν τον αγγιζει αυτη η αποφαση.Παμε απο Σεπτεμβρη για διορισμους 24μηνου 30 μηνου και 60-40 τουλαχιστον..Ποσο πιο καθαρα να τα πει ο ανθρωπος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Lenalacta

 ο ν. Αρσενη ειναι ξεκαθαρος προυπηρεσια ως προσαυξηση στον ασεπ η ακομα και αιτηση για αναπληρωτη μονο μετα απο επιτυχια στον αμεσως προηγουμενο ασεπ αναγνωριζεται.

Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο που αναφέρεις είναι "νομοτεχνικό" έχω ακούσει και άλλη ερμηνεία. Στο νόμο Αρσένη δεν αναφέρεται απ'όσο ξέρω ούτε στις τροποποιήσεις που ακολούθησαν (προς το τέλος τρ. άρθρο 6): http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/14-nomos_2525-97.htm

Τέλος πάντων το σημαντικό είναι ότι αυτή τη στιγμή έχουν μαζευτεί 100 σύλλογοι και προσπαθούν να λειτουργήσουν με τις στρατηγικές που λειτουργούσαν και να προτάξουν για άλλη μία φορά μόνο την προϋπηρεσία ή όπως βολεύεται ο καθένας δηλαδή, και εμείς μιλάμε για ισορροπίες, ίσες ευκαιρίες, ηθικό, συνταγματικό και νόμιμο. Έχω ψιλοαπογοητευτεί δεν αλλάζουμε με τίποτα. Κανένας δεν ενδιαφέρεται για ένα ΣΤΑΘΕΡΟ και ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ σύστημα διορισμών. Διαίρει και βασίλευε!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
O Κουρακης εχει ενημερωθει και ειναι ξεκαθαρος.Δεν τον αγγιζει αυτη η αποφαση.Παμε απο Σεπτεμβρη για διορισμους 24μηνου 30 μηνου και 60-40 τουλαχιστον..Ποσο πιο καθαρα να τα πει ο ανθρωπος
Να γράψει ένα ποίημα! ;D

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο που αναφέρεις είναι "νομοτεχνικό" έχω ακούσει και άλλη ερμηνεία. Στο νόμο Αρσένη δεν αναφέρεται απ'όσο ξέρω ούτε στις τροποποιήσεις που ακολούθησαν (προς το τέλος τρ. άρθρο 6): http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/14-nomos_2525-97.htm

Τέλος πάντων το σημαντικό είναι ότι αυτή τη στιγμή έχουν μαζευτεί 100 σύλλογοι και προσπαθούν να λειτουργήσουν με τις στρατηγικές που λειτουργούσαν και να προτάξουν για άλλη μία φορά μόνο την προϋπηρεσία ή όπως βολεύεται ο καθένας δηλαδή, και εμείς μιλάμε για ισορροπίες, ίσες ευκαιρίες, ηθικό, συνταγματικό και νόμιμο. Έχω ψιλοαπογοητευτεί δεν αλλάζουμε με τίποτα. Κανένας δεν ενδιαφέρεται για ένα ΣΤΑΘΕΡΟ και ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ σύστημα διορισμών. Διαίρει και βασίλευε!!!!!!!!!!!!!!
ακριβως τη νομιμότητα υποστηρίζουμε όχι όλοι, αλλά  κάποιοι ,όπως το 36μηνο δικαιωμένο από το Ευρωπαίκό δικαστήριο


http://www.greekteachers.gr/?p=16525

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Δηλώσεις Κουράκη μετά τη συνάντηση με ΠΕΑΔ: http://xenesglosses.eu/2015/03/basiko-kritirio-gia-diorismo-tha-apote/

Αποσυνδεδεμένος alousia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
O Κουρακης εχει ενημερωθει και ειναι ξεκαθαρος.Δεν τον αγγιζει αυτη η αποφαση.Παμε απο Σεπτεμβρη για διορισμους 24μηνου 30 μηνου και 60-40 τουλαχιστον..Ποσο πιο καθαρα να τα πει ο ανθρωπος

O Κουράκης δεν θέλει να αναφερθεί στην απόφαση γιατί είχε υποσχεθεί άλλα προεκλογικά!

Να σημείωσω παράλληλα ότι με απόφαση του Στε οι στρατιωτικοί πήραν πισω τα λεφτά απο τις μειώσεις που του έγιναν με το μνημόνιο του 2012 γιατί η ολόμέλεια του Στε τις έκρινε αντισυνταγματικές και η κυβέρνηση έπρεπε να συνετιστεί στη απόφαση και να επιστρεψουν τα λεφτά και άν θυμάστε δεν τους ήταν καθόλου ευχάριστο τους πρώην κυβερνώντες!

Οι στρατιωτικοί λοιπον  απο τις αρχές του 2015 πέρνουν πίσω αναδρομικά τις μειώσεις! Οπότε δεν νομίζω ότι θα ξεπεραστεί έτσι το θέμα!

Αλλό τι θέλουμε και αλλό τι μπρούμε να κάνουμε!

Εαν δεν λάβει υπόψη την απόφαση  μιλάμε πλέον για παράβαση του Συντάγματος και περεταίρω για παραβαση καθήκοντος!!!


Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Ανεξάρτητα από τις προσφυγές, συμφωνώ να κάνουμε κάτι συλλογικό πρέπει η επιτυχία ασεπ να ληφθεί υπόψη  στο νέο τρόπο  που υφαίνεται (βλέπε κουρελού νομοσχέδιο) κανείς δεν μας εκπροσωπεί....... πως προτείνετε να το ξεκινήσουμε; πρέπει να κινηθούμε άμεσα
Πρέπει άμεσα να παρθεί πρωτοβουλία και να μην μείνουμε στα λόγια:
 Άνοιγμα εδώ στο pde και στο fb σχετικού θέματος. Στο pde το ανοίγω και μάλιστα σύντομα. Οι συνάδελφοι/ισσες που εκφράστηκαν θετικά για ένα τέτοιο βήμα ας μου στείλουν προτάσεις μέσω π.μ. για να γράψω ένα εισαγωγικό μήνυμα που θα εκφράζει με βασικές αρχές όλους εμάς.

Πολλοί συνάδελφοι που βρίσκονται στους πίνακες αναπληρωτών κινδυνεύουν να υποβιβαστούν σε πολύ χαμηλές θέσεις σε τυχόν νέους πίνακες αν δεν προσμετρηθούν τα μόριά τους στον διαγωνισμό ή στους διαγωνισμούς.

Αποσυνδεδεμένος alousia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
για να μιλαμε εντός θέματος αναφερομαι στο 60-40 και μόνο.....

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Πρέπει άμεσα να παρθεί πρωτοβουλία και να μην μείνουμε στα λόγια:
 Άνοιγμα εδώ στο pde και στο fb σχετικού θέματος. Στο pde το ανοίγω και μάλιστα σύντομα. Οι συνάδελφοι/ισσες που εκφράστηκαν θετικά για ένα τέτοιο βήμα ας μου στείλουν προτάσεις μέσω π.μ. για να γράψω ένα εισαγωγικό μήνυμα που θα εκφράζει με βασικές αρχές όλους εμάς.

Πολλοί συνάδελφοι που βρίσκονται στους πίνακες αναπληρωτών κινδυνεύουν να υποβιβαστούν σε πολύ χαμηλές θέσεις σε τυχόν νέους πίνακες αν δεν προσμετρηθούν τα μόριά τους στον διαγωνισμό ή στους διαγωνισμούς.

Sikat, άνοιξε όποτε μπορέσεις το θέμα και θα σου στείλω κι εγώ ορισμένες σκέψεις που έχω συμπεριλάβει και στην επιστολή που συνέταξα για το δικηγόρο. Από εκεί και πέρα, εάν κάποιοι από εμάς είμαστε στην Αθήνα, μπορούμε να κάνουμε μια επιτροπή και να παραδώσουμε οι ίδιοι το κείμενο στο υπουργείο, ζητώντας παράλληλα συνάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Yπαρχει η αποφαση του ευρωπαικου δικαστηριου για το 36μηνο.Με βαση αυτη θα πορευτει η κυβερνηση μας.Ο Κουρακης ειναι απολυτα ενημερωμενος.Καντε υπομονη λιγες μερες για να δειτε την υλοποιηση αυτων που λεει.
Οι αποφάσεις του ευρωπαικού δικαστηρίου είναι γνωμοδοτικές, όχι δεσμευτικές. Ως εκ τούτου δεν υπερτερούν των αποφάσεων του ΣτΕ.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τα μόρια του ασεπ ούτως η αλλιώς δεν θα ισχύσουν στον πίνακα απ' όπου θα πάρει αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι αποφάσεις του ευρωπαικού δικαστηρίου είναι γνωμοδοτικές, όχι δεσμευτικές. Ως εκ τούτου δεν υπερτερούν των αποφάσεων του ΣτΕ.
Toτε γιατι δε μιλαει ο Κουρακης για την αποφαση του ΣΤΕ?Οι πληροφοριες μου λενε οτι ειναι ενημερωμενος και δεν εχει θορυβηθει καθολου απο την αποφαση.Ειναι σταθερος στις δηλωσεις του προεκλογικα και μετεκλογικα οποτε σε λιγες μερες καποιοι ας ετοιμαστουν για ανωμαλη προσγειωση ;)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τα μόρια του ασεπ ούτως η αλλιώς δεν θα ισχύσουν στον πίνακα απ' όπου θα πάρει αναπληρωτές;
Που τα ξέρετε ρε παιδιά όλα αυτά και βγαίνετε και τα λέτε με τέτοια πεποίθηση; Εδώ το υπουργείο λέει αντιφατικά μεταξύ τους πράγματα κάθε δύο μέρες και εσείς είστε τόσο απόλυτοι ότι ξέρετε τι θα γίνει σε 6 μήνες...

Ας καταλάβουν κάποιοι ότι μετά την απόφαση του ΣτΕ τα πράγματα γίνονται δεσμευτικά για την κυβέρνηση, και την κάθε κυβέρνηση. Και να υπάρξει απόπειρα για νόμο πάνω σε διαφορετική αρχή από αυτή της απόφασης του ΣτΕ, θα εκπέσει ο νόμος δικαστικά στην πρώτη προσφυγή που θα γίνει εναντίον του.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Toτε γιατι δε μιλαει ο Κουρακης για την αποφαση του ΣΤΕ?Οι πληροφοριες μου λενε οτι ειναι ενημερωμενος και δεν εχει θορυβηθει καθολου απο την αποφαση.Ειναι σταθερος στις δηλωσεις του προεκλογικα και μετεκλογικα οποτε σε λιγες μερες καποιοι ας ετοιμαστουν για ανωμαλη προσγειωση ;)
Ε, μία μία οι κωλοτούμπες. Πόσες μπορεί να κάνει ένα υπουργικό συμβούλιο σε ένα μήνα;
Εξάλλου, οι ιδεοληπτικοί χρειάζονται χρόνο για να αποδεχθούν τη σκληρή πραγματικότητα, αλλά στο τέλος το καταφέρνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2015, 04:54:52 μμ από Green »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 576

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.