*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1239250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε τα κόμματα τα ανέφερα τυχαία. Απλά επειδή ξέρω αρκετά πίστεψε με από τα άπλυτα του Υπουργείου... για τις βρώμικες προϋπηρεσίες του... (Σχολεία Φυλακών, Σιβιτανίδειος, Εκκλησιαστικά Σχολεία, Αθλητικά...) λόγω απόσπασης γνωστού συναδέλφου στο αντίστοιχο τμήμα του Υπουργείου...  πράγματα που δεν φαντάζεται ο νους σου... βγάζω έξω τα κόμματα που κυβέρνησαν γιατί έχουν τόσες αμαρτίες που δεν μπορούν να υποστηρίξουν την εφαρμογή νόμων . Δεν υπερασπίζομαι κανένα κόμμα... ωστόσο φαντάζομαι γιατί δεν έχεις σε ιδιαίτερη εκτίμηση και δεν συμπαθείς τον Καρκατσουλη... όταν μάλλον αυτός μιλάει για αξιοκρατία και ΑΣΕΠ μάλλον ανεβάζεις πυρετό...
συνάδελφε μην αδικείς τον εαυτόν σου...είμαι δύο φορές επιτυχών σε ασεπ  και έχω εργαστεί με πολύ πιο αξιοκρατικές συνθήκες από αυτούς που μνημονεύεις εσύ (σε ΔΔΕ που όταν καλούσαν ωρομίσθιους δεν φώναζαν τον επόμενο αν αυτός που αρνιόταν να παρουσιαστεί δεν έστελνε υπεύθυνη δήλωση άρνησης αποδοχής κι εγώ όταν κλήθηκα ωρομίσθιος δεν θα παρουσιαζόμουν αν δεν έστελνα υπεύθυνη δήλωση αποδοχής (δδε Σάμου η πιο προβλεπόμενη διεύθυνση)....βέβαια όλοι αυτοί με την σιγουριά του μόνιμου μισθού τους , δεν μας λένε  τι θα γίνει με την εργασιακή εκμετάλλευση που το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο καταδίκασε στην περίπτωση των 36 μηνιτών...Τι λέει γι΄αυτά το Ευρωπαΐζον Ποτάμι και ο προβλεπόμενος Καρκατσούλης;.... 8) 8) 8)
α! ασεπ δεν είναι μόνο γραπτός διαγωνισμός είναι και προσλήψεις με μόρια υπό την εποπτεία του ...αυτά ο Καρκατσούλης σίγουρα τα ξέρει...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2015, 09:03:00 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Οκ portokali. Έγινε σαφές είσαι επιτυχών ΑΣΕΠ, θα συμμετάσχεις στην επιστολή μας;

Ερώτηση: Ας πούμε ότι έχεις εσύ 50 μήνες προϋπηρεσία και επιτυχία ΑΣΕΠ, θα σου άρεσε να διορίσει έναν δις αποτυχών ΑΣΕΠ με 85 μήνες προϋπηρεσία;

Η δικιά σου προϋπηρεσία είναι οκ, μη μου πεις όμως ότι δε ξέρεις τίποτα για μη οκ προϋπηρεσίες;;;; Γιατί αυτός ο μη οκ να συγκριθεί μαζί σου και να διοριστεί αυτός και εσύ να μείνεις μπουκάλα;;; Μήπως ο ΑΣΕΠ βάζει κάποια πράγματα στη θέση του λέω μήπως; Δεν είναι όμως τα πάντα όλα....


Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εσύ θες να διοριστείς ως ασεπ επιτυχών ή ως ασεπ +προϋπηρεσία; με μπερδεύεις...γιατί επικαλείστε την απόφαση του ΣτΕ που λέει ασεπ επιτυχόντες...την προϋπηρεσία δεν βλέπω...

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
εσύ θες να διοριστείς ως ασεπ επιτυχών ή ως ασεπ +προϋπηρεσία; με μπερδεύεις...γιατί επικαλείστε την απόφαση του ΣτΕ που λέει ασεπ επιτυχόντες...την προϋπηρεσία δεν βλέπω...

Δε μου απαντάς όμως... Ένα ένα όπως στα ρωτάω μπας και βγάλουμε άκρη. (Χωρίς διάθεση κόντρας)


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alousia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
όπως επίσης να απαντησει και σε μένα ως επιτυχων δυο φορες με πολύ καλή σειρα καταταξης παρα πολύ καλή θα έλεγα!!!!δεν με έχουν καλέσει ποτέ ούτε αναπληρώτρια ούτε ωρομίσθια.γιατί λοιπόν τετοια αδικία...εγώ που δεν είχα κάποιον να χωθώ στα αθλητικά στα εκκλησιαστιακα γιατι δεν ξέρω στο κλάδο σας αλλά στο δικό μας μόνο έτσι μπορούσε να μαζεψεις μόρια κανεις, γιατι να μην μπορώ να δουλέψω? Εδωσα ΑΣΕΠ και θα ξαναεδινα για να δουλέψω αλλά αμα είσαι 1 θεση κάτω από τον τελευταιο διοριστεο καιγεσαι.....

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε μου απαντάς όμως... Ένα ένα όπως στα ρωτάω μπας και βγάλουμε άκρη. (Χωρίς διάθεση κόντρας)


Εσύ δεν μου απαντάς : υποστηρίζετε το ΣτΕ αλλά την ίδια στιγμή θέλεις ασεπ +προϋπηρεσία που το ΣτΕ καταδικάζει....καταλαβαίνω λάθος;

όπως επίσης να απαντησει και σε μένα ως επιτυχων δυο φορες με πολύ καλή σειρα καταταξης παρα πολύ καλή θα έλεγα!!!!δεν με έχουν καλέσει ποτέ ούτε αναπληρώτρια ούτε ωρομίσθια.γιατί λοιπόν τετοια αδικία...εγώ που δεν είχα κάποιον να χωθώ στα αθλητικά στα εκκλησιαστιακα γιατι δεν ξέρω στο κλάδο σας αλλά στο δικό μας μόνο έτσι μπορούσε να μαζεψεις μόρια κανεις, γιατι να μην μπορώ να δουλέψω? Εδωσα ΑΣΕΠ και θα ξαναεδινα για να δουλέψω αλλά αμα είσαι 1 θεση κάτω από τον τελευταιο διοριστεο καιγεσαι.....
δεν ξέρω τι κλάδος είσαι και ποιες ανάγκες είχε αυτά τα χρόνια στην ειδικότητά σου...αλλά όσοι ήταν κάτω από εσένα σε αναπληρωτές ή ωρομίσθιους (μιλώ για τους ωρομίσθιους των 11 ώρων που ίσχυε πριν το 2010) εργάσθηκαν, καλούνταν καθηγητές ;

Αποσυνδεδεμένος alousia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πε 11 φυσικής αγωγής; ήσουν 1 θέση κάτω από τον τελευταίο διοριστέο  και δεν δούλεψες ούτε ωρομίσθια; οι κάτω από εσένα δούλευαν;

Αποσυνδεδεμένος alousia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν ήμουν μια θέση πολύ κοντα όμως σου λέω...δεν ξέρω αν δουλεψαν που και πως. εγω πάντως όχι και δεν δήλωνα περιοχες αφρούς...τεσπα για μένα η απόφαση του ΣΤΕ βάζει τα πραγματα στη θέση τους...αυτό μην κουράζουμε κιολας!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δούλευες ωρομίσθια; για να καταλάβω...γιατί εγώ δούλεψα μια χρονιά αναπληρωτής σε δυσπρόσιτο των δυτικών Κυκλάδων και εργαζόταν μαζί μου ωρομίσθια φυσικής αγωγής από την ηπειρωτική ελλάδα, που μπορεί να είχε γράψει πιο κάτω από εσένα σε ασεπ αλλά πήγε ,δέχθηκε να κατέβει να δουλέψει όταν άλλοι δεν τα επέλεγαν αυτά ή αρνιόνταν ....και δεν ήμασταν ούτε αθλητικό ούτε τίποτε...ένα γυμνάσιο λτ ήμασταν . Αυτή η συνάδελφός σου να μην δικαιωθεί; δηλαδή εμ πάει και τρώει το αγγούρι εμ κάτσε και να περιμένεις άλλα τόσα χρόνια επειδή εμείς γράψαμε πιο πάνω από εσένα,αλλά, να, ξέρεις δεν πήγα εκεί που εσύ πήγες....

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδελφοι το μεγάλο πάρτι δεν γινόταν στην αναπλήρωση. Ουσιαστικά για πολλούς ο διαγωνισμός ήταν διακοσμητικός. Το πάρτι γινόταν στην ωρομισθία που σε οδηγούσε στην αναπλήρωση. Υπήρχε βέβαια και τα σούπερ βύσματα που έκοβαν δρόμο (πχ. τον δρόμο του θεού - βλ. Αθωνιαδα Πατμιαδα) στα οποία και κέρδιζες μόρια αναπληρωτή και αυτά μετρούσαν και διπλά. Αυτό τον τρόπο θα τον ονόμαζα την μεγάλη λεωφόρο του βύσματος που μπορούσες να εισπράξεις του καρπούς του ρουσφετιού σου (και όχι του κόπου σου λόγω ΑΣΕΠ) πολύ σύντομα. Βέβαια, υπήρχαν και πιο δύσβατοι δρόμοι (μονοπάτια του ρουσφετιού) με τις ωρομισθίες που ήθελες 2-3 χρόνια για να βγάλεις το κεφάλι από το νερό. Βέβαια σε αυτό το σχεδιασμένο χάος αρκετοί από τους συναδέλφους μας υπήρξαν θύματα. Ωστόσο, θεωρώ ότι είναι μειοψηφία. Αυτό γιατί 1) εάν είχαν ψηλό βαθμό θα διεκδικούσαν μαζί με εμάς την πρόσληψη με την απόφαση του ΣΤΕ και 2) το 2-3-4 φορές επιτυχία δεν λέει και πολλά αφού το ίδιο το σύστημα ήταν στημένο έτσι ώστε να μπάζει και κάθε φορά όσο καλά και να έγραφες θα σε περνούσαν οι παραπάνω γνωστοί κατεργάρηδες.
Σε κάθε περίπτωση το σκεπτικό της απόφασης του ΣΤΕ είναι ξεκάθαρο:
Τέλος, όσον αφορά ειδικώς τους προαναφερθέντες εκπαιδευτικούς με εικοσιτετράμηνη πραγματική υπηρεσία, οι οποίοι έχουν λάβει τη βαθμολογική βάση σε οποιονδήποτε διαγωνισμό εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π., ανεπιτρέπτως αυτοί προτιμώνται, έναντι άλλων επιτυχόντων εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π., ως εκ της προϋπηρεσίας τους και της λήψεως απλώς της βαθμολογικής βάσης στον ίδιο ή, πολύ περισσότερο, σε προηγούμενο διαγωνισμό, διότι ελλείπει η απαραίτητη σύγκριση μεταξύ των επιτυχόντων, η οποία θα επέτρεπε το διορισμό κάθε φορά των αξιότερων υποψηφίων (πρβλ. Σ.τ.Ε. 2396 - 2398/2004 Ολομ.).

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το κλειστο 24μηνο θα απορροφηθει σιγουρα.Οι υπολοιποι θα μεινουν με την εμπαθεια και με την εντυπωση οτι ειμαστε ολοι βυσματα 8)

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
πε 11 φυσικής αγωγής; ήσουν 1 θέση κάτω από τον τελευταίο διοριστέο  και δεν δούλεψες ούτε ωρομίσθια; οι κάτω από εσένα δούλευαν;

ακριβώς ετσι είναι τα πράγματα, για ελάχιστες θέσεις μη διοριστέος, χαρτια καθε χρονο όλη η ελλαδα και ουτε μια ωρα ωρομισθία, δεν ξερω τι γινόταν σε άλλες ειδικότητες αλλά στους πε11 γινόταν χαμός. ρίξε μια μάτια στους πινάκες και πες μου σε πιον λογικό άνθρωπο σε πιο  ευρωπαικό δικαστήριο θα πατε να τα δείξετε αυτα τα πράγματα.... και θα σας δωσει δίκιο, οταν αναπληρωτές ξεπετάγονται χωρίς τίποτα, κανε εναν κοπο να δεις τους πίνακες και να το δείξεις και στο δικηγόρο σου.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι το μεγάλο πάρτι δεν γινόταν στην αναπλήρωση. Ουσιαστικά για πολλούς ο διαγωνισμός ήταν διακοσμητικός. Το πάρτι γινόταν στην ωρομισθία που σε οδηγούσε στην αναπλήρωση. Υπήρχε βέβαια και τα σούπερ βύσματα που έκοβαν δρόμο (πχ. τον δρόμο του θεού - βλ. Αθωνιαδα Πατμιαδα) στα οποία και κέρδιζες μόρια αναπληρωτή και αυτά μετρούσαν και διπλά. Αυτό τον τρόπο θα τον ονόμαζα την μεγάλη λεωφόρο του βύσματος που μπορούσες να εισπράξεις του καρπούς του ρουσφετιού σου (και όχι του κόπου σου λόγω ΑΣΕΠ) πολύ σύντομα. Βέβαια, υπήρχαν και πιο δύσβατοι δρόμοι (μονοπάτια του ρουσφετιού) με τις ωρομισθίες που ήθελες 2-3 χρόνια για να βγάλεις το κεφάλι από το νερό. Βέβαια σε αυτό το σχεδιασμένο χάος αρκετοί από τους συναδέλφους μας υπήρξαν θύματα. Ωστόσο, θεωρώ ότι είναι μειοψηφία. Αυτό γιατί 1) εάν είχαν ψηλό βαθμό θα διεκδικούσαν μαζί με εμάς την πρόσληψη με την απόφαση του ΣΤΕ και 2) το 2-3-4 φορές επιτυχία δεν λέει και πολλά αφού το ίδιο το σύστημα ήταν στημένο έτσι ώστε να μπάζει και κάθε φορά όσο καλά και να έγραφες θα σε περνούσαν οι παραπάνω γνωστοί κατεργάρηδες.
Σε κάθε περίπτωση το σκεπτικό της απόφασης του ΣΤΕ είναι ξεκάθαρο:
Τέλος, όσον αφορά ειδικώς τους προαναφερθέντες εκπαιδευτικούς με εικοσιτετράμηνη πραγματική υπηρεσία, οι οποίοι έχουν λάβει τη βαθμολογική βάση σε οποιονδήποτε διαγωνισμό εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π., ανεπιτρέπτως αυτοί προτιμώνται, έναντι άλλων επιτυχόντων εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π., ως εκ της προϋπηρεσίας τους και της λήψεως απλώς της βαθμολογικής βάσης στον ίδιο ή, πολύ περισσότερο, σε προηγούμενο διαγωνισμό, διότι ελλείπει η απαραίτητη σύγκριση μεταξύ των επιτυχόντων, η οποία θα επέτρεπε το διορισμό κάθε φορά των αξιότερων υποψηφίων (πρβλ. Σ.τ.Ε. 2396 - 2398/2004 Ολομ.).

η απόφαση αυτή του ΣτΕ προϋποθέτει το νόμο Αρσένη που έλεγε 100 % ασεπ δεν εμποδίζει όμως την κατάργησή του και την υποκατάστασή του με άλλο,  καινούργιο σύστημα διορισμών που θα λαμβάνει υπ' όψιν την προϋπηρεσία και θα διεξάγεται υπό την εποπτεία του ασεπ....

Παράθεση
1) εάν είχαν ψηλό βαθμό θα διεκδικούσαν μαζί με εμάς την πρόσληψη με την απόφαση του ΣΤΕ και 2) το 2-3-4 φορές επιτυχία δεν λέει και πολλά αφού το ίδιο το σύστημα ήταν στημένο έτσι ώστε να μπάζει και κάθε φορά όσο καλά και να έγραφες θα σε περνούσαν οι παραπάνω γνωστοί κατεργάρηδες.
αν είχες μεγάλη προϋπηρεσία, κοινώς αν πήγαινες αναπληρωτής ή ωρομίσθιος δεν θα κατέφευγες καν στο ΣτΕ....για να το πω αλλιώτικα, ''αν η Αννούλα δεν καταργούσε 24μηνα και τα τοιάυτα θα πηγαίνατε κι εσείς με 24μηνο να διοριστείτε 
τώρα αυτά περί κατεργαρέων ....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.