*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό  (Αναγνώστηκε 48882 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 04:58:11 μμ »
Όχι, η εκδίκαση αναμένεται. Αν όλα πάνε καλά, μετά θα αρχίσει το γλέντι. Και εκεί θα βγάλω και όλα τα υπόλοιπα ονόματα που εμπλέκονται στο σκάνδαλο της Περιφέρειας Δυτ. Ελλάδος (Καθηγητών - Αιρετών ΑΠΥΣΔΕ - Τοποθετημένων - Περιφερειάρχη). Και είναι πολλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:12 »

Αποσυνδεδεμένος Emmortal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 11:48:33 πμ »
margot κράτα μας ενήμερους για οτι εξέλιξη υπάρχει... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 10:43:12 πμ »
Margot είχα κάνει αίτηση για εκπαιδευτική άδεια στο ΑΠΥΣΔΕ Αττικής για μεταπτυχιακό και απορρίφτηκε. Μόλις το έμαθα!!! Μου είπαν οτι τι κριτήριο της επιλογής είναι η προυπηρεσία! Πως μπορώ να το ελέγξω? Δεν την δημοσιεύουν την προυπηρεσία! Να πάω στο ΑΠΥΣΔΕ και να τους ζητήσω στοιχεία? Βοήθησε με!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2007, 10:45:43 πμ από JOY »

Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 11:58:45 πμ »
JOY σου είπαν ψέματα.
Δεν αναφέρεται πουθενά ως κριτήριο η προϋπηρεσία. Παρανόμησαν καθαρά. Αυτή είναι και η συνήθης τακτική τους άλλωστε. Καλό θα ήταν να μπορούσες να το έχεις εγγράφως αυτό που σου είπαν. Εννοείται βέβαια πως ούτε κατά διάνοια δεν σου δίνουν τέτοιο χαρτί που να λέει ότι ως κριτήριο είχαν την προϋπηρεσία. Μακάρι να το κάνουν. Την άλλη μέρα θα βρεθούν όλα τα μέλη του ΑΠΥΣΔΕ κατηγορούμενα για παράβαση καθήκοντος. Αν έχεις τέτοιο χαρτί στα χέρια σου τελείωσε το θέμα. Θα τους δεις κατηγορούμενους.
Στην περίπτωση (πιθανότερη) που η δήλωσή τους αυτή παραμείνει προφορική κάνεις τις εξής κινήσεις:

1) Υποβάλλεις έγγραφη ένσταση για αναθεώρηση της απόφασης στο ΑΠΥΣΔΕ, κάνοντάς τους σαφές ότι θα κινηθείς δικαστικά. Υποχρεούνται εντός μηνός να σου απαντήσουν εγγράφως.
2) Κάνεις αίτηση στο ΑΠΥΣΔΕ να σου χορηγηθούν τα πρακτικά του συμβουλίου και οι πίνακες με τα αναλυτικά στοιχεία αυτών που έλαβαν άδεια και αυτών που απορρίφθηκαν (εκεί περιέχεται και η προϋπηρεσία του καθενός)
3) Μετά την σίγουρη απόρριψη της ενστάσεώς σου πας σε έναν δικηγόρο που να ασχολείται με εκπαιδευτικά και υποβάλεις αγωγή στο διοικητικό πρωτοδικείο. Αυτή η διαδικασία όπως καταλαβαίνεις είναι χρονοβόρα και ουσιαστικά μη επωφελής για σένα, μιας και σε ενδιαφέρει να τελειώσεις το Μεταπτυχιακό σου και να ξενοιάσεις.
4) Μέχρι να βγει η απόφαση έχουμε χρόνο να τα ξαναπούμε ;)

Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε χρειαστείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:12 »

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 12:53:27 μμ »
Margot η ένσταση για αναθεώρηση της απόφασης είναι διαφορετική απο την αίτηση επανεξέτασης ? Μου είπαν να κάνω αίτηση επανεξέτασης σε περίπτωση που αρνηθεί κάποιος την άδεια (δεν το θεωρώ πιθανό).

Αν είναι διαφορετικά , την ένσταση που την κάνω? Στο ΑΠΥΣΔΕ ή στο γραφείο?

Ειναι υποχρεωμένοι να μου δώσουν τα πρακτικά του συμβουλίου? Θα πρέπει να είμαι προετοιμασμένοι για κάποια αντίδραση!

Οσον αφορά το κριτήριο της προυπηρεσίας μου είπαν οτι για λίγο την έχασα! Γιατί πιστεύεις οτι παρανομησαν αν επέλεξαν τις άδειες με γνώμονα την προυπηρεσία? Στο κάτω κάτω απο τη στιγμή που δεν επαρκούν οι πιστώσεις και κάποιοι θα μείνουν απ΄έξω με καποιο κριτήριο πρέπει να γίνει η επιλογή! Δεν είναι στο χέρι τους να αποφασίσουν αυτό το κριτήριο?

Αποσυνδεδεμένος lamar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 05:15:37 μμ »

  Καλησπέρα, παιδιά είχα κάνει και εγώ αίτηση για εκπαιδευτική άδεια, πληρούσα όλες τις προϋποθέσεις άλλα η αίτησή μου δεν έγινε δεκτή. Μάλιστα μου είπαν και μένα ακριβώς το ίδιο. Ότι δηλαδή δεν είχα αρκετή προϋπηρεσία. Ωστόσο στην εγκύκλιο του υπουργείου δεν αναφέρει πουθενά ότι τα χρόνια προϋπηρεσίας συνεκτιμούνται στην αξιολόγηση της αίτησης. Πρέπει να είναι παράναμο όπως είπε και η Margot.
   Επίσης ξέρω εκπαιδευτικό (γυμναστή) ο οποίος πήρε εκπαιδευτική άδεια με θέμα "Διοίκηση του Αθλητισμού". Ήμαρτον, τι σχέση έχει αυτό με την εκπαίδευση?

Εγώ είμαι Μαθηματικός με θέμα σχετικό με τη διδακτική των μαθηματικών και είχα προυπηρεσία 5 χρόνια. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε τώρα. Αν κάνουμε ένσταση τι τύχη έχουμε?

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 05:37:24 μμ »
Δεν είναι ανάγκη το θέμα να είναι σχετικό με την εκπαίδευση !!! Πρέπει να είναι σχετικό με το γνωστικό σου αντικείμενο ! Σε ποιο ΑΠΥΣΔΕ έκανες αίτηση? Και εσύ στο ΑΠΥΣΔΕ Αττικής? Οσο περισσότεροι μαζευόμαστε , τόσο καλύτερα ! Ειδικά αν αποφασίσουμε να κινηθούμε δικαστικά !

Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 09:36:32 μμ »
Φίλοι μου JOY, lamar,

 τα έχω περάσει γιαυτό μπορώ να σε βοηθήσω, όπως και όπως όλους τους υπόλοιπους που άρχισαν να υποψιάζονται τι γίνεται με τις άδειες. Με έχουν απορρίψει αρκετές φορές (δεν λέω πόσες για να μην φωτογραφηθώ), έχουν φάει κάμποσες αγωγές και αναμένω τα φετινά στο αμαρτωλό ΑΠΥΣΔΕ Δυτ. Ελλάδας για να γράψω επιτέλους το διδακτορικό μου. Δεν μπορώ να πω περισσότερα. Περιμένω την απόφαση του δικαστηρίου και θα τους ρεζιλέψω. Θα βγούν όλα τα ονόματα στο pde (αυτών που έκριναν τις άδειες καθώς και των εκπαιδευτικώνπου πήραν και τη σχέση μεταξύ τους. Καταλάβετέ με ότι δεν μπορώ να μιλήσω ανοιχτά, τα πράγματα είναι άγρια, απειλές κτλ. Στο ΑΠΥΣΔΕ στην Δυτ. Αχαϊα δρα ως αιρετό μέλος του ΑΠΥΣΔΕ κύριος που είχε υπερασπισθεί στο δικαστήριο τον Γιάνη Καλαμπόκα, δολοφόνο του Ν. Τεμπονέρα . Αυτός κάνει κουμάντο για όλη τη Περιφέρεια. Εμφανίζεται στα συμβούλια με χαρτί με ονόματα δικών του και τους δίνει τις άδειες. Δυστυχώς ο αιρετός της αντίπαλης παράταξης φοβάται να τα αποκαλύψει σε ποινικό δικαστήριο. Ίσως και να έχει δίκιο ο άνθρωπος. Δεν παίζουν με αυτά. Σας ξαναλέω, λίγη υπομονή και θα γελάσετε πολύ.
Στα δικά μας τώρα.
Όπως και να την ονομάσετε την ένσταση θα απορριφθεί. Ξεκάθαρα πράγματα. Να είστε έτοιμοι γιαυτό. Η ένσταση υποβάλλεται απ' ευθείας στο ΑΠΥΣΔΕ που έβγαλε την απόφαση Προσπαθήστε να τους πάρετε εγγράφως, αυτό που σας είπαν προφορικά (για την προυπηρεσία). Σας εγγυώμαι πως μέσα σε 1-1,5 χρόνο θα τους ΑΠΟΛΥΣΕΤΕ. Μακάρι να βρεθεί κανένας βλακέντιος δημοσιουπαλληλίσκος και να σας το δώσει. Το θέμα θα έχει καθαρίσει. Θα μιλήσουμε και θα τους κάνετε να χάσουν τον ύπνο τους. Μακάρι.
Υποχρεούνται να σας δώσουν τα πρακτικά. Δεν τίθεται θέμα συζήτησης. Κάθε χρόνο τα παίρνω με μια απλή αίτηση. Αν για οποιοδήποτε λόγο πάνε να σου δημιουργήσουν πρόβλημα καλείς αστυνομία. Θα τα έχεις σε 5 λεπτά. Είναι θρασύδειλοι. Απ' τη στιγμή που θα σας κοινοποιηθεί η απόφαση έχετε 2 μήνες περιθώριο να καταθέσετε αγωγή. Μετά απορρίπτεται για τυπικούς λόγους απ' το δικαστήριο, χωρίς να εξεταστεί η ουσία της υπόθεσης. Μην τη πατήσετε, προσοχή.
Παιδιά, ο νόμος απαγορεύει να βάζουν ότι κριτήρια θέλει ο καθένας για να εγκρίνει άδειες. Στην Δ. Ελλάδα κάθε χρόνο αλλάζουν τη δικαιολογία τους. Μια χρονιά βάσει προυπηρεσίας, μια χρονιά βάσει ηλικίας, μια χρονιά βάσει θεμάτων που αφορούν στην εκπαίδευση, μια χρονιά σε όσους ξεκινάνε, μια χρονιά σε όσους τελειώνουν. Μην τα πιστεύετε αυτά. Στάχτη είναι και μάλιστα παράνομη.
Σημαντικό είναι και αυτό που λέει η JOY. Βρεθείτε, πείτε τα, μάθετε ότι μπορείτε και η κίνησή σας να είναι ομαδική και συντονισμένη.
Είμαι εδώ να σας βοηθήσω σε ότι χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 11:06:51 μμ »
Margot ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Καλή τύχη!
Και εγώ αυτό φοβάμαι , οτι τα κριτήρια τους θα αλλάξουν του χρόνου ! Μπορεί ίσως να αλλάξει και η σύνθεση του ΑΠΥΣΔΕ . 
Εχω ακούσει για άτομα που πήγαν δικαστικά και κέρδισαν το δικαστήριο με αποτέλεσμα να πάρουν την άδεια την επόμενη χρονιά.
Οσο για την αστυνομία θα προτιμούσα να την αποφύγω. Ισως ενα νομικό επιχείρημα να είναι καλύτερο. Για παράδειγμα :''έχω ένομο συμφέρον και τα δικαιούμαι???'' Δεν γνωρίζω τους νόμους ...........    :-\
Μου κάνει εντύπωση που στην δική σου περίπτωση ενα άτομο καθορίζει που θα δωθούν οι άδειες. Οι άλλοι τι κάνουν?

lamar έχεις 5 χρόνια διδακτική προυπηρεσία?

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2007, 11:08:42 μμ από JOY »

Αποσυνδεδεμένος pap_spiros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 12:48:46 πμ »
Συνάδελφοι, να συμπληρώσω και τη δική μου περίπτωση στους απορριπτέους:
έχω 6-ετη προϋπηρεσία, μεταπτυχιακό στην ειδικότητα, ΦΕΚ διορισμού την 1-9-2005. Απορρίφθηκα με την αιτιολογία ότι ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕΧΡΙ 31-8-2007!!!!!!!!!!!!!! ???

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 02:41:22 πμ »
Παιδια μπραβο σας για τον αγωνα που κανετε. Margot συγχαρητηρια που το παλευεις και διεκδικεις  τα δικαιωματα που πανε να σου στερησουν. Εγω βεβαια ειμαι αδιοριστη φιλολογος με μεταπτυχιακο, θεωρω ομως οτι αν πρωτα ο Θεος καποια στιγμη διοριζομουν και ηθελα να κανω ενα διδακτορικο θα τρελλαινομουν αν καποιος χαυλιοδοντας με καπακωνε και μου εκοβε τα φτερα για κατι καλυτερο. Μπραβο σου που το παλεψες και το παλευεις. Ανοιγεις το δρομο για πιο νεους συναδελφους. Ισως καποια στιγμη με κατι αγωνες σαν τον δικο σου, φοβηθουν και αρχισουν να συμμαζευονται λιγο. Δεν ειδες που μετα τις τοσες καταγγελιες για μαιμουδιες στους ωρομισθιους εβγαλαν τον πινακα ανα περιοχη? Βεβαια δεν ειναι λυση, ειναι ομως καποιο βηματακι. Επίσης στα πιστοποιητικα παιδαγωγικης καταρτισης. Με τις καταγγελιες καποιοι δεκαδες μαιμουδες κατηρτισμενοι κατρακυλησαν στους πινακες.
Ευτυχως που υπαρχουν καποιοι και ανοιγουν το δρομο με προσωπικο κοστος (δυστυχως). Να΄σαι καλα και καλη επιτυχια σε  οτι και αν κανεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2007, 03:48:03 μμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 11:45:29 πμ »
Συνάδελφοι, να συμπληρώσω και τη δική μου περίπτωση στους απορριπτέους:
έχω 6-ετη προϋπηρεσία, μεταπτυχιακό στην ειδικότητα, ΦΕΚ διορισμού την 1-9-2005. Απορρίφθηκα με την αιτιολογία ότι ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕΧΡΙ 31-8-2007!!!!!!!!!!!!!! ???

Γιατί δεν την συμπληρώνεις? Δεν κατάλαβα? 2 χρόνια δεν είναι η δοκιμαστική υπηρεσία? Σηκώνει ενσταση νομίζω !
Στο ΑΠΥΣΔΕ Αττικής έκανες και εσύ αίτηση?
Τα 6 έτη είναι εκπαιδευτική προυπηρεσία στην Δ/θμια?

Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 12:51:32 μμ »
@pap spiros: Αν έχεις ΦΕΚ διορισμού 1/9 και χαρτί που να λέει ότι σε απέρριψαν για αυτό το λόγο τότε τη πατήσανε. Έκαναν το λάθος τα κομματόσκυλα. Αύριο καταθέτεις ένσταση και στο τέλος τους γράφεις ότι θα κινηθείς δικαστικά. Αν έχουν κουκούτσι μυαλό θα πάρεις την άδειά σου και θα κάνεις τις σπουδές σου. Αν όχι, θα αποζημιωθείς αρκετά καλά στα αστικά δικαστήρια (μετά το διοικητικό) και στα ποινικά θα έχεις τη χαρά να τους δεις κατηγορούμενους.
@kellykou: Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Υ.Γ. Η διδδικασία που θα ακολουθήσετε πρέπει να είναι συγκκριμένη και νομότυπη. Μην δεχθείτε τίποτα προφορικό, όλα εγγράφως. Μπορείτε να δείτε τα προηγούμενα posts. Α, και να μην ξεχάσω, εντός της ένστασης θα αναφέρετε ότι ".... σε αντίθετη περίπτωση θα κινηθώ δικαστικά για την ακύρωση της απόφασης και θα διεκδικήσω αποζημίωση στα αστικά δικαστήρια. Θα κινηθώ δε εναντίων των μελών του ΑΠΥΣΔΕ στα ποινικά δικαστήρια καθώς στοιχειοθετείται ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ από μέλη υπηρεσιακού συμβουλίου. Μετά Τιμής...."
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2007, 01:02:55 μμ από margot »

Αποσυνδεδεμένος pap_spiros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 09:03:25 μμ »
Στο ΑΠΥΣΔΕ Αττικής έκανα την αίτηση. Η προϋπηρεσία είναι στη δευτεροβάθμια (αναπληρωτής). Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!. Θα κάνω ένσταση και θα σας ενημερώσω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 694
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 719
Σύνολο: 734

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.