*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09  (Αναγνώστηκε 6260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09
« στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 11:57:22 μμ »
Έγραψα στο σχετικό τόπικ αλλά επειδή το μήνυμά μου χάθηκε ανάμεσα στα τόσα, ας μου επιτρέψουν οι διαχειριστές να ανοίξω αυτό το τόπικ για οικονομολόγους.
Είμαι επιλαχών ΠΕ09 Ασεπ 2009 και παρακαλώ όποιον ενδιαφέρεται για προσφυγή να επικοινωνήσει μαζί μου εδώ ή σε π.μ.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω που κυμαίνεται το χρηματικό κόστος μιας προσφυγής, εαν κάποιος γνωρίζει.
Ευχαριστώ πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2015, 05:48:47 μμ από lucib »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:01:23 »

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 10:28:13 μμ »
γιατί προσφυγή; δεν έχουν τελειώσει οι θέσεις. επειδή έχω τρέξει πάρα πολύ για όλα αυτά νομίζω πωσ το θέμα είναι να βγούν οι θέσεις το ΑΣΕΠ. και πρέπει να βγάλει άλλες 9.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 10:35:42 μμ »
Η προσφυγή γίνεται γιατί η απόφαση του ΣτΕ δίνει το δικαίωμα σε επιτυχόντες ΑΣΕΠ μετά το 2002 να διοριστούν ως ασεπίτες μέχρι να φτάσει να είναι 100% από ΑΣΕΠ, όπως υποτίθεται ότι έπρεπε. Διάβασε την απόφαση του ΣτΕ στην πρώτη σελίδα του pde. Μετά τη 13η παράγραφο αρχίζουν τα ουσιαστικά, μέχρι τη 12η κάνει αναδρομή στους νόμους που ίσχυαν.

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 11:09:30 μμ »
Papaki, έτσι όπως λέει ο Lasid, οι τελευταίες εξελίξεις με την απόφαση του ΣτΕ δημιουργούν νέα δεδομένα. Πιστεύω ότι ως επιτυχόντες/επιλαχόντες θα πρέπει να διεκδικήσουμε τον διορισμό μας. Και όσο περισσότεροι μαζευτούμε τόσο καλύτερα (και οικονομικότερα).
 
Από ότι λένε οι συνάδελφοι σε άλλο τοπικ η προσφυγή πρέπει να γίνει για κάθε κλάδο χωριστά και μπορούν να συμμετέχουν επιτυχόντες του ΑΣΕΠ από το 2002 και μετά, με σειρά που τεκμηριώνει τη προσφυγή τους (π.χ. αν είχε διορίσει 10 άτομα από το 40% ή 24μηνα κλπ, τότε μπορούν να προσφύγουν οι 10 επόμενοι από τον τελευταίο διοριστέο Ασεπίτη).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:01:23 »

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 11:59:53 μμ »
ναι δε λέω όμωσ άλλο επιτυχων και άλλο επιλαχών. εσύ τι είσαι; και στο λέω γιατί εχώ φάει τα τελευταία χρόνια στο υπουργειο το τρέξιμο που ρίξαμε δε λεγεται. γενικά είμαι μέσα στα περισσότερα αλλά αν είσαι 9οσ να στειλουμε πμ να μιλησουμε τηλεφωνικα γιατι κάτι παλεύουμε τώρα

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 01:26:37 πμ »

Αυτό ακριβώς που πάνω στον ενθουσιασμό παραβλέπεται. Άλλο επιλαχών, άλλο επιτυχών και άλλο διοριστέος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 12:53:23 μμ »
ναι δε λέω όμωσ άλλο επιτυχων και άλλο επιλαχών.

Άλλο επιλαχών, άλλο επιτυχών και άλλο διοριστέος.

Σύμφωνα με την απόφαση, όπως πολύ σωστά γράφει ο Lasid, επιτυχών ΑΣΕΠ απ'το 2002 και μετά μπορεί να προσφύγει δικαστικά (αναλογικά με τις θέσεις που προβλέπονταν για διορισμό επιτυχόντων ασεπιτών αλλά αντ'αυτών διορίστηκαν 40%, 24μηνα κλπ. ) και εγώ είμαι ανάμεσα σ'αυτούς στον ΑΣΕΠ του 2009 - και μάλιστα σε πολύ ψηλή θέση. Έτσι δε καταλαβαίνω τα παραπάνω σχόλιά σας. Εαν μπορείτε, διαφωτίστε με. (Papaki μπορούμε να μιλήσουμε και σε p.m.)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2015, 11:09:30 μμ από lucib »

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 02, 2015, 11:20:51 μμ »
Καλησπέρα. Σήμερα πήγα στο δικηγόρο (Χατζηφώτης) και με ενημέρωσε σχετικά με τη διαδικασία της προσφυγής, τι μπορούμε να διεκδικήσουμε κτλ. Μου είπε ότι πρέπει να στείλουμε στο Υπουργείο μία επιστολή - αίτημα μέσω του δικηγόρου που θα ζητάμε τον διορισμό μας. Εφόσον απαντήσουν αρνητικά ή καθόλου θα προχωρήσουμε σε προσφυγή η οποία και θα αφορά τον αυτοδίκαιο διορισμό μας. Το θέμα της αναδρομικότητας το ξεχώρισε ως ξεχωριστή διαδικασία και κάτι που το διεκδικείς μετά τον διορισμό.
Μου ζήτησε να στειλω για όσους ενδιαφερόμαστε από τον κλάδο ΠΕ09 - επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009 τα στοιχεία επικοινωνίας και τη σειρά κατάταξης. Είμαστε ήδη μερικά άτομα και εφόσον επιθυμούν και άλλοι να μου στείλουν π.μ. για να τους συμπεριλάβω και να τους ενημερώσω με περισσότερες λεπτομέρειες.
Θα στείλω τα στοιχεία στο δικηγόρο την Τετάρτη.


Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 02, 2015, 11:22:45 μμ »
Επίσης, δεδομένου ότι έχουν γίνει 18 διορισμοί από το 40%, υπενθυμίζω ότι μπορούν να προσφύγουν οι 18 επιτυχόντες μετά τον τελευταίο διοριστέο. Δεν γνωρίζω αν έγιναν διορισμοί από 24μηνα. Εάν έγιναν, τότε αυξάνεται αντίστοιχα ο αριθμός. Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει ας μας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος christina_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή Επιτυχόντων ΠΕ09
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 24, 2015, 12:19:19 μμ »
Καλησπέρα, είμαι επιλαχούσα του 2009, αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει π.μ. να με ενημερώσει για τις κινήσεις σας με το δικηγόρο. Σκέφτομαι να συμμετέχω κι εγώ αν γίνεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 325
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.