*

Αποστολέας Θέμα: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό  (Αναγνώστηκε 74902 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 03, 2015, 05:35:17 μμ »
Δεν έχω πάει σε δυσπρόσιτο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:41:03 »

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 03, 2015, 06:10:40 μμ »
Eγώ  μίλησα με τον δικηγόρο τον κο Τζιαμζή  εννοώ, αν λέω σωστά το όνομα, Κυριακή  απόγευμα. Mου είπε ότι αυτός δεν αναλαμβάνει καταρχάς προσφυγή και ότι δεν πάμε δικαστικώς, αλλά αυτό που μπορούμε να κάνουμε σε πρώτη φάση είναι ένα αίτημα για αναδρομικό διορισμό στο υπουργείο Παιδείας. Μου είπε ότι έχει φτιάξει κάποιες φόρμες με τα στοιχεία που σου τις στέλνει να τις συμπληρώσεις και ο ίδιος το έχει ορίσει αυτό στα 50 ευρώ. Δεν κατάλαβα να σου πω την αλήθεια ότι αυτό είναι το παράβολο, έτσι όπως μου τα είπε νόμιζα ότι αυτό είναι η αμοιβή του για όλο αυτό. Τώρα αν αυτή η τιμή είναι παράβολο και αμοιβή μαζί ή αν είναι επιπλέον χρήματα από τα 50 ευρώ είτε για παράβολο είτε για αμοιβή του αυτό δεν το ξέρω... Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα να σου πω τι είπε σε εμένα...αν και πολλά τα ήξερα ήδη και εγώ. Μπορεί το υπουργείο να μην λάβει υπόψην του αυτή την απόφαση ένα αυτό, παρότι δεν είναι γνωμοδοτική. Το υπουργείο δεν θα του δώσει κάποια στοιχεία απλά αυτός θα καταθέσει το αίτημα. Όταν ρώτησα τι περιθώριο έχω μου είπε ότι καλό είναι αυτό να έχει γίνει μέχρι τέλος Μαρτίου. Πρακτικά μου είπε έχουν δικαίωμα και άτομα από προηγούμενους ΑΣΕΠ, προηγούνται οι το 08.   Μου είπε να μην το πηγαίνω αριθμητικά, αν και μου είπε ότι εγώ είμαι μέσα και ότι έχω δικαίωμα να κάνω αυτή την αίτηση και όντως έννομο συμφέρον έχει και αυτός που μπορεί να βρίσκεται στο 2000 ή στο 3000 στον πίνακα.  Τώρα όσον αφορά τα αριθμητικά στοιχεία, εγώ έκανα χοντρικά τους υπολογισμούς και υπολογίζω γύρω στα  600 άτομα από τον ΑΣΕΠ του 2006 και 400 και παραπάνω άτομα από τον ΑΣΕΠ του 2008, δηλαδή μιλάμε για 1000 και παραπάνω άτομα μόνο από αυτούς τους 2 ΑΣΕΠ, βαλέ και τους ΑΣΕΠ του 04 και του 01.Του είπα ότι ο αριθμός είναι πολύ μεγάλος για διορισμό, για τους νηπιαγωγούς μόνο (λαμβάνοντας υπόψην το 15000 για διορισμούς στο δημόσιο που είπε το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και την οικονομική κατάσταση της χώρας) και μου είπε ότι πάντως οι θέσεις είναι πολλές. Εγώ πολύ φοβάμαι ότι το είπα και στο δικηγόρο ότι πιστεύω ότι εκεί θα καταλήξουμε δηλαδή, για να μην δουλευόμαστε κιόλας ότι θα διορίσει κάποιους από το 2008 και αυτούς που έχουν τεράστιες προϋπηρεσίες 8-9 10 χρόνια, γι'  αυτό και είμαι διστακτική να κάνω την αίτηση. Μου είπε ότι πιστεύει πως είναι δίκαιο να διορίσει από όλους τους πίνακες (όλων των ΑΣΕΠ) και ότι οι ποσοστώσεις από το 01 και μετά είναι λάθος.    Τώρα για το νέο νόμο όντως ξέρεις κάτι περισσότερο; Όπως επίσης ξέρουμε τι θα γίνει με τα δυσπρόσιτα από το 10 και μετά;

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 03, 2015, 06:43:47 μμ »
Δεν έχω καταλάβει βρε παιδιά, εγώ που είμαι γύρω στο 1400 στον ασεπ του 08 πρέπει η δεν πρέπει να κάνω αυτή την αίτηση;

Αποσυνδεδεμένος elialex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 03, 2015, 07:03:58 μμ »
Καλησπέρα και από μένα.
Και εγώ δεν έχω καταλάβει πολλά. Είμαι και εγω επιτυχουσα στον ΑΣΕΠ του 2008 με σειρα 1000.
Ήθελα να ρωτήσω αρχικά αναφερόμαστε στον πίνακα του ΑΣΕΠ και όχι στους πινακες αναπληρωτών έτσι δεν είναι;
Θα πρέπει να κάνουμε αίτηση για αναδρομικό διορισμό στο υπουργείο μέχρι το τέλος του μηνα και αν μετα έχουμε αρνητικές απαντήσεις να προσφύγουμε όλοι σε δικηγόρο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:41:03 »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 03, 2015, 07:05:48 μμ »
Eγώ  μίλησα με τον δικηγόρο τον κο Τζιαμζή  εννοώ, αν λέω σωστά το όνομα, Κυριακή  απόγευμα. Mου είπε ότι αυτός δεν αναλαμβάνει καταρχάς προσφυγή και ότι δεν πάμε δικαστικώς, αλλά αυτό που μπορούμε να κάνουμε σε πρώτη φάση είναι ένα αίτημα για αναδρομικό διορισμό στο υπουργείο Παιδείας. Μου είπε ότι έχει φτιάξει κάποιες φόρμες με τα στοιχεία που σου τις στέλνει να τις συμπληρώσεις και ο ίδιος το έχει ορίσει αυτό στα 50 ευρώ. Δεν κατάλαβα να σου πω την αλήθεια ότι αυτό είναι το παράβολο, έτσι όπως μου τα είπε νόμιζα ότι αυτό είναι η αμοιβή του για όλο αυτό. Τώρα αν αυτή η τιμή είναι παράβολο και αμοιβή μαζί ή αν είναι επιπλέον χρήματα από τα 50 ευρώ είτε για παράβολο είτε για αμοιβή του αυτό δεν το ξέρω... Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα να σου πω τι είπε σε εμένα...αν και πολλά τα ήξερα ήδη και εγώ. Μπορεί το υπουργείο να μην λάβει υπόψην του αυτή την απόφαση ένα αυτό, παρότι δεν είναι γνωμοδοτική. Το υπουργείο δεν θα του δώσει κάποια στοιχεία απλά αυτός θα καταθέσει το αίτημα. Όταν ρώτησα τι περιθώριο έχω μου είπε ότι καλό είναι αυτό να έχει γίνει μέχρι τέλος Μαρτίου. Πρακτικά μου είπε έχουν δικαίωμα και άτομα από προηγούμενους ΑΣΕΠ, προηγούνται οι το 08.   Μου είπε να μην το πηγαίνω αριθμητικά, αν και μου είπε ότι εγώ είμαι μέσα και ότι έχω δικαίωμα να κάνω αυτή την αίτηση και όντως έννομο συμφέρον έχει και αυτός που μπορεί να βρίσκεται στο 2000 ή στο 3000 στον πίνακα.  Τώρα όσον αφορά τα αριθμητικά στοιχεία, εγώ έκανα χοντρικά τους υπολογισμούς και υπολογίζω γύρω στα  600 άτομα από τον ΑΣΕΠ του 2006 και 400 και παραπάνω άτομα από τον ΑΣΕΠ του 2008, δηλαδή μιλάμε για 1000 και παραπάνω άτομα μόνο από αυτούς τους 2 ΑΣΕΠ, βαλέ και τους ΑΣΕΠ του 04 και του 01.Του είπα ότι ο αριθμός είναι πολύ μεγάλος για διορισμό, για τους νηπιαγωγούς μόνο (λαμβάνοντας υπόψην το 15000 για διορισμούς στο δημόσιο που είπε το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και την οικονομική κατάσταση της χώρας) και μου είπε ότι πάντως οι θέσεις είναι πολλές. Εγώ πολύ φοβάμαι ότι το είπα και στο δικηγόρο ότι πιστεύω ότι εκεί θα καταλήξουμε δηλαδή, για να μην δουλευόμαστε κιόλας ότι θα διορίσει κάποιους από το 2008 και αυτούς που έχουν τεράστιες προϋπηρεσίες 8-9 10 χρόνια, γι'  αυτό και είμαι διστακτική να κάνω την αίτηση. Μου είπε ότι πιστεύει πως είναι δίκαιο να διορίσει από όλους τους πίνακες (όλων των ΑΣΕΠ) και ότι οι ποσοστώσεις από το 01 και μετά είναι λάθος.    Τώρα για το νέο νόμο όντως ξέρεις κάτι περισσότερο; Όπως επίσης ξέρουμε τι θα γίνει με τα δυσπρόσιτα από το 10 και μετά;


εγω παντως δεν ειμαι διστακτικήν έχω να χάσω κάτι?οχι.   ι σωσ κερδίσω. ομως,και η απραξία τόσα χρονιά  δεν ωφελεί. έστειλα  α τα χαρτιά στο δικηγόρο
.

Αποσυνδεδεμένος marcy

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 03, 2015, 07:12:52 μμ »
Καλό θα είναι πάντως εάν γίνει οποιαδήποτε κίνηση να είναι ομαδική. Επίσης να συνταχθεί ένα πρότυπο - αίτηση,  ώστε να το συμπληρώσει  ο καθένας με τα στοιχεία του.
Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 03, 2015, 07:40:36 μμ »
Εγώ σας έγραψα τι μου είπε ο δικηγόρος. Τα χαρτιά τα δίνει ο δικηγόρος. Τώρα για την κοπέλα που είναι στο 1000 ναι νομίζω ότι μπορεί να κάνει την αίτηση, για την κοπέλα που είναι στο 1400 νομίζω πως όχι πάμε πάει πολύ κάτω ο πίνακας. Αλλά μη σας "παίρνω και στο λαιμό μου" δεν χάνετε  τίποτα να κάνετε ένα τηλ στο δικηγόρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2015, 07:44:20 μμ από vickym »

Αποσυνδεδεμένος elialex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:18:18 μμ »
vickym μηπως θα μπορουσε να μου στειλεις σε πμ το τηλεφωνο του δικηγορου?

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:21:16 μμ »
Καλό θα είναι πάντως εάν γίνει οποιαδήποτε κίνηση να είναι ομαδική. Επίσης να συνταχθεί ένα πρότυπο - αίτηση,  ώστε να το συμπληρώσει  ο καθένας με τα στοιχεία του.



ο δικηγοροσ στελνη φορμα που συμπληρωνεισ τα στοιεια..εκεινοσ θα μασ ομαδοποιηση.αναφερομε στον δικηγορο που ειπε η συναδελφοσ.στον ιδιο πηγα κ εγω κ σημερα του εστηλα την αιτηση καθως  μενω σε επαρχια

Αποσυνδεδεμένος thalassa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:29:43 μμ »
Κορίτσια, καλησπέρα.Εγω απευθυνθηκα στο δικηγορικο γραφείο του κ.Χατζηφώτη όπου έχουν απευθυνθεί και άλλες ειδικοτητες των εκπαιδευτικών.Απο ότι καταλαβα θα φτιάξουν μια λίστα με τα ονόματα όλων αλλά ανα ειδικότητα.Εσείς σε ποιο δικηγορο απευθυνθήκατε;;;ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:34:47 μμ »
Βρε κορίτσια όλες θέλουμε να βρούμε λύση ή να το προσπαθήσουμε αλλά τρία άτομα απευθυνθήκατε σε διαφορετικούς δικηγόρους. πώς θα κάνουμε προσφυγή ομαδικά? Κι εγώ θα έλεγα να πηγαίναμε στον κ. Χατζηφώτη όπως και οι άλλες ειδικότητες γιατί έχει εμπειρία στο θέμα μας και θα κινηθεί καλύτερα. Ας πάμε όλες μαζί σε κάποιο δικηγόρο! Πάλι χωρισμένες ? Θα μας βγει ακριβότερα και δε θα έχουμε αποτέλεσμα αν κινούμαστε μεμονωμένα!  Να πάμε σε έναν όλες! Αυτή την εβδομάδα πρέπει να κάνουμε την κίνηση μας να μην περάσει πολύς καιρός!

Ελάτε να μαζευόμαστε!

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:51:43 μμ »
O Xατζηφώτης πόσο χρεώνει για όλο αυτό; Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα elialex.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 03, 2015, 09:07:46 μμ »
Eνημερώστε με κι εμένα για τιμές παρακαλώ με π.μ. Ευχαριστώ πολύ! να ξέρουμε και που πάμε..

Αποσυνδεδεμένος thalassa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 03, 2015, 09:19:02 μμ »
Klio συμφωνώ.Μου είπαν ότι το κόστος δεν θα είναι υψηλό, αλλά θα εξαρτηθεί από το πόσες θα μαζευτούμε στον κλάδο μας.Το τηλέφωνο είναι 210-3643865.Αν θέλετε , πάρτε και εσείς και ρωτήστε ότι θέλετε.Είναι μια κοπέλα αρκετά ενημερωμένη και απαντά στους εκπαιδευτικούς απότι κατάλαβα.Εγώ έκανα τις εξής ερωτήσεις:
1)Αν για κάποιο λόγο, για παράδειγμα είτε μας διορίσει το υπουργείο ή για οικονομικούς λόγους δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε όλο αυτό ,αν μπορούμε να αποσυρθούμε.Και μου απάντησε ναι, με μια αίτηση σε συμβολαιογράφο.
2)Πόσο θα είναι το κόστος;και μου είπε, ότι σε γενικές γραμμές δεν θα είναι υψηλό αλλά εξαρτάται από τη συμμετοχή μας.
3)Πόσο χρόνο θα πάρει όλη η υπόθεση;και μου είπε 2 χρόνια, περίπου...
4)Αν όντως δικαιωθούμε, αν κάποιος που δεν είχε προσφύγει στα δικαστήρια αν μπορεί να προσβάλλει το διορισμό μας;(γιατί μπορεί μέχρι το 1200 του πίνακα του ασεπ του 2008 , να μην ασχοληθουν όλοι με αυτη τη διαδικασία....που αποτι φαίνεται δεν είμαστε και πολλες....και τ παντων μου απάντησε και ήταν κάθετη ότι όχι .....

Το γραφείο του Χατζηφώτη ήταν αυτό που κέρδεισε την απόφαση με το Σ.Τ.Ε. απότι έχω καταλάβει και ασχολούνται με τα εκπαιδευτικα......τώρα τι να πω.....δεν ξερω και γω έχω μπερδευτεί με το τι να κάνουμε.....ενημερωσα πάντως και άλλες συναδέλφισσες που ήταν μεχρι τον αριθμό περίπου 1200 στον ασεπ αν ενδιαφέρονται να συμμετέχουν....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.