*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία στην Αγγλία  (Αναγνώστηκε 545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maripar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διδασκαλία στην Αγγλία
« στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:25:52 μμ »
Έπειτα από μια αρκετά μακροσκελή αναζήτηση παραμένω αρκετά μπερδεμένη σχετικά με το πώς να διαχειριστώ το θέμα της αίτησης για το διαβόητο QTS αλλά και γενικότερα το θέμα αναζήτησης εργασίας.

Είμαι απόφοιτος του Τμήματος Ιστορίας κ Αρχαιολογίας ΑΠΘ εργάστηκα κάποια χρόνια ως αρχαιολόγος και αφού αντιλήφθηκα οτι είναι αδύνατον στον συγκεκριμένο κλάδο να επιβιώσω οικονομικά αν δεν υποστηρίζομαι οικονομικά αλλά και σε επίπεδο ας πούμε δημοσίων σχέσεων στράφηκα στην διδασκαλία των Αγγλικών με μια ταπεινή επάρκεια διδασκαλίας. Διδάσκω σε επίπεδο πτυχίων τα τελευταία 15 χρόνια και έχω αγαπήσει αυτή την δουλειά και την διδασκαλία γενικά, πράγμα που για να πω την αλήθεια δεν περίμενα. Σκέφτηκα λοιπόν οτι θα μου ήταν χρήσιμο να δοκιμάσω την τύχη μου και σε κάποια χώρα του εξωτερικού. Προσανατολίστηκα προς Αγγλία και σκέφτομαι λιγάκι και την Δανία. 
Η βασική μου απορία είναι αν θα πρέπει να αναζητήσω εργασία ως καθηγήτρια Ιστορίας ή ίσως Ιστορίας της τέχνης ή Φιλολογικών μαθημάτων ή αν θα πρέπει να στραφώ προς  την διδασκαλία της Αγγλικής σε τμήματα EAL (English as an assisting Language) και αν αυτό είναι εφικτό.

Έπειτα δεν εχω καταλάβει απ' όσα έχω διαβάσει στο διαδίκτυο αλλά και μετά από τηλέφωνο στην Ελληνική πρεσβεία στο Λονδίνο αλλά και σε Αγγλικό πρακτορείο αν χρειάζομαι επάρκεια διδασκαλίας από το Ελληνικό κράτος την οποία θα καταθέσω μεταφρασμένη ή όχι μαζί με το πτυχίο μου. Η αρχική πληροφόρηση που είχα ήταν οτι αυτή χορηγείται από το ΔΟΑΤΑΠ το οποίο όμως αρνείται οτι χορηγεί κάτι τέτοιο. Ποιος είναι λοιπόν ο αρμόδιος φορέας;

Το Αγγλικό πρακτορείο μου είπε εν ολίγοις οτι το καλύτερο που εχω να κάνω είναι να ανεβώ Αγγλία και να εργαστώ ως εθελόντρια για κάποιο καιρό ώστε να αποκτήσω εμπειρία στο αγγλικό σύστημα, και την αίτηση για QTS μπορώ να την κάνω και εκεί...! Δηλαδή δεν είναι απαραίτητη για να σε προσλάβουν  ώς εθελοντή;; και τεικά διδάσκοντας ποιο αντικείμενο;;

Θα θελα πολύ καποια πληροφόρηση από το forum.

 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161400
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.