*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού  (Αναγνώστηκε 14420 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 03:30:00 μμ »
Μήπως καποιος\α συνάδελφος μπορεί να μου πεί τι γίνεται με τα βιβλία Αγγλικών της Γ' Δημοτικού?  ???
Γιατί στο σχολείο δε με κατατοπίζουν ιδιαίτερα, πρεπει να τα βρίσκω όλα μονη μου :(
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:02:33 »

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 09:28:44 μμ »
Λοιπόν εμαθα τελικά οτι τα βιβλία της Γ' τάξης τα διαλέγει ο καθηγητης!!!
Οπότε αλλαζω την ερωτηση: Μπορείτε να μου προτείνετε low budget βιβλια για Γ' δημοτ.? (δεν εχω πολύ εμπειρία με μικρά επίπεδα :-[)
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος bluebell

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 11:48:59 πμ »
kleotsi,και εγώ δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από αγγλικά στην πρωτοβάθμια για να σε βοηθήσω. κοίταξα όμως στην ιστοσελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου και κάνει λόγο για εγκεκριμένη λίστα.

Η Διδασκαλία της Αγγλικής Γλώσσας
στην Υποχρεωτική Εκπαίδευση
Τα Αγγλικά στο Δημοτικό Σχολείο
Από τις 3 ξένες γλώσσες (Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά) που διδάσκονται οι μαθητές στο δημόσιο σχολείο, η Αγγλική είναι η μόνη που διδάσκεται και στο Δημοτικό Σχολείο.
Η Αγγλική γλώσσα διδάσκεται στο Δημοτικό από τη Γ΄ τάξη σε όλα τα σχολεία εκτός από τα 1θέσια, 2θέσια και 3θέσια, τα οποία είναι, κατά κανόνα, σχολεία απομακρυσμένων ή δυσπρόσιτων περιοχών. Στα σχολεία αυτά ο διορισμός εκπαιδευτικού Αγγλικής δεν είναι εφικτός, επειδή είναι αδύνατον ο εκπαιδευτικός αυτός να συμπληρώσει πλήρες ωράριο.
Ο αριθμός των δημοτικών σχολείων όπου διδάσκεται η αγγλική ανέρχεται σε 3.448, έναντι 2.789 που είναι τα ολιγοθέσια (περίπου 45% επί του συνόλου).

Για τη λύση του προβλήματος των ολιγοθέσιων δημοτικών σχολείων, το ΥΠΕΠΘ προωθεί την εφαρμογή του συστήματος της «εξ αποστάσεως» διδασκαλίας. Το συγκεκριμένο θέμα έχει ενταχθεί στο Γ΄ ΚΠΣ – 2ο ΕΠΕΕΑΚ: Ενέργεια 2.2.1 «Αναμόρφωση Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Εκπαιδευτικού Υλικού στη Α/θμια και Β/μια Εκπαίδευση», Κατηγορία Πράξεων Γ: «Πειραματικά Προγράμματα Εκπαίδευσης. Η προκήρυξη της Ενέργειας επίκειται και τελικός δικαιούχος θα είναι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, με την υπ’ αριθ. 7/2001 Πράξη του Τμήματος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ενέκρινε την εισαγωγή της Αγγλικής γλώσσας από την Γ΄ Δημοτικού ώστε να ενισχυθεί ο αριθμός των ωρών διδασκαλίας (3 ώρες την εβδομάδα).

Η Ευρωπαϊκή Ένωση προωθεί τη διδασκαλία της ξένης γλώσσας σε μικρές ηλικίες. Στο πλαίσιο αυτό η Αγγλική γλώσσα διδάσκεται στην Α΄ και Β΄ τάξη σε μερικά από τα 28 πιλοτικά ολοήμερα σχολεία της χώρας
(http://www.pi-schools.gr/programs/oloimero/oloimero_03_05/pages/sxoleia.htm ).

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
Τάξεις   Διδακτικό υλικό   Ώρες διδασκαλίας
Γ΄ Τάξη   Από την εγκεκριμένη λίστα του ΥΠΕΠΘ   
3
Δ΄ Τάξη   Funway 1   3
Ε΄ Τάξη   Funway 2   3
Στ΄ Τάξη   Funway 3   3



Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 07:13:11 μμ »
Λοιπόν εμαθα τελικά οτι τα βιβλία της Γ' τάξης τα διαλέγει ο καθηγητης!!!
Οπότε αλλαζω την ερωτηση: Μπορείτε να μου προτείνετε low budget βιβλια για Γ' δημοτ.? (δεν εχω πολύ εμπειρία με μικρά επίπεδα :-[)

Υπαρχει μια λιστα βιβλιων που περιεχει ολους τους εκδοτικους οικους και τις επιλογες που ο καθενας προτεινει. Ο εκδ. οικος που θα επιλεξεις θα σου στειλει τα βιβλια που θα ζητησεις (teacher's και ολα τα student's) μαζι με τις κασεττες και οτι αλλο βοηθητικο υλικο, στο σχολειο. Συνηθως δινουν workbook, abc notebook, posters κλ. Θα πρεπει να μιλησεις με τους εκδοτικους οικους και να δεις τι δινει ο καθενας.

Γιατι τα βιβλια να ειναι low budget?

Υπαρχουν βιβλια αναλογα με τις δυνατοτητες που μπορει να εχει μια ταξη. Φροντισε να βρεις αυτη την λιστα. Ισως ο συμβουλος να μπορουσε να σε βοηθησει περισσοτερο. κι εγω ελπιζω να βοηθησα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:02:33 »

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 11:18:00 μμ »
Δεν χρειαζεται να ψάξεις για τη λίστα. Φέτος λόγω εκλογών δεν εγκρίθηκε ακόμα.Οταν εγκριθεί θα σταλεί στα σχολεία, ΕΣΥ θα επιλέξεις τα βιβλία που θέλεις και ο διευθυντής με μια διαδικασία που γνωρίζει απο πέρισυ θα τα παραγγείλει. Τα παιδιά δεν θα πληρώσουν. Το υπουργείο θα πληρώσει τον εκδοτικό οίκο.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 11:21:54 μμ »
Και εγω πιστευω οτι τα βιβλια δεν επιλεγονται με βαση το κοστος.

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 02:34:14 πμ »
Ευχαριστω παιδια για της απαντησεις!!! :D
Οσο για το σχόλιο μου για το κόστος φταίει προφανως η ασχετοσυνη μου και η παραπληροφόρηση εν μερη. Αλλά μη με μαλώνετε :'(  και εγω στην εως τώρα καριερα μου σαν εκπαιδευτικός του ιδιωτικού τομέα, ποτέ δεν διαλεξα υλικό με βαση το κόστος, το αντίθετο μαλιστα.
Πάντως εκτιμώ απιστευτα το γεγονος οτι ασχοληθηκατε μαζί μου. Και πάλι thanx ;D
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος ΜΠΛΑΜΠΛΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 09:49:51 πμ »
Uparxei sxetiki anafora sto ypepth. Gia tin triti dimotikou dinoun mia proteinomeni lista me tria tessera vivlia kai einai sto xeri tou kathe daskalou ti tha dialeksei. Stin Kerkura na sou pw tin alitheia ta perissotera sxoleia exoun tin seira tou Kid's planet 1. Einai arketa eykolo san vivlio ta paidia to apodexontai sxetika eykola kai sxedon opws ola ta paketa twn agglikwn exei, student's book, workbook,funbook kai companion, kathws kai ena dekaselido me tests.Elpiw na se voithisa ligaki. ;)

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 10:19:35 πμ »
ΜΠΛΑΜΠΛΑ,  θα σε παρακαλούσα να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ΜΠΛΑΜΠΛΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 09:27:32 πμ »
Μαλιστα, δεν έγινε επίτηδες απλά δεν σκέφτηκα ότι ίσως να ενοχλούσε. Δε θα επαναληφθεί.¨)

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 10:40:17 μμ »
Επειδή υπήρχε θέμα ανοιχτό είπα να γράψω εδώ με αφορμή την νέα σχολική χρονιά. Έψαξα στο site του υπεπθ, στο παιδαγωγικό ινστιτούτο, εδώ και στο esos και δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Ψάχνω την λίστα με τα βιβλία για την Γ Δημοτικού. Κάπου την είχε πάρει το μάτι μου μέρες πριν αλλα τότε δεν την αποθήκευσα και τώρα την ψάχνω. Αν κάποιος συνάδελφος την έχει θα παρακαλούσα αν μπορεί να μου την στείλει ή να δώσει το link. Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:49:31 πμ »
Beth στείλε μου πμ με το mail σου να στη στείλω. Θα προσπαθήσω να στη στείλω και εδώ, αλλά είναι μάλλον μεγάλο το έγγραφο...

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:52:02 πμ »
Οκ, τα κατάφερα!!!!! (Νιώθω περήφανη που δάμασα το τέρας της σύγχρονης τεχνολογίας ;D ;D)

Όπως θα δεις είναι η περσινή, δεν ξέρω αν βγήκε ακόμη η φετινή λίστα.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 07:26:55 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Την περσινή την έχω απλά θεώρησα οτι θα έχει βγει καινούρια. Λογικά θα πρέπει να έχει βγει γιατι πήρα τηλ την express publishing για να ρωτήσω κάτι άσχετο και βλεποντας τα στοιχεία μου μου είπε οτι μπήκε στην λίστα του υπεπθ και το fairyland αρα θα έχει βγει καινούρια. Πάντως σε ευχαριστώ και πάλι αν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 778
Σύνολο: 789

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.