*

Αποστολέας Θέμα: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων  (Αναγνώστηκε 195667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #378 στις: Μάιος 24, 2015, 02:04:30 μμ »
Πρώτα από όλα το ότι συζητάμε δε σημαίνει ότι μας ενδιαφέρει να γίνουμε διευθυντές και ούτε μας ενδιαφέρει το επίδομα. Ο διευθυντής στο κάθε σχολείο είναι ένας σημαντικός παράγοντας που επηρεάζει το αν υπάρχει καλό ή κακό κλίμα. Οπότε η διαδικασία επιλογής τους φυσικά και μας ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:25 »

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #379 στις: Μάιος 24, 2015, 02:29:35 μμ »
Πάντως το επιχείρημα να μην ψηφίζουν οι αναπληρωτές γιατί δε θα είναι του χρόνου δεν ευσταθεί . Με την ίδια λογική να μην ψηφίζουν όσοι ειναι με απόσπαση , όσοι είναι στη διάθεση και όσοι θα βγουν στη σύνταξη .Αλλά βλέπω το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο στους αναπληρωτές ! Στην τελική οι αναπληρωτές έχουν περάσει από πολλά σχολεία και μπορούν να κρίνουν και να συγκρίνουν

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: ’ντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #380 στις: Μάιος 24, 2015, 04:24:57 μμ »
’σχετο, αλλά οι μη αναπληρωτές δεν έχουν περάσει από πολλά σχολεία και δεν μπορούν να κρίνουν και να συγκρίνουν?  ??? :o
 Το σωστό είναι να ψηφίζουν όλα τα μέλη του συλλόγου!
  

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #381 στις: Μάιος 24, 2015, 04:35:17 μμ »
Οι Ωρομίσθιοι ψηφίζουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:25 »

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #382 στις: Μάιος 24, 2015, 04:55:36 μμ »
’σχετο, αλλά οι μη αναπληρωτές δεν έχουν περάσει από πολλά σχολεία και δεν μπορούν να κρίνουν και να συγκρίνουν?  ??? :o
 Το σωστό είναι να ψηφίζουν όλα τα μέλη του συλλόγου!
Εγώ δεν είπα τέτοιο πράγμα , απλά το ζήτημα τέθηκε για τους αναπληρωτές όχι για τους μόνιμους . Απλά το θεωρώ παράλογο να έχουν όλες τις υποχρεώσεις οι αναπληρωτές αλλά να στερούνται το αναφαίρετο δικαίωμα της ψήφου

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #383 στις: Μάιος 24, 2015, 05:36:00 μμ »
Δεν ψηφίζουμε με κριτήριο τι συμφέρει εμάς.
Ψηφίζουμε αυτό που πιστεύουμε ότι θα είναι το καλύτερο για το σχολείο και τα παιδιά, και κατ'επέκταση για την εκπαίδευση.
Αυτός ο ωφελιμισμός που δείχνουν μερικοί είναι απαράδεκτος.
Ντρέπομαι να διαβάζω απόψεις του στυλ "τι κέρδος θα έχω εγώ αφού δεν θα είμαι του χρόνου σε αυτό το σχολείο"!

Αποσυνδεδεμένος kostakiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #384 στις: Μάιος 24, 2015, 05:36:45 μμ »
Εγώ δεν είπα τέτοιο πράγμα , απλά το ζήτημα τέθηκε για τους αναπληρωτές όχι για τους μόνιμους . Απλά το θεωρώ παράλογο να έχουν όλες τις υποχρεώσεις οι αναπληρωτές αλλά να στερούνται το αναφαίρετο δικαίωμα της ψήφου

Δεν είμαι κατά του να ψηφίζουν οι αναπληρωτές. Μάλιστα εκτιμώ ότι όλος ο σύλλογος ανεξαρτήτων ωρών πρέπει να ψηφίζει και να έχει άποψη. Πηγαίνω σε δυο Σχολεία προσωπικά και έχω και στα δυο άποψη.

Τώρα τόνισα παραπάνω με bold και μεγαλύτερη γραμματοσειρά αυτό γιατί στο δικό μου Σχολείο (το βασικό, έχω οργανική) οι αναπληρωτές δεν κάνουν τα πάντα. Δεν κάνουν εφημερίες, όχι υπεύθυνοι τμημάτων, όχι γιορτές όχι οικονομικά, όχι πρόγραμμα, όχι, όχι.... Όλη αυτή η δουλειά πέφτει πάνω σε λίγα άτομα (είμαι σε μικρό Σχολείο). Αναρωτιέμαι αυτό είναι νόμιμο;;; Έχω πρόγραμμα, δυο εφημερίες την εβδομάδα, αλληλογραφία κάποια γιορτή, υπεύθυνος τμήματος 23 ώρες μάθημα ακριβώς  ένα ακόμη Σχολείο και άλλα πολλά ακόμη και τρεις αναπληρωτές πηγαινοέρχονται στο σχολείο και σε ακόμη 2 και δεν κάνουν κάτι στο δικό μας!!!

’ ξέχασα, βάλανε και βύσμα στην διευθύντρια του Σχολείου (επειδή υπηρετούν στην περιοχή τους και εγώ όχι) για λιγότερες επιτηρήσεις στις εξετάσεις..........
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2015, 05:46:42 μμ από kostakiss »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #385 στις: Μάιος 24, 2015, 05:58:09 μμ »
Οι Ωρομίσθιοι ψηφίζουν;

γράφει μόνο μόνιμοι-αναπληρωτές, άρα.... όχι


@kostakiss

οι αναπληρωτές κάνουν ότι και οι μόνιμοι (εξαίρεση ένα περσινό πρόγραμμα εσπα, που δεν τρέχει φέτος νομίζω)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #386 στις: Μάιος 24, 2015, 06:16:53 μμ »
Δεν είμαι κατά του να ψηφίζουν οι αναπληρωτές. Μάλιστα εκτιμώ ότι όλος ο σύλλογος ανεξαρτήτων ωρών πρέπει να ψηφίζει και να έχει άποψη. Πηγαίνω σε δυο Σχολεία προσωπικά και έχω και στα δυο άποψη.

Τώρα τόνισα παραπάνω με bold και μεγαλύτερη γραμματοσειρά αυτό γιατί στο δικό μου Σχολείο (το βασικό, έχω οργανική) οι αναπληρωτές δεν κάνουν τα πάντα. Δεν κάνουν εφημερίες, όχι υπεύθυνοι τμημάτων, όχι γιορτές όχι οικονομικά, όχι πρόγραμμα, όχι, όχι.... Όλη αυτή η δουλειά πέφτει πάνω σε λίγα άτομα (είμαι σε μικρό Σχολείο). Αναρωτιέμαι αυτό είναι νόμιμο;;; Έχω πρόγραμμα, δυο εφημερίες την εβδομάδα, αλληλογραφία κάποια γιορτή, υπεύθυνος τμήματος 23 ώρες μάθημα ακριβώς  ένα ακόμη Σχολείο και άλλα πολλά ακόμη και τρεις αναπληρωτές πηγαινοέρχονται στο σχολείο και σε ακόμη 2 και δεν κάνουν κάτι στο δικό μας!!!

’ ξέχασα, βάλανε και βύσμα στην διευθύντρια του Σχολείου (επειδή υπηρετούν στην περιοχή τους και εγώ όχι) για λιγότερες επιτηρήσεις στις εξετάσεις..........

Συνάδελφε να μην το βάζουμε σε θέμα αντιπαράθεσης μονίμων-αναπληρωτών. Προφανώς στο σχολείο σου υπάρχει πρόβλημα κατανομής και ανάθεσης εργασιών, ισότιμα ανάμεσα στα μέλη του συλλόγου διδασκόντων. Αυτό είναι για μένα ένα καλό κριτήριο υπερψήφισης ή καταψήφισης κάποιου για τη θέση του Διευθυντή. Έχει "δικούς του" και μη "δικούς του"; , ξεχωρίζει "παλιούς" και "νέους"; "ντόπιους" και "ξένους", μόνιμους και αναπληρωτές; εγώ έναν διευθυντή που θα έκανε οποιονδήποτε από τους παραπάνω διαχωρισμούς δεν θα τον ψήφιζα.  Πάντως, ίσως οι αναπληρωτές που ανέφερες κάνουν εφημερία σε κάποιο άλλο σχολείο και γι' αυτό δεν κάνουν στο δικό σας.

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #387 στις: Μάιος 24, 2015, 06:45:58 μμ »
Δεν είμαι κατά του να ψηφίζουν οι αναπληρωτές. Μάλιστα εκτιμώ ότι όλος ο σύλλογος ανεξαρτήτων ωρών πρέπει να ψηφίζει και να έχει άποψη. Πηγαίνω σε δυο Σχολεία προσωπικά και έχω και στα δυο άποψη.

Τώρα τόνισα παραπάνω με bold και μεγαλύτερη γραμματοσειρά αυτό γιατί στο δικό μου Σχολείο (το βασικό, έχω οργανική) οι αναπληρωτές δεν κάνουν τα πάντα. Δεν κάνουν εφημερίες, όχι υπεύθυνοι τμημάτων, όχι γιορτές όχι οικονομικά, όχι πρόγραμμα, όχι, όχι.... Όλη αυτή η δουλειά πέφτει πάνω σε λίγα άτομα (είμαι σε μικρό Σχολείο). Αναρωτιέμαι αυτό είναι νόμιμο;;; Έχω πρόγραμμα, δυο εφημερίες την εβδομάδα, αλληλογραφία κάποια γιορτή, υπεύθυνος τμήματος 23 ώρες μάθημα ακριβώς  ένα ακόμη Σχολείο και άλλα πολλά ακόμη και τρεις αναπληρωτές πηγαινοέρχονται στο σχολείο και σε ακόμη 2 και δεν κάνουν κάτι στο δικό μας!!!

’ ξέχασα, βάλανε και βύσμα στην διευθύντρια του Σχολείου (επειδή υπηρετούν στην περιοχή τους και εγώ όχι) για λιγότερες επιτηρήσεις στις εξετάσεις..........


Είναι γεγονός ότι όποιος έχει βύσμα κάνει ό,τι θέλει σε τούτο το τόπο.
Αλλά δεν πίστευω ότι υπάρχει αναπληρωτής που πάει σε 3 ΣΧΟΛΕΙΑ  και δεν κανει τιποτα. Σίγουρα θα είναι υπεύθυνος στα άλλα και εσύ το αγνοεις.

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #388 στις: Μάιος 24, 2015, 06:47:54 μμ »
Δεν είμαι κατά του να ψηφίζουν οι αναπληρωτές. Μάλιστα εκτιμώ ότι όλος ο σύλλογος ανεξαρτήτων ωρών πρέπει να ψηφίζει και να έχει άποψη. Πηγαίνω σε δυο Σχολεία προσωπικά και έχω και στα δυο άποψη.

Τώρα τόνισα παραπάνω με bold και μεγαλύτερη γραμματοσειρά αυτό γιατί στο δικό μου Σχολείο (το βασικό, έχω οργανική) οι αναπληρωτές δεν κάνουν τα πάντα. Δεν κάνουν εφημερίες, όχι υπεύθυνοι τμημάτων, όχι γιορτές όχι οικονομικά, όχι πρόγραμμα, όχι, όχι.... Όλη αυτή η δουλειά πέφτει πάνω σε λίγα άτομα (είμαι σε μικρό Σχολείο). Αναρωτιέμαι αυτό είναι νόμιμο;;; Έχω πρόγραμμα, δυο εφημερίες την εβδομάδα, αλληλογραφία κάποια γιορτή, υπεύθυνος τμήματος 23 ώρες μάθημα ακριβώς  ένα ακόμη Σχολείο και άλλα πολλά ακόμη και τρεις αναπληρωτές πηγαινοέρχονται στο σχολείο και σε ακόμη 2 και δεν κάνουν κάτι στο δικό μας!!!

’ ξέχασα, βάλανε και βύσμα στην διευθύντρια του Σχολείου (επειδή υπηρετούν στην περιοχή τους και εγώ όχι) για λιγότερες επιτηρήσεις στις εξετάσεις..........
Είναι γεγονός ότι όποιος έχει βύσμα κάνει ό,τι θέλει σε τούτο το τόπο.
Αλλά δεν πίστευω ότι υπάρχει αναπληρωτής που πάει σε 3 ΣΧΟΛΕΙΑ  και δεν κανει τιποτα. Σίγουρα θα είναι υπεύθυνος στα άλλα και εσύ το αγνοεις.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: ’ντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #389 στις: Μάιος 24, 2015, 06:57:06 μμ »
Δεν ψηφίζουμε με κριτήριο τι συμφέρει εμάς.
Ψηφίζουμε αυτό που πιστεύουμε ότι θα είναι το καλύτερο για το σχολείο και τα παιδιά, και κατ'επέκταση για την εκπαίδευση.
Αυτός ο ωφελιμισμός που δείχνουν μερικοί είναι απαράδεκτος.
Ντρέπομαι να διαβάζω απόψεις του στυλ "τι κέρδος θα έχω εγώ αφού δεν θα είμαι του χρόνου σε αυτό το σχολείο"!

Πολύ σωστά!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #390 στις: Μάιος 24, 2015, 09:34:31 μμ »
Πρώτα από όλα το ότι συζητάμε δε σημαίνει ότι μας ενδιαφέρει να γίνουμε διευθυντές και ούτε μας ενδιαφέρει το επίδομα. Ο διευθυντής στο κάθε σχολείο είναι ένας σημαντικός παράγοντας που επηρεάζει το αν υπάρχει καλό ή κακό κλίμα. Οπότε η διαδικασία επιλογής τους φυσικά και μας ενδιαφέρει.
Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου! Όμως αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι το εξής: πότε θα γίνει η ψηφοφορία; Θα είναι ίδια μέρα για όλα τα σχολεία; Ή κάθε σχολείο θα ορίσει τη μέρα εκλογής; Θέλω να είμαι οπωσδήποτε στο σχολείο τη συγκεκριμένη μέρα!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #391 στις: Μάιος 24, 2015, 09:40:58 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα! Πρώτα το καλό του σχολείου και φυσικά καλό είναι να επιλέγεται σε κάθε σχολείο ο πιο ικανός, δηλαδή αυτός που μπορεί να κρατάει σε τάξη τους μαθητές, αυτός που πάντα δίνει δίκιο στον καθηγητή, όταν του πηγαίνει στο γραφείο μαθητή που δημιουργεί προβλήματα στην τάξη και τέλος αυτός που είναι δίκαιος και αμερόληπτος απέναντι σε όλους τους καθηγητές, δηλαδή δε μεροληπτεί υπέρ των ντόπιων ή των φίλων και γνωστών υφισταμένων του! Και μη μου πείτε ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι διευθυντές!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2015, 09:45:31 μμ από lasard »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.