*

Αποστολέας Θέμα: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 7289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anagno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« στις: Μάρτιος 22, 2015, 02:20:05 μμ »
Καλησπέρα σας.Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια σχετικά με μια απορία που έχω.
Είμαι αναπληρώτρια νηπιαγωγός σε δυσπρόσιτο και διανύω τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Απ ότι μου είπε ο γιατρός μου, η ημερομηνία που θα γεννήσω είναι τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη. Και θέλω να ρωτήσω, τι γίνεται σε περίπτωση που με φωνάξουν για ανάληψη υπηρεσίας εκείνες τις μέρες και δεν θα μπορώ να ανταποκριθώ; Αν είμαι στο νοσοκομείο και δεν μπορώ να πάω; Αν για παράδειγμα με καλέσουν στα Χανιά και εγώ θα βρίσκομαι Θεσσαλονίκη; Αν μπορεί κάποιος-οια να με βοηθήσει γιατί έχω τρομερό άγχος! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:00:20 »

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 22, 2015, 05:29:04 μμ »
Καλησπέρα σας.Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια σχετικά με μια απορία που έχω.
Είμαι αναπληρώτρια νηπιαγωγός σε δυσπρόσιτο και διανύω τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Απ ότι μου είπε ο γιατρός μου, η ημερομηνία που θα γεννήσω είναι τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη. Και θέλω να ρωτήσω, τι γίνεται σε περίπτωση που με φωνάξουν για ανάληψη υπηρεσίας εκείνες τις μέρες και δεν θα μπορώ να ανταποκριθώ; Αν είμαι στο νοσοκομείο και δεν μπορώ να πάω; Αν για παράδειγμα με καλέσουν στα Χανιά και εγώ θα βρίσκομαι Θεσσαλονίκη; Αν μπορεί κάποιος-οια να με βοηθήσει γιατί έχω τρομερό άγχος! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ωχ. Δυστυχως, δεν προγραμματισες σωστά την ημέρα της συλληψης.....
Και δυστυχως αν σε καλέσουν ενώ είσαι λεχώνα ή και  ενώ γεννάς.... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ... Εισαι αναπληρωτρια και άρα δεν είσαι άνθρωπος. Κατεχω καλά το αντικείμενο και αν χρειαστείς κάτι μιλησε μου με π.μ.
Συγνωμη που στα λέω όπως είναι. Δεν θέλω να σου χαιδέψω τ αυτιά..... Θα σε συμβούλευα να δηλώσεις μέρη όπου μπορείς να φτάσεις... οδικώς....  Γιατί με τους ισχύοντες νόμους η αναπληρώτρια δεν είναι μάνα...... Αν με ρώτας, αυτοί οι νόμοι πρέπει ν αλλαξουν ....

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 22, 2015, 06:07:39 μμ »
Δικαιούσαι άδεια κύησης 56 ημερών και λοχείας 63 ημερών.
Το θέμα είναι αν πρέπει να παρουσιαστείς.
Είναι ειδική περίπτωση και θεωρώ πως έχει σχέση με το αν προσληφθείς ως αναπληρώτρια κρατικού προυπολογισμού (ίσως πιο εύκολα μπορούν να σε εξυπηρετήσουν) ή ΕΣΠΑ (και το Προγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων αντιμετώπιση ΕΣΠΑ έχει).
Σε κάθε περίπτωση αν έχεις χαρτί από ΙΚΑ, θεωρώ ότι δύσκολα μπορούν να σου βάλουν ποινή.
Θεωρώ ότι αν σκοπεύεις να βάλεις μακρυνές επιλογές για άλλο δικό σου λόγο, δε θα πρέπει να φοβηθείς από αυτό άκριτα.
Ρώτα και 2-3 ΔΔΕ. Μην ντραπείς να πάρεις τηλέφωνο.
Αν και θεωρώ ότι με 3 μηνών μωρό, δύσκολα πας σε νησί...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 22, 2015, 06:16:55 μμ »

Πρέπει να μη ξεχνάμε ότι για όλες τις ασφαλισμένες στο ΙΚΑ απαγορεύεται η εργασία 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:00:20 »

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 22, 2015, 06:55:37 μμ »
Πρέπει να μη ξεχνάμε ότι για όλες τις ασφαλισμένες στο ΙΚΑ απαγορεύεται η εργασία 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό.
Συμφωνώ. Όλες οι ασφαλισμένες στο Ικα δικαιουνται άδεια 9 εβδομάδων μετά τον τοκετό και μετά μπορούν να πάρουν 6 μηνη άδεια ανατροφής τέκνου.(  Στο δημόσιο δικαιούνται 9 μηνη. ) ΜΟΝΟΝ ΟΙ  ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΕΣ που είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ  ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ. Αυτές πρέπει να επιστρέφουν στα καθήκοντά τους με το βρέφος αγκαλιά................ Αν επιλέξουν να θηλάσουν θα ναι ΓΟΛΓΟΘΑΣ. Κοστίζει ... μα αξίζει....
Ξέρω περίπτωση αναπληρώτριας που έβγαζε το γάλα της στις δημόσιες τουαλέτες του δημόσιου σχολείου... γιατί είχε πρηστεί......................

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 22, 2015, 07:49:48 μμ »

Το περιστατικό που περιγράφεις δεν το αμφισβητώ, έχω δει εξ`άλλου παρόμοια περιστατικά, αλλά δεν αναιρεί αυτό που έγραψα.
Για να δικαιούται κάποιος γονική άδεια, όπως λέγεται για τους εργαζόμενους με ασφάλιση ΙΚΑ, πρέπει να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις, κυριότερη των οποίων είναι η συμπλήρωση ενός τουλάχιστον έτους συνεχούς υπηρεσίας στον ίδιο εργοδότη.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 23, 2015, 12:30:11 μμ »
Το περιστατικό που περιγράφεις δεν το αμφισβητώ, έχω δει εξ`άλλου παρόμοια περιστατικά, αλλά δεν αναιρεί αυτό που έγραψα.
Για να δικαιούται κάποιος γονική άδεια, όπως λέγεται για τους εργαζόμενους με ασφάλιση ΙΚΑ, πρέπει να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις, κυριότερη των οποίων είναι η συμπλήρωση ενός τουλάχιστον έτους συνεχούς υπηρεσίας στον ίδιο εργοδότη.

Η γονική άδεια τι σχέση έχει με τα παραπάνω;
Γονική αδεια δικαιούται ο αναπληρωτης εκπαιδευτικός για να παρακολουθήσει την επίδοση του παιδιού του απο α δημοτικού μεχρι β λυκείου. 4 μέρες συνολικά το χρόνο.  Δεν έχει σχέση με αυτά που γράφονται παραπάνω. Εκτός κι αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 23, 2015, 05:39:33 μμ »
Η γονική άδεια τι σχέση έχει με τα παραπάνω;
Γονική αδεια δικαιούται ο αναπληρωτης εκπαιδευτικός για να παρακολουθήσει την επίδοση του παιδιού του απο α δημοτικού μεχρι β λυκείου. 4 μέρες συνολικά το χρόνο.  Δεν έχει σχέση με αυτά που γράφονται παραπάνω. Εκτός κι αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου.

Έχει σχέση γι`αυτούς που ξέρουν. Έγραψα ότι αυτό που ονομάζεται άδεια ανατροφής για τους ασφαλισμένους του δημοσίου, στους ασφαλισμένους στο ΙΚΑ λέγεται γονική άδεια. Αυτά που λέει ο νόμος είναι σαφή, όποιος δεν ασχολείται όμως μπορεί να τα μπερδεύει γιατί πολλές φορές καταλήγουν να ονομάζονται αλλιώς. Ωστόσο μια αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορεί να βοηθήσει, γιατί η ουσία δεν είναι ο τίτλος.
Δεν έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου εκτός από αυτά που σπούδασα, που δούλεψα και που διδάσκω.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 24, 2015, 06:54:39 πμ »
Σύγχυση λέξεων.
Στη δευτεροβάθμια ο αναπληρωτής ζητά γονική αδεια προκειμένου να παρακολουθήσει τη σχολική επιδοση του παιδιού του.
Σωστα. Και στο ικα έτσι λέγεται η άδεια ανατροφής.
Παντα είχα απορία το εξής. Εργοδότης για τον αναπληρωτη θεωρείται το υπουργείο παιδειας ή η διευθυνση του νομου που εργάζεται;
Δηλαδη αν μια αναπληρώτρια πέρσι δούλευε στο νομό Θεσσαλονικης και τη περσινή σχολική χρονια πήρε την άδεια κυησης και λοχείας κανονικα. Φέτος , δεν εβαλε κουτακι και προσλήφθηκε πάλι στον ίδιο νομο. Μπορούσε να κανει χρηση της παραπάνω αδειας; Τη δικαιουται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 24, 2015, 11:46:10 πμ »

Ο άμεσα εργοδότης θεωρείται η διεύθυνση και αυτή εκδίδει και τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας. Η διάρκεια της σύμβασης εργασίας όμως είναι πάντα μικρότερη από το ένα έτος οπότε δε θεμελιώνεται το δικαίωμα για τη συγκεκριμένη άδεια.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 24, 2015, 12:16:44 μμ »
Καλησπέρα!!!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Εγώ είμαι στην 26η εβδομάδα κύησης αλλά δεν ξέρω πότε πρέπει να κλείσω ραντεβού με γιατρό του ΠΕΔΥ για να μου γράψει την άδεια κύησης. Επίσης, μετά από τον γιατρό την υπογράφει ο διευθυντής του σχολείου ή ο διευθυντής της δευτεροβάθμιας;
Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 24, 2015, 01:25:45 μμ »
Ο άμεσα εργοδότης θεωρείται η διεύθυνση και αυτή εκδίδει και τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας. Η διάρκεια της σύμβασης εργασίας όμως είναι πάντα μικρότερη από το ένα έτος οπότε δε θεμελιώνεται το δικαίωμα για τη συγκεκριμένη άδεια.
Αρα η αναπληρώτρια είναι καταδικασμένη. Το μωράκι τη χρειάζεται τους πρώτους έξι μήνες της ζωής  της. Αυτούς τους μήνες τρέφεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με το γάλα της μαμας του.
Αυτός ο νόμος πρέπει να αλλάξει . είναι απάνθρωπο αυτό που τραβάνε αυτές οι γυναίκες. Εγω δει με τα μάτια μου σκληρές εικόνες ... που είναι να απορείς για το αν βρισκεσαι στο 2015 ή στην Ελλάδα πριν έναν αιώνα....

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 24, 2015, 01:28:05 μμ »
Καλησπέρα!!!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Εγώ είμαι στην 26η εβδομάδα κύησης αλλά δεν ξέρω πότε πρέπει να κλείσω ραντεβού με γιατρό του ΠΕΔΥ για να μου γράψει την άδεια κύησης. Επίσης, μετά από τον γιατρό την υπογράφει ο διευθυντής του σχολείου ή ο διευθυντής της δευτεροβάθμιας;
Ευχαριστώ!!

Νομίζω πριν  ρθει ο καιρός  για να παρεις την άδεια κύησης. Ρώτα το γυναικολόγο σου.
Μίλα και με τη διεύθυνση. Οφείλουν να ξέρουν .

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 25, 2015, 04:24:11 πμ »

Dina-PE18,  τις επόμενες ημέρες θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού, αφού πλησιάζουν οι ημέρες για την άδεια σου.

kleos02, δε διαφωνώ με αυτά που γράφεις και που ισχύουν για όλους τους συμβασιούχους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159885
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.