*

Αποστολέας Θέμα: καθοδήγηση νέου καθηγητή  (Αναγνώστηκε 6430 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
καθοδήγηση νέου καθηγητή
« στις: Μάρτιος 22, 2015, 09:43:09 μμ »
Καλησπέρα σας...  Είμαι νέα Φιλόλογος, για την ακρίβεια ορκίστηκα πριν τρεις μέρες, και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Τι πρέπει να κάνω τώρα; Εννοώ, άκουσα ότι πρέπει να έχω τις δικές μου σημειώσεις, τις οποίες θα δείχνω στις συνεντεύξεις για δουλειά. Αυτές θα είναι οι ασκήσεις κι η θεωρία που θα χρησιμοποιώ στα μαθήματα ή χρειάζεται και κάτι άλλο; Κι ακόμα, θα πρέπει να φτιάξω σημειώσεις σε όλα τα φιλολογικά μαθήματα όλων των τάξεων; Επίσης, μου είπαν για το σύλλογο καθηγητών, τί είναι αυτός και πως γράφεται κάποιος; Γενικά, υπάρχουν συγκεκριμένα βήματα που πρέπει να κάνει κάποιος νέος καθηγητής ή κάποια ιδιαίτερη προεργασία πριν αναζητήσει δουλειά; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη βοήθεια σας.
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:59:00 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2555
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2015, 01:45:25 μμ »
christina_s, καλησπέρα

Αν και δεν είμαι φιλόλογος, θα γράψω μερικά πράγματα που νομίζω ότι ισχύουν για όλες τις ειδικότητες. Οι δουλειές όπως θα ξέρεις είναι περιορισμένες και κάθε αρχή δύσκολη. Όμως ανεξάρτητα από τι θα σου προκύψει (φροντιστήριο, ιδιωτικό σχολείο, ιδιαίτερα, ωρομισθία), οι σημειώσεις είναι απαραίτητες. Χωρίς αυτές χάνεις πολύτιμο χρόνο για το σχεδιασμό και την προετοιμασία του μαθήματος. Πολύ χρήσιμες είναι και οι σημειώσεις μετά το μάθημα. Βοηθούν στο να δεις τι πήγε καλύτερα και τι χρειάζεται βελτίωση.
Όσο για το σύλλογο καθηγητών, μάλλον εννοείς το σύλλογο διδασκόντων που υπάρχει σε κάθε σχολείο. Όλοι όσοι διδάσκουν εκει, αυτόματα θεωρούνται μέλη του, είτε είναι μόνιμοι, αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι.

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 23, 2015, 02:49:17 μμ »
Καλησπέρα harac.. Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.. Υποθέτω θα τα μάθω στην πορεία πιο λεπτομερώς..
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2015, 06:19:56 μμ »
christina, συγχαρητήρια για το πτυχίο σου. Ναι, οι σημειώσεις είναι απαραίτητες, αλλά θα σου έλεγα να εστιάσεις στα μαθήματα λυκείου και μάλιστα γ΄ λυκείου. Φυσικά, τα φροντιστήρια τις θέλουν δακτυλογραφημένες. Μην κάνεις το λάθος και τις δώσεις, αν σου τις ζητήσουν. Έχουν συμβεί και αυτά. Λάβε υπόψη ότι θα υπάρξουν αλλαγές του χρόνου στις Πανελλήνιες. Και πάλι εδώ στο φόρουμ μπορείς να ρωτήσεις γι' αυτό. Αν είσαι σε επαρχία, θα κινηθείς στα φροντιστήρια της περιοχής και σε φίλους-γνωστούς για κάποιο ιδιαίτερο. Αν είσαι Αθήνα, πιστεύω ότι το να βρεις δουλειά σε φροντιστήριο χωρίς γνωριμία-σύσταση είναι πολύ δύσκολο. Για ιδιωτικό σχολείο, ακόμη πιο δύσκολα, εννοείται. Α, πρέπει να βγάλεις και άδεια διδασκαλίας, αλλά γι' αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω, έχω βγάλει πριν πολλά χρόνια και νομίζω ότι τώρα έχουν αλλάξει οι διαδικασίες. Αν ενδιαφέρεσαι για μεταπτυχιακό ψάξτο, τώρα σιγά-σιγά αρχίζουν να βγαίνουν ανακοινώσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:59:00 »

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 23, 2015, 06:30:43 μμ »
erietta καλησπέρα. Σ' ευχαριστώ πολύ, ήταν πολύ κατατοπιστική η απάντηση σου. Είμαι στην Κρήτη, οπότε φαντάζομαι θα είναι πιο εύκολο από ότι στην Αθήνα. Ελπίζω να μη γίνομαι πληκτική, αλλά τυχαίνει να μην έχω γνωστούς καθηγητές, οπότε δε ξέρω που να απευθυνθώ για να τα μάθω όλα αυτά, ευτυχώς που υπάρχει κι αυτό το forum. Μήπως ξέρει κάποιος παραπάνω λεπτομέριες για την άδεια διδασκαλιας;
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 23, 2015, 07:14:28 μμ »
http://www.eoppep.gr/index.php/el/structure-and-program-certification/didaskontes_frontistiria/anaggeli_didaskalias_menu
Δεν σου χρειάζεται άδεια διδασκαλίας θα κάνεις παράνομα ιδιαίτερα θα είναι αδύνατο να καλύψεις τις ασφαλιστικές – φορολογικές υποχρεώσεις.
Για αρχή πήγαινε στον οαεδ να βγάλεις κάρτα και να πάρεις μετά από ένα χρόνο το επίδομα 73,37*5, μπορεί με κάποιο πρόγραμμα του οαεδ να βρεις δουλειά για κάποιες ώρες. Χωρίς προϋπηρεσία δεν θα σε πάρει κανένα φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 23, 2015, 07:53:01 μμ »
Ευχαριστώ πολύ...
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 24, 2015, 10:47:56 πμ »
http://www.eoppep.gr/index.php/el/structure-and-program-certification/didaskontes_frontistiria/anaggeli_didaskalias_menu
Δεν σου χρειάζεται άδεια διδασκαλίας θα κάνεις παράνομα ιδιαίτερα θα είναι αδύνατο να καλύψεις τις ασφαλιστικές – φορολογικές υποχρεώσεις.
Για αρχή πήγαινε στον οαεδ να βγάλεις κάρτα και να πάρεις μετά από ένα χρόνο το επίδομα 73,37*5, μπορεί με κάποιο πρόγραμμα του οαεδ να βρεις δουλειά για κάποιες ώρες. Χωρίς προϋπηρεσία δεν θα σε πάρει κανένα φροντιστήριο.

Tις ενέργειες για την άδεια διδασκαλίας τις ξεκινάς αμέσως. Σου είναι απαραίτητη για εργασία σε φροντιστήρια και ιδιωτικά σχολεία. Ναι, για τα ιδιαίτερα εφόσον δουλέψεις χωρίς να εκδίδεις αποδείξεις δε θα σου χρειαστεί αλλά φυσικά και θα πρέπει άμεσα να ενεργήσεις και να στείλεις τα χαρτιά στον ΕΟΠΠΕΠ.

Διαφωνώ ότι κανένα φροντιστήριο δε θα σε προσλάβει χωρίς προηγούμενη εμπειρία. Όλοι από κάπου ξεκινάνε. Δε θα σου δώσουν, φαντάζομαι Γ' Λυκείου αλλά υπάρχει και το Γυμνάσιο και οι μικρότερες τάξεις του Λυκείου.

Μην απογοητεύεσαι αλλά και μη μείνεις στο πτυχίο. Κυνήγησε σεμινάρια, επιμορφώσεις και κάποιο μεταπτυχιακό αν υπάρχει η δυνατότητα.

Καλή σταδιοδρομία!

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 24, 2015, 01:06:30 μμ »
MissPE06 σε ευχαριστώ πολύ... Κι εμένα στην Γ' Λυκείου η μία από τις δύο καθηγήτριες μου στο φροντιστήριο ήταν άπειρη, ήμασταν η πρώτη της επαφή με μαθητές, οπότε πιστεύω όλους κάποια στιγμή κάποιος θα μας προσλάβει για πρώτη φορά. Η άδεια αυτή με επιβαρύνει με κάποιες υποχρεώσεις;; Γιατί αναφέρθηκαν φορολογικά κι ασφαλιστικά βάρη.. Προσωπικά το λατρεύω αυτό το επάγγελμα και τις γνώσεις που προσφέρει, οπότε δε θα αρκεστώ στο πτυχίο, ήδη άρχισα την προετοιμασία για τις εξετάσεις του μεταπτυχιακού.. Απλά, θέλω στο μεταξύ να εξασκήσω και το επάγγελμα και να μη κάθομαι περιμένοντας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2015, 01:10:38 μμ από christina_s »
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

Αποσυνδεδεμένος ZoumbiZou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Τίποτα δεν πάει χαμένο...
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 25, 2015, 10:01:29 πμ »
Με συγχωρείτε, επειδή δεν το'χω ακούσει στο παρελθόν (είμαι newbie στο πτυχίο κι εγώ), μπορείτε να μας δώσετε περισσότερες πληροφορίες ή κάποιον σύνδεσμο με πληροφορίες για την άδεια? Που την βγάζουμε, δικαιολογητικά κλ? Επίσης, βγαίνει μια φορά και τελειώνεις ή θέλει ανανέωση?

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 25, 2015, 11:46:03 πμ »
Δείτε εδώ http://www.eoppep.gr/index.php/el/structure-and-program-certification/kdvm1_front. Νομίζω ότι αυτό είναι. Πάντως εμείς παλιά βγάζαμε την άδεια στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας. Προφανώς αυτό άλλαξε.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 25, 2015, 12:31:04 μμ »
Tα πράγματα είναι δύσκολα δεν συγκρίνονται με όσα ξέρατε πριν κάποια χρόνια .


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2015, 12:41:54 μμ από kostasMath »

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 25, 2015, 12:38:49 μμ »
KostasMath, εχουν αλλαξει πλεον. τα λινκ που εβαλες δεν ισχυουν. το σωστο ειναι αυτο απο τον ΕΟΠΠΕΠ. δεν χρειαζεται ανανεωση καθε χρονο και  ειναι μια η αδεια και για φροντιστηρια και για κατ'οικον μαθηματα. λεγεται πλεον αναγγελια εναρξης ασκησεως επαγγελματος. μην σας μπερδευει η εναρξη επαγγελματος, καμια σχεση με υποχρεωτικη ασφαλιση σε ΟΑΕΕ.
δεν χανετε κατι να την βγαλευτε απο τωρα γιατι ειναι λιγο χρονοβορα η διαδικασια, θελει κατι μηνες. ειναι απαραιτητη αν θελετε να δουλεψετε σε φροντιστηρια. χωρις αυτη δεν μπορει να σας κανει προσληψη και να ειναι νομιμο το φορντιστηριο.
σε ιδιαιτερα δεν νομιζω να σας την ζητησει κανεις....αλλο θεμα αυτο!

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
Απ: καθοδήγηση νέου καθηγητή
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 25, 2015, 03:40:12 μμ »
Κι αν έχουμε την άδεια αλλά δεν έχει γίνει πρόσληψη, ή αν υπάρξει απόλυση, η άδεια μας επιβαρύνει φορολογικά; Αν φορολογούμαστε, μήπως είναι καλύτερα να μη τη βγάλουμε εώς ότου μας προσλάβει κάποιος;
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 754
Σύνολο: 768

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.