*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2033129 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ορθα, επιτυχοντες μη διοριστεοι δεν υπάρχουν.
Επισης αν δεν γινει επιλογη διορισμων από διαδικασία ασεπ για την επόμενη χρονιά, που σωστα λεει ο etabeta δεν ειναι αναγκη να ειναι γραπτος, αλλά τι κριτηρια θα περιλαμβάνει μπορουμε να μαλωσουμε για να τα βρουμε ( και παλιοι ασεπ και προυπηρεσία και πτυχια και δεν συμμαζεύεται), τοτε το συνταγμα ειναι συγκεκριμένο, οπως το κατάλαβα, ( αν και δεν ειμαι σιγουρος για τα δυο χρονια ισχυ που λεει Ο nikolopol ) οτι προσβαση εχουν μονο οι συμμετέχοντες στον 2008. Φαντάζομαι οι επιτυχόντες του 2008 αν γινει νεα διαδικασία ασεπ θα μπορουσαν να συνθηκολογησουν με μια πιο γενναια μοριοδότηση του 08 από τους προηγούμενους.
Επισης αυτο με την παιδαγωγική επάρκεια, για σταθειτε. Οχι οτι μας συμφέρει. Ή εχουμε συνταγμα ή δεν έχουμε. Θα συνεχισουμε να κανουμε τα στραβά μάτια? και θα στειλουμε τον λογαριασμό στην επόμενη γενιά? οπως εκαναν οι προηγούμενοι με αυτό που ζούμε τώρα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Μα αν είχα γράψει μέτρια ή ίσα-ίσα πάνω από τη βάση στον κλάδο μου, δε θα είχα μπει ποτέ σε δημόσιο σχολείο! Έγραψα πολύ κοντά (και στους δύο τελευταίους διαγωνισμούς) στους διοριστέους, έχασα για λίγο το διορισμό και σ΄αυτό οφείλεται το ότι έχω δουλέψει ως ωρομίσθια και αναπληρώτρια!
Πιστεύεις πως μόνο τον εαυτό μου κοιτάζω, ενώ βρίσκονται εκατοντάδες άλλοι συνάδελφοι στην ίδια με μένα θέση!
Δε θολώνω τα νερά, είμαι ξεκάθαρη και δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλείσαι, αγαπητέ συνάδελφε, με το να ζητώ να είναι απαραίτητη η επιτυχία στον ΑΣΕΠ για διορισμό και μετά να ακολουθήσουν όλα τα υπόλοιπα προσόντα; Μήπως δεν έδωσες ποτέ ΑΣΕΠ  ή μήπως δεν έχεις επιτυχία; Το ΣτΕ αποφάσισε, υποστηρίζω την αξιοκρατία και ζητώ να εφαρμοστεί η θεμελιώδης απόφαση του ΣτΕ, χωρίς παραθυράκια και άλλα απαράδεκτα τερτίπια! Φτάνει πια τόοοοοοοσα χρόνια το βόλεμα και το μέσον!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Βρε παιδιά από περιέργεια ρωτώ. Πόσοι φιλόλογοι δεν έχουν ασεπ? Είναι τόσοι πολλοί που να θα γινόταν τρελή ανακατάταξη στους πίνακες?
στην αρχή του πίνακα υπάρχουν περίπου 80 άτομα που δεν έχουν καθόλου ασεπ και είναι κυρίως ιδιωτικά, μετά πό αυτούς ξεκινάνε τα άτομα με μεγάλες επιτυχίες σε 2 ασεπ και ψηλές προύπηρεσίες. Αν οι διορισμοί στις 3 βαθμίδες είναι 1200, τότε στη δευτεροβάμια δε θα είναι πάνω από 200, στους φιλολόγους, να πω 50; πολλοί θα είναι. Αν προτάσσεται μόνο η προϋπηρεσία και δεν υπάρχει προϋπόθεση ασεπ, θα διοριστούν μόνο αυτοί και ούτε ένας ασεπίτης με μεγάλη προΫπηρεσία και 2 μεγάλες επιτυχίες ασεπ. Ανάμεσα σε όλους αυτούς υπάρχουν και άτομα με πδσ χωρίς ασεπ, λίγα άτομα με πδς και χαμηλά ασεπ (που δε μου λέει και τίποτα αυτό). Στη δευτεροβάθμια γενική, κατά τη γνώμη μου κανένας διορισμός χωρίς ασεπ και με τη σειρά του βαθμού μάλιστα (όχι απλά επιτυχία) και άλλα προσόντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2015, 05:40:37 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλείσαι, αγαπητέ συνάδελφε,

Δεν ενοχλούμαι ίσα ίσα πρότεινα και σύστημα με αναγνώριση αυτών που λες.

Παράθεση
χωρίς παραθυράκια και άλλα απαράδεκτα τερτίπια! Φτάνει πια τόοοοοοοσα χρόνια το βόλεμα και το μέσον!

Έλλειψη επιχειρημάτων ...και τα μυαλά στα κάγκελα του αόρατου εχθρού. Qui bono?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Α, παρά λίγο να το ξεχάσω! Μου θυμίζετε τη Διαμαντοπούλου με το να λέτε συνέχεια: επιτυχόντες, μη διοριστέοι, δεν υπάρχουν. Αφού χάρη στους επιτυχόντες, μη διοριστέους λειτουργούν κάθε χρόνο τα σχολεία, είναι δυνατό να μην υπάρχουν και να επιμένετε να τους αγνοείτε;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι γιατί ποτέ δεν το κατάλαβα...πως γίνεται άτομο με μεταπτυχιακό στη διδακτική της επιστήμης του να γράφει στην αντίστοιχη ενότητα του ασέπ κάτω του 30 στα 100;Και μιλάω για 3 φορές συνεχόμενα..... Ενώ αντίθετα παραδείγματα πάρα πολλά....

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
είναι δυνατό να μην υπάρχουν και να επιμένετε να τους αγνοείτε

Όπως κάνεις εσύ με την Ειδική Αγωγή και μας λες "μέσα";

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Α, παρά λίγο να το ξεχάσω! Μου θυμίζετε τη Διαμαντοπούλου με το να λέτε συνέχεια: επιτυχόντες, μη διοριστέοι, δεν υπάρχουν. Αφού χάρη στους επιτυχόντες, μη διοριστέους λειτουργούν κάθε χρόνο τα σχολεία, είναι δυνατό να μην υπάρχουν και να επιμένετε να τους αγνοείτε;
Κοιτα αν δεν συμφωνείς με το συνταγμα και τους νομους να το αλλαξουμε. Οχι ομως να το ερμηνευουμε και να το ακολουθούμε αλα καρτ.
Εγω διαφωνώ με τους συγκεκριμένους νομους και με το συνταγμα που δεν αναγνωριζει κάποια αυτά που λες ( δηλαδή έχω την ιδια άποψη με σένα, για να σε μπερδεψω πιο πολύ) που ήταν και τοτε προφανές οτι φτιάχνοταν από νονους πολιτικούς με τα βαπτηστήρια τους συμβούλους, που εβγαζαν το ψωμί τους από το να λένε οτι δεν υπαρχουν άλλα λεφτά για τα σχολεία και εςενα που εισαι εξω από την κάστα των " καλών παιδιών"
Επισης ο etabeta δεχεται την επιτυχία ασεπ σαν πρωτο προσόν
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2015, 05:54:22 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Ο εχθρός μου, αγαπητέ eta-beta, (το έγραψα πιο πριν) είναι η αναξιοκρατία, το μέσο, το βόλεμα κι όσοι έχουν καταφέρει να επιτύχουν χωρίς να το αξίζουν, εκμεταλλευόμενοι διασυνδέσεις, γνωριμίες κ.λ.π.
Η πρότασή μου, λοιπόν, (και το τελειώνω εδώ, γιατί έχω κάποιες υποχρεώσεις) είναι: απαραίτητη η προυπόθεση της επιτυχίας του ΑΣΕΠ για διορισμό, ύστερα η προυπηρεσία, τα μεταπτυχιακά - διδακτορικά, οι κοινωνικοί λόγοι και οι λόγοι υγείας! Τώρα, αυτά που έγραψες για βαθμό πτυχίου και ημερομηνία κτήσης πτυχίου (αν και θα με εξυπηρετούσαν), δεν τα επιθυμώ, γιατί απομακρύνουν όλους τους νέους συναδέλφους από το δημόσιο σχολείο. Ποιος ο λόγος να ξαναγυρίσουμε στην επετηρίδα; Ούτε, εξάλλου είχαν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας όλα τα τμήματα ή όλες οι σχολές! Γιατί να προκαλέσουμε κι άλλες διαφωνίες, τη στιγμή που πρέπει ΕΝΩΜΕΝΟΙ να ζητάμε ΜΑΖΙΚΟΥΣ διορισμούς;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Σε παρακαλώ θίγεις την αξιοπιστία μου ως μέλος του pde στα όρια του να με τοποθετείς στα όρια του ψεύδους και της φαντασίας!!!!Η περίπτωση που αναφέρω είναι γνωστή μου!!!!Και αν δεν το κάνεις και το παρεξήγησα να είσαι πιο ευγενικός ή ευγενική!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2015, 05:59:31 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πως την λένε; Μήπως την ξέρω...

Σε πειράζω, αλλά η περιπτωσιολογία εκεί οδηγεί. Είναι "κανόνας" της ρητορικής και του δημόσιου λόγου να μην την χρησιμοποιούμε.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι γιατί ποτέ δεν το κατάλαβα...πως γίνεται άτομο με μεταπτυχιακό στη διδακτική της επιστήμης του να γράφει στην αντίστοιχη ενότητα του ασέπ κάτω του 30 στα 100;Και μιλάω για 3 φορές συνεχόμενα..... Ενώ αντίθετα παραδείγματα πάρα πολλά....

για τον ιδιο λογο που εβλεπα κι εγω στο δικο μου το μτπτχ κατι τουβλα με  εργασιες επιπεδου δημοτικου όπου εκτος από ασυνταξιες, ορθογραφικα λαθη κλπ  εβλεπες την αγνοιατου θεματος που μελετουσαμε, να γραφουν υψηλοτερα απο εμενα ! και αρρωσταινα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2015, 06:42:45 μμ από newseditor »
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Συμφωνώ με gia96.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Αφού ερίζεσαι....έχω και ένα φίλο που έχει μεταππτυχιακό και διδακτορικό και ένα σωρό άλλα προσόντα ξενη γλώσσα κλπ αλλά ήταν και δύο φορές επιτυχών Ασέπ ....δύο με καλή απόδοση....Αυτό σου κάνει ως περίπτωση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.