*

Αποστολέας Θέμα: Ζητούνται καθηγητές Αγγλικών για ιδιαίτερα λόγω εγκυμοσύνης  (Αναγνώστηκε 2484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nautica19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
Είμαι καθηγήτρια Αγγλικών και εργάζομαι κυρίως με ιδιαίτερα. Λόγω εγκυμοσύνης θα ήθελα να ξέρω αν κάποια-ος ενδιαφέρεται για ιδιαίτερα μαθήματα σε περιοχές όπως Αγιοι Ανάργυροι, Χαλκηδόνα, Φιλαδέλφεια να του δώσω κάποια δικά μου που δε ξέρω αν θα μαι σε θέση να συνεχίσω. Αν θέλετε στείλτε μου πμ ή και εδώ να σας πω. Δεν ειναι πτυχία, D' Class που ενδιαφέρονται για Lower κάποια στιγμή.
Όποιος θέλει και βολεύεται λόγω περιοχών ας μου πει.

Υ.Γ: Αν κοπέλες έχουν σχετική εμπειρία, θα ήθελα να μου πειτε αν μπορούσατε να συνεχίσετε τα μαθήματα σας τα ιδιαίτερα ή σε φροντιστήρια έχοντας και ένα μωράκι, πόσο εύκολο ειναι, ποιοι οι κίνδυνοι, αν τελικά αφιερώσατε περισσότερο χρόνο στα παιδάκια σας και λιγότερο σε επαγγελματικά. Κάθε είδους εμπειρία ειναι ευπρόσδεκτη.
Μια πελαγωμένη μέλλουσα μαμά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marifei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα nautica19!Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα

Αποσυνδεδεμένος Leda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Kαλημέρα!!Είμαι και εγώ μανούλα και το παιδάκι μου είναι τώρα 13,5 μηνών.. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι κ 9 μηνών ήμουν οκ μπορούσα να κάνω τα πάντα γτ είχα καλή εγκυμοσύνη απλά μετά επειδή ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά δεν μπορούσα να κάνω μαθήματα τουλάχιστον το 1ο τρίμηνο μετα τη γέννα..Όμως από 5 μηνών περίπου κ μετά ξεκίνησα πάλι λίγα ιδιαίτερα αλλά με πολύ περιορισμένες ώρες..Δηλ έλειπα γύρω στις 2ώρες την ημέρα...Όμως είναι και στο παιδί ανάλογα τι πρόγραμμα θα έχει..Με το καλό το μωράκι σου!!!!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καταρχήν, με το καλό το μωράκι σου!

Μην αγχώνεσαι! Όλα γίνονται! Φυσικά, στην αρχή θα θες και θα πρέπει να είσαι συνέχεια με το μωρό αλλά σιγά σιγά φαντάζομαι θα αναζητήσεις την εργασία. Μπορεί να μην έχεις τη δυνατότητα να κάνεις όσες ώρες έκανες και πριν αλλά αν έχεις κάποιον να κρατάει το παιδί (φαντάζομαι θα βοηθάει κι ο σύζυγος), δε θα είναι τόσο δύσκολο.

Μια συμβουλή που θα έδινα γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αν φυσικά υπάρχει μια καλή εγκυμοσύνη και δεν υπάρχει κίνδυνος για το μωρό ή τη μέλλουσα μητέρα να μην εγκαταλείπεται εντελώς η δουλειά ή αυτό να γίνεται για μικρό διάστημα σε συνεννόηση με μαθητές, γιατί μετά δύσκολα ξαναρχίζεις με τις συνθήκες που επικρατούν αυτή τη στιγμή στη χώρα.. Μπορείς, για παράδειγμα, να σταματήσεις λίγο πριν τη γέννα (δεν εννοώ κυριολεκτικά) και να συνεχίσεις αφού σαραντίσετε.

Αν εργάζεσαι σε φροντιστήριο, και γεννάς μες στη σχολική χρονιά, θα πάρεις τη νόμιμη άδειά σου πριν και μετά τη γέννα και θα επιστρέψεις. Αν γεννάς Καλοκαίρι, αλλάζει λίγο το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου!

Θα συμφωνήσω με την MissPE06, αν έχεις καλή εγκυμοσύνη προσπάθησε να κρατήσεις τα ιδιαίτερά ή έστω κάποια από αυτά.
Προσωπικά δούλευα μέχρι λίγες μερες πριν γεννήσω και συνέχισα στις 40 μέρες. Πιο πολύ με ζόρισε το μετά γιατί είναι δύσκολο να αφήνεις το μωράκι σου και επειδή θηλάζω αποκλειστικά πρέπει να αφήνω γάλα κλπ και να προσπαθώ να λείπω λίγες ώρες κάθε φορά.
Επίσης επειδή γέννησα χειμώνα με προβληματίζουν πολύ και οι ιώσεις για να μη μεταφέρω κάτι στο νεογέννητο. Το ίδιο ίσχυε και στην εγκυμοσύνη. Μπορείς να ζητήσεις απότους γονείς των μαθητών σου να σε ενημερώνουν σε περίπτωση ασθένειας ώστε να ακυρώνετε το μάθημα και να το κάνετε κάποια άλλη στιγμή.
Τέλος μπορείς κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να κάνεις αν θέλουν κάποια έξτρα μαθήματα ώστε να καλύψετε αυτά που θα χαθούν την περίοδο της λοχείας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.