*

Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ  (Αναγνώστηκε 5132 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 08, 2015, 06:21:12 μμ »
@kinegeiros
Σε κανένα ΚΕΔΔΥ δεν έχει κοινοποιηθεί η συγκεκριμένη απόφαση.
Έχει κυκλοφορήσει μόνο μέσω του internet και επαναλαμβάνω δεν αποτελεί νόμο του κράτους, μόνο μία απλή γνωμοδότηση.
Από κει και πέρα αν κάποιος θέλει να διαρρεύσει έγγραφα, ας το κάνει με δική του ευθύνη και έχοντας υπ όψη τον νομικά κατοχυρωμένο κανονισμό λειτουργίας των ΚΕΔΔΥ.
Εξάλλου, γιατί κατά τη γνώμη σου, στο σχέδιο νόμου για την ειδική αγωγή (το οποίο δεν ψηφίστηκε) συμπεριλήφθηκε η διάταξη πως ο γονέας έχει μόνο πρόσβαση στις επιμέρους αξιολογήσεις των μελών της ομάδας του ΚΕΔΔΥ και όχι στο υπόλοιπο υλικό της αξιολόγησης? Να σημειώσω ότι κατά ένα μεγάλο μέρος αυτές συμπεριλαμβάνονται και στην ίδια τη γνωμάτευση. Μήπως ο νομοθέτης δεν γνώριζε την γνωμοδότηση της αρχής? Ή την ξέχασε?
Τελικά, ο γονέας έχει από το νόμο το δικαίωμα, αν δεν συμφωνεί με τη γνωμάτευση, να προσφύγει σε Δευτεροβάθμια ΕΔΕΑ και όχι (να το πω λαϊκά) να ψαχουλεύει φακέλους.  ;D
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:07:09 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 08, 2015, 07:01:25 μμ »
@kinegeiros
Σε κανένα ΚΕΔΔΥ δεν έχει κοινοποιηθεί η συγκεκριμένη απόφαση.
Έχει κυκλοφορήσει μόνο μέσω του internet και επαναλαμβάνω δεν αποτελεί νόμο του κράτους, μόνο μία απλή γνωμοδότηση.
Από κει και πέρα αν κάποιος θέλει να διαρρεύσει έγγραφα, ας το κάνει με δική του ευθύνη και έχοντας υπ όψη τον νομικά κατοχυρωμένο κανονισμό λειτουργίας των ΚΕΔΔΥ.
Εξάλλου, γιατί κατά τη γνώμη σου, στο σχέδιο νόμου για την ειδική αγωγή (το οποίο δεν ψηφίστηκε) συμπεριλήφθηκε η διάταξη πως ο γονέας έχει μόνο πρόσβαση στις επιμέρους αξιολογήσεις των μελών της ομάδας του ΚΕΔΔΥ και όχι στο υπόλοιπο υλικό της αξιολόγησης? Να σημειώσω ότι κατά ένα μεγάλο μέρος αυτές συμπεριλαμβάνονται και στην ίδια τη γνωμάτευση. Μήπως ο νομοθέτης δεν γνώριζε την γνωμοδότηση της αρχής? Ή την ξέχασε?
Τελικά, ο γονέας έχει από το νόμο το δικαίωμα, αν δεν συμφωνεί με τη γνωμάτευση, να προσφύγει σε Δευτεροβάθμια ΕΔΕΑ και όχι (να το πω λαϊκά) να ψαχουλεύει φακέλους.  ;D

η απόφαση της Αρχής είναι στο site της με αριθμούς προτοκόλων κλπ
http://www.dpa.gr/APDPXPortlets/htdocs/documentDisplay.jsp?docid=33,157,73,99,77,105,96,254

η απόφαση είναι για το ΚΕΔΔΥ που έκανε το ερώτημα αν συμφωνα με την νομοθεσία πρέπει να δώσει πρόσβαση σε γονέα στα τεστ κλπ. Η απάντηση της αρχής είναι ότι σύμφωνα με την νομοθεσία πρέπει να δώσει πρόσβαση. 1+1=2 στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Δεν είναι το ερώτημα γιατί θέλει ο γονέας πρόσβαση στα δεδομένα του παιδιού του αλλά αν έχει το δικαίωμα, σύμφωνα με την νομοθεσία έχει και δεν το λέει κάποιος δικηγόρος αλλά η αρχή που έχει από νόμο ως αντικείμενο τα περί απορρήτων που εμείς επικαλούμαστε. Άρα είναι απόλυτα σεβαστή η θέση της. Το αν θα το περάσει το υπουργείο κάποια στιγμή σε νόμο είναι δευτερεύων. Ο γονέας που αιτείται πρόσβαση με την απόφαση αυτή έχει το δικαίωμα να ικανοποιηθεί και το υπουργείο δεν θα το αρνηθεί. Γιαυτό πρέπει το ΚΕΔΔΥ και γενικά τα ΚΕΔΔΥ για να μην βρεθούν μπροστά σε προβλήματα στο μέλλον να ζητήσουν από το υπουργείο σαφή θέση με εγκύκλιο ή υ.α. μέχρι να βγάλουν κάποιο νόμο.

Το τι έλεγε κάποιο σχέδιο νόμου κάποτε το οποίο δεν μπήκε ποτέ στην βουλή για να δούμε τι τροποποιήσεις θα έχει και τι διορθώσεις είναι δευτερεύον. Φυσικά ακόμα και σε αυτό μίλαγε για πρόσβαση στις αξιολογήσεις όπως είπες και αυτό σημαίνει όχι στο τελικό πόρισμα αλλά σε όλα τα δεδομένα που οδήγησαν σε αυτή.

Το να λάβεις γνώση για κάτι που σε αφορά δεν σημαίνει ότι διαφωνείς κατά ανάγκη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2015, 08:26:10 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος mariaha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 08, 2015, 07:30:33 μμ »
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι. Ο συγκεκριμένος γονιός είναι γενικά πολύ συνεργάσιμος. Δεν είπα ότι έκανε καζούρα στο σχολείο και απαίτησε να του δώσουμε κάποιο έγγραφο. Έκανε απλά μια ερώτηση και απλά του είπα ότι αυτό είναι δύσκολο γιατί θεωρούνται απόρρητα έγγραφα. Δεν πήρε άλλη διάσταση το θέμα (προς το παρόν).

Απλά κι εγώ με αφορμή αυτό το γεγονός ήθελα να μάθω τι ισχύει για αν μου τύχει ανάλογο περιστατικό στο μέλλον. Αυτός ο γονέας έτυχε να είναι συνεργάσιμος και συνεννοήσιμος, άλλος μπορεί να είναι πιο επιθετικός.
Καλό είναι να ξέρουμε τι ισχύει γενικά στη δουλειά μας.

Κι εγώ από την πλευρά μου είμαι και λίγο τυπολάτρης και θέλω να είμαι ακριβής σε ό,τι λέω στους γονείς. Δε θέλω να παραπληροφορώ για αυτό και ρώτησα. Φυσικά έχω μιλήσει και με το διευθυντή μου για αυτό το θέμα και θα το αναλάβει αυτός που είναι δικής του αρμοδιότητας. Θα ψάξει τι ισχύει και θα πράξει ό,τι προβλέπεται.

Τώρα για το ηθικό μέρος του ζητήματος. Κατανοώ απολύτως τους γονείς που έχουν την αγωνία για τα παιδιά τους και θέλουν να μαθαίνουν τι γίνεται αλλά από την άλλη θεωρώ ότι κάποια έγγραφα, είναι το περιεχόμενό τους τέτοιο, που είναι πιθανό οι γονείς να τα παρερμηνεύσουν και να τα παρεξηγήσουν.
Με διαφορετική ορολογία και ύφος θα μιλήσω σε κάποιον γονέα για τις ιδιαιτερότητες του παιδιού του και με διαφορετική ορολογία θα απευθυνθώ στα ΚΕΔΔΥ. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή για το ποιες είναι οι ενστάσεις μου στο θέμα αυτό και φαντάζομαι και αυτός είναι και ο λόγος που κάποια έγγραφα θεωρούνται απόρρητα ακόμα και για τα άμεσα ενδιαφερόμενα πρόσωπα.


Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 08, 2015, 08:24:04 μμ »
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι. Ο συγκεκριμένος γονιός είναι γενικά πολύ συνεργάσιμος. Δεν είπα ότι έκανε καζούρα στο σχολείο και απαίτησε να του δώσουμε κάποιο έγγραφο. Έκανε απλά μια ερώτηση και απλά του είπα ότι αυτό είναι δύσκολο γιατί θεωρούνται απόρρητα έγγραφα. Δεν πήρε άλλη διάσταση το θέμα (προς το παρόν).

Απλά κι εγώ με αφορμή αυτό το γεγονός ήθελα να μάθω τι ισχύει για αν μου τύχει ανάλογο περιστατικό στο μέλλον. Αυτός ο γονέας έτυχε να είναι συνεργάσιμος και συνεννοήσιμος, άλλος μπορεί να είναι πιο επιθετικός.
Καλό είναι να ξέρουμε τι ισχύει γενικά στη δουλειά μας.

Κι εγώ από την πλευρά μου είμαι και λίγο τυπολάτρης και θέλω να είμαι ακριβής σε ό,τι λέω στους γονείς. Δε θέλω να παραπληροφορώ για αυτό και ρώτησα. Φυσικά έχω μιλήσει και με το διευθυντή μου για αυτό το θέμα και θα το αναλάβει αυτός που είναι δικής του αρμοδιότητας. Θα ψάξει τι ισχύει και θα πράξει ό,τι προβλέπεται.

Τώρα για το ηθικό μέρος του ζητήματος. Κατανοώ απολύτως τους γονείς που έχουν την αγωνία για τα παιδιά τους και θέλουν να μαθαίνουν τι γίνεται αλλά από την άλλη θεωρώ ότι κάποια έγγραφα, είναι το περιεχόμενό τους τέτοιο, που είναι πιθανό οι γονείς να τα παρερμηνεύσουν και να τα παρεξηγήσουν.
Με διαφορετική ορολογία και ύφος θα μιλήσω σε κάποιον γονέα για τις ιδιαιτερότητες του παιδιού του και με διαφορετική ορολογία θα απευθυνθώ στα ΚΕΔΔΥ. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή για το ποιες είναι οι ενστάσεις μου στο θέμα αυτό και φαντάζομαι και αυτός είναι και ο λόγος που κάποια έγγραφα θεωρούνται απόρρητα ακόμα και για τα άμεσα ενδιαφερόμενα πρόσωπα.

μια χαρά τα λες mariaha, και εγώ έτσι νόμιζα μέχρι που είδα πριν από κάποιο διάστημα αυτή την απόφαση και κατάλαβα ότι όσα πίστευα βασισμένος σε κάποιο απόρρητο που μου είπαν ότι ισχύει, βασίζεται στην πραγματικότητα σε νόμους που αναλύουν τι είναι αυτό το απόρρητο και σε ποιους είναι και δεν είναι απόρρητο. Αυτά γράφονται στο σκεπτικό της απόφασης της Αρχής και πιστεύω ότι είναι πολύ χρήσιμο για όλους εμάς που δουλεύουμε στην ειδική να το διαβάσουμε προσεκτικά και να το κατανοήσουμε.
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ εδώ και καιρό τον όρο "απόρρητο" όταν μιλάω με γονείς, σε τρίτους ναι το χρησιμοποιώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:07:09 »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 08, 2015, 08:30:56 μμ »
@kinegeiros
Δεν χρειάζεται το ΚΕΔΔΥ να κάνει κάποια ερώτηση στο υπουργείο, γιατί καλύπτεται νομικά από τον κανονισμό λειτουργίας του. Ο γονέας μπορεί να απευθυνθεί όπου θέλει, όταν θέλει και όπως θέλει. Δικαίωμά του.   8)
Η αρχή όσα πρωτόκολλα και να βάζει δεν νομοθετεί, γνωμοδοτεί και πληροφορεί.
Ακόμα και το συγκεκριμένο ΚΕΔΔΥ το οποίο έκανε την ερώτηση, δεν είναι υποχρεωμένο ν' ακολουθήσει τη γνωμοδότηση της. 
@mariaha
Τα έγγραφα θα πρέπει να διακινούνται με ασφάλεια, διότι έχουν υπογραφές και κανείς δεν ξέρει που θα καταλήξουν μέσω των γονέων και πώς μπορεί να παρερμηνευτούν.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 08, 2015, 08:58:58 μμ »
@kinegeiros
Δεν χρειάζεται το ΚΕΔΔΥ να κάνει κάποια ερώτηση στο υπουργείο, γιατί καλύπτεται νομικά από τον κανονισμό λειτουργίας του. Ο γονέας μπορεί να απευθυνθεί όπου θέλει, όταν θέλει και όπως θέλει. Δικαίωμά του.   8)
Η αρχή όσα πρωτόκολλα και να βάζει δεν νομοθετεί, γνωμοδοτεί και πληροφορεί.
Ακόμα και το συγκεκριμένο ΚΕΔΔΥ το οποίο έκανε την ερώτηση, δεν είναι υποχρεωμένο ν' ακολουθήσει τη γνωμοδότηση της. 

με συγχωρείς αλλά έχω άλλη άποψη για το πως πρέπει να λειτουργεί μία δημόσια υπηρεσία. Το εν λόγο ΚΕΔΔΥ είναι οδηγός και μπράβο του γιατί λειτούργησε σύννομα. Βλέπεις η νομοθεσία (ελληνική και ευρωπαϊκή) δεν είναι στατική. Εξού και γίνονται ερωτήματα γιατί κάτι που προέβλεπε μια Υ.Α. όπως είναι ο κανονισμός του ΚΔΑΥ προφανώς έρχεται σε αντίθεση με Νόμους που επικαλείται η Αρχή εξού και η απόφαση που πήρε.

Ο κάθε λοιπόν προϊστάμενος ΚΕΔΔΥ πρέπει αν δεν το έχουν κάνει ήδη να ζητήσουν με ερώτημα στο υπουργείο οδηγίες με βάση την απόφαση της Αρχής και όχι να περιμένουν πότε θα τους εμφανιστεί κάποια περίπτωση και να τρέχουν να προλάβουν προθεσμίες απάντησης στον πολίτη ή να απαντήσουν μη σύννομα. Βλέπεις η αρχή επικαλείται νόμους και δεν υπάρχει άγνοια νόμου στο δημόσιο. Πρέπει να γίνουν ερωτήματα προς το υπουργείο. Αλλά αυτό αφορά τους προϊσταμένους των ΚΕΔΔΥ και όχι τους υφισταμένους τους καθότι αυτοί θα τρέχουν στα δικαστήρια.

Επιμένω λοιπόν λέγοντας σου ότι η αρχή αποφαίνεται ότι το ΚΕΔΔΥ ΟΦΕΙΛΕΙ να ικανοποιήσει το αίτημα του πολίτη βασισμένο ΣΤΗΝ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ που αναφέρεται στην απόφαση. Αν δεν το κάνει τότε παρανομεί και ο πολίτης έχει κάθε δικαίωμα να καταγγείλει τον προϊστάμενο του ΚΕΔΔΥ για παράβαση καθήκοντος με ότι συνέπειες έχει αυτό.
Καλή τύχη του εύχομαι του προϊσταμένου αν ακολουθήσει την τακτική να στρουθοκαμηλίσει πίσω από τον κανονισμό του ΚΕΔΔΥ στο δικαστήριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2015, 09:00:48 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 08, 2015, 09:17:49 μμ »
@kinegeiros
1) Αν το εν λόγω ΚΕΔΔΥ είναι οδηγός, τότε γιατί δεν κοινοποιήθηκε η εν λόγω ενέργειά του και στα υπόλοιπα για να γίνουν συνοδηγοί?
2) Ο κανονισμός λειτουργίας του ΚΔΑΥ είναι σε ισχύ. Θα καταργηθεί αν βγει κάποιος καινούργιος που θα τον αντικαθιστά. Αποτελεί ευαγγέλιο.
3) Για να γίνει κάποια ερώτηση στο υπουργείο θα πρέπει να συντρέχει ιδιαίτερος λόγος και περιστατικό, το οποίο θα επικαλεστεί και θα αναλύσει ο οποιοσδήποτε προϊστάμενος. Δεν γίνονται αόριστες ερωτήσεις. Στη συνέχεια, αν το υπουργείο καθυστερήσει την απάντηση του, ας είναι αυτό υπεύθυνο.
4) Η αρχή, όπως είπες, αποφαίνεται. Δεν διατάζει. Και το ΚΕΔΔΥ αποφαίνεται στις γνωματεύσεις του, αυτές όμως δεν είναι υποχρεωτικά εφαρμόσιμες. Η απόφαση της αρχής πρέπει να "αποκρυσταλλωθεί" σε ΦΕΚ και να κοινοποιηθεί σε όλα τα ΚΕΔΔΥ, αντικαθιστώντας το σχετικό χωρίο του κανονισμού λειτουργίας (που αποτελεί νόμο του κράτους).
5) Ευχαριστώ εκ μέρους του κάθε προϊσταμένου ΚΕΔΔΥ για τις ευχές σου! ;)


Αποσυνδεδεμένος mariaha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 08, 2015, 09:17:53 μμ »
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ εδώ και καιρό τον όρο "απόρρητο" όταν μιλάω με γονείς, σε τρίτους ναι το χρησιμοποιώ.
Καλά εντάξει ακούγεται κάπως βαριά αυτή η λέξη όντως. Λες και μιλάμε για έγγραφα εθνικής ασφάλειας. Πώς να τα πω; Εμπιστευτικά ίσως;
Τέσπα, εγώ το κάνω για να αισθανθούν και οι ίδιοι ασφαλής για το παιδί τους , ότι ακολουθείται μια σωστή διαδικασία χωρίς κίνδυνος διαρροών μιας και πρόκειται για ένα λεπτό ζήτημα. Γιατί πολλοί γονείς έχουν και τέτοια θέματα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 08, 2015, 09:21:24 μμ »
ΠερυσΠερυσι υπήρξε αναλάβει το περιστατικό στο κεδδυ που είμαι, γονιός ήθελε πρόσβαση στις εκθέσεις των εκπαιδευτικών του σχολείου και όχι στις εκθέσεις αξιολόγησης του εκπαιδευτικού, του ψυχολόγου και του κοινωνικού λειτουργού.
Εμείς δεν του τα δώσαμε. Απευθύνθηκε εγγράφως στην περιφερειακή, οπου του απάντησαν εγγράφως ότι μπορεί να έχει πρόσβαση στις δικές μας εκθέσεις και όχι στις εκθέσεις που μας στέλνει το σχολείο.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 08, 2015, 09:30:59 μμ »
ΠερυσΠερυσι υπήρξε αναλάβει το περιστατικό στο κεδδυ που είμαι, γονιός ήθελε πρόσβαση στις εκθέσεις των εκπαιδευτικών του σχολείου και όχι στις εκθέσεις αξιολόγησης του εκπαιδευτικού, του ψυχολόγου και του κοινωνικού λειτουργού.
Εμείς δεν του τα δώσαμε. Απευθύνθηκε εγγράφως στην περιφερειακή, οπου του απάντησαν εγγράφως ότι μπορεί να έχει πρόσβαση στις δικές μας εκθέσεις και όχι στις εκθέσεις που μας στέλνει το σχολείο.

ακριβώς αυτό που είπα και εγώ πριν εμμάκι
τα έγγραφα του σχολείου πρέπει να ζητηθούν από το σχολείο και όχι από το ΚΕΔΔΥ, γιαυτό απορίφθηκε το αίτημα κατά πάσα πιθανότητα. Αν γίνει το αίτημα σωστά τότε η ΔΔΕ/ΔΠΕ θα δώσει στοιχεία καθότι είναι υποχρεωμένη από τον νόμο.
Τρανό παράδειγμα τα γραπτά των πανελλαδικών, χρόνια άβατο για να υπάρχει πρόσβαση από τους μαθητές/γονείς έχει πέσει εδώ και χρόνια.

@vickyn
αν εσύ θεωρείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα τότε δεν υπάρχει λόγος να γίνει ερώτημα, αν είσαι προϊσταμένη σε ΚΕΔΔΥ με γεια σου και χαρά σου. Αν από την άλλη εκπροσωπείς όλους τους προϊσταμένους των ΚΕΔΔΥ ελπίζω να μην εκπροσωπείς και την άποψη τους σε αυτό το θέμα.
Σε κάθε περίπτωση, θέμα υπάρχει και είναι νομιμότητας, ο κανονισμός, δηλαδή η Υ.Α. δεν είναι εναρμονισμένος με νόμους κατά πολύ ισχυρότερους. Το ότι το ΚΕΔΔΥ οδηγός δεν σας ενημέρωσε είναι γιατί δεν είναι υποχρεωμένο. Πίστεψε με το ΚΕΔΔΥ αυτό θα έκανε ότι είπε η αρχή, όπως θα έκανε και το ΚΕΔΔΥ της emmaki. Το δικό σου μπορεί να ακολουθήσει όποιο δρόμο θέλει με ότι αυτό θα συνεπάγεται.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 08, 2015, 09:37:34 μμ »
Καλά εντάξει ακούγεται κάπως βαριά αυτή η λέξη όντως. Λες και μιλάμε για έγγραφα εθνικής ασφάλειας. Πώς να τα πω; Εμπιστευτικά ίσως;
Τέσπα, εγώ το κάνω για να αισθανθούν και οι ίδιοι ασφαλής για το παιδί τους , ότι ακολουθείται μια σωστή διαδικασία χωρίς κίνδυνος διαρροών μιας και πρόκειται για ένα λεπτό ζήτημα. Γιατί πολλοί γονείς έχουν και τέτοια θέματα.

Κακός σε απασχολεί τόσο, δεν χρειάζονται διευκρινήσεις.
Στο γονέα περιγράφουμε την διαδικασία, δηλαδή έγινε μια παιδαγωγική έκθεση που αφορά το παιδί και είναι μια τυπική διαδικασία ώστε να γίνει η παραπομπή στο ΚΕΔΔΥ. Αν σου ζητήσει το έγγραφο (ανεπίσημα) θα πεις ότι "δεν υπάρχει ανεπίσημα σε τέτοια θέματα, αν θέλετε να έχετε πρόσβαση στο έγγραφο θα πρέπει να κάνετε γραπτό αίτημα στο σχολείο και θα εξεταστεί" και από εκεί και πέρα δεν σε αφορά αφού και δεν δεσμεύτηκες σε κάτι αλλά και επεδειξες επαγγελματισμό.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 08, 2015, 09:45:31 μμ »
@kinegeiros
Εννοείται ότι δεν είμαι προϊσταμένη ΚΕΔΔΥ, ούτε και φυσικά εκπρόσωπός των προϊσταμένων! Μη χρήζεις τον καθένα εδώ με αρμοδιότητες!  ;D ;D
Σε ειδικό σχολείο δουλεύω.
Εγώ μίλησα για το ΚΕΔΔΥ  και την έκθεση του σχολείου. Όπως είπε και η emmaki (με την οποία και γω συμφωνώ), το ΚΕΔΔΥ δεν είναι υποχρεωμένο να τη δώσει στους γονείς. Νομίζω ότι αυτό ήταν και το αρχικό μας θέμα και έχει ήδη απαντηθεί. Τα δύο ΚΕΔΔΥ, επομένως, (το δικό μου όταν δούλευα σε αυτό αλλά και της emmaki) έκαναν ακρβώς το ίδιο : δεν έδωσαν την έκθεση του σχολείου στους γονείς.
Ελπίζω να έγινα κατανοητή.
Το σχολείο μπορεί να κάνει ό,τι θέλει.
Όσο για τον κανονισμό λειτουργίας των ΚΕΔΔΥ, δε νομίζω ότι οι γνώσεις μας είναι αρκετές για να τον κρίνουν. Θα πρέπει απλά να τον τηρούμε.


Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το απόρρητο των ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 09, 2015, 05:47:57 πμ »
 Εγώ πιστεύω οτι αν κάποιος γονιός απευθυνθεί σε εκπαιδευτικό και ζητήσει οποιοδήποτε έγγραφο, ο εκπ/κός παραπέμπει τον γονέα στο διευθυντή του σχολείου, ο οποίος ενεργεί αρμοδίως. Δεν πρέπει εμείς να προβληματιζόμαστε για το αν θα δείξουμε ή όχι σε γονέα κάποιο έγγραφο τέτοιας ευαίσθητης φύσεως!
 
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 671
Σύνολο: 672

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.